kennisgeving. A0. 1895. Vri dag 5 Juli. No. 8824, e u 11 e t o n. Op een dwaalweg ISTeg-enenveertLg'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGÉVEir Y ODÊ. BBREAÖ: S»TE «IfKAAf 7 O. Buileli 1 antlsdie ISerich ten. Abojwebektsprus, per kwartaal j. franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2,50. - 0.10, Advfrtentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam liengt bij dezen ter kennis \an de ingezetenen 4at het kohier toor de belasting op het personeel Ko. 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/96, <jeoi den heer directeur der iluecte belastingen te Botterdam op den 3Jen Juli 1895 executoir ver- Haard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is oveigemaakt. Voorts vvoidt bij dezen heiinneid, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden toet te voldoen; alsmede dat lieden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooreu te vvoiden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. B E L O 1 E. In den Senaat is Dinsdag het debat over het wetsontwerp op de invoerrechten aan gevangen. De Duitsehe Kamer van koophandel te Brussel heeft bij den Senaat een adres inge diend met verzoek het wetsontwerp te ver werpen. Dinsdag moet de tekst van het wetsontwerp tot aanvulling van de kieswet voor de ge meenteraden in België zijn vastgesteld. Het ontwerp moet een beperkte toepassing van het proportioneele stelsel inhouden. Er zal een nieuwe partij worden gevormd, de Vlaamsehe christelijke volkspartijzij zal zich aansluiten bij de partij van den abbé Daens en erkenning eischen van de rechten der Vlaamsehe taal. F R A N K lt IJ K. De vertegenwoordigers van de Zuidelijke departementen pogen de regeering te bewe gen het Italiaansch-Tunesische handelsver drag, dat in Sept. van het volgende jaar voor den tijd van 28 jaren vernieuwd wordt, tenzij een jaar van te voren een der partijen zich daartegen verzet, op te zeggen, omdat dit verdrag aan Italianen gelijke voorrechten toestaat als aan Fronschen, ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in zijne zitting van gisteren het ontwerp tot wijziging der uit leveringswet bij eeiste lezing en dat tot aanvulling der wet op de fabrieken en werk plaatsen bij derde lezing aangenomen. Daily Chronicle meldt, dat generaal Roberts tot opper-beveihebber van het Liiitsclie leger benoemd is. Te Mombassa heeft Maandag de oveidracht plaats gehad van liet gebied der Britsclie Ocstafrikaansche compagnie aan de EngeLche regeering. De plechtigheid werd geopend met het voorlezen van een brief van den sultan van Zanzibar aan den liwali van Mombassa, behelzende dat, krachtens overeenkomst tus- schen den sultan en de Britsclie regeering gesloten, liet gebied des sultans op het vaste land \oortaan zal bestuurd worden door ambtenaren, staande onder den Britschen consul-generaal te Zanzibar. Deze, de lieer Ilardinge, deelde mede dat de Mohammedaan- sclie wet en godsdienst de heerscheride zouden blijven. Hij hoopte dat de nieuwe admini stratie, en vooral de spoorweg, het land tot voorspoed zouden brengen. YV EDE N cn NOOBWEGE X. Aan het Aftonblad wordt uit Cliristiania gemeld, dat de linkerzijde liet over de be grooting voor de consulaten en van buiten- landsche zaken niet eens is geworden. Vier leden verklaarden, dat zij met de rechterzijde en de gematigden zouden stemmen. Daar mede zouden deze de meerdeiheid hebben. RUSLAND. Bij keizerlijke ukase van den 2n dezer is hst reglement \oor de suikerproductie vast gesteld. Elke fabriek, die meer dan 00,000 pud voortbrengt, houdt 25 pet. van die over productie onder controle van den accijnsdienst ia pakhuis liggen. De geheele hoeveelheid in pakhuis van alle fabrieken te zamen mag echter niet meer dan vijf iniilioen pud be- diagen. De hoeveelheid, die liet gemiddelde verbruik van de laatste drie jaren te boven gaat, wordt dubbel belast. Bij uitvoer wordt tie accijns teruggegeven.- In liet geval van buitengewoon steiken uitvoer kan de vergoe ding verminderd worden. Naar uit Odessa aan de Daily Chronicle gSmeld wordt, is den Armeensehen Katholi- kos vüor zijn vertrek uit St.-Petersburg dringend verzocht, alles aan te wenden wat in zijn vermogen ligt, om de kalmte onder zijne landslieden te herstellen, omdat iedere anti- Turksche betoogiug afbreuk zou doen aan de positie van Rusland bij zijne onderhandelin gen met de Porte. O O SI EN R IJ R-IIO N G A R IJ E. De voormalige Oostenrijksche minister van financiën, dr. Von Plener, heeft een schrijven gezonden aan het bureau der Kamer met de mededeeling, dat hij zijn ontslag heeft genomen als lid van den rijksraad. In een schrijven aan zijne kiezers noemt hij als aanleiding tot dat besluit liet mislukken eener coalitie van de gematigde partijen, waarvoor hij anderhalf jaar met ijver heeft gearbeid. De Daily Chronicle, die de eerste beweert te zijn geweest om iiet bedanken van dr. Yon Plener als lid van den Oostenrijkschen rijks dag te voorspellen, kondigt nu aau, dat ook de leider der conservatieve partij, graaf Ilolien- wart, binnenkort zijn ontslag zal nemen. ITALIË. De minister-president Crispi wordt onder de tegen hem ingebrachte beschuldigingen door koning Umberto en diens gemalin met gunstbewijzen overladen. liet koninklijk echt paar beeft hem nog onlangs omarmd, ja, H. M. de koningin heeft hem gekust Thans bevat zelfs een der Fransclie bladen een bericht uit Rome, volgens hetwelk de koning aau Ciispi den titel van vorst of prins zal verleenen, als een nieuw bewijs van protest tegen de aanvallen, waaraan de minister blootstaat. De Nicolo vei klaarde in de Kamerzitting van Dinsdag, dat Giolitti nog voor het sluiten der zitting in de Kamer zou komen en daar de behandeling van de ten zijnen opzichte gestelde vraag op liet tapijt zou brengen. Naar aanleiding van de vraag van Barzilaï, over de uitkeeiing van 40,000 frs. bij vor stelijke huwelijken, veiklaarde de minister van buitenlandsclie zaken Blanc, dat bij het huwelijk van prins Arnadeus voor hel laatst die buitengewone uitkeeringen aan de onder geschikte ambtenaren der ministeriën zïja gegeven. De Capitale is nu toch zijn veldtocht tegen de helpers van Cavalolti begonnen met Rat- tazzi aan te vallen. De liiforma, het orgaan van Crispi. loont zich zeer verontwaardigd over die nieuwe pogingen om schandalen te verwekken. De Ilalia wijdt een artikel aan de diplo matieke betrekkingen tussclien Rusland en Italië en wijst er op, dat die verre van goed zijn. Onlangs nog heeft de minister van land bouw in de openbare zitting vau de Kamer verklaard, dat de vertraging in de benoeming van een gezant te St. Petersburg niet te wijten was aan het Italiaansche gouvernement. Roman van Lotiiar Brenicendorf. 7. s Middags aan tafel, waaraan ook Bruno emraing en diens schoone vrouw aanzaten, kwam Weiner plotseling niet de tijding voor den dag >Ik heb u de groeten te brengen van Erwin von Hersdorff. Door onvoorziene omstandigheden ls hij genoodzaakt geworden nog hedenvoor middag af te reizen." Alexandra scheen zich die tijding het sterkst aan te trekken. «Welk een teleurstellingriep zij. »En ik had er mij zoo mee gestreeld hem eenige dagen geheel voor ons in beslag te nemen. Mijne uit nodiging ligt thuis gereed, 't Is zoo'n gezellig ditchgenoot en zoo'n knappe nian Ernst Flemming kuchte en zette een on tevreden gezicht. Bruno echter zoide met een onverschilligen lach: «Als hij werkelijk zulk een steiken indruk op u gemaakt heeft, mijn kind, dan is het maar goed, dat hij heengegaan is. Ik had hem anders eens mogen neerschieten. Ovetigens spijt het ook mij, dat wij hem zoo spoedig kwijt zijn. Ilij was een echt cavalier cn een aardig prater." Jlertha spiak geen woord, maar liara angstige blikken hingen onafgewend aan liet gelaat van haien verloofde, 't Was uf zij in de onbeweeglijke tiekken wilde lezen een antwoord op de bange vraag, die zij in het bijzijn van anderen niet durfde uitspreken. Eerst een half uur later, toen de advocaat op genogen afstand togen een venster leunde en zij liern een kop koffie reikte, waagde zij te fluisteren «Gij hebt de volle waarheid niet gezegd, niet waar 7 Hersdoi ff is nog in de stad." «Als hij woord gehouden heelt, niet. Hij heeft mij beloofd met een uur op reis te gaan." Zij keek hem vorschend aan, alsof baar nog eene vraag op het hart lag, die zij niet durfde uitspreken. Eindelijk vermande zij zicli en spiak «En daarmede, met die belofte, was de zaak tusschen u beiden afgedaan Gij zult Hersdoiff niet naieizen en hij zal niet naar hier terug- keeren 7" «Zeker niet. Toen ik hem mijne meening over zijne houding tegenover u te kennen gegeven had, verklaaide hij spijt te hebben over zijn gedrag en zal, als bij eeuig vertrouwen verdient, zich wel wachten mij ooit weer in den weg te treden." »En was het alleen te doen om daar zektuhoid van te hebben, toen gij bom opzocht 7 Of beeft Hersdoiff misschien geweigerd u satisfactie te geven 7" «Welke satisfactie had ik nu nog redelijker wijze van hem .kunnen eischen Bestaat er dan een toovermiddel, waarmee men een bedreven kwaad ongedaan kan maken 7" Uerlha antwoordde niet dadelijk, maar op haar schoone geiaat kwam eene uitdrukking van teleurstelling. Zwijgend blikte zij eenigen tijd naar buiten en sprak eindelijk op weinig innemen- den toon: »Gij hadt mij van morgen niet moeten spreken over den bespottelijken afloop van uw eerste duel, Werner! Ik vrees, dat de gedachte daaraan mij levenslang zal bijblijven." «En wat zou dat schaden 7" vroeg hij ernstig. «Ik heb tot op lieden niet kunnen inzien, dat wij ons over dien ailoop hebben te schamen." Voor de eerste maal sedert hunne verloving zag Werner, dathaie lippen van verontwaardiging trilden. «Dat geloof ik wel." was hot toornig antwoord, «want het schijnt wel dat gij hetzelfde roerende stuk opnieuw hebt afgespeeld. En 't was wel zeer voorzichtig, dat gij u niet eens naar de kamp plaats hebt begeven, want deze maal zouden de ge tuigen met de pistoolkist niet weggebleven zijn." «Hoe nu, kinderenGij staat toch niet te twisten vóór gij nog getrouwd zijt 7" zoo klonk achter hen de stem van Bruno Flemming. «Ik raad u, op grond mijner ei varing, die kleine onaangenaamheden tot later uit te stellen, wan neer eene onvermijdelijke verzoening het gevolg moet zijn. Voor getrouwde lieden kan dat geen kwaad. Zij verschaffen eenige afwisseling in het eentonig huwelijksleven."

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1