A0. 1895. v. /oensdag 17 Juli. N°. 8832 Eersfe Blad. KENNISGEVING. Negenenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijk®, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. 1 Tijdelijke sluiting Gemeente drinkwaterleiding. Buiienlandsclie Berichten. SGH 1.85. - 2.50. - 0.10. K «J It K A V BWTEKSTKiiT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers Burgemeester en "Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, wegens herstelling aan de hoofdbuis der drinkwaterleiding, de toevoer van water door het buizennet op ÏVoensdag den 17n Juli a.s., aan te vangen des namiddags te 3 uren, gedurende eenige achtereenvolgende uren GEHEEL GESLOTEN zal zijn. Schiedam, den lGden Juli 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. R R A N K K IJ K. De Senaat heeft Zaterdag geweigerd de Kamer te volgen in haar besluit om een mil- lioen frank toe te staan voor lien die door de overstroomingen en stormen hebben geleden. In de Kamer is Zaterdag de door Pour- «juery de Boisserin voorgestelde motie van orde, waaibij gevraagd werd een reorganisatie van den ïaad van het legioen van eer, aan genomen. Verworpen is een voorstel om de genoemde orde alleen aan land- en zee macht toe te kennen. Ribot heeft in de Kamer en in den Senaat het besluit lot sluiting der zitting voorgelezen. De Estafette verhaalt nog eens hoe de militaire conventie tusschen Rusiand en Frankrijk lot stand kwam. De Russische mi nister van oorlog vroeg naar de chemische samenstelling van het nieuwe Fransche bus kruit. Freycinet, de toenmalige minister van oorlog, gaf geen bepaald antwoord en manoeu vreerde zoo handig, dat eindelijk in 1893 een militaire overeenkomst tot stand kwam, welke in den zomer van dat jaar te Parijs werd onderteekend door den Russischen kanselier Von Giers, die naar Zwitserland reisde en opzettelijk een omweg over Parijs had ge maakt. Bij die gelegenheid had een schitte rend gastmaal plaats bij den president der republiek. Drie maanden later werd admiraal Avellane te Toulon en Parijs luisterrijk ont vangen en schreef Alexander III aan Carnot den bekenden brief, waarin hij zinspeelde op den ïnieuwen band", die de twee rijken ver- eenigde. Die nieuwe band" was de pas onderleekende militaire overeenkomst. De gemeenteraad van Parijs heeft de twintig millioen frank toegestaan, die door den staat aan de stad zijn gevraagd als aandeel in de kosten van de tentoonstelling van 1900. De stad zal vijf jaar lang, te beginnen met 189G, een vijfde der som geven, onder voorwaarde dat zij voor de helft zal deelen in de baten die de tentoonstelling mocht opleveren. De lie Jul is te Parijs weer gevierd met fakkeloptochten, met geschreeuw voor het ge- denkteeken van Straatsburg op de Place de la Concorde en Zaterdags met de bekende revue. Ter gelegenheid van den 14n Juli zijn 20,000 Elzassers te Belfort gekomen. Ook daar veel geschreeuw en veel Marseillaises D I I S C II L A S' D. Ook het pantserschip Kaiserin Augusta is te Tanger aangekomen. De consul-genei aal Yon Tattenbach zal nu ia staat zijn met meer nadruk bij den sultan van Maiokko aan te dringen op schade loosstelling wegens den moord op den Duit- schen reiziger Rockstroh te Saffi door Arabie ren en de plundering van de Nedeilandsche hark Anna door zeeroovers. "Waarschijnlijk zal hij de komst der Nederlandsclie oorlogs schepen afwachten, alvorens tot daden van geweld over te gaan. De steen, welke te Ems is geplaatst ter aanduiding van de plek waar keizer Wilhelm I den 13n Juli 1870 den Franschen gezant Benedetti weigerde de verzekering te geven dat de prins van Hohenzollern niet meer naai den Spaanschen troon zou dingen en hij den gezant liet staan, wat aanleiding gat tot de oorlogsverklaring, was Zaterdag met een krans van eikenloof versierd. Volgens officieele bekendmaking is het Keizer-Willielmkanaal van 18 dezer af ge opend voor schepen die tot G meter diepgang hebben. BELGIE. De invoerrechtenwet heeft Zondag in den Moniteur gestaan. Dinsdag zullen de rechten op meel en mout in werking treden. Woens dag over een week waarschijnlijk de andere rechten. De Indêpendance vindt het nu wel heel vriendelijk van de regeering dat zij eenige veranderingen in de schoolwet zal aanbren gen, maar acht het noodig nog eens te zeggen, dat die veranderingen nu niet maar voor den schijn er in gebiacht moeten worden. ENGELAND. Tot duster zijn gekozen 145 unionisten, 13 liberalen, 4 Paruellieten, 4 anti-Parnellieten en I werkman. De unionisten winnen 13 zetels, de liberalen 1. Onder de gekozenen is lord Cranborue, zoon van lord Salisbuiy, de onderzoekingsreiziger Stanley, John Burns en de minister Ritchie, voorzitter van den Board of Trade. Onder de geslagenen is sir William Har- court, sir Henry Roscoe en de oud-minister Shaw-Lefevre. Vrijdag heeft sir William Harcourt te Mansfield eene onaangename ontmoeting ge had. Toen hij van eene kiezersvergadering met zijne vrouw in een open landauer huis waarts keerde, weid hy door een troep leeg- loopers en kwajongens met koolstionken en allerlei vuiligheid geworpen. Ofschoon de koetsier terstond de zweep over de paarden legde, werden beiden met vuil overdekt. Het geval heeft algemeen gvoote verontwaardi ging verwekt. ZWEDEN en NOORWEGEN. Bij het Noorsche Storthing is een wetsont werp ingediend tot het aangaan eener leening van 10 millioen kronen voor buitengewone verdedigings wei ken. De koning heeft den gezant te Londen Aakerman teruggeroepen en den oud-minister van buitenlandsche zaken graaf Lewenhaupt tot zijn opvolger benoemd. RUSLAND. Uit Petersburg kwam een bericht, als zou de regeering van plan zijn bij Japan aan te dringen op eene spoedige ontruiming van Chirieesch grondgebied in het Liaotung- schiereiland Te Petersburg is sprake van een tweede expeditie naar Abessinië, weder onder leiding van kolonel Leonchdïnu op grooter schaal. De aichimandriet Efrem zal er, als officieel vertegenwoordiger der heilige synode, aan deelnemen, en verder een arcliaeoloog, een agronoom uit Zuid-Rusland en een voornaam Russisch koopman. ZWITSERLAND. De president der republiek is gekozen tot scheidsrechter in het geschil over grondge bied, dat hangende is tusschen Frankrijk en Brazilië. De gezant te Rome heeft een onderhoud gehad met den minister der spoorwegen, Saracco, over het plan tot het doorgraven van den Simplon. De minister verklaarde, dat de Italiaansche regeering eerst eene be slissing kan nemen in deze zaak, wanneer zij weet hoe groot de subsidies zijn die Italiaan sche provincies en gemeenten aan deze onder neming zullen geven. ITALIË. In de Kamer heeft de minister vau buiten- laudsciie zaken gisteren op een vraag van Taroni en Imbriani geantwoord, dat het ge rucht over de gevangenneming van den inge nieur Capucci door deu negus van Abessinië met gtoote voorzichtigheid moet worden op genomen nadere berichten worden inge wacht. De ïeis van generaal Baratieri naar Ita.ië is overigens wel in staat een ieder gerust te stellen, zei de minister. En de Kamer Juichte deze woorden toe. Zondagmiddag is te Rome bij de Porta Pia met groote plechtigheid de eerste steen ge legd voor het gedenkteeken van Rome's be vrijding op den 20n September 1870. Wel vijftig vereenigingen namen aan de plechtig heid deelde burgemeester hield een patrio- tische rede die luiden bijval verwierf. De hertog en hertogin vau Aosta zijn Zaterdag naar Turijn vertiokken de straten waren geïllumineerd en de bevolking der hoofdstad juichte hen levendig toe. Volgens de Memorial diplomatique moet er een hooggeplaatst per=oon bij Hertz zijn ge weest om papieren tegen Crispi in handen te krijgen. Maar Cornelius was niet zoo ziek of hij wist zijn voornamen bezoeker heel duide lijk te maken, dat hij deze papieren niet kreeg. SPANJE. Van regeeringswege werd eene commissie benoemd, die van voorlichting moest dienen in zake de vaccinatie; zij heeft zich voorde verplichte vaccinatie verklaard. Op Cuba is de spoorweglijn Nuevitas-Prin- cipe afgesnedende rebellen hebben het station van Tremblazo en drie bruggen ver woest. Ook is de telegraphische verbinding tusschen Nuevitas en San Miguel door hen vei broken. B L (J A R IJ E. Eene gewapende bende, komend van Phi- lippopel, werd bij aankomst te Sufia genood zaakt hare wapens af te geven en zich te verspreiden, teiwiil de aanvoerder, Stonion, in hechtenis werrl genomen. Een groot aantal andere kwaadwilligen, met Mannlicher ge weren gewapend, werden gevangengenomen. Men spreekt het bericht tegen volgens het welk een deel van het garnizoen van Sofia naar Kustendje gezonden is. Toen Stamboulof gistei avond te 8 uur met Peikof van de Unie-club thuis kwam, werd hij door vier mannen met revolverschoten en messteken ontvangen. Hij'kreeg verscheiden wonden aan het hoofd. Zijn toestand schijnt door liet groote bloed vet lies zeer ernstig. S E R V I E. De houding der oppositie, die zich tegen de conversie der staatsschuld uitlaat, is dooi den minister-president in de vergadering van het comité onwaardig en onvadeilandlievend genoemd. Ook Garasjanin, die Zaterdag door den koning en door Natalia is ontvangen, heeft den maatregel aanbevolen. De aan neming door de Skuptcliina, op een der eerst volgende dagen, wordt waarschijnlijk geacht. T U R K IJ E. Van de dezer dagen over de Macedonische grens gekomen Bulgaarsche benden zijn dooi de Turkse lie troepen 13 man gedood, onder wie de aanvoerder Dedo Konstantin, 2 ge wond en 10 gevangengenomen. Volgens het officieele blad van liet vilajetKossovo waren

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1