fl Donderdag 18 Juli. A°. 1895. N". 8833. KENNISGEVING. Jam. N ©genenveert i gste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. «ÏBSAIii BOTEBITK4AT 7 O. Bnitenlaiidsclie Be rich ten. GRIEKENLAND. JisH" Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1.90 1.27 De burgemeester van Schiedam, Gezien de aanschrijving van den heer com- ■siissaris der Koningin in deze provincie, van 16 Juli I.l.j A, no. 1664, (le Afd.) brengt bij dezen ter kennis van belanghebbenden, 4at da heer commissaris der Koningin voor noemd, voornemens is op Donderdag den\%den Juli eerstkomende, deze gemeente te bezoeken «n bereid is de autoriteiten, ambtenaren en inge zetenen, die verlangen mochten hem over een «f ander onderwerp te spreken, op dien dag, des namiddags ten twee ure, ten raadhuize te ■ontvangen, zullende de lijsten ter inschrijving daartoe op de gemeente-secretarie voorhanden liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Juli 1805. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. F R A N K R IJ R. Maandag onmiddellijk nn zijn terugkomst van de revue te Longchamps op liet Elysée, heeft de president der republiek een schrijven gericht aan den minister van oorlog om hem geluk te wenschen met de houding der troe pen. De minister heeft generaal Sausier op gedragen, dit schrijven ter kennis te brengen van het Parijsche garnizoen. Des avonds was er een buitengewoon tal rijke menigte op de been om het vuurwerk en de verlichting van den Eiffelloren te zien. Er heersciite een ware feeststemming, en ondanks de ontzaglijke drukte liep alles de beste orde af. Met het oog op de Zaterdag door de Kamer aangenomen motie om in te gaan op de inter pellatie van den heer Pourquery de Boisserin betreffende de handhaving van den ingenieur Eiflel als ridder van het Legioen van Eer, beeft de raad dier orde collectief ontslag ingediend. Volgens het Memorial Diplomatique zou in bet laatst van Augustus een ontmoeting moeten plaats hebben tusschen lord Salisbury en den heer Uanotaux, teneinde eeo overeen komst te treffen over het koloniale vraagstuk. De Spaansche schepen, die van Kopenhagen terugkceren, zijn te Cherbourg geankerd, en daar zeer vriendschappelijk ontvangen. De inwoners van Cherbourg waren nog in de feeststemming sedert 14 Juli, en zullen nu voorloopig in die stemming blijven. D L G I E. De Moniteur bevat de koninklijke besluiten, waarbij met den 24n a.s. van kracht wor den verklaard de invoerrechten, door de nieuwe douanewet bepaald; hiervan zijn uit gezonderd timmer- en schrijnwerkers-bout <n staken, die eerst den ln Januari 1899 belast worden. Te Brussel hebben de liberalen Maandag avond een grooten optocht gehouden door de voornaamste straten, om te manifesteeren tegen de nieuwe schoolwet. Daarna had een meeting plaats in den Vlaamschen schouw burg. Bij acclamatie werd daar een besluit ge nomen, dat, protesteereude tegeu het school- wetsontwerp, de intrekking van dat ontwerp en het aftreden van het ministerie (toe juichingen) eischt. Verder verklaarde men zich voor de aanneming eener wet, die het onderwijs verplicht en kosteloos verklaart en de politieke en wetenschappelijke onafhanke lijkheid der onderwijzers waarborgt. ENGELAND. Na de officieren van het Italiaansch eskader te hebben ontvangen is de koningin Maandag naar Aldersltot vertrokken tot het houden eener wapenschouwe g. Vrijdag gaat zij van daar naar Osborne om liet bezoek van den Duitschen keizer af te wachten. Morgen wordt een Spaausch eskader te Plymouth verwachthet zal feestelijk worden ontvangen. Volgens de laatste berichten zijn gekozen 204 unionisten, 35 liberalen, 4 Parneilieten, 13 anti-Parneliieten en 1 van de werklieden partij. De unionisten hebben nu 31 zetels gewonnen, de liberalen 8 zetels, daaronder begrepen de eaker Gully, Chamberlain, Colüngs en de oud-minister Fowler. Onder de geslagenen is Keir Hardic, de welbekende leider der arbeiderspartij. In Grimsby is de unionist Heneage, afge vaardigde van het district, verdrongen door den liberaal Doughty. Sir William Harcourt is uit Londen ver trokken naar zijn verblijf te Marlwood. Aan de Daily News telegrafeerde hij gistermorgen ïik machtig u te verklaren dat bij mij het plan niet bestaat om mij uit het openbare leven terug te trekken. Ik zal, zoolang ik kan, voortgaan met de liberale zaak te dienen en de beginselen handhaven die de mijne zijn." De emir van Afghanistan heeft Umra Khan, den aanvoerder van den opstand in Chitral, die door de Afghanen op zijn vlucht voor de Biitsche troepen werd gevaugengenomen, in vrijheid gesteld. RUSLAND. De Nette Freie Presse meldt het gerucht dat Rusland zou besloten hebben de diploma tieke betrekkingen met Bulgarije te hervatten en een diplomatiek agent naar Sofia te zenden. OOSTENBIJ K-H O N G A It IJ E. Het besluit der Oostenrijksche Kamer be treffende de oprichting van een Slowenisch gymnasium te Cilli heeft onder de Duitsch- nationalen groote ontevredenheid verwekt, die zich uit in het houden van protestmee- tingen tegen de aanneming van den post voor Cilli. Graz is daarmede begonnen, andere steden zullen volgen. De burgemeester van Eygenberg, het district dat door den afge vaardigde Kaltenegger wordt vertegenwoor digd, heeft een vergadering bijeengeroepen teneinde te beraadslagen over de houding aan te nemen tegenover dezen afgevaardigde, ndie door zijn politiek verraad onwaardig is geworden liet district te vertegenwoordigen". Graaf Stuergkh, vroeger lid der vereenigde linkerzijde in de Oostenrijksche Kamer, heeft, volgens een bericht uit Weenen aan de Frank f, Ztg., besloten den staatsdienst te verlaten. Hij was namelijk in het ministerie van onderwijs opgenomen, om mede te wer ken tot oplossing van de Cilli-gymnasium- kwestie. ITALIË. Ondanks Crispi's verzet heeft de Senaat artikel 2 -van de militiewet, reeds door de Kamer aangenomen en waarbij werd voor gesteld de recruteering van een deel der manschappen van 4875 uit te stellen, ver worpen. Naar aanleiding van het bezoek van het Italiaansche eskader aan Engeland, heeft koningin Victoria aan koning Humbert een telegram gericht, waarin zij de hoop uitdrukt dat de vriendschap, die zoo duidelijk blijkt te bestaan tusschen de beide volken en hunne vloten, moge bestendigd worden. Nog belangiijker is een bericht van de Tri- lunadit blad verklaart in staat te zijn te verzekeren, dat in de troonrede waarmede het nieuwe Engelsche parlement zal geopend worden, nadrukkelijk zal gewaagd worden van de Engelsch—Italiaansche vriendschap. Deze verklaring zou de luoon zetten op de feesten van Portsmouth. SPANJE. De Standard verneemt uit Madrid: Spanje heeft toegestemd in de vorderingen van Mora betreffende Cuba, overeenkomstig de eischen der Amerikaansehe regeering. Canovas zal op die beslissing in 1896 de goedkeuring der Cortes vragen. De regeering hoopt, dat de Amerikaansehe regeering met betaling in termijnen genoegen zal nemen. Te Zamora zijn ongeregeldheden ontstaan door verhooging van den broodprijs. Ver scheidene soldaten en politiedienaren zijn ge wond, éen persoon zelfs gedood. Veertig oproermakers zijn gearresteerd. Men vreest voor herhaling der wanordelijkheden. B U L G A R IJ E. De volgende bijzonderheden over den aan slag op Stambouloff zijn nader bekend gewor den. Door 3 personen aangevallen, toen hij uit zijn rijtuig stapte, kreeg hij een hevigen messteek in de richting zijner borstde pols werd daarbij bijna doorsneden. Een tweede dolkstoot naar liet hoofd en een revolverkogel in den rug volgden, waarop hij nedervielen nog 2 dolksteken ontving, waarbij ook de andere hand bijna afgesneden werd. De moor denaars vluchtten. Petkoff verklaart dat het jongelieden waren. Deze bracht Stambouloff in het rijtuig naar huis. Stambouloff was zeer door het bloedverlies verzwakteene amputatie van eene hand wordt noodig ge acht de doktoren durven zich echter nog niet uitlaten. Mevrouw Stambouloff verbiedt den toegang tot het huis aan de politie en de gendarmes, hen van medeplichtigheid be schuldigende. Er hebben talrijke inhechtenis nemingen plaats gehad. Men gelooft aan een persoonlijke wraakneming. Gistei ochtend scheen de toestand van Stam bouloff eenigszins vooruit te gaan. Hij is echter uiterst zwak, maar kan toch spreken. Volgens de laatste berichten uit Sofia is de toestand van Stambouloff bevredigend. Hij is zeer zwak, docli heeft het bewustzijn teruggekregen en kan spreken. De regeering heeft 10,000 frank uitgeloofd voor ieder die aanwijzingen doet betreffende de moordenaars. Algemeen wordt geloofd dat Stambouloff' liet slachtoffer is geweest van een persoonlijke wraakneming. Het is thans zeker dat de moordaanslag op Stambouloff een persoonlijke wraakoefening is. Voor zoover de Berlijnsche bladen zich reeds over den moordaanslag op Stambouloff' uit laten, geschiedt dit in woorden van de diepste minachting voor prins Ferdinand, dien b.v. de Vossische en de National Ztg. kortweg als moreel medeplichtig aan dezen politieke» sluipmoord betitelen. Met onbegrensde ver achting spreken zij over den vorst die op liet oogenblik te Karlsbad vertoeft, terwijl de Bulgaarsche regeering den zwaar zieken Stam bouloff het verlof om daarheen te reizen snood geweigerd heeft. Ferdinand zou steeds wegens persoonlijke lafheid voor iedere ïgroote gebeuitenis" naar liet buitenlend gevlucht zijn, om daar af te wachten, hoe de zaak uit liep; zoo gebeurde het ook thans. Eén ding moet echter gehoopt worden, n.l. dat deze wijze om Rusiands gunst te verkrijgen ook te St.-Petersburg bij den Czaar op den leven- digsten afschuw zal afstuiten. In andere uitlatingen van de pers wordt eveneens vrij duidelijk de roeening uitge sproken dat een dergelijke bende als de Bul gaarsche de sympathie volstrekt niet waard is, welke haar in Europa in zoo ruime mate geschonken werd. T E K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopel De arrestatiën duren voort. In Perim zitten er 200 in de gevangenis. Op Kreta zijn onlusten voorgevallen. Te Vamos wilden eenige gendarmes (Albaneezeu) een aantal Grieken uit een herberg werpen. De Grieken boden tegenstand en doodden een officier der gendarmes, waarop die gendarmes vier Christenen en een Mohammedaansch meisje, dat zg^ voor een Griekin hielden, doodschoten. De tijding verspreidde zich als een loopend vuurtje in den omtrek en den 1M 2.41

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1