Biiinenlandselie Berichten. dat eene zoo barbaarsche wijze om zich van hem te ontdoen niet alleen zijne vrien den maar zelfs zijne vijanden moet tegen de borst stuiten. De Ncwotti zegt dat StamboulofTs uitdenwegruiming noodig was voor hen, wien hij onder de tegenwoordige omstandigheden het gevaarlijkst was, met andere woorden dat de regeering den moord heeft op touw gezet. Alleen de Swet ziet in het feit dat Stambouloffzijn ondergang heeft gevonden op hetzelfde oogenbiik dat de Bulgaarsche deputatie te Petersburg berouw komt betuigen voor het kwaad dat bij ge sticht heeft, den vinger der goddelijke voor zienigheid. De Servische pers toont niet het minste deelneming en noemt StamboulofTs lot slechts de gerechte straf voor wat hij zelf misdeed. De Kölnischc Zeitung publiceert een hoogst merkwaardig gesprek, dat een «Freund des Biattes" eenigen tijd geleden met den Bul- gaarschen ex-premier Stambouloff gehad heeft en dat dit blad reeds eenigen tijd in porte feuille gehad heeft. Daaruit blijkt, dat de schepper van Bulgar ije het vroeger geweten heeft, dat men zou trachten hem te ver moorden, een voorgevoel, dat nu door den gemeenen moordaanslag zoo treffend is be waarheid. Stambouloff vertelt den onbekenden inter viewer van dezen moordaanslag, die tegen hem beraamd wordt, en zegt o. a. De vroegere prefect van politie, een eerlijk man, die mij zeer genegen is, kwam gisteren bij mij. De ernstige kaïme man was verbazend opgewonden. Hij wilde naar den vorst gaan om hem van de geheele samenzwering op de hoogte te helpen. »Dat zou nu toch de eerste dwaasheid zijn, die gij begaan zoudt," zeide S. tot hem. «Ziet gij dan niet, dat de moordenaars van hoogerhatid gesteund worden Daarna insinueert Stambouloff, dat verschei den rnenachen waaronder de vorst zich verbonden hadden om majoor Pa- nitza en zijn mededaders - de moordenaars van Beltcheff te wreken. Hij wijst er op dat in dit alles niets vreemds is, aangezien er in Bulgarije verscheiden moordenaars nog ongestraft rondlnopen en er zelfs een tot officier van justitie is benoemd. De interviewer zelf zegt, dat dit verhaal van Stambouloff door een ander hooggeplaatst persoon bevestigd werd. Toch meent hij er op te moeten wijzen, dat de haat de zaken wei eens door een beslagen bril doet zien. Trouwens Stambouloff moet gezegd hebben dat hij deze geheele geschiedenis in brieven, aan de vertegenwoordigers der groote mo gendheden na zijn dood uit te reiken, zal beschrijven. «Dan zal de wereld zien, hoe trouwe diensten in Bulgarije beloond worden," voegde de ex-premier er pathetisch bij. S E B 1 E. De regeering heeft haren gezant te Sofia opgedragen aan de Bulgaarsche regeering opheldering ie vragen over de uitdrukking in hare nota aan de mogendheden dat de onlangs in Macedonië binnengedrongen gewapende benden niet over de Bulgaarsche, maar over- eene andere, minder goed bewaakte grens zijn gekomen. De financieele commissie uit de Skupschtina heeft het ontwerp rakende de financieele hervormingen, na eene langdurige discussie, met 12 tegen 5 stemmen aangenomen. Uit Belgrado wordt ber icht, dat de regee ring aan de Skupschtina een wetsontwerp heeft gezonden, waarin strenge maatregelen worden voorgesteld tegen de roovers, die de bergstteken onveilig maken. T O li JK IJ E. Er zijn ernstige tijdingen uit Macedonië ontvangen. De opstand moet zich uitbreiden twee steden en drie dorpen zijn afgebrand. Benden rebellen staan op in de districten Strocwitzs, Maleshero en Drama. Aan de Times wordt gemeld, dut de Turken Kur- dische cavalerie naar het eerstgenoemde district hebben gezonden. CHINA. Uit Hongkong wordt van gisteren gemeld Een telegram uit Amoy meldt, dat de zwart vlaggen op Formosa de Japanners te Tokoham hebben aangevallen. Na een verwoed gevecht werden de Japanners genoodzaakt zich terug te trekken voor den overmachtigen vjjand. De Fransche consul-generaal te Shanghai heeft bericht ontvangen, dat de katholieke zendingsposlen te Tcheng-Toe, de hoofdstad van Se-Tchoeën, geplunderd en verbrand zijn door een bende oproerlingen. De protestant- sche, Amerikaansche en Engelsche zendings- posten zijn eveneens vernield. Vele zende lingen werden gewond en hadden groote moeite om zich te redden. Men meent de plundering te moeten beschouwen als een wraakneming van den onderkoning Lioe- Ping-Tchang, die zich steeds zeer vijandig tegenover de blanken toonde. Hij had zich deswege tengevolge van klachten der gezanten een terechtwijzing uit Peking op den hnis gehaald, en dat schijnt hem aanleiding ge geven te hebben tot wraak. De gezanten heb ben nu weder klachten ingediend en zullen schadevergoeding vragen. Men schat de waar de van de vernielde gebouwen op 3 millioen taels. AFRIKA. Ter gelegenheid van de feestelijke inwijding van den Delegoabaai-spoorweg'heeft de presi- den der Zuidafrikaansche republiek, Paul Kruger, een bezoek gebracht aan boord van het Duitsche oorlogsschip Condor, waar hem een telegram van keizer Wilhelm werd over handigd, bevattende een hartelijken geluk- wenseh met de voltooiing van den spoorweg, «die een gezonde factor moge zijn tot groote ontwikkeling van den handel der republiek en tevens het middel moge zijn om de banden der betrekkingen met Duitschland nog enger te bevestigen." In even hartelijke bewoordin gen seinde de president zijn dank aan keizer Wilhelm. De vertegenwoordigers der Europeesche mogendheden te Tanger gebruiken al hun in vloed om den sultan te bewegen Duitschland de gevraagde schadeloosstelling en voldoening te geven. EERSTE KAMI». t DER STATEN-GENERAAL. Zitiing van 18 Juli. De minister van buitenlandsche zaken deelde'mede, dat de sultan van Marokko de eischen van Nederland, ter zake van de afloo- ping der Anna ingewilligd heeft. Die eischen zijn eene schriftelijke betuiging van leedwe zen met het gebeurde, bestraffing en vervolging der zeeroovers en toekenning van schadever goeding aan de weduwe van den kapitein en aan den stuurman. Voor de betaling is een termijn van vier maanden gesteld. Aangenomen werd het voorstel-Pijnappel tot wijziging der wet op liet faillissement, na eene korte toelichting van den heer Pijnappel. Voorts werd goedgekeurd de uitbreiding van de Haagsche rechtbanken en de instelling van een derde kantongerecht Rotterdam, dit laatste met 20 tegen 17 stemmen. Na bestrijding van den heer Sassen, werd het ontwerp tot verdeeling der memorie-goe deren van Montfoort aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Verder werden aangenomen de pensionnee- ring van tijdelijke bureelambtenaren of ambte naren bij den algemeenen dienst van den rijkswaterstaat; de wijziging der wet op de rijkspostspaarbank en de veiligheidswet. Het debat tot wijziging der arbeidswet is verdaagd tot morgen, nadat de heer Breebaart aangedrongen had op Zondagsarbeid van vrouwen in de coöperatieve kaasfabrieken. Bijkspostspaarlank. In haar antwoord aan de Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging der wet op de rijkspostspaarbank blijft de regeering hare bezwaren tegen invoering van het staatsschuld boekje volhouden. Aan de behoefte om tot een hooger bedrag dan f800 rentegevend te beleggen komt het ontwerp voldoende te gemoet. Verder te gaan dan f1200 ware in strijd met het doel der bank. Ofschoon de regeering de voorkeur zou hebben gegeven om de beperking van de bevoegdheid van den vader of voogd, om terugbetaling te vorderen op het boekje van de minderjarige, te doen aanvangen, zoodra de minderjarige den leeftijd van 16 jaar zou bereikt hebben, behoeft haars inziens echter het terugbrengen van dien leeftijd tot 12 jaar geen ernstig bezwaar te ontmoeten. SCHIEDAM, 19 Juli 1895- In de Maandag gehouden vergadering van commissarissen der nieuwe zeevisscherij «De Hoop" alhier, is tot directeur dier maat schappij benoemd de heer A. van den Toot u Jz., reeder te Scheveningen, Naar wij vernemen is de heer Van den Toorn voornemens zijn vijf schepen ook van hier te doen varen. Is het Hbid. juist ingelicht, dan moet H. M. de Koningin-Regentes geweigerd heb ben het bevorderingsbesluit van eenige officie ren van het wapen der artillerie goed te keuren, omdat kapitein Seret, lid van de Tweede Ivamer, niet voor bevordering, maar voor pensionneering zou zijn voorgedragen. De heer C. T. Stork, oud-lid der Eerste Kamer, is heden overleden. De heer J. J. B. Heemskerk, bij koninklijk besluit van 19 Juni benoemd tot consul te Hongkong, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Reuter seint uit Tanger De twee Nederlandsche oorlogsbodems zijn alhier aangekomen om zich te voegen bij het Duitsche smaldeel. Door den keizer van Japan is aan den ge- pensionneerden vice-admiranl N Mac-Leod een fraaie doos in Japansch lak en aan den vice-admiraal C. E. Uhlenbeck een Japan- sche schotel met email ingelegd, ten geschenke vereerd. Nederland telde op 1 Januari j.l. een be volking van 4,795,616 zielen. De meestbe- volkte provincie is Zuid-Holland met 1,041,865 en do minstbevolkte Drente met'139,148 in woners. Aan den heer M. C. de Bruijn, te Over- schie, is voor f900 per jaar de pacht gegund van den tol op den kei- en grindweg Loos- drechtHilversum. De gist- en spiritusfabriek te Delft heeft, naar de JZath. Werkman bericht, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der inrichting eene eigene ridderorde ingesteld een Malthe- zer kruis van goud of zilver, voor 25- of 12V-;- jarigen dienst, hangende aan een gouden of zilveren ketting. Te Scheveningen is men Woensdag weer begonnen met graven van den bij den jongsten vloed volgeloopen fundeeringsput voor den door Delfland te maken muur. Men heeft thans den voorzorgsmaatregel genomen om tegen hooge vloeden een dijk op te werpen. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude verkreeg de can- didaat der katholieke kïesvereeniging, de heer C. Hartgerink, 50 stemmen en zou alzoo in herstemming komen met den heer G, van Andel (antirev.). Daar echter in die gemeente twee personen van denzelfden naam wonen (vader en zoon) en de stembiljetten geen nadere aanduiding gaven, verklaarde het stem bureau deze biljetten ongeldig en moet in die gemeente herstemd worden tusschen ge noemden G. van Andel en J. de Vries (lib.). Te Haarlem is een alleenwonende 49- jarige juffrouw, die in twee dagen niet door de buren was gehoord, door de politie dood in hare woning gevonden. De geneesheer verklaarde, dat zij aan een beróerte moet gestorven zijn. Bij gelegenheid van den aanstaanden ver jaardag van H. M. de Koningin zal door de burgervereeniging «Oranje" te Amsterdam worden uitgegeven eene beschrijving van het 16-jarig tijdvak, sedert H. M. de Koningin- Regentes als bruid van wijlen den Koning ons land betrad tot den dag waarop, onder H. Ms, leiding, de Koningin met Hare eerste open bare aanspraak het ridderkruis hechtte op de borst van generaal Vetter. Te dien einde heeft zij twee prijsvragen uit geschreven, eene voor de beste beschrijving bovenbedoeld, waarvan de strekking bovenal moet zijn eene hulde voor de uitnemende op voeding door H. M. de Regentes aan de Ko ningin gegeven en voor de degelijke opvat ting harer taak ais Regentes. Voor de beste beschrijving wordt toegekend een eere-diploma en f25, hiervan worden 50,000 exemplaren in ons land verspreid, naar keuze van den schrijver al of niet met diens naam geteekend. De tweede prijsvraag betreft de beste oor spronkelijke teekening ter grootte van 17 cM breed en 20 cM hoog, voorstellende eene ge beurtenis uit het leven Yan H. M de Regentes, Deze teekening wordt in bedoelde uitgave af gedrukt, al of niet met vermelding van den naam des teekenaars (naar diens keuze) en wordt beloond met eene eere-diploma en f 10. Bij een der leden der rechterlijke macht te Amsterdam heeft Zondagmorgen een treu rig voorval plaats gehad. Een student, die veel bij de familie aan huis kwam, heeft waarschijnlijk in een vlaag van waanzin den heer des huizes met een gesloten mes eenige- ernstige hoofdwonden toegebracht. De dader is daarop het huis ontvlucht en heeft zich in een der vijvers van het Vondelpark willen verdrinken. Dit is hem echter niet gelukt, daar eenige voorbijgangers den drenkeling weder op het droge gebracht en naar de woning van prof. Kortevveg vervoerd hebben, In de badkamer heeft de ongelukkige weder om getracht zich van het leven teberooven, wat hem, helaas, gelukte. Toen prof. Ivorte- weg thuis kwam, vond hij hem in deernis- waardigen toestand en eenige uren daarna overleed de krankzinnige. Uil De excursie-trein heeft gisteren van de stations Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aangebracht400 reizigers voor Arnhem, 353 voor Nijmegen en 240 voor de stations tot en met Zutfen. Voor den dam van de nieuw in aanbouw zijnde brug over de Prinsengracht te Am sterdam is drijvende gevonden liet lijk van een ongeveer 20-jarige netgekleede dame met een reistasehje bij zich. Haar gouden horloge stond op 4 uur. De tramlijn PurmerendAlkmaar is Woens dag voor het publiek verkeer in dienst gesteld. Men schrijft uit IJ 1st Dinsdag zouden de leerlingen der open bare school alhier, begeleid door hunne ouders en onderwijzers, per boot een pleiziertochtje doen. Daarvoor vroeg een timmermansknecht verlof aan zijn baas. Deze tegenstander der openbare school weigerde, bewerende den knecht niet te kunnen missen. Dit vernam een andere arbeider, welke daarop dreigde «Dan stem ik den baas ook niet." De baas was n.l. toevallig ook candïdaat voor den ge meenteraad. Nog geen half uur later had de knecht het verlangde verlof reeds verkregen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2