gering SPORT. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Onder iv ij s. Armenzorg. uden f racht dief- :iger, 'A £en nieuwe automaat in Holland; automaat is een pop die een deftige dokter voorstelt. Op het lichaam een massa openin- ,en waarboven zich de naam van een of Iedere pijn of ziekte bevindt. Lijdt iemand nu bijv. aan kiespijn of haarpijn, dan werpt jjj een dubbeltje in de bepaalde opening en een pakje «onfeilbaar geneesmiddel" valt hern jn de handen. Men zegt dat de toevloed van jenschen naar den nieuwen Aesculaap niet moet zijn, vooral nu deze middelen tegen een zeker soort maagpijn, waartegen onze automaat een mengsel van alcohol en een zeker bitter plantenextract voorschrijft. Omtrent den zakkenroller, die aan bet station te Rozendaal op heeterdaad werd be trapt, meldt men aan de N. B. Ct., dat door de rijkspolitie een aan hem toebehoorend koffertje is opgespoord, waarin verschillende artikelen van hooge waarde waren geborgen, als diamanten broche, horloges, kettingen enz., waarvan hij de herkomst niet kon op geven. De dief had het koffertje station res tant naar Vlissingen verzonden, doch het ontvangbewijs, dat bij hem gevonden werd, bracht dit aan het licht. De zakkenroller geeft voor, een Pool te zijn. Te Waalwijk kreeg dezer dagen een schoen maker in het aangezicht een puistje, dat hem veel pijn deed. Toen hij het met een eis door prikte, begon het aangezicht eensklaps schrik barend op te zetten. De geneesheer consta teerde bloedvergiftiging. Niet lang daarna is de ongelukkige onder vreeseiijk lijden be zweken. Te Maastricht worden pogingen aangewend tot het vormen van eene vennootschap voor de oprichting en de exploitatie van eene gewe- renfabriek. Zooals men weet, heeft de minis ter van oorlog de toewijzing voor den aanmaak der nieuwe geweren verdaagd tot 1 Augustus a,s. in afwachting dat zich alsnog eene gele genheid zal opdoen, dien aanmaak hier te lande te doen plaats hebben. Er worden nu stappen bij den minister gedaan, om verlenging van den gezegden termijn te bekomen. Te Klimmen (L.) werd door de marechaussee aangehouden zekere W. M., wegens uitgifte van valsche vijffrankstukken, dragende de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1870, alsmede stukjes van 10 centimes met het jaar tal 1894. Verschillende van die geldstukken werden nog in zijn bezit gevonden. M. woont te Antwerpen en is ter beschikking der justitie gesteld. Te Ede (in Zeeuwsch-Vlaanderen) wilde Zondagavond de heer "Van der Plaat, hoofd der katholieke school te Aardenburg, op de reeds in beweging zijnde tram springen. Hij greep echter mis, struikelde en viel tusschen twee waggons, dwars over de rails, waardoor de laatste wagen over zijn been reed, dat verbrijzeld werd. In betreurenswaardigea toe stand werd hij opgenomen en per tram huis waarts gebracht. Het been zal waarschijnlijk moeten afgezet worden. Men vreest voor zija leven. Ketel. Tot leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren B. van der Eijk Dz. en C. Bregman, beiden met 72 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Lansbergen Az., L. Heijdra Jt en Q. Heinsbroek, aftredende leden, die respectievelijk 69, 68 en 68 stemmen ver kregen. Botterdam. Bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 3661 van onwaarde 6; volstrekte meerderheid 1828 stemmen. Herkozen de heerenjhr. F. van Citters, 1906; J. Drost, 2029; J. J. Franfois, 1922; G. M. Kam, 1973; P. R. Mees, 2014; ft. Milders, 4971; C. van Gilse van der Pais Hz., 1834; W. M. Pieters, '1993; dr. E. van Rijckevorsel, 1937: L. Sanson, 1925; dr. H. J. Sleurs, 3032; J. C. Smalt, 1926; J. van "Vessem, 3019. Maassluis. Bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn herkozen de hee ren J, van der Spek Sr., L. van der Endt Jbz. en A. Moerman, en gekozen de heer H. van Rossen Mz. Delft. Bit de verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren Van der Chijs met 705, Dieperink met 727, De Kuijser met 663, Lans met 723, Vermaes met 637 met 706 stemmen Vliegenthart met- 715 en Vreeburg Nijmegen. Maandagavond werd door het bestuur der vereeoiging «Nijmegen Vooruit" het besluit genomen, om alle belangstellende stadgenooten uit te noodigen tot het bijwonen eener vergadering op a.s. Vrijdag, des avonds 8 uren, in Place Royale, ter bespreking van de wenschelijkheid om den verjaardag van H. M. de Koningin voortaan op meer feestelijke wijze dan tot nu toe geschiedde, te vieren. Zevenhuizen. Een landbouwer wilde een treemolen in orde brengen. De paarden, die er voorstonden, trokken evenwel voort, zoodat zijn arm door een kamrad gegrepen en op twee plaatsen verbrijzeld werd. Twee geneesheren uit Gouda en een uit Zeven huizen hebben den arm tot den elleboog af gezet. De toestand van den Igder is zorgelijk. liet aantal paarden, ingeschreven voor de aan staande wedloopen te Clingendaal, op Zaterdag 20 Juli, bedraagt thans 84. Nog nooit is hier te lande zulk een groot aan tal goede paarden voor eenige meeting inge schreven. De wedloopen beloven zeer interessant te zullen worden. De vreeselijke brand te Brotterode, bij Cassel, die 395 huizen in de asch legde en 2800 inwoners van dak en have beroofde, blijkt het werk te zijn geweest van een krankzinnige vrouw. Een groote brand heeft het riddergoed Gros- zjena, bij Naumbtirg, geheel vernield. Honderd vijftig stuks vee kwamen in de vlammen om. De brand weid veroorzaakt door kinderen, die met lucifers speelden. De verkeerde gewoonte der dames om artike len van groote waarde en ook belangrijke geld sommen mede te dragen in een uiterst sierlijk maar vrij ondoelmatig tascbje, heeft voor een dame uit Odessa een zeer onaangenaam gevolg gehad. Aan het station Salzburg werd haar een taschje ontstolen, dat, behalve vier Ru- meensche bankbiljetten van 1000 frs. en 180 roepel in munt, o. m. een paar oorbellen met groote diamanten en smaragden, naar zij zeide ter waarde van 110,000 frs., bevatte. Een gezelschap van vijf Engelsche toeristen, twee dames en drie heeren, zou Zaterdag den Ortler gaan beklimmen, bot hoogste punt der oosleüjke Alpen. Zij zouden dit doen van Sulden uit, en hoewel deze bestijging gevaarlijk is, wenschten zij de leiding van een gids niet. Het gevolg is geweest, dat alle vijf van een steile helling zijn gevallen, waardoor vooral de beide dames zich ernstig verwond hebben. Zoodra in Sulden van bet ongeluk werd vernomen, zijn een gids en een dokter den berg opgegaan om hulp te verleenen. Bij een der dames zijn verschijn selen van hersenschudding waargenomen. Een cycloon heeft Cherry Hill (New-Jersey) verwoest. Honderden huizen zijn vernield. Men telt 4 dooden en een 40-tal gewonden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Zaandam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 20 dezer, des voormiddags ten 4.25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia14 Juni. De Java-Bode schrijft in een mail-overzicht: sHet verslag van de Lombok-expeditie, dat door den generalen staf wordt opgemaakt, is, zoo schrijft de Java-Bode, bijna gereed en is veel waarschijnlijkheid, dat het zal worden open baargemaakt. Daarin wordt ook behandeld wat vóór, bij en na den overval is gebeurd, en zon der twijfel zullen hieromtrent wel nieuwe bij zonderheden bekend worden, zij het dan ook, dat de geheele toedracht der zaak nog niet zal worden opgehelderd. De vraag of en bij wie aan onze zijde schuld lag, zal in dit rapport wel zoo zijn gesteld, dat is nagegaan of aan het militaire dan aan het burgerlijke gezag iets te verwijten valt, en in geen geval is te verwachten, dat indirect van de toegekende onderscheidingen en eerbewijzingen iets zal worden afgedaan". Men leest in de Locomotief »De geruchten van expeditie naar Karang Assem willen maar niet uit de lucht. Of Gcesti Djilantik, onvertrouwbaar als hij is, door de regeering zoo gevaarlijk wordt geacht, dat het noodig zou wezen hem uit zijn nest te drijven, wagen wij te betwijfelen. In deze militaire afdeeling is dan ook van een aanstaanden krijgs tocht naar Bah niets bekend. En stond bet zesde bataljon werkelijk op het punt van uitrukken, zooals men te Batavia wil weten, dan zou men daarvan te Magelang, waar liet in garnizoen ligt, en te Semarang allicht iets gehoord hebben". A. S. schiijft in de Soerab. Ct. van 8 Juni: iOp Bali en Lombok schijnt een nieuw gevaar te dreigen, waarvoor da regeering, blijkens de verschillende quasi-geheimzinnige, maar toch ge makkelijk tot in het doel te doorgronden, voor- bereidings-maatregelen gelukkig niet blind blijkt te zijn. De houding der Sassiks toch is zooals mij ook uit particuliere brieven van op Lombok vertoevende en bevoegde beoordeelaars blijkt vooral in den laatsten tijd allesbehalve vriendschappelijklinn aanmatiging stijgt met den dag, en reeds meermalen is het voorgekomen, dat op onvei holen wijze uiting werd gegeven aan den ingeboren haat tegen den Kaffir, 't zij hij blank of bruin van kleur is. 'tls niet alleen niet onwaarschijnlijk, maar 't ligt zelfs voor de hand, dat aan deze, schier aan 't geprononceerd vijandige grenzende stem ming de invloed van onzen «trouwen vriend", van Karang-Asem, niet geheel vreemd kan zijn. Daarin echter aanleiding te zoeken tot eene expeditie, zou ik ai heel absurd vinden. Niet Karang-Asem toch zou die expeditie kunnen gelden, maar alleen den persoon van Goesti Djilantik, en om dien in handen te krijgen, behoeft waarlijk geen meerder bloed geofferd te worden dan op Lombok reeds stroomde. Men volge in Godsnaam in dezen de vanouds bekende rijksdaalder-politiek en love een flink aantal ringgits uit om vriend Djilantik levend aan ons over te leveren. Geld zal ook hier de machtige motor blijken om de bevolking van Karang-Asem, die slechts voor een zeer gering deel op de hand van onzen vriend is, er toe te brengen om heer Djilantik in no time in onze handen te spelen." Omtrent de regens in West-Java meldt deze mail weer het volgende «Na de Zondag en Maandag j.l. gevallen regens stond het water in enkele buurten van Batavia dagen lang hooger dan het in het hartje van den westmoesson gedaan heeft. Vooral de be woners van de buurt Kampong Lima hebben daarvan te lijden gehad. De meeste erven waren daar ontoegankelijk voor ieder, die hst in de beschaving ver genoeg gebracht heeft om een paar schoenen aan de voeten noodig te hebben. De toestand der wegen in die buurt vooral blijft ergerlijk en strekt bet bestuur niet tot eer, en dat terwijl hier voldoende dwangarbeiders aanwezig zijn, om, methodisch te werk gesteld, daarin verandering te brengen." Uit De Streek (Noord-Holland) schrijft men aan het iV. v. d. B. »In dezen voorzomer zijn overal in de aardap pels gebruikende landen van Europa de aardap pelen zoo overvloedig, dat men ze goedkooper uit DuiUchlund kan bekomen dan ze hier te koopen. «De aardappels, welke het Westland sedert de laatste halve maand over Rotterdam naar Ingeland en Schotland zond, berokkenden den afzenders een nadeel van f 150.000, Vandaar nu het groote pnj-verschi! met 3 a 4 weken geleden. «Voor den aaidappelbouwer zou het dus wel licht raadzaam kunnen zijn de betere soorten, welke nu aan de beurt van rooien komen, nog wat te bewaren." Dit jaar zal voor den Engelschen landbouwer onder de slechte jaren meetellen. In bijna alle gewassen zal de oogst van 1895 ver bij dien van 1894 achterstaan. Alleen aai trippelen staan in sommige graafschappen beter nu dan verleden jaar om dezen tijd. Het gras is nu niet de helft van toen. Wat voorden Engelschen landbouwer even als voor dien op het vasteland intussclien het ergst is, is de soverstrooming" van graan uit Amerika. Verbazingwekkend is de vermeerdering der landbouwproducten in Amerika 230 pCt. van 1800 tot 1S91. De rijkdom der Amerikaansche landbouwers vermeerderde in die 30 jaar met 49 milliarden dollars meer dan de geheele rijkdom van Groot-Bi ittannie. Geen wonder dut de overstrooming van Ameii- kaansch graan bouwvallen maakte in Engeland. In 1869 werden nog omstreeks 97 pCt. van Engelands bevolking van inlandsche tarwe voor zien. In 1S90 niet meer dan 77 pCt. In 1890 werd voor 270,000,000 doll, aan tarwe en meel uitgevoerd en voor 555,000,000 doll, aan alle landbouwproducten samen. Dit zijn bijna onge looflijke cijfers wanneer men bedenkt, dat do Britsche eilan len omstreeks 45,000,000 acies bouwland hebben tot onderhoud van minder dan 40,000 000 menschen, luim i>£ acre voor elk inwoner. Maar de EngeKche b~" betaalt jaar lijks f35 aan pacht en belasting per acre tarweland en de Amerikaansche slechts gemiddeld f5! Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Sep!., benoemd tot hoogieeraar aan de polytechnische school dr. L. Aronstein, thans leeraar aan tlie inrichting. Aan de leeds op de vergadering in Seinpost te 's-Gravenhaga op 27 Juui benoemde heeren zijn door directeuren der vrije univeisiteit toe gevoegd de heeren W. Hovy en C. M. E. vun Loben Seis, en door curatoren de heeren A. Brummel- kamp en mr. Th. Heemskerk, om gezamenlijk met bedoelde heeren de enquóte-commissie te vormen, die zal te onderzoeken hebben, of liet onderwijs van den heer De Savogpin Lohman in overeenstemming is met de beginselen der vrije universiteit. Het bestuur der te Steenwijk gevestigde «Ver eeniging tot bestrijd:ng der bedelarij" heeft bericht ontvangen, dat aan die vereeniging door wijlen den heer S. Tromp Meesters, vrij van successierecht, is vermaakt de rente van een nominaal kapitaal, groot f25,000, inschrijving 2i/j pCt. Grootboek, om met deze rente het onderhoud, enz. te bekostigen van het door die vereeniging te stichten gebouw. Door wijlen mevr. de wed. J, M. van Yeeren, geb. De Jong, overleden te Beek en Donk, is aan de maatschappij van weldadigheid te Frederiks- oord een som groot f1000 gelegateerd. t

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3