Zaterdag 13 Juli. IN0. 8830. A0. 1895. e dST egenenveertig'ste Jaarg-an». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT O ËVlT.R T. ODÉ. Bnitenl au dsclie lier ich ten. Binnenlandse he Berichten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomn.crs f 1.85. - 2 50. - 0.10. ti 53 K A V £2 D! jCKITRAAT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. B L 6 1 De Kamer heeft zich Woensdag bezigge houden met de begrooting van binnenland- sehe zaken. Het debat was gedeeltelijk zuiver literair, gedeeltelijk liep het weer over de inrichting van de koninklijke bibliotheek te Brussel. Aan het slot der vergadet ing deed zich het zonderling schouwspel voor dat een amendement dan den socialist Van der Vel den om den post voor die biblioteek te ver- hoogen, werd aangenomen. Het rapport der centrale sectie over het schoolwetsontwerp is verschenen. Volgens dit rapport zou de wet nog niet ver genoeg gaan naar den zin der ctericalen. sDwaasheid'", zegt de Indepen dance, sde centrale sectie komt met die verdere eNcheo aim om liet ontwerp voor betrekkelijk ge matigd te kunnen doen doorgaan." De hoofden dor scholen in België hebben van de inspecteurs van het lager onderwijs een aatischiijving gekregen, om alleen aan de boven hen geplaatste ambtenaren inlichtingen ie geven omtrent hun scholen. Een voorproefje dus van wat de toestand onder de nieuwe schoolwet zal te zien geven. 1) 1 S C II L A Keizer Wilhelm zal den 18n Augustus den eersten steen leggen voor het ruiterstand beeld van zijn grootvader, dat te Berlijn wordt opgericht. De vorsten der Bondsstaten zullen de plechtigheid niet bijwonen, zij zullen ver tegenwoordigd worden door den Bondsraad, welks stemgerechtigde leden de diie gebruike lijke hamerslagen zullen doen. De regeering laat, naar aanleiding van het gebeurde te Mariabeig, een uitgebreid onderzoek instellen naar de toestanden in de velschillende particuliere krankzinnigenge stichten. Prof. Fmkelnburg te Bonn wordt met de leiding van dit onderzoek belast. ENGELAND. Gladstone heeft, op verzoek van zijn vrien den, een boodschap tot de kiezers gericht. Het manifest luidt, kort en krachtig »Doet bovenal de rechten van het Lager huis als liet orgaan der natie gelden, en be vestigt de eer van Engeland en de kracht van het rijk, door de billijke en constitutioneel oischen van Ierland in te willigen." Volgens de Manchester Guardian heeft generaal Roberts bedankt voor den hem aan geboden post van opperbevelhebber van het Britsche leger. De hertog van Westminster heeft, als hoofd der Anglo-Armenische Vereeniging, een manifest uitgegeven, waarin hij verklaart dat Engeland verplicht is aan te dringen op hervormingen in Armenië. Daartoe is Enge land niet alleen gebonden door plicht en eer, maar ook door zijn eigenbelang. Want als men de zaken in Armenië laat zooals zij zijn, zal het overm'ijdelijk gevolg wezen dat die provincie door Rusland wordt geannexeerd, en Engeland is door de Anglo-Turksche con ventie verplicht door kracht van wapenen elke invasie van Armenië door Rusland tegen te gaan. De sultan kan zeer gemakkelijk worden gedwongen de gevraagde hervormingen in te voeren, gaat het manifest voort. Turkije is meer dan eenig ander land aan een aanval uit ffia blootgesteld, maar de sultan heeft geen vloot. Daarom kan de vloot van een der groote mogendheden hem gemakkelijk dwingen, en nog beter een gecombineerde demonstratie van de vloten der mogendheden. Dinsdagavond is te Portsmouth een feest maal aangeboden aan den staf van liet Ita- liaansclie eskader. De hertog van York, de hertog van Genua en de Italiaansche gezant, generaal Ferrero, namen de eereplaatsen in. Het eskader blij ft waarschijnlijk tot de vol gende week Donderdag te Portsmouth, met liet oog op de talrijke invitatién. üet eskader zal op zijne terugreis de havens van Fiume en Zara aandoen. In de kousenfabrieken te Leicester is de arbeid gestaakt, tengevolge van een geschil over het loon. Bijna alle fabrieken in de stad zijn gesloten ongeveer 3000 wei klieden heb ben den arbeid neergelegd. Z Yf E DEN cn NOORIVEGE N. Naar liet heet, heeft de Noordsche regee- ririg eenparig besloten, den koning opnieuw door de afdeeling van den staatsraad te doen aansporen de vorming van een nieuw minis terie te beproeven. Reeds vioeger beeft de staatsminister Stang hetzelfde verzoek tot den koning gericht. De meerderheid der begrootings-commis-de uit de beide Huizen van het Nonrsche Stor thing in de vereenigde zitting heeft voorge steld de apanages voor den koning en den kroonprins slechts goed te keuren tot het voor 1893 toegestane bedrag van 250,000 en 30,000 kronen. De minderheid der commissie heeft zich verklaard voor liet regeeringsvoor- stel om die bijdragen weer, als vioeger, te brengen op 330,000 en 80,0ü0 kionen. RUSLAND. Wannofsky, de minister van oorlog, die in de buurt van Odessa ziek ligt, heeft den keizer zijn ontslag verzocht. Hij zal worden opgevolgd door generaal Obroetsjef, terwijl generaal Krapoetkm chef van den generalen staf wordt. De consul-generaal te Uskueb is naar Pe tersburg ontboden, om zijn regeering in te lichten over den staat van zaken in Macedonië. Met het oog op den voortdurenden gehei men invoer van politieke geschriften heeft de regeering besloten tot verdere versterking der grenswachten in Polen. OOSTESKIJ K-II O ft G A It IJ E. Het Oosten rij ksche Huis van afgevaardigden heeft in zijne zitting van Woensdag het krediet, aangevraagd voorde toevoegingeener Sloveensche afdeeling aan het gymnasium te Cilli met 173 tegen 143 stemmen toegestaan. De regeering had zich in deze kwestie geen partij gesteld. Vóór het kredietstemden de Polen, Czechen, Slovenen, Duitsche clericalen, Ruthenen en de Boheemsche grondbezitterstegen de gansche Duitsche linkerzijde met inbegrip van de anti-semieten. Nog vergeefs heeft de gemachtigde der Duitsche Bohemers getracht alle Duitsehevs tot eikaar te brengen. Zooals de zaken nu staan, zal een deel der Duitsche linkerzijde, ondanks de aanneming van den Cilü-post, vóór de derde lezing der begroo ting stemmen en een ander deel zich van stemming onthouden, zoodat slechts een klein gedeelte tegen zal stemmen. ITALIË. In de Kamerzitting van gisteren werd beraadslaagd over de door Vesclii voorgestelde motie, strekkend om den 20n September te ver klaren tot een nationalen feestdag. Colajanni en Imbriani, welke laatste tot de orde werd geroepen, hebben die motie besti eden. Crispi daarentegen verdedigde haar, en drong er bij de Kamer op aan, de motie met eene groote meerderheid aan te nemen. Door Denicolo werd eene motie van orde voorgesteld, om te doen uitmaken dat het vieren van den 20n September zou worden overgelaten aan het particulier initiatief, docli dit weid verworpen met 249 tegen 2G stemmen, waarna de Kamer in geheime stemming de motie-Vesclii aannam met 204 tegen C>2 stemmen. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge diend, waai in de noodzakelijkheid wordt be toogd, het beheer der door den slaat gegaran deerde spoorweg-obligatiën direct in handen van den staat te brengen. Het voornemen is de houders van 3 pCts., door den staat gega randeerde, spoorweg-obligatiën de verwisseling in 4 i pCts. belastingvrije rente aan te bieden. Hoe de Kamer het voorstel zal opnemen, blijft nog af te wachten; de verwisseling zal in allen gevalle slechts facultatief kunnen zijn. 1 Volgens eene becijfering van den corres- j poiideiit van hel J3erl. Tageblait te Rome, heeft j Italië gedurende de laatste 10 jaar voor zijn j leger niet minder dan 2804 uiillioen lire uitgegeven. Rekent men daarbij de uitgaven voor de ntaiine, ten bedrage van omstreeks 1200 milhoon, kan komt men tot liet lespec- tabele cijfer van vier milliard. Geen wonder dat de schatkist op die wijze uitgeput raakt, ook al werd voor landbouw, handel, nijverheid en onderwijs nog niet het tiende gedeelte dier som besteed. Het bericht, dat de negus van Abe-sinië deti eenigen nog m zijn land geiestigden Italiaan, den ingenieur Capttcci in de gevangenis ge worpen zou hebben, wordt beslist tegenge sproken. Generaal Baratieri gaat, naar men zegt, eerstdaags met verlof naar Italië. SPANJE. De gisteren onder voorzitterschap van de Koningin-Regentes gehouden ministerraad heeft besloten in October eeu versterking van 15U0 man naar Cuba te zenden. Toen de zitting der Cortes onlangs geslo ten werden, is tevens bekend geworden, dat zij ontbonden zou worden, waarschijnlijk tegen het eind van dit jaar. De reactionnaire partij verlangt nu invoe ring van veiplicht godsdienstonderwijs op de gymnasia In belichten van Cuba wordt verzekerd dat bij de benden van Maceo 200 gewonden zijn. Onder de regeeringstioepen laat de gezondheidstoestand zooveel te wemeben over, dat iederen dag G stei fgevallen voorkomen te Santiago en 10 te Puerto Principe. Het besluit van Carnpos, om dertien con servatieven en slechts vier reformistas aan te wijzen voor de vacatures in de Cubaan- scite gemeenteraden, verwekt groote verbit tering onder de autoriomisten. Onder de bakkers te Madiid is een alge- meene werkstaking uitgebroken. De overheid heeft uit de naburige steden brood laten komen, voor zoover de militaire bakkeryen niet bij machte zijn in de behoefte der bur gerij te voorzien. Te Sevilla is Woensdagnacht een dyuamiet- patroon ontploft, zonder ongelukken te ver oorzaken de vermoedelijke dader is gevat. S E R V I E. De staatsfondsen zullen nog tot 13 Juli aan de Berlijnsche beurs genoteerd worden. Is op dien dag de Karlsbader overeenkomst niet aangenomen, dan zullen de Servische fondsen uit de beursnoteeririg worden ge schrapt en zal Servië op liet zwarte bord van de Berlijnsche beurs als bankroet woidcn gemeld. Hoogst moeilijk zal het zeker zijn voor 13 Juli de financieele overeenkomst tot stand te brengen. De Skupschtina is verdaagd, want de nieuwe premier, Novakowillij is plotseling ongesteld geworden en de lieer Gaiaschanine, die tot voorzitter der Skupschtina is benoemd, keert eerst heden uit Parijs terug. De oenige partij die in staat is door haar aantal iets tot stand te brengen, de radicale partij, verklaart zich tegen het ontwerp, alleen om de koning te dwingen haar aan het bewind te roepen. De ex-koningin Nathalie verlaat uiterlijk 27 dezer het land, zoodat Milan dan weer vrij baan krijgt. Ongetwijfeld zal hij zoodia moge lijk terugkeeren, om ook nog iets van de financieele regeling te profueeren, T U It K IJ E. De regeering heeft aan die van Bulgarije verzocht om beter te zorgen voor de afslijting barer grenzen, daar bij Presna en Tenidzel nieuwe benden zich vertoond hebben. De Btilgaarsche regeering beeft geruststellende beloften gedaan, maar niettemin is de P.irte voornemens de mogendheden te verzoeken hare waarschuwende stem te Sofia te doen hooren. G 11 I E K E N L A ft D. Volgens een bericht uit Athene zou het met de geldelijke toestanden in Griekenland geer» gekscheren zijn: bet volk is werkelijk te arm om de belastingen te betalen; tn sommige districten sterven vele personen van honger. A M Mi I K A, Het Lagerhuis in Canada heeft met 39 stemmen meerderheid eene door de oppositie voorgestelde motie van wantrouwen in de regeering verworpen. Volgens bericht aan de Times uit Lima heeft Bolivia een ultimatum aan Peru gesteld en voldoening geëischt wegens schending van het Boliviaansclt gebied tijdens den burger oorlog met Bolivia. Op dezen eisch is ant woord binnen een etmaal gevraagd. Ook is geëischt liet salueereu der Boliviaanscbe vlag, hetgeen door Peru is geweigerd. AFRIKA. Volgens een gisteren uit Pretoria te Lon den ontvangen bericht stelde een patriottisch burger tienduizend pond sterling beschikbaar voor een standbeeld van president Kruger te Pretoria, gedetikleeken tevens van de opening van den Delagoa-spoorweg. EERSTE KAME i 3LR STAT EN» GENERA AL. Zitting van 11 Juli. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en Van Marle, nieuwbenoemde leden voor Gelderland en Overijsel, hebben zitting ge nomen. Ouder de behandelde wetsontwerpen zijn aangenomen: de onderwerping aan arbitrage van het Cosla-Rica-Packet-geschilde grens regeling tusschen Nederlandsch en Britscli- Guinea; de maatregelen tot behoud der vtcarie-goederende wijziging van de be grooting voor bïnnenlandsche zaken, waarbij de minister vermeerdering van het aantal districtsveearlsen onnoodig oordeelde, in tegen stelling met den heer Fokker, die het afkeurde *1-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1