SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Onder w ij s. werkbazen lijsten vragen over den loonstand- aard en daarnaar zullen zij zich regelen. De heer Klein deed eene regeling aan de hand om de moeilijkheid op te lossen wanneer er ver schil bestond tusschen de cijfers van de aan nemers en die van burgemeester en wet houders, n.i. door te bepalen, dat burgemees ter en wethouders zich in dat geval zullen houden aan de loonen, jdie de werklieden der gemeente genieten. De voorzitter wenschte die toezegging evenwel niet te geven, ver- jekerende dat de besluiten zouden worden uitgevoerd in den geest der vergadering. Dit punt werd ten slotte bij acclamatie aange nomen. Bij de korte discussie omtrent punt l. (maximum-arbeidstijd van 11 Va uur) bleek, dat bij die 111uur gerekend is het halve uur in den namiddag voor koffiedrinken, hetgeen naar den regel den werklieden niet wordt ingekort. De lieer Klein deed het voorstel om bij overwerk het loon niet te verhoogen met 50 pCt., maar met 25 pCt., met het oog op de verschillende misbruiken, die uit zoo'n groote vei hooging zouden kunnen voortvloeien. Dit voorstel werd aangenomen met 9 stemmen tegen 3 (vele leden hadden reeds de vergadering verlaten), waarna punt b van het voorstel bij acclamatie werd goedgekeurd. Het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van burgemeester en wethouders om hunne missive ten geleide van een afschrift van het door de gezondheidscommissie aan ben ingezonden verslag omtrent het voor bewoning ongeschikt verklaren der woningen aan de Blauwe steeg no. 52, 4, 6 en 8 voor kennisgeving aan te nemen werd nu als zoo danig aangenomen. Nadat de heer De Groot zijn wensch had te kennen gegeven de gronden te weten waarop burgemeester en wethouders dat voor stel deden. Aan dezen wm;ch kon de voor- ziter geen gevolg geven, daar het rapport eerst dan in den raad ter sprake kan komen, wanneer naar aanleiding daarvan een voor stel van burgemeester en wethouders inkomt. Aan het slot van haar rapport van 15 Juni j.l. gaf de raadscommissie ad hoe, benoemd 24 Juli 1894, te kennen dat zij indien de voorstellen die zij bij dat rapport deed, zijn afgehandeld haar mandaat wenschte neer te leggen, omdat de voornaamste reden van hare benoeming dan vervallen is. Nu in de raadszitting van 25 Juni j.l. de door haar bij gezegd rapport gedane voor stellen zijn aangenomen, en daarmede de taak der commissie als geëindigd kan worden beschouwd, stelden burgemeester en wet houders voor in aansluiting aan den wensch der commissie zelve te besluiten die com missie te ontbinden en haar den dank der vergadering te betuigen voor de wijze waarop zij den raad, omtrent vele zaken het hooger en middelbaar onderwijs rakende, heeft voor gelicht en van advies gediend. Met acclama tie werd dit voorstel aangenomen. Niets verder aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Aan de leden van den gemeenteraad is het voorstel rondgezonden om de inrichting, die onder den naam van cursus in moderne talen bij wijze van proef werd ingesteld, voorgoed te vestigen als herhalingsschool, verbonden aan de school met uitgebreid leerplan voor jongens. Aan den 3-jarigen cursus wordt een klasse toegevoegd, die als voorbereidingsklasse be stemd is, de leerlingen te brengen op liet peil van ontwikkeling, dat gevorderd wordt om den eigenlijken cursus fe kunnen volgen. Het onderwijs in talen wordt over de vier schooljaren zoo verdeeld, dat de leerlingen in staat gesteld worden eenvoudige corres pondentie te voeren. Het rekenen bepaalt zich tot het metrieke stelsel, intrest-berekening, de vreemde mun ten, maten en gewichten. Het handelsrekenen, de discontorekening, koers en handelsusantiën. Het boekhoudenalgemeene kennis van het dubbel boekhouden. Met uitzondering van beide laatste vakken wordt het onderwijs opgedragen aan het personeel der school voor jongens. De anti-rev. kiesvereeniging sNederland en Oranje" alhier heeft voor de a.s. ver kiezing van 7 leden voor den gemeenteraad (periodieke aftreding) gesteld de volgende candidatende heeren I. Hoogendam en H. Dienske, aftredende leden, en C. van der Vlies; terwijl de overige plaatsen later zullen wor den aangevuld. Het bericht door het Handelsblad mede gedeeld en in ons nummer van 5 dezer ■vermeld, betreffende ïEen assurantie-kwestie" naar aanleiding van den brand die de vorige week den stoommolen sNederland" alhier heeft in asch gelegd, is volgens de verklaring van de assuradeuren in het Handelsblad ga- heel bezijden de waarheid. De concierge aan de hoogere burgerschool, C, Duijser, zal den 15n dezer den dag ge denken waarop hij voor 25 jaar zijne betiek- king aanvaardde. Bij de samenstelling van het programma voor de kermisvermakelijkheden wordt door het bestuur der Officieren-Vereeniging steeds in de eerste plaats aan de kinderen der leden gedacht. Het bestuur getroost zich dan ook gaarne alle moeiten en zorgen om liet de jeugd zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken, bij ervaring wetende, dat, moge dit ook al niet het gemakkelijkste deel barer taak zijn, het toch zeker niet het minst dank bare er vaa uitmaakt, daar het er ook den ouders een uitnemenden dienst mede bewijst dat hunne kinderen een groot deel van de kei'mis vroolijk en gezellig in den tuin kun nen doorbrengen. Zij die Zondag bij het oplaten der luchtballons en gisteren en heden bij de verschillende wedstrijden yoor jongens en meisjes in den tuin der S. O. V. zijn tegenwoordig geweest, hebben zich opnieuw kunnen overtuigen van de opgewekte en dank bare stemming der kindereu. Wij zullen niet in herhaling treden van wat wij vroeger be- trelfende het kinderfeest in den tuin zeiden, maar brengen gaarne een wooril van iof aan het bestuur, dat bij voortduring zijn moeite volle taak met zooveel toewijding vervult. Betreffende alle vijf luchtballons Zondag middag in den tuin der S. O. V. opgelaten is bericht ontvangen No. 1 is precies te half- vier op de rivier voor Oude Tonge gevonden door schipper M. de Jong van Raumsdonks- veer; no. 2 is te 4 u. 25 min. in de Zemmer- manspolder onder Rilland-Bat (Zeeland) ge vonden door Fop van Driel, van Groote Lint, die daar toevallig bezig was met vlasplukken no. 3 is te 2 u. 30 min. gevonden door J. Waanders vaö Engeland, arbeider H. S. M. aan den spoorweg Schiedam Vlaardingen, tusschen woning 3 en den Schiedamschen dijk; no. 4 is te 3 uur gevallen in de Maas bij Vlaardingeu en door den zandschipper A. Peters opgeviseht; no. 5 is omszreeks 4 u. 30 min. gevallen op de landhoeve Patmos onder Steenbergen (N.-B.) Met genoegen woonden wij gisteravond de voorstelling in den circus Robinson bij. Het programma, dat in goedgekozen volgorde een keur van' werkzaamheden bevat, werd tot aller genoegen afgewerkt, getuige bet luid applaus, dat den uitvoerenden herhaalde malen ten deel viel. De proeven van hoogere rijkunst en paardendressuur, alsmede die van gymnas tiek, ballet en acrobatiek getuigden van groote geoefendheid en spierkracht. Het optreden van den troep Abbas Mirza, in zijn Perzische kleedij, geeft aan de voorstelling een groote aantrekkelijkheid; de onovertrefbare toeren wekten de verbazing van het publiek. De pantomime uPluto" besluit den avond naar aller genoegen. Naar aanleiding van hetgeen wij gisteren gezien hebben, kunnen wij een bezoek aan dezen circus aanbevelen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 11 en die van de minis ters van koloniën en marine op Vrijdag 12 dezer zullen niet plaats hebben. Bij het voorbijgaan van den Hofstoet naai de Maliebaan in Den Haag, werd Zaterdagmid dag door een bekend socialist met een fluitje gelloten. liet volk werd hierover vertoornd en wilde den kerel te lijf. De politie moest hem tegen de volkswoede beschermen en bracht hem naar het bureau aan de Nieuwe Haven. Men moet tegenwoordig te Scheveningen voor de zakkenrollers op zijne hoede zijn. Zondagavond bij de drukte ontdekte een heer in het station van de Staatsspoorstoomtram, dat hij zijn horloge vermiste. De wereldtentoonstelling te Amsterdam werd Zondag bezocht door 15300 betalende bezoekers. Ketel. Alhier hebben zich 2 gevallen van diphtheritis en 1 van pokken voorgedaan. Botterdam. Generaal Vetter heeft Zon dagavond alhier eenige oogenblikken aange naam doorgebracht onder zijne joude jongens", n.l. door het bijwonen van eene vergadering, gevolgd door een kort, gezellig samenzijn der verêeniging van Nederl.-Iml. oud-strijders »Je Maintiendrai". Op den weg van het station daarheen werd hij door duizenden daverend toegejuicht. De zaal der samenkomst was smaakvol versierd. De muziek der Weerbaarheid be groette den generaal met de volksliederen. In de zaal waren ook tegenwoordig de heer Hoos, oud-resident van Bali en Lombok, en vele oud-officieren, buitengewone leden der vereeniging; voorts ook de commandant der dd. schutterij Blankenheijin, de commandant en hoofdofficieren der weerbaarheid enz. De voorzitier, de heer J. M. Schoonebeek, begroette den genpraa! en de andere autori teiten. De beschermheer, de heer Weis, dankte den generaal vour zijne tegenwoordig heid, en hield tot hem eene hai lelijke toe spraak. De generaal bedankte voor de hartelijke ontvangst hem bereid en de gelukwenschen met zijn benoeming tot opperbevelhebber van het Indische leger. Het deed hem genoe gen zich thans te midden van zoovele dap peren te bevinden, die ook in het Indische leger gediend hadden, waaraan hij zelf ruim 35 jaar vei bonden was. Onnoodig te zpggen, dat beide toespraken met een daterend gejuich werden bezegeld. De generaal vet liet zijn zetel en begaf zich te midden der oud-strijders. Menige kennis making van voor jaren her werd hernieuwd, menig krijgsmanshart klopte weder met nieuwe warmte, waar men den held van den dag thans van aangezicht tot aangezicht kon aanschouwen. De generaal verklaarde, dat Zaterdag bij de plechtigheid te 's-Giavenhage liern het meeste getroffen had de hartelijke wijze, waai op de kleine Koningin hem had toegesproken, en hij gevoelde behoefte dit hier aan zijne oude strijdmakkers mede te ileelen. Te ruim 10 uren vertrok de generaal weder naar Den Haag. 's-Gravenliag-e. De nieuwe Fransche gezant, de heer Bihourd, is Zaterdagmiddag te 5 uur door de Koningin-Regentes ont vangen, tot overhandiging van zijne geloofs brieven. Met het gebruikelijke ceremonieel werd de gezant van het gebouw der Fransche legatie naar het paleis geleid en vervolgens naar het gezantschapshotel teruggebracht. De Koningin-Regentes heeft daarna om halfzes in buitengewone audiëntie ontvangen den gezant van het Duitsche keizerrijk, graaf Von Rantzau, die zijne terugroepingsbrieven aanbood als gezant bij het Nederlandsche Hof. De Koninginnen zijn Zaterdagmiddag per staatsspoor naar het Loo teruggekeerd, ver gezeld van de dames en heeren van haarge- volg. Aan het staatsspoorstntion was baron Ben- tinck, eerste stalmeester, aanwezig, om de Vorstinnen uitgeleide te doen. Langs den weg en op het stationsplein was een geestdriftvolle menigte, welke de Koninginnen luide toejuichte. Omtrent de plechtigheid in het Malieveld op 6 Juli zijn nog de navolgende bijzonder heden bekend geworden. Na het uitspreken der gevoelvolle woorden, aan de nagedachtenis der te Lombok gevallenen gewijd, drukte H. M. de Koningin-Regentes, alvorens hare toespraak te vervolgen, do hand van den luitenant-generaal If. van der Heijden, (wiens zoon, zooals men weet, het leven bij Tjakranegara liet). Nadat de troepen voor de tweede maal had den gedefileerd, ontbood tl. M. de Koningin- Regentes de volgende heeren, met wie H. M. zich eenigen tijd onderhield Baron Sweerts de Landas Wijborgh, al gemeen secretaris van het gouvernement van Nederl. Indië, die het commandeurskruis der Oranje-Nassau-orde had verworven wegens zijne verdiensten tijdens de Lombok-affaire. L. C van Berg, die als majoor-intendant der intendance den dienst regelde bij de expeditie en ook na de noodlottige overvalling zoo meesterlijk zorgde voor de verpleging der troepen, weshalve hem het ridderkruis van den Nederlandsehen Leeuw gewerd N. L. Holwerda, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse, die eenige dagen gele den dezelfde decoratie ontving, als belooning voor de diensten door hem bewezen als chef van het groot militair hospitaal te Soerabaija, alwaar in de eerste dagen van September jl. plotseling niet minder dan 400 meerendeels zwaar gewonden werden binnengedragen, die allen eene uitstekende verpleging vonden en den gepensionneerden luitenant-generaal titulair J. II. Romswinckel, wiens roemrijke daden van weleer op een dag als deze ver- dienden in herinnering gebracht te worden. Voorts betuigde H. M. ook nog aan jhr. J. D. Six, referendaris bij het departement van koloniën, Hare ingenomenheid met de wijze, waaiop de uitvoering van de regeling van de plechtigheid had plaats gevonden en aan den kapitein der genie L. J. Ilioolen, Hare hooge tevredenheid over de bij uitstek smaakvolle inrichting van de tribune. Tijdens de plechtigheid in het Malieveld ont ving mevr. de wed. Van Ham een schrijven van deelneming, waarin H. M. do Koningin- Regentes naar aanleiding van de plechtigheid liulde deed brengen aan de verdiensten en aan de nagedachtenis van haren echtgenoot, den op Lombok gesneuvelden generaal. Na afloop der plechtigheid zond H. M. de Koningin-Regentes een telegram aan den gouv.-generaal van Ned.-Indie, waarin Hare Majesteiten bij de uitieiking der eereteekenen aan de Indische dapperen huideen dank bren gen aan het geheels Indische leger. In de lijsten der gedecoreerden ontbreekt de kapitein der infanterie J. Koch. Men wist dat hij eerlang naar Nederland zou komen, maar deed tevergeefs moeite om door infor mation bij de stoom vaai tmaatscbappij te weten te komen wanneer en waar hij zou debar- keeren. Derhalve kon hij niet op de lijsten vermeld worden. Maar zie, Zaterdag G J uli, om elf uur, meldde hij zich in p-rsoon bij het departement aan met de mededeeling. dat hij, nacht en dag doorreizende, 's nachts om 12 uur de residen tie had bereikt. Eerst was goede raad duur, maar na bedaard overleg gelukte het ham nog op de lijsten te brengen, die reeds in handen waren van de verschillende leiders der plechtigheid, zoodat nog aan zijn zeer begrijpelijk verlangen kon worden voldaan. De militairen, die "s ochtends op het dep. van koioniën bijeen waren, zijn 's namiddags onthaald in een met bloemen en met de natio nale kleuren versierde afzonderlijke zaal, alwaar hun o. a. de eer te beurt viel door de generaals Van der Heijden en Vetter te wor den bezocht, die hen met een beker cham pagne verder welzijn toewenschten. De match Zondag j.l. te Schiedam gehouden tusschen de S.C. F.C. oliermes" en de DC. F.C. jConemdia" had lot uitslag dal llermes won met le^pectievolijk 28 en 57 punten tegen Concordia 18 en 49 runs. Topscorer was de heer A. Dirkzwager met 23 runs. Omtrent de hulde aan Richard Ihd ie brengen op Dinsdag 23 Juli a.s.. ter gelegenheid van zijn 70n geboortedag, vernemen wij dat deze f'eeste- i lijkheid is bepaald in den namiddag van 23 Juli, halfdrie, in het nGebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utieclit. t Aldaar zal hem een huldeblijk worden aange boden, terwijl voor corporaties on particulieren de gelegenheid zal bestaan hem te complimenten-en. Wegens bet overlijden van jhr. rnr. J. C. M. van Riemsdijk, heelt de jubilaris verzocht, dat het feestdiner, dat hem zou worden aangeboden, geen voortgang zal hebben. Gisteren was het 200 jaar geleden, dat onze groote landgenoot Christi.ian Huvgeiis stierf. Door liet natuur- en geneeskundig congres 1 werd indertijd besloten dezen dag te herdenken, en als gevolg daarvan kwam gistermiddag in de aula van het iiniversiteit«gebuuw een aanzien lijke schare geleerden en andere belangstellenden bijeen, om prof. J. Bosscha eene redevoering te liooren uitspreken, waarin hij het leven en de beteekenis van Huygens schetste. Zaterdag j.l. hield de onderwijzersvereeniging in het arrondissement Schiedam haar dertiende algemeene vergadering. Als plaats van bijeen komst was voor ditmaal de zaal «Kunstmin" te Dordrecht gekozen. De vergadering werd geleid door den schoolopziener van het ai rondissement, den heer mr. L. A. Bybau. Uit diens openings woord bleek, dat twee afdeelingen, n.l. Cbarlois en Kralingen, hadden opgehouden te bestaan, tengevolge van da annexatie met Rotterdam. Een nieuwe afdeeling Overmaas was echter opge richt, zoodot de vereeniging thans nog 80 leden i telde, die echter op verre na Zateidag j.l. niet ter vergadering waren verschenen. De heer W. Brouwer van Schiedam behan delde de volgende stellingen 1. Het vrij alge meen toepassen van pt cellessen wijst op ge-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3