Binnenlaiidsche Berichten. de "benden gewapend met geweren uit de tuighuizen van het Bulgaarsche leger. Ook de Bulgaarsche overheid houdt ge streng de hand aan de circulaire van den minister van binnenl. zaken om de vorming van zoodanige benden tegen te gaan. De pre fect van Kutsendil heeft een 20-tal gewapende lieden, die trachtten de grens over te trekken, doen aanhouden, ontwapenen en naar het binnenland zenden, waar zij onder politie toezicht zijn gesteld. De Swolode is in beslag genomen wegens het verspreiden van onware berichten. Te Sofia is eene met Miinlicher geweren gewapende bende, die uit Phïlippopel kwam en op weg was naar Macedonië, uiteenge jaagd en ontwapend, terwijl de aanvoerder en vele andere leden der bende werden gevan gengenomen. Het gerucht dat een deel van het garnizoen der hoofdstad naar Kustendje zou zijn gezonden, wordt tegengesproken. De Turksche ministerraad heeft besloten den sultan de aanstelling van vier nieuwe Bulgaarsche bisschoppen in Madedonië aan te bevelen. P E E Z 1 E. De shah zal het volgend jaar nogmaals eene reis door Europa maken, vergezeld van den troonopvolger. De shah heeft de Russische regeering eenige ingenieurs gevraagd voor den aanleg van een spoorweg tusschen Teheran en Tabriz in aansluiting met den Russisclien Midden- Aziali-chen spoorweg. Het geld, dat voor deze lijn noodig is, zal verkregen worden door een buitengewone belasting. EGYPTE. De khedive is gisteren naar Konstantinopel vertrokken. De Times verneemt uit Alexandrië dat de khedive allereerst naar Stamboul gaat op be vel van den sultan, daarna gaat hij per jacht een tocht maken naar de eilanden. A II E It I K A, Sherman, die geïnterviewd is over den poütieken toestand, heeft zich vei klaard vóór eene camlidatuur-Mac Kinley voor het presi dentschap der Unie. De kwestie over het geopend zijn der tap perijen te New-Yoik op Zondag is gecom pliceerd geworden door een arrest van het hooggerechtshof, waarbij de verkoop ook van met-geestrijke ds anken op Zondag onwettig is verklaard. De conventie der republikeinen in den staat Iowa heeft zich verklaard voor het bimetallisme en den wensch eener interna tionale regeling uitgesproken. Met de wijziging in het Canadasche mi nisterie zijn de gemoederen nog niet tot be daren gebracht. De regeering van Manitoba had de subsidie der katholieke scholen in getrokken, maar de bondsregeering, zoowel als koningin Victoria, herstelde die. Toch weigert de regeering van Manitoba verder subsidie te veileenen en de protestantsche bevolking steunt haar daaiin kiachtiggoed en bloed zegt zij veil te hebben, om te be letten dat haar weer katholieke scholen wor den opgedrongen. De Times verneemt uit Santiago dat het samengaan der liberale fraction eerie bevre digende reconstructie van het Kabinet ver zekerd heeftdaarin zullen echter de Bal- macedisten niet vertegenwoordigd zijn. De conversie vordert voortreffelijk reeds is tot een bedrag van 20 millioen dollar geconverteerd, rnet nieuwe reserve voor verdere conversie. AFRIKA. Uit Tauger komt bericht van nieuwe moei lijkheden met Duitschers. Een Duitsch stoom schip, dat op de Mavokkaansche kust was gestrand, had een gedeelte van zijn lading aan wal gezet. Toen het schip weer vlot kwam, verzetten de Marokkanen zich tegen de weder inscheping der goederen. Een Duitsch oorlogsschip is naar de plaats van het geschil vertrokken. Offlciecle berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot heemraad voor het heemraadschap Nieuw-Mathenesse de heer W. N. Cool. Bij kon. besl. is benoemd, voor den tijd van vijf jaar, gerekend van 24 Mei j.l., bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van ge zondheid der 2e kl. de heer D. Ris, arts. Bij kon. besl. is aan den heer H. F. Gelpke, op zijn verzoek, met ingang van '15 Juli j.l., eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam. Voorts is aan den heer P. W. Steenkamp, op zijn verzoek, met ingang van 1 October a.s., eervol ontslag vei leend als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking be wezen. SCHIEDAM, 10 Juli 1895. Bij de heden plaats gehad hebbende in levering van stembiljetten ter verkiezing van zeven leden van den gemeenteraad, zijn van de 1227 kiezers ingeleverdin de eerste afdeeling 749 stembiljetten, in de 2de afdee- ling 243, totaal 992 stembiljetten. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat ten raadhuize ter inzage zijn nedergelegd lo. een aanbevelingslijst ter definitieve be noeming van een leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere burgerschool, waarop geplaatst is de tijdelijke leeraar in dat leervak C. Timmerman. 2o. een aaubeiingslijst ter benoeming ge durende de schooljaren 1895/6 en 1896/7, van a. een leeraar in rechtlijnig teekenen a/d Burgeravondschoolb. een leeraar in hand- teekenen a'd Burgeravondschool waarop geplaatst is a. de tijdelijke leeraar L. P. de Neve; b. i s M. Kraamer, wier tijdelijke aanstelling bij liet einde van den cursus 1891/5 is geëxpireerd. Zooals te verwachten was, hadden Zater dagavond zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot amusement in de Officieren- Vereeuiging. Wekte het gunstige frissche weder, dat des zomers bij een volle zaal nimmer onwelkom is, reeds tot een bezoek op, het feit dat De Winter en Chretienni medeweikten en dat een geheel nieuwe troep optrad, was eveneens een krachtig argument daarvoor. Reeds geruimen tijd voor den aan vang werd de zaal bezet en liep ten slotte zoo vol, dat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Het zeer gevarieerd programma werd achtereenvolgens in de beste orde en onder de opgewekts te stemming afgewerkt, afge wisseld door de muziek der Jagerkapel herhaaldelijk gaf het publiek door luid applaus en bravo's zijn bewondering te kennen voor de verbazingwekkende kunstverrichtingen op allerlei gebied. Ook het vuurwerk alsmede de phantastische plantsoenverlichting hadden het gewenschte resultaat; vooral het slotnummer, »Magneta", geflankeerd door een tweetal vuurvederige pyramiden enz., allerlei vuur stralen uitwerpend en zich oplossend in een zwaar bombardement, voldeed bijzonder goed. De concierge der hoogere burgerschool C. Duijser herdacht gisteren, onder vele blijken van belangstelling van leeraren en leerlingen dier inrichting, de 25-jarige vervulling zijner betrekking. Pieter Kortland, stukadoor, die gisteren den dag herdacht, waarop hij gedurende 25jaar werkzaam was bij de firma Gabulus en Verdoes alhier, ondervond vele blijken van belangstelling. Van zijn patroon ontving hij een stoffelijk bewijs van waardeering zijner ijverige en trouwe plichtsbetrachting. Ook door liet personeel, bij genoemde firma werk zaam, werd den jubilaris een geschenk aan geboden, zoodat deze dag voor hem tot een feestdag werd gemaakt. Door den rijksveldwachter A. Didier alhier en D. Groen, gemeente-veldwachter te Ketel, zijn 2 stroopers gevat, die in verboden visch- waters ongeveer 300 stekken hadden staan. De minister van financiën maakt bekend, dat op 13 dezer bij de betaalmeesters in kas was1,359,214.51 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art.llSis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrag-., van- 2,275,646.76Vs De maand Juni, hoezeer in hare onderdeelen over het algemeen niet zoo gunstig als de jongste Meimaand, geeft toch, blijkens het heden verschenen overzicht van 's rijks midde len, als resultaat een voordeelig overschot van f169,000 tegenover Juni van 1894, waardoor wij aan liet eind van de verloopen zes maan den dezes jaars ruim 18 ton vooruit zijn tegen over hetzelfde tijdsverloop van het vorig jaar, zijnde de totaalcijfers f55,953,431.83K tegen f54,150,359.15. De accijnzen brachten in Juni 1.1. alle minder op dan iu de gelijknamige maand van het vorig jaar en wel de suiker f 200,000de wijn f26,000; het gedistilleerd f 53,000het zout f 26,000; bieren en azijnen ruim f3000 en het geslacht f 19,000, te zamen f 326,000. Ook de directe belastingen bleven tezamen f59,000 ten achteren. Evenzoo de rechten op den in voer f '10,000, de posterijen ruim f 14000, de rijksteiegrafen f 7000. Van de indirecte be lastingen deelden in hetzelfde lot de zegelrech ten met f 60,000 en de registratierechten met f1000. Nagenoeg alle middelen leden dus aan de zelfde onaangename kwaal. Gelukkig dat dit maal het recht van successie tegenover al die schadeposten een ruim tegenwicht in de schaal kon werpen, doordien het circa f630,000 meer in de schatkist deed vloeien, dan verleden jaar in Juni. Ook de loodsgelden waren nu f 4000 hooger, maar toch was de scheepvaart verleden jaar drukker dan dit jaar, daar bij vergelijking der opbrengst gedurende een halfjaar de schaal met f13,000 overslaat ten gunste vau 1894. De regeering heeft voorgesteld uit 's rijks schatkist, onder te stellen voorwaarden een renteloos voorschot beschikbaar te stellen, tot een bedrag van een derde der aaniegkosten ten behoeve van den aanleg van den stoom tramweg Rotterdam naar de Hoeksche Waard, tot ten hoogste f266,667. De aaniegkosten van de lijn zijn voorloopig geraamd op f 800,000, Door de betrokken streek is subsidie toege zegd, vertegenwoordigende in verschillende vormen een contante waarde van f30,772. Voorts is door de Provinciale Staten van Zuid-Holland een subsidie toegezegd tot een maximum-bedrag van f235,894. Bij het ministerie van justitie bestaat het voornemen het stelsel der casiers judiciaires benevens het Bertillonnage hier te lande in te voeren op 1 Januari 1896. De heeren mr. G. baron van Hugenpoth tot Aardt en W. Voormolen, welke door den minister van justitie belast waren met het ontwerpen vaa een geschikte regeling op dit gebied, hebben hun taak voleind, zeer ten genoegen niet alleen van den minister, doch op eenwijzr dia bij verscheidene autoriteiten op straf rechterlijk gebied, zoowel in het binnen- en buitenland groote instemming heeft we- vonden. Eerstdaags zullen door den minister vaa justitie de benoodigde gelden worden aange- j vraagd, voor zoover nog in dit dienstjaar eenige uitgaven zijn te doen om op 1 Januari a.s. geheel ingericht te zijn. De instrumen ten bijv. dienen vooruit te worden aange schaft, terwijl tevens het personeel eenigen tijd zal behooren te worden geoefend. Tevens zal deze nieuwe regeling een groote verbetering brengen in de gerechtelijke sta tistiek, en wel door de invoering van zooge naamde stelkaarten". Dit zijn kaarten, be vattende bijzonderheden omtrent elk gepleegd delict, volgens plaats van het delict in ver- schillende kleuren vervaardigd. In afwijking van Frankrijk en Duitschland, is het geheele stelsel dusdanig ingericht, dat slechts een klein getal autoriteiten, uitdrukke lijk genoemd inzage zullen erlangen in deze registers. (J).) Naar aanleiding van de in vele couranten voorkomende onjuiste berichten omtrent de door de HollandscheUzeren-Spoorweg-Maat- schappü ingevoerde gunstige bepalingen voor het vervoer van gezelschappen school- en weeskinderen ontvingen wij van den hoofd inspecteur dezer maatschappij ter kennisne ming een afdruk dier bepalingen welke wij hieronder laten volgen. Vervoer van school- en wees kinderen. Voor uitstapjes van gezelschappen school- cf j weeskinderen met geleiders, gelden de volgende bepalingen voor het vervoer in de rijtuigen 3e klasse. a. Per persoon is verschuldigd, voor eene reis heen en terug, de vrachtprijs enkele reis. b. Twee kinderen beneden 15 jaar, worden voor éen persoon gerekend. Bij oneven getallen van kinderen beneden 15 jaar, wordt het over schietend kind voor éen persoon gerekend. c. Kinderen van 15 jaar en daarboven, worden als volwassen personen gerekend. d. Het aantal kindei en (zonder de geleiders) moet uit minstens 20 bestaan. e. Oponthoud op de tusschen gelegen stations is geoorloofd, mits dit bij de aanvrage wordt opgegeven. f. De biljetten zijn geldig gedurende den dag van afgifte. g. Op Zon- en feestdagen wordt de vrachtreductie niet verleend. h. De aanvragen moeten door belanghebbenden schriftelijk gedaan worden aan den hoofdinspec teur der maatschappij te Amsterdam, minsten» 3 dagen te voren, met opgave van het aantal personen (waaronder kinderen, beneden den leeftijd van 15 jaar, afzonderlijk), alsmede van den dag, waarop en de treinen, waarmede het vervoer zal plaats hebben. N.B. In verkeer tusschen stations II.S.M, eu stations van de gemeenschappelijke lij- nen RotterdamRozendaal, Rotterdam Amersfoort via Goudade Bilt, Arn hemEist en RossenBemmelNijoie- genVenlo, kan, op die gemeenschappa- lijke lijnen, alleen gebruik gemaakt worden van de treinen H.S.M. Reuter seint uit Cadix Alhier worden toebereidselen gemaakt voor eene vriendschappelijke ontvangst van het Nederlandsche eskader, dat zich daar ver zamelt om naar Marokko te gaan. Dezer dagen is voor niet minder dan f500,009 aan artillerie-materieel ingevoerd, dat, gele-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2