Binneiilandsche Berichten. erkend dat hij die depêche, die eene chamade (signaal geslagen of geblazen als eene vesting zich overgeeft) leek, door een kleine verande ring tot een Fanfare (signaal bij den aanval) heeft veranderd en daardoor de strijdlustige Franscheu in vuur en vlam gezet. De oorlog, die vroeg of laat toch zeker moest uitbarsten, was voor Duitschland het meest gewenscht op dat oogenblik. De schuideischers van vrijheer Von Ham- merstein, den pas ontslagen hoofdredacteur der conservatieve Kreuzzeitg., hebben het hem zoo lastig gemaakt dat hij met zijn gezin en met alles van waarde wat voor medene ming vatbaar was, met de noordenzon uit Eerlijn is verdwenen. Zaterdagavond was reeds op zijn meubilair beslag gelegd. ENGELAND. Gekozen zijn 254 unionisten, 59 liberalen, G Parnellieten, 29 anti-Parnellieten, 2 werk- manscandidaten. De unionisten winnen 44, de liberalen 10 zetels. Onder de gekozenen komen voor: Dilke, Rothschild, de oud-mi nister Trevelyan, Gerald Balfour en John Redmond, Labouchere. Arnold Morley, post meester-generaal is gevallen. Sir William Harcourt wordt candidaat ge steld in West-Monmouthsldre. De radicale candidaat in dat district, "Warmington, heeft plaats voor hem gemaakt. Tegenover Har court staat dr. Williams, maar zijne verkie zing wordt als zeker beschouwd. Bij de laatste verkiezing in West-Monmouthshire is de candidaat der Unionisten met 5000 stem men geslagen. De Iersclie dynarnietman John Daly is in Limerick zonder tegencandidaat tot lid van het Lagerhuis gekozen. Ofschoon Limerick een anti-Parnellistisch district is, Siadden de anti-Parnellisten toch geen candidaat tegen over dezen populairen misdadiger durven stellen. Zijne verkiezing is natuurlijk alleen als demonstratie bedoeld, want de kiezers weten zeer goed, dat een tuchthuisboef geen zitting kan nemen in het Lagerhuis. Het cynische van deze demonstratie treedt te meer in het licht, als men zich herinnert dat de bommen, die bij Dalv werden gevonden, be stemd waren voor liet Lagerhuis. B U S L A N D. De metropolitan Clement en de overige leden van hel Bulgaarsche gezantschap werden gisteren op Peterhof aan den keizer voorge steld. ITALIË. In den Senaat werd gisteren beraadslaagd over het voorstel om den 20n September tot nationalen feestdag te verklaren. Crispi zeide dat met deze wet geen maatregel van weerwinak bedoeld wordt. De regeering wil concordaat noch strijd. De waarborgemvet is op loffelijke wijze ten uitvoer gelegd de paus heeft geeuerlei reden tot beklag en beklaagde zich ook nooit. In Italië is de paus minder gebonden dan in dag bezocht, viel mij een steen van het hart. Gij wist alles en stondt gewapend tegen mij, uw verrader, ovor. Voor mij was een eerlijk duel de eenige uitkomst en laat het een middeleeuwsch wangebruik, eene dwaasheid zijn, hot zou mij uit eene valsche positie hebben gered. Men kan liet gebeurde niet ongedaan maken, maar men stelt zich bloot aan den moordenden kogel van de beleedigde partij, geeft hem satisfactie. Zoo tenminste heeft men mij van jongs af de zaak vooigesteld en daarnaar heb ik steeds gemeend mij te moeten gedragen, hetzij ik de beleediger of de beleedigde ware. Gij echter, mijn waarde Werner, dacht er andeis over en hebt op veel gevoeliger wijze wraak genomen. Omdat gij uit overtuiging de aangeboden satisfactie niet kondet aannemen, Jiet gij mij ioopen met de bewustheid van eene onbetaalde rekening achter te laten. Dat was, naar uwe meening, uw rechtnanr de mijne was het eene straf, barder dan ik verdiend had. Het baatte mij weinig of ik mij al trachtte Frankrijk of Oostenrijk, dank zij de vrijheid. Tusschen staat en kerk zal vrede gesloten worden, maar zoolang de paus wereldlijke macht verlangt, zou de verwerping van het wetsvoorstel gelijk staan met vertoon van zwakheid. Het voorstel werd aangenomen met 87 tegen 28 stemmen. Het amendernent-Pantano op de alcoholi sche dranken is door de Kamer overeen komstig het verzoek van Crispi verworpen met 461 tegen 66 stemmen. De Trihuna deelt een telegram mede uit Massowah, waarin het bericht wordt beves tigd dat de Italiaansche reiziger Capucci door de Abessiniërs wordt gevangen gehouden. Naar aanleiding van de rede van den mi nister van buitenlandsche zaken in de Kamer bevat de Nowoje Wrcmja een artikel, waarin het blad zijne verbazing te kennen geeft over de bewering van den minister van buiten landsche zaken, als zou Abessinië staan onder bescherming van Italië. Verder wijst het blad er op dat het tractaat van Oetsjalii, in 4889 tusschen den koning van Italië en den Negus gesloten, nooit door Rusland is erkend ge worden, noch ooit formeel door Menelik be krachtigd. Uit Rome komt het bericht, dat door de politie een bom is ontdekt, die neergelegd was onder de kolonnade van Sint Pieter, bij den ingang van het Vatiknan. B D L G A B IJ E. Geen enkel vertegenwoordiger der vreemde mogendheden te Sofia is Dinsdag op de receptie aan het ministerie van buitenlandsche zaken verschenen. Ofschoon StamboulofT reeds voor den aan slag zeer verzwakt was door een kuur met Karlsbadwater, was hij toch Dinsdagavond in staat, den rechter van instructie te ontvangen. Hij deelde dezen mede dat hij onder de moor denaars twee personen, Ilaloe en Toefektsjiëf, herkend had, lieden, behoorende tot eene bij de politie welbekende bende die het sedert larig op zijn leven gemunt had. Naar de Netie Freie Presse verneemt heeft de afgevaardigde Krajef, ooggetuige van den aanslag, de volgende verklaringen afgelegd. Toen hij hooide schieten, ging h\j met den majoor der reserve Popof uit diens huis en zag Stamboulofis bediende met een revolver in de hand een in het blauw gekleed man, die in den hals een bloedende wond had, naloo- pen. Krajef sloot zich bij den vervolger aan, en zag hoe de bediende werd gegrepen door twee gendarmes, terwijl de vervolgde in een zijstraat verdween. Nu verscheen de inspec teur der politie, ritmeester Marfof, die uit de verte de gendarmes toeriep, den bediende te ontwapenen. Deze antwoordde: Waarom houdt gij mij op Daar ginds ontkomt de moordenaar! waarop echter de inspecteur den bediende een sabelhouw toebracht en hem dadelijk naar de gevangenis liet brengen. Krajef maakte toen Marfof opmerkzaam op diets te maken dat het u aan persoonlijken moed ontbrak, dat ik nu reden genoeg had u te verachten over uwe drijfveeren had ik ten slotte niet te oordeelen gij waart, zooals ik zei, in uw lecht met mij voldoening te wei geren. Het mij door u geschonken leven verloor daardoor vee! van zijn waaide. Het was een aalmoes uit uwe hand en ik zou het moeten wegwerpen of trachten er opnieuw waarde aan te geven. Allerlei dwaze plannen doorkruisten mijn brein. Ik wilde u dwingen mijne satisfactie te aanvaarden, maar dan ik mij dan ons gesprek herinnerde, moest ik wel het nuttelooze van zulk eene poging inzien. Toen kwam de oproeping om mij naar Afrika's kust in te schepen. Ik ben mot bijgelooviger dan ieder ander goed soldaat, maar deze roep scheen mij een stem uit den hemel en ik aarzelde geene minuut er gevolg aan te geven. De rest weet gij Aanvan kelijk scheen vijand noch klimaat mij te deren. Op een onbewaakt oogenblik trof mij de verrader lijke speer van een inboorling, en toen ik het hetgeen de bediende gezegd had over het ontkomen van den moordenaar, wat hij ook zelf gezien had. Op dat oogenblik verscheen een afdeeling bereden politie, die echter den moordenaar niet vervolgde. Een winkelier, voor wiens woning dit alles gebeurde, bevestigde woordelijk Krajefs ver klaring, die des te opmerkelijker is daar Krajef steeds tot Stambouloffs vijanden be hoorde. Noch Krajef noch de winkelier zijn tot nog toe, vreemd genoeg, door de politie verhoord. De correspondent der Times te Sofia seint aan zijn blad bijzonderheden aangaande den aanslag op StamboulofT. Hij laat doorstralen, dat zoo al niet de regeering, toch de politie medeplichtig is aan den moordaanslag. Zoo werd Stambouloffs lijfknecht, die een der moordenaars vervolgde en verwondde, door een toegesnelden inspecteur van politie neer gesabeld. Zoo arresteerde de politie een aantal vrienden van StamboulofT, ook Petkof, al wer den zij later weder losgelaten, maar liet zrj de moordenaars ontkomen, StamboulofT her kende in twee der aanvallers zijne persoonlijke vijanden Halof en Toefektsjiëf. De politie nam dezen laatste wel gevangen, maar liet hem weer vrij toen hij zoogenaamd zijn alibi bewees. Toefektsjiëef moet ook d» band heb ben gehad in de aanslagen op Beltsjef en Yoelkovits. Ook gelooft men, dat de huurkoet ier, die StamboulofT naar huis bracht, mede plichtig is, want hij heeft een der aanvallers hard weggereden, terwijl Stambouloffop straat lag. Intusschen is de toestand van den ge wonde iets verbeterd, al blijft hij hachelijk. Stambouloff is bij volle bewustzijn. Uit Weenen wordt gemeld, dat de blad en zeer verbolgen zijn tegen het ministerie- Stoiloff, dat zij van medeplichtigheid aan den aanslag op StamboulofT beschuldigen. De Neue Fresse voorziet, dat er een tijdperk van moeilijkheden voor Bulgarije aanbreekt, en zegt dat Europa genoodzaakt kon wezen tusschenbeide te treden. StamboulofT is hedennacht te 3 u. 35 m. bezweken. De doodstrijd trad gisteravond om 40 uur in. StamboulofT stierf zonder een woord meer te hebben gesproken. AMERIKA. De inkomsten der Vereenigde Staten be droegen in het afgeloopen jaar 313 millioen en de uitgaven 356'4 millioen dollars, dus een tekort van 4314 millioen dollars. Aan belastingen werd 443, aan in- en uitvoerrechten 453 millioen geïnd. liet tekort der posterijen beloopt 44 millioen dollars, dus belangrijk meer dan in vorige jaren. Aan pensioenen werden niet minder dan 44 mil lioen dollars uitgekeerd. Het schatkistsaldo bedroeg bij het einde van het rekeningjaar 495 millioen dollars, waarvan 407lk millioen goudreserve. Na de behandeling van de Manitoba-school- kwestie in liet Lagerhuis van Canada, stelde koude ijzer tusschen de ribben voelde, was mijne eerste gedachte: »Dat is de wraak van Werner FlemmingDen armen duivel die voor beul speel de, heeft dit hel leven gekost, maar zijne taak heeft hij volvoerd; ik zal hem spoedig volgen.Vriend Hein heeft mij op zijne promotielijst al mee boven aan geplaatst en ik duid hem dit niet euvel. Nochtans, voor ik bevorderd word, moet ik kwitantie hebben voor in vroeger betrekking aangegane schuld en gij zult die wel even willen teekenen, als gij nu met mij overtuigd zijt, dat ik genoeg geleden heb voor het gepleegde kwaad, lk zie met hartgrondig verlangen een antwoord te gemoet. Dat gij de schoone Hertha, die nu wel al lang uwe gemalin zal zijn, ook nog in do zaak zoudt willen be trekken, durf ik niet aannemen. Mocht gij het toch doen, zoo zeg haar Er volgden nog maar enkele regels, maar Hertha bracht het niet verder, De kracht om den brief vast te houden had haar begeven, het papier ontgleed aan hare hand en zij viel met gesloten oogen achterover in haren leunstoel. Toen na een Dinsdag een der leden een motie voor, waarin leedwezen was uitgedrukt voor de wijze, waar op de regeering de zaak had opgelost, en werd verklaard dat de toelichting der regee ring in staat is om een gevaarlijke beweging onder het Canadeesche volk te doen ontstaan. De motie is verworpen met 144 tegen 70 stemmen. De Iersche >National Federation" te New- York heeft besloten een som van 5000 dollar te zenden aan de politieke party der nationa listen van Ierland. De Times verneemt uit Montevideo, dat de Kamer van afgevaardigden van Uruguay be sloten heeft twee millioen dollar aan de ver sterking van het leger te besteden. Het geld zou door nieuwe belastingen moeten gevon den worden. Het gerucht van nieuwe moei lijkheden, tusschen Chili en Argentinië over de grenskwestie gerezen, heeft de Kamer tot haar besluit gebracht. Uit Caracas, de hoofdstad van Venezuela, wordt gemeld dat een troep van omstreeks 3000 opstandelingen eene kazerne te Valencia heeft overrompeld en zich meester gemaakt van de kas, welke 3000 dollar bevatte, ter wijl aan de stad eene brandschatting van 40,000 dollar is opgelegd. Uit Lima wordt gemeld dat het voorstel van den nuntius om het geschil tusschen Peru en Bolivia door een scheidsrechter te doen uitmaken, door Bolivia is aangenomen. A P B I K A. Het bericht, als zou Marokko reeds hebben toegegeven aan de eischen van Duitschland en ook van Nederland, wordt svan goed on derrichte zijde" uit Berlijn tegengesproken, onder bijvoeging evenwel, dat op een spoe dige verwezenlijking daarvan gegronde hoop bestaat. SCHIEDAM, 18 Juli 1895. Hedenmorgen kwam met den trein van 40.29 (spoortijü) uit 's-Hage alhier aan de heer C. Fock, commissaris der Koningin in deze provincie, tot het doen van zijne gewone inspectie-reis. Door den burgemeester van den trein afgehaald, werd.hy op het raadhuis ont vangen door de wethouders en den gemeente secretaris. Na eenige oogenblik ken met hen in de nieuwingerichte kamer van den burge meester te hebben vertoefd, werd door hem, vergezeld van den secretaris, een bezoek gebracht aan de gemeente-secretarie afd. A (algemeene zaken), afd. B (bevolking en bur gerlijke stand) en afd. C (comptabiliteit). In dien tusschentijd was de gemeente-ont vanger met zijne registers op het raadhuis gekomen, welke nu door Z. Esc. wer den nagezien. Na het gebruiken van een lunch, waaraan de wethouders en de secre taris deelnamen, hield Z. Exc. de aangekon digde audiëntie, waarvoor zich hadden doen inschrijven de commissaris van politie, de uur het dienstmeisje haar wilde roepen voor het avondeten, zat zij nog daar, onbeweeglijk en doodsbleek. Het meisje gaf ijlings bericht van hare bevinding in de eetkamer en eene algemeene ontsteltenis volgde. Terwijl mevrouw Flemming in zenuwachtige haast naar Hertha's kanoer ijlde, snelde Werner in het donker de straat op om een dokter te halen. Reeds na twintig minuten keerde hij met den ouden huisarts terug. Een bang halfuur brachten vader en zoon door, terwijl de dokter bij de zieke vertoefde en zij zwijgend en vol onrust door de kamer schreden. Niemand dacht er aan den maaltijd* voort te zetten. Eindelijk verscheen de met smart verbeide geneesheer op den drempel. Werner ijlde hem te gemoet en trachtte op zijn gezicht te lezen wat de uitslag van zijn onderzoek zijn. Zonder dat het hem gevraagd was verklaarde de arts; sMoed gehouden, mijne vrienden. Eene zware ramp heeft u getroffen, doch wij willen hopen dat alles zich ten goede zal koeren." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2