,A°. 1895. Zaterdag 20 Juli. N 8835 o Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U I T 8 E V E RJ. ODE. jBuitenlaiidsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaa! Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BlIRS A (TKOT EKITKA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELG |E. De amendementen-Helleputle op de school wet van Schollaert vormen op zich zelf zoo'n belangrijk en geheel nieuw voorstel, dat er nu terecht in de Kamer op aan is gedrongen, de behandeling der schoolwet tot de volgende zitting uit te stellen, althans de amendemen ten in de afdeelingen te onderzoeken. Dit laatste voorstel is in de Kamerzitting van Woensdag verworpen. Hellepulte wil het sysleem der Engelsche schoolboards, eenigszins gewijzigd, in België invoeren. Er zouden drieërlei schooltypes zijn van particulieren, van vereenigingen en van schoolboards, welke laatste in elke gemeente volgens de wet zouden worden samengesteld. De leden van die laatste commissie zouden door de hoofden van gezinnen gekozen wor den, terwijl de burgemeester en een vertegen woordiger van eiken in de gemeente uitge- «pfenden godsdienst in die commissie zitting zouden hebben. Deze laatste <=chool zou dus de openbare confessioneele school zijn, terwijl voor andere scholen niet naar den godsdienst gevraagd zou worden. Men ziet het het ontwerp is zoo nieuw, dat het zonder voorbereiding onmogelijk goed behandeld zal kunnen worden. De Kamer zette gisteren de behandeling der schoolwet voort. De ziiting was zeer rumoerig. Toen de minister van buitenland- sche zaken, De Burlet, zeide, dat hij de ouders beklaagde, die hunne kinderen lieten opwas sen in den poel van atheïsme, barstte een vreeselijk tumult los. De socialisten wierpen den minister allerlei beleedigingen naar het hoofd. De linker- en rechterzijde schreeuwden elkaar bedreigingen toe. De voorzitter was genoodzaakt de zitting te schorsen. Nadat de zitting weder geopend was, heeft een der Brusselsche afgevaaidigden, Neiincx, een motie voorgesteld, strekkende om eene schikking te verkiijgen en te bepalen dat dadelijk zou worden overgegaan tot de be raadslaging over de kwestie der subsidiën, maar al het overige verdaagd en aan eene speciale commissie verzonden zou worden. Dit voorstel is verworpen met 74 tegen 63 stemmen. Yanderveldc stelde daarop voor, de behan deling van het paedagogische gedeelte van het ontwerp uit te stellen en dadelijk over te gaan tot de beraadslaging over de bepalingen betreffende de verbetering van den toestand der onderwijzers. Lorand, die uitstel had gevraagd van de behandeling van het geheele ontwerp tot het volgend jaar, verklaarde zicli met het voorstel van Yandervelde te vereenigen, dat niettemin verworpen werd met 88 tegen 49 stemmen. Te Antwerpen heeft gisteren, begeleid door den burgemeester en de wethouders, een groote stoet van liberalen de stad doorkruist teneinde eene betooging te houden tegen het regecringsvoorstel betreffende het onderwijs. F It A N K R IJ K. Door de regeering wordt een regeling van den raad van het legioen van eer voorbereid, volgens welke deze raad zal worden gekozen voor vier jaar door de leden der orde en be staan zal voor de eene helft uit militairen en voor de andere uit burgers, ridders van het Legioen van eer. Het schijnt toch nog niet zeker te zijn dat de raad van het legioen van eer ontslag zal nemen. Wanneer de president der republiek de grootkanselier maar kan overtuigen, dat het votum in de Kamer niets beleedigends voor den raad inhoudt, zal de raad misschien nog aanblijven, totdat hij ge reorganiseerd zal worden. De meeste bladen zijn kolossaal verontwaar digd over het votum der Kamer. En zij steu nen hun verontwaardiging door de namen en waardigheden der leden van den raad goed te doeu klinken en dan te zeggen zulke mannen kunnen toch niet knoeien. Dit zou men misschien vóór het Panama schandaal van auderere bekende mannen ook gezegd hebben. ENGELAND. Gekozen zijn thans 301 unionisten, 71 liberalen, 6 parnellisten, 37 anti-paruellisten en 6 leden der werkliedenpartij. De unionisten hebben 62, de liberalen 10 zetels gewonnen. Tot de gekozenen behooren de oud-minister Herbert Gladstone, de ondersecretaris van buiteril. zaken Curzow, de oud-minister, onder secretaris van koloniën Buxton, de minister Long, baron Iiemy de Worms en sir Donald Currie. John Morley, oud-minister van Ierland, is te Newcastle door den conservatief Cruddas geslagen met eene meerderheid van 300 stemmen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De koning heeft den legatieraad graaf Le- wenhaupt benoemd tot gezant van Zweden en Noorwegen te Weenen. Het Noorsche Storthing heeft met 58 tegen D O 56 stemmen liet voorstel der begrootingscom- "ixie aangenomen, tot onveranderde vaststel ling der civiele lijst van den koning en de kroonprins. De rechterzijde had voorgesteld, deze bedragen te verhoogen tot dezelfde som men, die vóór 1893 werden toegekend. Het Noorsche Storthing heeft met 59 tegen 55 stemmen bepaald dat de begrooting van hooger onderwijs slechts wordt goedgekeurd, onder vooi behoud dat de bezetting der vacant komende leerstoelen aan zijne goedkeuring worde onderworpen. OOSTEKRU £-11 O N G A R IJ E. Uit de provincie wordt gemeld dat de ka pelaans het volk tegen de sliberale" regeering ophitsen, en de boeren zich wapenen om de bedreigde geestelijken te beschermen. De inschrijving op de Hongaarsche leening tot verbetering van den loop van den Donau is Maandag gesloten. De leening is 70-maal volteekend. ITALIË. De Kamer heeft gisteren beraadslaagd over het rapport der commissie van onderzoek naar de voorvallen tijdens de vei kiezingen, hetwelk eindigt met de vernietiging aan te bevelen van de verkiezing der drie afgevaar digden Barbato, Bosco en De Felice, die door de militaire rechtbanken veroordeeld zijn. De conclusiën van het lapport werden aangeno men met 236 tegen 27 stemmen en de be doelde vei kiezingen nietig veiklaard. De verhouding tussclien Rome en Peters burg is minder gespannen geworden tenge volge van de ophelderingen, die de Russische regeei ing heeft gegeven omtrent de Abessyni- sche zending. De ophelderingen zijn in hoofd zaak deze: Tusschen Rusland en Abessyniëbeslaan geen andere betrekkingen dan godsdienstige Rus land heeft den negus Menelik aangeraden vrede te sluiten met Italië. Men heeft het Abessynische gezantschap den laad gegeven i niet naar Parijs te gaan. Rusland zal geener lei zending van geld of wapenen aan Menelik doen ook zal men hem geen geld leenen. Rusland verlangt niet naar het piotectoraat over Abessynië. Deze ophelderingen zijn door den Russischen zaakgelastigde ta Rome aan baron Blanc ge geven. De Correspondance Verte vindt het heel dom van Italië dat het zich zoo warm maakt over Erythrea. Want per slot doet het niets dan de kastanjes voor Engeland uit het vuur halen. Tlmns wordt er gevochten tegen Menelik en de derwischen en zijn er verwikkelingen met Rusland, dat juist in Erythrea zoo'n goed punt zou hebben om zijngrooten Europeeschen con current, Engeland, dwars te zitten. Maar als Italië overwonnen heeft, zal Engeland volhou den, wat nu reeds gezegd is, dat die kolonie onder de Engelsche invloedssfeer ligt en Engeland zal door het bezit over te nemen wel zorgen dat de weg naar Indië vijjblijft. Italië kan dus niets beters doen, zoo zegt de Correspondance Verte, dan zich hoe eer hoe beter uit Abessynië tei ugtrekken en een hetere kolonie in ruil daarvoor zoeken. De Parijsche bladen behandelen allen de kwestie van de uitlevering van Santoio aan Italië. Millerand, de advocaat van Santoro, verspreidt het bericht, dat de misdaden van het gemeerie recht, waarvoor de uitlevering van Santoio gevraagd wordt, slechts gefan taseerd zijn. Feitelijk zou Crispi zich op San toro willen wreken, omdat deze compromit- teerende stukken voor Crispi aan Cavalotti zou overgegeven hebben. Millerand meent dan ook, dat het verzoek tot uitlevering gewei gerd zal moeten worden. SPANJE. Het ministerie zal zijn houding ten opzichte van het Duitsch-Marokkaansche conflict re gelen naar die van Frankrijk, met welk land het samen wenscht te gaan voor zoover Ma rokko betreft. Uit Havana wordt aan de Times gemeld, dat twee Amerikaansclie expedities er in ge slaagd zijn op Cuba te landen. De opstand breidt zich uit. De opstande lingen moeten op het oogenbhk 25,000 man sterk zijn, doch slechts over 12,000 vuur wapenen te beschikken hebben. Volgens de meening van invloedrijke per sonen zou de kwestie alleen op te lossen zijn door annexatie van het eiland Cuba door de Yereenigde Staten of door instelling van een protectoraat. De gele koorts breidt zich uit. Een telegram uit Havana gisteren te Nevv- Yoik ontvangen meldt dat maarschalk Mar tinez Campos met 200 man cavalerie de opstandelingen tusschen Bayamo en Manza- nillo heeft op de vlucht gedreven. De Spaan- sche generaal Santocildes werd daarbij ge dood Antouio Maceo, een van de aanvoer ders der opstandelingen, weid gewond en gevangengenomen. B U L G A R IJ E. Zoodra prins Ferdinand te Karlsbad be richt van deri aanslag ontving, zond hij aan mevrouw StainboulolTeen telegram, waarin lïïj in de warmste bewoordingen zijn leedwezen en verontwaardiging betuigde. Tevens gaf hij per telegram aan den hofmaarschalk te Sofia last, naar den toestand van den lijder te gaan informeeren, maar de maai schalk werd niet ontvangen. De Petersburgsche Nowosti heeft reeds den 29u Mei j.l. een artikel bevat, waarin ge zegd wordt dat het doel van prins Ferdinands reis naar het buitenland was, dat de gehate StamboulofT, wiens terechtstelling men even zeer vreesde als zijn vertrek naar het bui tenland, omdat hij den vorst zoowel als diens ministers geducht zou kunnen compromittee- ren, inmiddels zou worden uit den weg ge ruimd. Vermoedelijk heeft dat artikel er destijds toe geleid den beraamden moord uit te stellen. De voormalige minister Radoslavoff moet thans een dreigbrief hebben ontvangen, waarin hem gelijk lot als StamboulofT wordt toege zegd, wanneer lig zijne vijandigheid tegen over Rusland niet opgeeft. De Russische pers keurt deu moord op StamboulofT over het algemeen af. De Uowoje Wremja zegt dat de Bulgaarsche regeering met zijn leven heeft gespeeld toen zij eene vervolging tegen hem op touw zette en

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1