A°, 1895. Vr dag 12 Juli. N°. 8829 KENNISGEVING ~KENM8Gimm. egenenveertigste Jaargang. HwUeiilandsche liericlitcn. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVEY: X ODÉ. is f GOURA IT. Abonnementsprijs, per kwartaal jSVaseo per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. B r K A SI j BOTÜRITRAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. X. Inricht! na er» welke gevaar, seliade o£ hinder kunnen veroorzaken. EN WETHOUDERS VAN BüRGEMEESTER ■Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op 'leden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan 3. HOPPE en zijne rechtverkrij genden tot oprichting; van een kuiperij san de Broersvest no. 127, kadaster sectie B no. 3J2; 2o aan W. BAKKER en zijne rechtver krijgenden tot oprichting van een slacht plaats van varkens op den open grond «cider het pand aan de Oosterstraat no. 5, kadaster sectie I no. 315. Schiedam, den llden Juli 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. J)e secretaris, VERNÈDE. BELGIË. De Kamer heeft zonder debat met 68 stem-; ::en en 31 onthoudingen (ljberalen en socia listen) de begrooting van buitenlandsche zaken voor 1896 aangenomen en daarna een aanvang gemaakt met die van het openbaar onderwijs, s minister Schollaert vroeg der Kamer een Burgemeester rx wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van FRANS VISSER, om veigunuing lot oprichting vau een tievraarplaats van benzine, in het pand aan de Overmaassche steeg no. 3, kadaster sectie G no, 180. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet vau den 2den Juni 1875 (staatsblad n", 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den SSsten Juli a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen liet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente-, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan alkoudiging geschied, waar het behoort, den llden Juli 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. dubbele behandeling van zijn schoolwet-ont werp te willen vermijden en dus het hoofd stuk lager onderwijs tot na de stemming over het ontwerp te willen uitstellen. Groote verontwaardiging links. Er is volstrekt geen haast bij die schelmenwetriep men daar. Zoo kwam liet tot een geschreeuw, dat een voorproefje mag zijn van wat ons bij de be handeling der schoolwet zelf te wachten staat. Alles sociale politiek, christelijk-demo- cralen, verkiezingsbeloften, de Kongo, kwam er bij te pas. Tack, die presideerde, klopte voortdurend met den hamer, al proestende van het lachen. Woeste ondersteunde liet regeeringsvoorstel. Denkt ge soms dat ik hier ben om uwe plannen te steunen riep hij der protesteerende linkerzijde toe. Het v oistel werd aangenomenrechterzijde tegen linkerzijde, 68 tegen 32. De I.ants- heere, de oud-voorzitter, onthield zich en het verdient opmerking dat hij zijn onthouding motiveerde met te zeggen dat hij geen over ijlde behandeling der schoolwet vei langde welke in lijnrechten stiijd is met de onder wijswet van 1884". De beweging tegen liet schoolwet-ontwerp neemt in omvang toe. Te Luik stelde het bestuur der Association libérale een protest motie op, welke werd aangenomen en ver zonden. Maandag hielden daar de progres- sistische en de werkliedenvereetiigingen protestveigaderingen. De gemeenteraad pro tested de eveneens, maar besloot tocli zich van deelneming aan de manifestatie die op 28 Juli te Brussel gehouden zal worden, te onthouden. Verder vergaderden te Antwerpen de werk liedenpartij en de Association libérale, te Gent werden twee bijeenkomsten gehouden, evenzoo te Doornik en te Ath. En eindelek protesteerde B-ussel in onderscheidene wijken. F It A Pi K R IJ K. De Senaat heeft het ontwerp tot goedkeu ring van de handelsovereenkomst met Zwit- seiland bijna zonder discussie aangenomen. De Kamer heeft gisteren, na verwerping van verscheidene amendementen, het belas- tingontwerp op de directe belastingen in zijn geheel aangenomen met 440 tegen 59 stemmen. Officieus wordt bevestigd dat Frankrijk en Brazilië het geschil betreflende het gebied op de grens van Guyana door een sclieids- rechteiljjke uitspraak zullen doen beslissen; van welken aard dit scheidsgerecht zijn zal, wordt echter niet gemeld. Ouder voorzitterschap van het Parijsche Kamerlid Georges Berry is een Nationale Yereeniging voor kolonisten opgericht, welker doel is aan Fiansche kolonisten de middelen te verschaffen om zich in de koloniën der republiek te vestigen en daar landbouw centra te vormen onder toezicht en bescher ming der vereeniging. De Parijsche gemeenteraad stelt jaarlijks 150.000 frs. beschikbaar voor vacantie-kolo- niën deze som wordt over de twintig arron dissementen der hoofdstad verdeeld. In het gelip-1 zullen dit jaar 3350 leerlingen, ver gezeld door 470 onderwijzers, een twintig-of dertigtal dagen op het land gaau dooi brengen. Hoe heilzaam zulk een verblijf in de bui tenlucht voor kinderen is, blijkt uit de sta tistiek van liet vorige jaar. Van de 3302 leerlingen, die in 1894 twintig dagen in een vacautiekolonie doorbrachteu, waren verschei- denen 2kilo aangekomen en 2 centimeter gegroeid, terwijl de omtrek van de borstkas 2 a 3 centimeter was toegenomen. De kosten waren gemiddeld 3 frs. 30 per dag en per leerling. DÜITSCHLAND. Keizer Wilhelm bevindt zich nog in Zwe den. Volgens een der Ilaliaansclie bladen is de keizer voornemens, na deze reis een bezoek te brengen te Rome. De Beichsanzeiger bevat het besluit waarbij tgiaaf Rantzau op verzoek van den gezant- scliapspost te 's-Gravenliage teruggeroepen en op non-activiteit gesteld wordt. In meer dan een hoofdartikel houdt de Duitsche '«*rs zich bezig met de tegenwoor digheid vat Duitsche en andere, niet-Engel&che maiine-officieren by de opening van den Delagoa-spoorvveg. De omstandigheid wordt voorgesteld als een politieke demonstratie ten gunste van de Transvaal en tegen Engetands plannen en bedoelingen met Zuid-Afrika. De National Zeitung, die dikwijls de mee- ningen uit van buitenlandsche zaken, zegt dienaangaande, dat de tegenwoordigheid van Duitsche, Fransche en Nederlandsclie zee officieren bij de feesten beteekent, dat de overige weield Zuid-Afrika volsliekt niet be schouwt als een domein van Engeland, en uat er van een afsnijden der verbindings wegen tusschen het land der boeren en de rijken waarmee het in relatie staat, geen sprake meer kan zijn. De zittingen van den Pruisischen Landdag zijn gisteren gesloten. Volgens de Bantz. Zeitg. bestaat het voor nemen Dantzig tot eene vrijhaven temaken, teneinde het hoofd Ie bieden aan de mede dinging van Kopenhagen en de eeilang aan te leggen vrijhaven in Zweden. De Pruisische regeering moet hare goedkeuring aan dat plan reeds hebben toegezegd. De regeering van Lippe-Detmold heeft nu aan den Bondsraad verzocht de noodige stappen te doen, opdat de kwestie der troonsopvol ging geregeld worde door het Reiclisgencht. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft besloten tot onder steuning van de lagere scholen uit de Bonds- kas. Daartoe zal, beginnende met 1 Jan. 1897, vijf jaar achtereen 1,200,000 frs. op de begrooting worden uitgetrokken. Voorde volgende jaren is een nieuw besluit noodig; de som kan dan worden verhoogd. Het geld wordt onder de kantons verdeeld naar hun bevolking en financieele draagkrachtmet het oog op dit laatste worden de kantons in drie klassen verdeeld. De ondersteuning mag slechts worden gebruikt voor den bouw van nieuwe scholen, voor uitbreiding der scholen, liet aan schaffen van leermiddelen, liet uitdeden van sclioolbelioeften aan de kinderen, het verzor gen der kinderen gedurende den schooltijd, het opleiden van onderwijzers, bet verbeteren van bun salaris en de inrichting van gym nastieklokalen. Omtrent de doorboring van den Simplun komen nu nadere belichten. De bondsraad heeft het voorstel van het departement van spoorwegen aangenomen, welk voorstel in hoofdzaak in de confeientie te Milaan was aangenomen. Zoo heeft de Jura-Simplon-spoor- wegmaatschappij aan liet Italiaansche gouver nement concessie gevraagd voor liet boren van de tunnel, die 19,730 meter lang is, waar van 8330 meter in Italië liggen. De Zwitser-, sche regeeitng heeft haar gezant te Rome verzocht tot September daar te blijven om deze zaak te behandelen, opdat dan het Itali aansche gouvernement in staat is onmiddel lijk na de parlementaire vacaoties het ver drag te doen ratificeeren. De Z\vitser«che volksvertegenwoordiging zal liet verding dan nog in December kunnen behandelen, zoodat men in de lente aan liet leusachtige weik zou kunnen beginnen. Den ex-president der Zwitsersche lepubliek, Schenk, is Maandagmorgen een ernstig on geluk overkomen. Terwijl hij zijn ochtend wandeling deed, werd hij aangereden door een rijtuig, zoodat hij bewusteloos neerstortte, met ernstige kwetsuren aan het hoofd. Drie uur later was hij nog niet bij kennis ge komen met het oog op zijn hoogen leeftijd, 72 jaar, vreest men voor eeu noodlottigen afloop. ITALIË. Luzzatti, minister der schatkist onder Di Rudini, heeft Dinsdag in de Kamer een rede over den financieelen toestand gehouden, die veel indruk moet gemaakt hebben. Hij voor spelde een belangrijk tekort en stelde voor, de beraadslagingen over de geldmiddelen tot November uit te stellen. Baron Blanc, minister van buiten!, zaken, verklaarde in antwoord op een vraag van Cirinian en Opile, dat de twisten van Italiaan sche en Fransche arbeiders te St. Julien de Moulienne-geen bijzondere beteekenis hadden bovendien heeft de Fransche minister vau buitenlandsche zaken Hanotaux den gezant Tornielli verzekerd, dat de schuldigen die reeds gearresteerd zijn, streng gestraft zullen worden. In de Kamerzitting van gisteren bestreed Zanardelli de grondwettigheid van de decre ten en de wetten, Crispi verdedigde haar. N

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1