ft0, 1895. Woensdag 10 Juli. N°. 8827 Eer si e Blad. KENNISGEVING. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT GÉTÊR*r L ODÉ. Buitenlaudsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal-1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BCBSAÜ: B OT8RÖTBA1T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Zitting der Commissie van onderzoek voor de Schutterij. Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend, dat de commissie uil het plaatse lijk bestuur, benoemd ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, hare Iwcetle gewone jaarhjk- sche sitting 'al hnuden op Woensdag den 17n Juli ax, des namiddags teil 6 ure, in iiet gebonw de St.-Joris Duele aan het Doeleplein alhier, tot bet onderzoeken van de al of niet gegrond heid der ie lenen, dia tot vrijstelling of uitsluiting- ran den dienst der schutterij, door de inge schreven en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nom- nierverwisselaars en dat zij, die niet voor de commissie mochten verschijnen, gehouden zullen worden geene rede- een tot vrijstelling te hebben en mitsdien finaal mr den dienst der schutterij worden aangewezen. Schiedam, den 8n Juli 1895, Burgemeester cn wethouders voornoemd VERSTEEG. Dc secretaris, VERNÈDE. ESGELiO. De Staatscoitrant bevat de proclamatie, die liet parlement ontbindt, nieuwe verkiezingen Voorschrijft en de bijeenkomst van het nieuwe parlement bepaalt op 12 Augustus. Lord Rosebery heeft Vrijdagavond het «oord gevoerd in een monstermeeting dei- radicale partij in de Albert-Hall te Londen. De meeting werd door 8000 personen bezocht. Lord Rosebery betoogde, dat er in de vorige regeering niets was dat hij behoefde te ver dedigen, noch haar leven, noch haar dood, noch haar geest, noch haar werk. Zij had groote regeeringsdaden tot stand gebracht, en nagelaten een groot surplus, een helde renden handel en een tevreden volk. Daar entegen had hg ook niets aan te vallen, want tevergeefs had hij een vei klaring omtrent de politiek zijns opvolgers afgewacht. Hij hoopte (ie nieuwe regeeriug te kunnen steunen iu kaar buitenlandsche politiek. Wat Chilral betreft, was het de politiek der vorige regee ring, de troepen terug te tiekken zoodra talks veilig kan geschieden mocht de nieuwe regeering er anders over denken, dan hoopte kij dal spoedig een gelegenheid zou worden gegeven om de zaak te bespreken, voordat een definitieve beslissing was genomen. Ten op zichte van Armenië had de vorige regeering steeds bij de Porte aangedrongen op vvaar- borgen tegen een herhaling van gruwelen, als het vorige jaar zijn voorgevallen, en hoopte dat de nieuwe regeering daar van niet zou afwijken. Ook de 'ersche kwes tie werd door spreker aangeroerd de tegen woordige rust in Ierland schreef hij toe aan jran Morley en aan het vertrouwen van het 1;mehe volk in de radicale partij. De Ieren verlangden geen afscheiding, maar aiieen een eigen wetgeving voor het beheer van die «rsche angelegenheden, die te Westminster verkeerd begrepen en verwaarloosd worden. ,S - k mmV Ter slotte verklaarde lord Rosebery, dat de strijd tegen het Huis der Lords het parool bij de verkiezingen moest zijn. Een motie in dien zin werd door de meeting aangenomen. In het Hoogerhuis vroeg de nieuwe minis ter-president, lord Salisbury, Zaterdag, naar aanleiding van de politieke redevoering van zijn voorganger, lord Rosebery, hoe men diens verklaring moet opvatten, dat het wetgevend overwicht van bet Hoogerhuis moet gefnuikt worden Het Hoogerhuis, zeide spreker, neemt geen deel aan stemmingen, waar het geldt de instelling of omverwerping van een regeering of het toestaan van geld voor den openbaren dienst; in alle andere aangelegen heden is de wetgevende macht van hel Hoo gerhuis dezelfde als die van het Lagerhuis waarin bestaat dan dat wetgevend overwicht? Wat betxeft het verwerpen van wetten door het Hoogerhuis, verdedigde spreker het stand punt, door het Hoogerhuis [ingenomen ten opzichte van het wetsontwerp tot herstel der verdreven pachters in Ierland en het ont werp betreffende de subsidie van het onderwijs. Met de daaromtrent verkondigde beginselen zou lord Rosebery wel kunnen instemmen, maar de eigenlijke misdaad, die hij bet Hoo gerhuis verwijl, is de verwerping van Home- rule, en Homerule is liet eigenlijke vraagstuk dat thans door de beide partijen aan het oordeel der kiezers wordt onderworpen. Groote hervormingen kunnen alleen tot stand komen, wanneer zij ondersteund worden door de groote meerderheid des volks. Noch Homerule, noch de kwestie der scheiding van kerk en staat in Wales hebben den steun van de groote meerderheid des volks, ten minste niet in Engeland. Er zijn echter andere problemen die, hoewel moeilijk, de aandacht van liet Parlement ver- eischen, n.l. het herstel van den voorspoed des lands en de leniging van den nood der arme klasse. Meer dan eenige andere kwestie ver dient de nood van den landbouw de aandacht; daarin kan verbetering gebracht worden, door hervorming van het tegenwoordige belasting stelsel en andere middelen. Ook de armenwet vereischt hervorming. Het Hoogerhuis moet men dankbaar zijn, dat het een einde heeft gemaakt aan onvruchtbare en verbitterde conflicten eu dat het de wetgevers heeft aan gespoord tot een meer toonenden arbeid, n.l. een onderzoek van de wijze, waarop de sociale toestand van bet volk kan verbeterd worden. Nadat liet ontwerp tot wijziging der uitleve ringswet bij derde lezing was aangenomen, werd het Parlement op bevel der koningin maar zonder troonrede gesloten. F It A N K K IJ K. De Kamer heeft Zaterdag het wetsontwerp tot hervorming der drankbelasting in zijn geheel aangenomen met 394 tegen 130 stem men. De uitslag der stemming werd inet ap plaus begroet. Aangenomen werd verder nog een voorstel van den radicaal Guiliemont, waarin de regeering wordt uitgenoodigd bin nen zes maanden eeu ontwerp tot regeling van het monopolie der alcohol-rectificatie in te dienen. Voor de begrootings-commissie heeft Ribot verklaard dat het monopolie op de rectifi catie van den alcohol niet veel zou opbren gen en dat de surtaxe van 275 francs niet aannemelijk is. De Senaat heeft gisteren het ontwerp aan genomen tot goedkeuring van de conventie tusschen de stad Parijs en het Crédit Foncier betreffende de conversie van vroegere leenin- gen. Met 513 tegen l i stemmen heeft de Ka mer de handelsovereenkomst met Zwitserland goedgekeurd. Te Saint Quentin heeft Zondag de inwij ding van liet gedenkteeken ter herinnering aan de verdediging dezer stad in 1557 tegen de Spanjaarden plaats gehad. De minister Hunotaux zeide in een vaderlandlievende rede o. a., dat Frankrijk dikwijls ernstig werd ge- troflen, doch zich altijd heeft hersteld, terwijl vele aanzienlijke staten in zijn omgeving zijn ineengestort. Zijn kracht put het niet slechts uit zijn vaderlandsliefde het is die ook ver schuldigd aan de onbetwistbare noodzakelijk heid van zijn rol te vervullen onder de andere natiën, waai door liet waardvolle vriendschaps betrekkingen en daadwerkelijke samenwer king beeft verworven. Het mijdt alle avon tuurlijke ondernemingen en kan de toekomst met. vertrouwen te gemoet zien. DÜ1TSCH11SD. De keizer is Zaterdagmiddag met zijn jacht Hohemollern te Stockholm aangekomen, waar lvj door den koning en den kroonprins van Lfceden en Noorweger, verwelkomd werd en met hen naar het paleis reed. De keizer is de musea gaan bezichtigen en ontving 's avonds den kroonprins, de kroonprinses en nog twee Zweedsche prinsen op de Hohemollern. Zondag bad een bezoek aan het kasteel Gripsholrn plaats. De reden waarom de lieer Von Kardorff, de leider der bimetallisten in den Rijksdag, zijn mandaat beeft neergelegd, blijkt alleen te zijn de vrees dat zijne verkiezing, welke slechts met eene geringe meerderheid plaats had, ongeldig wordt verklaard, waardoor zijn district gedurende eenige maanden niet ver tegenwoordigd zou zijn. Door nu uit eigen beweging af te treden, maakt hij eene nieuwe verkiezing terstond noodïg; alleen is liet zeer de vraag of hij ook ditmaal de overwinning zal behalen op zijn liberalen tegenstander dr. Dooremann. B E L G 1 E. De commissie uit de Kamer heeft met 5 tegen 2 stemmen het clericaa! schoolwets- ontwerp aangenomen. De heer Woeste is tot rapporteur benoemd. ZWEDEN cn N O O R W E G E N. De Zweedsche commissie tot onderzoek der kwestie van de oprichting eener vrijhaven is met haren arbeid gereed. Zij heeft den aanleg van een vrijhaven voor mogelijk en doelmatig verklaard, doch doet nadrukkelijk uitkomen, dat deze kwestie als volkomen onafhankelijk moet beschouwd worden van protectionistische of vrijhandels-neigingen, RUSLAND. Het Abessinisch gezantschap is Zaterdag te Petersburg aangekomen en aan liet station feestelijk ontvangen. Met hofrijtuigen werden de leden van het gezantschap naar de Peter- Paul-kathedraal gebracht, waar de comman dant der Peter-Pauivesting hen begroette. Nadat de gasten een mis hadden bijgewoond, begaven zij zich naar het graf van Alexander III, waarop zij, naar Abessiuisch gebruik, niet een gouden krans, maar een gouden kroon nederiegden. Van de kathedraal be gaven de Abessiniërs zich naar het hotel, waar op last der regeering prachtige ver trekken voor hen waren in gereedheid ge bracht. Hovoje Vremja, die de aankomst der Abessiniërs beschrijft, zegt o. a.»De harte lijke ontvangst van het gezantschap kan voor de toekomst onzer politiek giooter bet eekenis hebben dan die, welke de reis van den zoon des emirs van Afghanistan naar Londen voor het lot van Azië zal hebben". ZWITSERLAND. De gezant te Rome heeft de opdracht ge kregen diplomatieke onderhandelingen aan te knoopen met de Italiaansclie regiering over den aanleg van den Simplon-spoorweg. Een bekwaam Italiaansch ingenieur is reeds uit gezonden om de technische zijde van het vraagstuk der doorboring van den Simpion te bestudeeren. SPANJE. Het voornemen der regeering, om aan de Vereenigde Staten 10 millioen uit te betalen als schadeloosstelling wegens het nadeel, dooi den Cubaancclien opstand aan de belangen van ingezetenen der Unie toegebracht, wekt n Spanje lievige verontwaardigingmen verwijt nu reeds den Amerikanen hunne dubbelzinnige houding, en meeut dat met de 10 millioen de neutialiteit der Unie gekocht moet worden. Uit Madrid wordt aan de Frankfurter Ztg gemeld liet gerucht dat Martinez Campos ontslag heeft ingediend en weldra naar Spanje terug keert, wint, ofschoon het van offlcieuse zijde wordt tegengesproken, steeds aan waarschijn lijkheid. De opstandelingen op Cuba hebben onder aanvoering van Guerra een verwoed gevecht geleverd tegen de regeeringstroepen bij Man- sanillo. De regeeringstroepen hadden 36 dooden en gewondenvan de 400 opstan delingen sneuvelden er 00, onder wie de aanvoerder zelf. De groote kooplieden te Havana, op Cuba, hebben 100 000 peseta's bijeengebracht om twee compagnieën bereden vrijwilligers uit te rusten en te onderhouden. De uit Spanje aangekomen versterkingen zijn naar de pro vincie Santa Clara gezonden. 8 E R V I E. De aanvoerder der progressisten, Novako- witch, is geslaagd in de vorming van een nieuw kabinet. De president staat bekend als een gevierd schrijver en bekwaam staatsman. De nieuwe minister van oorlog, generaal Trassanovitch, staat goed aangeschreven bij den koning. De aftredende minister-president Cristitch is benoemd tot voorzitter van den staatsraad. E G P B, De khedive vertrekt 15 dezer, om een langdurig bezoek te brengen atn Konstan- tinopel en Griekenland. CHINA. De stoomboot Alameda, die van Apia te San Fransisco is aangekomen, heeft zeer ver ontrustende berichten van de Samoa-eilanden meegebracht. De inlanders waren op ver schillende plaatsen samengeschooldzij eischen afdanking van Malietoa en afschaffing der monarchie. De Duitsche en Britsche consuls hebben hun landgenooten officieel aangezegd den inlanders geen wapenen te leveren en hen met zware straffen bedreigd, ingeval zij op de een of andere wijze aan de beweging zouden deelnemen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1