Binnenlamlsclie Berichten. •volgenden dag liepen 2000 gewapende boeren te hoop. Zij sloten de Albaneesche gendarmes j in, waarop de gouverneur soldaten afzond om deze te bevrijden. Het kwam tot een gevecht tusschen de boeren en de soldaten, waarbij aan weerszijden 20 man vielen, maar de boeren bleven meester van het terrein. De vali van Canea zond later een deputatie ■van Christenen naar Vanos om de boeren te kalmeeren, maar de gisting duurt op het geheele eiland voort. De Christenen houden meetings en verlangen dat de Albaneesche gendarmes teruggeroepen worden. AMERIKA. Uit Ottawa komt het bericht, dat de post meester-generaal twee toongevende liberale dagbladen van Quebec beeft aangeklaagd wegens lasterlijk geschrijf over zijne houding gedurende de laatste ministerieele crisis. Uit Lima wordt van gisteren gemeld Een volksmenigte verbrijzelde met steen worpen liet wapenschild van hetBoliviaansche gezantschap. Bolivia heelt zijn gezant uit Lima terug- gei oepen. Peru heeft aan Bolivia den oorlog verklaard. Reeds zijn 2000 Peruaansche troe pen de grenzen overgetrokken. Volgens de Times is de ministerieele crisis in Chili geëindigd. Alle fracties der liberale partij iiebben zich aaneengesloten tegen de aanhangers van den gewezen president Bal- maeeda, die uit het nieuwe kabinet geweerd zullen worden. Het conversie-ontwerp zal door president Montt worden gehandhaafd. Maandag werd te Valparaiso een vijandige betooging gehouden jegens de Argentijnsche republiek. De politie dreef de betoogers uileen. AFRIKA. President Kruger kwam Zaterdag te Lou- ren£o Marquez om daar de opening van den Delagoabaai-spoorweg te vieren. In den Transvaalschen Volksraad is eene motie, strekkende om staatsgeld beschikbaar te stellen teneinde den kerkelijken strijd die in hoofdzaak een strijd om kerkelijke goederen is te beslechten, met '12 tegen 12 stemmen verworpen. De stem van den voorzitter onder de tegenstemmei s gaf den doorslag. Het oproerige hoofd Sigcau is uit zijn land, uit Pondoland verbannen. Hij heeft de keuze gekregen, onder bewaking in de Transkei te wonen, of met persoonlijke vrijheid te Kaapstad. CHIN A. Uit Hongkong komt de tijding, dat Japan- sche troepen, ten getale van 7000 man, de hoofdstad van noordelijk Formosa hebben verlaten om de zwartvlaggen te Taiwan, de hoofdplaats in het zuidwesten van het eiland aan te vallen. Japansclie schepen zullen de landtroepen steunen. Binnen enkele dagen wordt een gevecht verwacht. EERSTE KAME i ILR ST AT EN-G EN ERA A L. Veiligheid in fabrieken en werkplaatsen. Naar aanleiding van de in liet voorl. ver slag medegedeelde beschouwingen over het wetsontwerp, houdende bepalingen tot bevei liging bij bet verblijven in fabrieken eu werk plaatsen, merkt de minister van waterstaat in zijn memorie van antwoord op, dat hij 't ten volie beaamt, dat niet alleen uit een oog punt van humaniteit getracht behoort te worden om liet verblijf in fabrieken en werk plaatsen zoo goed mogelijk te maken, maar dat ook de belangen èn der industrie èn der werklieden staatsoptreden in die richting wenscheiyk en zelfs noodig maken. Dat op den ondernemingsgeest door deze wet een groote druk zal worden geoefend, vreest de minister dan ook niet. Eveneens ducht hij niet, dat de stijging der uitgaven, die het gevolg zullen ziin der door de veilig heidswet voorgeschreven maatregelen, de slui ting zou ten gevolge hebben van industrieeie ondernemingen, welke niet in bloeienden toe stand verkeeren. Het is de bedoeling der regeering de wet met omzichtigheid uit te voeren. Hij stemt ten vólle in met die leden der commissie van rapporteurs, die bjj algerneenen maatregel van bestuur bepalingen wenschten gesteld te zien. Overmatige en gevaarlijke arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. In zijn memorie van antwoord op het voorl. verslag der commissie van rapporteurs over liet wetsontwerp tot wijziging der wet van 5 Mei 1889, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, geeft de minister van waterstaat, handel en nijverheid de verzekering, dat hij met uitbreiding der fabrieks-inspectie zeer voorzichtig wenscht te werk te gaan. Het ontwerp der staatsbegroo- ting voor 1896zal daarvan het bewijs leveren. De wijze, waarop de toekomstige inspectie zal georganiseerd zijn, is alsnog in bewerking, zoodat de minister daaromtrent nog geen mededeeling kan doen. Ook de minister acht aanstelling van vrouwelijke inspecteurs moge lijk. Invoering rechtstreekseh bestuur op Lombok. Naar aanleiding van het eindverslag der commissie van rapporteurs over het wetsont werp tot verhooging der begrooting van uit gaven aan Nederl. Indië over 1895 ten behoeve van de invoering van het rechtstreeksch be stuur op het eiland Lombok, heeft de minister van koloniën aan de Kamer doen toekomen eene siota, waarin hij o. a. mededeelt, dat zijn plannen omtrent de heffing van in- en uitvoer rechten een geheel voorloopig karakter heb ben. Het meest gewenscht achtte hij de belas tingen waaraan de bevoimrig onder het vorstenbestuur gewoon was, voorloopig te bestendigen. Zoo er mogelijkheid toe bestaat, zullen de noodige maatregelen worden genomen om het opium geheel buiten Lombok te houden maar wanneer dit van den aanvang af onmo gelijk blijkt, dan verdient eene regeling, waar door zij, die aan opium behoefte hebben, zich daarvan onder behoorlijk toezicht kunnen voorzien, zeer zeker de voorkeur boven een niet te handhaven verbod. SCHIEDAM, 17 Juli 18115. FITSLAi; der gisteren gehouden ver kiezing rnn zeven leden van den gemeenteraad. Aantal kiezers1227 Uitgebrachte stemmen992 Van onwaarde21 Geldig uitgebrachte stemmen 971 Volstrekte meerderheid486 Gekozen de heeren S. A. Maas, met 865 stemmen, G. Visser Bk., met 739 stemmen, I. Iloogcndnm, met 542 stem men, J. J. G, Nfolet, met 536 stemmen. W. A. Beukers, met 51© stemmen, en IE. K. M. A. van Cieut, met öOC stemmen. Herstemming tusschen de heeren II. Blenske, die 466 stemmen verkreeg, en M. C. M. de Groot, die 423 stemmen verkreeg. Verder werden uitgebracht op de Heeren Dr. B. de Bruijn 397, P. Loopuyt 393, K. J. van Erpecum 391. Dr. J. Endtz 322, C. van der Vlies 175 en P. la Verge S8 stemmen, enz. Door den heer "W. F. Tak werd protest aangeteekend tegen de geldigheid der ver kiezing van den heer W. A. BEUKERS, aangezien twee ingezetenen dien naam dragen, welke beiden verkiesbaar zjjn, en op de stem biljetten geen van beiden duidelijk is aan gewezen. (jReeds per bulletinonmiddellijk na den uitslag, aan ome lezers medegedeeld.') De luit, ter zee 2e kl. P. Koster, dienende aan boord van Hr. Ms. fregat Atjeh te "Wil lemsoord, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar, ter vervanging van den luit. ter zee 2e kl. R. F. van Brakel Schimmel, die op non-activiteit is gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrjjdag 19 dezer niet plaats hebben. De correspondent der S. Eott. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van heden aan dat blad: De heer Rovers lid van den Raad van Nederlandsch Indië, is ziek en vertrekt Sep tember. Officieel wordt gemeld dat 30 Atjehneezen de Chineesche wijk te Telok Semaweh for ceerden en alle huizen verbrandden. De vijand werd door salvo's verdreven. De Chineezen zjjn naar Penang vertrokken. Het licht op het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg aan den Hoek-vari-HolIand is in den nacht van 22 op 23 December 1894 door storm vernield en daarop vervangen door een tijdelijk licht. Daar dit licht onvoldoende is en de ingang van den Waterweg dien tengevolge niet veilig genoeg is voor de scheep vaart, heeft de ïVereeniging van Assuradeu ren" Alhier, zich met een adres tot den mi nister van marine gewend, verzoekende dit tijdelijke licht niet langer te bestendigen en een nieuwen vuurtoren te bouwen, waarin dan tegelijkertijd het mistsignaal van het Noorderhoofd aangebracht zou kunnen wor den. Ook over het tegenwoordige mistsig naal zijn reeds vroeger klachten geuit. Door de vereeniging van commies-ontvan gers is een adres gezonden aan den minister van financiën, waarin om lotsverbetering wordt verzocht, in de eerste plaats door meerder salaris en ten tweede door spoediger bevordering. In het Sociaal Weekblad schrijft A. K. i (Kerdijk) sLondensche indrukken". Wat een Engelsch schoolopziener hem over het lager onderwijs in Engeland zeide, was j een akte van beschuldiging tegen het werk tuigelijke en den sleurgeest, die dat onder wijs kenmerkt. En toch staat over 't algemeen de Engelsche werkman in geestelijke ontwikkeling hooger dan de onze. Een veel grooter aantal Engel- sclie dan Nederlandsche werklieden hebben liet in kennis en beschaving vrij ver gebracht. Hoe komt dat? De heer K. wijst op de volgende omstandigheden »Op de deugdelijke gelegenheden voor voortgezet onderwijs, die in Engeland wel ver van algemeen zijn, doch die, waar zij voor den aankomenden werkman openstaan, op be nijdenswaardige wijze zijn ingericht. Op de betere voeding der lagere volksklasse. Op den korteren arbeidsdag. Op uitstekende bibliothe ken, die schier overal onder ieders bereik zijn. Niet het minst op het zoo hoog ontwik kelde en zoo ontwikkelende coöperatieve en vakverenigingsleven, dat door menigeen hier te lande slechts of bij voorkeur bekeken wordt van den stoiïelijken kant, maar dat ook in geestelijk opzicht, sedert veertig jaar en lan ger, voor dtn Engelschen werkmansstand een vruchtbare leerschool is geweest." De sVerein fur Deutsch Evangelische Ha- fenmission" zal aan de Maasstraat te Rotter dam een lokaal openen, waar aan Duitsche zeelieden de gelegenheid zal worden aange boden te overnachten en zich op aangename en nuttige wijze te verpoozen. Men stelt zich voor, het lokaal, dat onder leiding van een missionaris zal staan, eindeAugustus te openen. Te Zuid-Beierland is Maandag brand ont staan in de bouwmanswoning »Trompenstee", die in eigendom heeft behoord aan den zee held M. H. Tromp. Volgens de overlevering bracht hij daar veelal de zomermaanden door. Nu een veertig jaar geleden brandde deze woning mede af en bij die gelegenheid ver brandde ook het daar nog aanwezige portret van den zeeheld 14 jaar later werd zij weder in asch gelegd, en dit is nu andermaal het geval. sTrompenstee" werd laatstelijk be woond door den landbouwer Schelling. Alles was verzekerd. Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht de koopman J. Deutekom, verdacht van dief stal van f 450, ten nadeele van een reiziger, met wien hij in hetzelfde logement verblijf hield. Gistermorgen te 6 uren is uit den Klopper singel te Haarlem opgehaald het lijk van den heer M., oud 36 jaar, ambtenaar bij de H.II, S. M., die sedert Maandagochtend werd ver mist. Een bewoner van de Von-Zezenstraat te Amsterdam had een twintigje in de staats loterij. De man kreeg plotseling met wtrk gedaan" en moest zijn briefje er aan geven om van een weduwe een handelaarster in aardappelen eenige mondbehoeften te krijgen. Gisterochtend kwam hij het beleende briefje inwisselen tegen betaling van het ge- notene f 4.24. Be vrouw weigerde het briefje af te geven, want Maandag waren de f20,000 er op gevallen, zonder dat de man er iets van wist. Men heeft den man aangeraden een advo caat te raadplegen, en deze zond de weduwe reeds een sommatie thuis bij deurwaarders exploot. De vrouw blijft echter weigeren, waarschijnlijk in de gedachtehebben is hebben en krijgen is de kunst. De zaak zal dus waarschijnlijk spoedig voor den rechter worden gebracht. (Tijd,) Voor een perceel in de Lange Leidsche- dwarsstraat te Amsterdam was gisterochtend een oploop van belang. Men had daar een korporaal en twee minderen de trap zien j opgaan, en nu deden al spoedig de meest dwaze geruchten de ronde. Sommigen be- weerden dat Jack the Ripper daar woonde, en dat ze 'm nou eindelijk te pakken hadden, anderen wisten te verteilendat het de moordenaar van Schut moest zijn Enfin, 1 dat waren maar p«aatjes, gebbetjes, en de zaak kwam hierop neer, dat twee kolonialen, dappere Neerlands zonen", acht dagen langer verlof hadder: genomen dan hun was toege staan, en daar bij een familielid onderkomen hadden gevonden. Men vond de heeren staande in een kleerkastzij boden geen tegenstand, maar lieten zich heel gedwee naar het com mandantshuis brengen. Onze berichtgever deelt ons mede dat ze wellicht toch niet ge snapt zouden zijn, als een van hen in de kast niet ware overvallen geworden door een hoestbui. Dan hadden de kranige kerels uit het turfschip voor Breda er beter slag van zich stiekem te houden 1 (Tijd.) Te Loosdrecht is in 88-jarigen ouderdom overleden mevrouw de wed. Van de Poll- j Breij!, die algemeen bekendstond om hare weldedigheid en wier nagedachtenis te Loos drecht steeds in hooge eere zal gehouden worden. Bij haar overlijden komt eene door haai geschonken som van f 25000 aan de ge- meente. Te Nijmegen werd Maandagnamiddag na het uitgaan der St.-Jozefsschool een jon getje van ruim 6 jaar door de stoomtram overredenmet het gevolg dat het kind i onmiddellijk overleed. Gewoonlijk zijn wij in Europa bekend als de Chineezen. Des te meer verwondering baart het wanneer we van tijd tot tijd ge signaleerd worden als onzen tijd ver vooruit te zijn. Zulk een- verwondering baart ons het vol gende stukje uit de jfrankfurter ZeiUing:

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2