s p¥r t. Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. Gemengde lïericliten. PER TEL EG HAAF. Land- en Tuinbouw. Onderïï ij s. [Reelat zaken. Wegens openbare dronkenschap en ver storing der orde is te Meppel in arrest ge- joBien een wethouder eener naburige ge meente. •Woensdagnacht heeft de 58-jarige J. S., ie Zwartbroek (gemeente Barneveld) zijn 22- iarigen zoon met een mes een zoo ernstige snede in den buik toegebracht, dat zijn leven jn gevaar verkeert. Juist "Woensdag was een andere zoon van S. getrouwd, zoodat hoogst waarschijnlijk de sterke drank de gemoede ren verhit zal hebben. Een inzender in de N. B. Ct. geeft eene terklaring van de oorzaak van de skoffiekleur", die de Noordzee gedurende de laatste storm achtige dagen bij Scheveningen had terwijl de vloed op het strand een kleverig schuim achterliet, dat veel taaier was dan gewoonlijk, én men in alle putten en plassen by eb een bruine slïj inlaag van soms een vinger dikte vond. Het merkwaardigste van het verschijnsel is schrijft de inzender dat het aan een levend, microscopisch organisme moet worden toegeschreven, dat zich, door een of andere onbekende oorzaak, op deze onmetelijke wijze is gaan vermenigvuldigen. Brengt men een weinig van het bruine slijm, dat op het strand bij ebtijd is achter gebleven, onder den microscoop, dan ziet men het volgende: Niets dan kleine doorschijnende peervormige lichaampjes, waarvan de wand en de zeer lange steel geheel doorschijnend zijn, eri in het verdikte deel éen of twee ronde bruine klompjes, welke de eigenlijke oorzaak der bruinkleuring van het zeewater zijn. De vermenigvuldiging geschiedt eenvou dig door lengtedeeling, waarbij vooraf het bruine lichaampje in tweeën uiteenvalt en de steel de dubbele dikte aanneemt. Nadat de deeling is afgeloopen, verlaten de deelpro ducten elkander niet dadelijk, maar blijven met het dikke peervormige einde zijdelings met elkander gedurende eenigen tijd in samen hang, zoodoende kransen of snoeren vormende. Deze snoeren bestaan uit tien of meer indivi duen, maar vallen door de beweging van het water uit elkander. Van de kleinheid dezer wezentjes kan men zich een denkbeeld maken, wanneer men weet, dat een snoertje van 150 stuks i milli meter lang is. De steel is echter 3-maai langer dan het eigenlijke lichaam. Tot welke afdeeling der organische natuur behoort deze noneindig-kleine" om den term te gebruiken waarmede Pasteur zoo gaarne de microben bestempelt is het een plant of een dier? Het is zonder twijfel een plantje; de onbeweeglijkheid, de bruine kleur, de afwezigheid van een mondopening bewij zen dit reeds. Maar tot welke groep van plan ten een meer nauwkeurige rangschikking moet voeren, is moeilijker aan te geven. Een echte Diatomee of »kiezelwier" is het niet, hoezeer de verwantschap met deze groep groot is. Wellicht is het een pygmee uit de onlangs door Hiickel opgestelde familie der Murracytaceön of «glasblaasjes", waarvan de grootte echter Vs tot IV: millimeter bedraagt en die de hoofdzaak zijn van het lichten der tropische oceanen. Hoe vol geheimen moet het microscopische leven der zee zijn, dat dit bij «myriaden, mateiooze scharen" verschijnende creatuur zich aan het oog der meeste natuuronder zoekers tot nu toe heeft weten te onttrekken en wellicht nog nimmer is beschreven." Ylanrdingcn. In de raadsvergadering van Woensdagavond is vastgesteld een ont- werp-besluit tot verhooging der gemeente- begrooting, dienst 1895, in ontvangst en uit gaaf met f104,055. Naar aanleiding van de overwinning van de Nedetlandsche roeiers van «Triton", «de Hoop" en «Nereus" in het buitenland, schrijft de Ned. Sport Het is opmerkelijk met welk een succes onze Hollandsche roeiers dit jaar aan buitenlandscbe wedstrijden hebben deelgenomen, waar een resul taat verkregen is geworden, dat niet gemakkelijk uit het geheugen zal gaan. «De Hoop" met 4 overwinningen te Frankfort, «Triton" gelauwerd uit Kiel terug, «Nereus" Old England verbazende door haar krachtsont wikkeling, tengevolge waarvan zij de «Thames Challenge Cup" naar de Amstelstad brengtOns dunkt, het is wel, en men zal, zoo voortgaande, in het buitenland langzamerhand terugkomen van de veelal beerschende meening, dat aan de Zuiderzee een volk woont, dat physiek niet veel te beteekenen heeft, wijl het onder den invloed is geraakt van het brouwsel, waaraan Schiedam zijne bekendheid te danken heeft. iDutch-courage" noemt men in Engeland wat wij jenever-moed heeten, en een Hollander denkt men zich in het buitenland veelal als een dikbuikig heertje, met een van het drinken rooden neus, waaronder voortdurend een gouwe naar bengelteon Mijnheer" met slappe spieren, die liefst een rustige rust geniet, gezeten op een stoepbank in eene nauwe straat. Doch de ontgoocheling is gekomen, en in plaats van physiek zwakke menschen ontmoet men overal waar zij optreden, Hollandsche jonge mannen van kracbtigen bouw. Het is waar, aan de ontwikkeling van het lichaam is in Holland niet altijd de noedige aandacht geschonken, en het gezegde, dat een gezonde geest in een gezond lichaam moet wonen, noemde men aardig gevonden, doch men bracht de daarin opgesloten waariieid niet in practijk. Gelukkig zijn de tijden veranderd, en het getal menschen, die de sport nog met een nijdig oog aankijken, is bij lange niet meer zoo groot, als het rumoer, dat zij maken over de achterstelling van geestesarbeid, bij arbeid van het lichaam, zou doen vermoeden. Er zijn misschien enkele tengevolge van hun voorliefde voor sport maatschappelijk veronge lukt, maar hoe groot is het aantal slachtoffers vari overdreven geestesarbeid, en schaadt niet alle overdrijving, of is dat eene kwaal, waar mede alleen de sport behept is 1 Dat geest en lichaam harmonisch ontwikkeld kunnen worden, bewijzen onder meer de jonge mannen, die op dit oogenblik heel Engeland door hun kianig optreden in verbazing brengen, want onder hen worden een drietal studenten aangetroffen, die eenige weken geleden een ver vroegd examen met glans hebben afgelegd. Laat ons daarom voortgaan met het buiten land te toonen, dat het Hollandsche ras in aantal k'ein, maar physiek sterk is, en brengen wij inmiddels een eere-saluut aan de «Hoop", «Tri ton" en «Nereus" voor de roemrijke wijze, waarop zij over de grenzen blijken van geoefend heid en kracht hebben gegeven. In de maand December had de voorzitter der ver. tot bev. van de belangen des boekhandels opnieuw een onderhoud met den minister van justitie over het ontwerp van een auteurswet op werken der beeldende kunsten. Da minis ter had de stukken en ondei handelingen, vroe ger met zijn ambtsvoorganger te dezer zake gewisseld en gevoeid, nagegaan en gaf te ken nen dat hij, vooral uit een industrieel oogpunt, veel sympathie voor het indienen van een der gelijke wet voelde, doch om voor teleurstelling te vrijwaren, verplicht was mede te deelen dat door vele werkzaamheden voorloopig niet aan den wensch van het bestuur kon worden vol daan. De belofte werd evenwel gedaan dat, indien de minister aan de regeering mocht blij ven, de zaak stellig door hem zou worden ter hand genomen. (A*, v. d. B.) Naar wij vernemen verschijnt in het najaar bij den uitgever L, J, Veen te Amsterdam een vervolg op Louis Couperus' Majesteit, getiteld «Wereldvrede", roman in éen deel. De Russische kunsthistoricus Dimitri Rovinski is op Imogen leeftijd te Wildungen overleden. Voornamelijk heeft hij zich verdienstelijk ge maakt door zijn werk over Rembrandts graveer- en etskunst. Thans arbeidde hij nog aan een overzicht van Ostade's kunst. De overledene be zat zelf te Petersburg een prachtige kunstver zameling. Nadat vroeger reeds door Peiper proeven waren genomen op dieren, om de geneeskrachtige wer king na te gaan van bloedserum, ontleend aan tegen den typhus-bacil immuun gemaakte scha pen, wordt nu gemeld dat Klemperer en Levy te Straatsburg dergelijke proefnemingen genomen hebben op menschen. liet serum werd geleverd door honden die met culturen der microben van Eberth-Gaffky tegen febris typhoidea geïmmuni seerd waren. Bij een viertal patiënten had de inenting een gunstigen uitslag. Men beeft echter in den laatsien tijd te veel teleurstellingen bij onderzoekingen van dezen aard ondervonden, om zich niet te wachten tegen voorbarig generaliseeren. Fractlscbe handleiding bij liet ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen- Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. (Uitgevers: Nijgh&Van Dit' ,arte Rotterdam.) I 1! O D D 16 gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Wandelpakje voor knapen van 34 jaar. No. 2. Matrozenpak voor jongens van 9—11 jaar. No. 3. B. D. Monogram in plat ten steek borduursel. No. 4. Jasje voor knaap jes van 24 jaar. No. 5. Blouse voor meis jes van 1410 jaar. No. 0. Pakje voor knaapjes van 23 jaar. No. 7. Ondeijurk voor meisjes van 46 jaar. No. 8. Jurk voor babies van 13 jaar. No. 9. Jink voorbui ten, voor meisjes van 1213 jaar. No. 10. Achterzijde van plaat 0. No. 11. Costuum van korenblauwe wollen stof voor meisjes van 1517 jaar. No. 12. Rouwtoilet voor jonge meisjes. No. 13. Eenvoudige nachtjapon voor dames. No. 14. Wandeltoiletten. No. 15. Costuum van leiblauw crepon. No. 16. Flanel voor dames. Modekroniek. Beticht. Abonnementen. Voldane aanvragen. Inlich tingen over onze knippatronen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevingen. Adverten- tien. Falb voorspelt tot 20 Juli toeneming van de onweers en van den neerslag. Om en bij den 20n zal de neerslag in het algemeen, ook in Oosten rijk, aanzienlijke uitbreiding krijgen. In het Engeische kiesdistrict Northampton is tot lid van liet Lugmliuis gekozen onze vroegere landgenuot de heer A. G. Drurker, een broeder van liet Nederlandsche Tweede-Kamerlid prof. Drucker. De heer Di ucker is een genaturaliseerd Engelschman en conservatiefhij werd naast den radicaal Labouchere gekozen. Bij de algo- meene verkiezingen in 1892 dong de heer Drucker reeds mede, maar bleef toen in de minderheid. Uit Salzburg wordt het overlijden bericht van graaf Maximiliaan O'Dotinell, dte 42 jaar ge leden keizer Frans Jozef het leven redde. De keizer werd toen, bij een wandeling op de bastions, aangevallen door zekeren Eruenghi, een gewezen huzaar, die hem een messteek in den hals gaf, en O'Dotinell, die Z. M. als adju dant vergozelde, sloeg den moordenaar liet mes uit de hand vóór deze een tweede wond kon toebrengen. Ter belooning vei leende de keizer hem den graventitel en verscheidene ridderorden. Een jonge man, Mulot genaamd, heeft te Grury (Fransch dep. Satme en Loire) in een viaag van woede bij een huiselijken twist zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn kindje van 3 maanden en zijn schoonvader met een groot mes gedood en een buurvrouw, die op het geschreeuw kwam aansnellen, ernstig verwond. De moordenaar nam de vlucht, maar werd op den weg naar Ternans gevat. De Noorsche bladen spreken van een plan om een Unitarische keik te stichten in Noorwegen, waar allen, die ontevreden zijn met de staats- ketk, zich zullen kunnen vercenigen. De nieuwe kerk zal heeten «de Kerk der Broederschap" en alleen van zijne leden vragen het geloof in éen God. Verder zullen alle meeningen en over tuigingen getolereerd worden. Een der jongere Noorsche schrijvers wordt als voorganger genoemd. 's-GRAVEXHAGE, 19 Juli. Eerste Kamer. Aangenomen is met 25 tegen 18 stemmen het voorstel-De Savornin Lobman, tot wijziging der schoolwet, nadat de voor steller aan den heer Wertheim verzekerd had, volstrekt niet te willen reageeren tegen de wet van 1889. Ook is aangenomen de wijziging der arbeidswetde spoorweg Tarik—Kalimas, de invoering van een recht- streeksch bestuur op Lombok. De Kamer is daarna uiteengegaan. De bloembollenhandel in da omstreken van Haarlem is begonnen. De pi ijzen der hyacinten zijn aanzienlijk hooger dan vorige jaren. Ei varen kweekeis hadden verleien jatr reeds voorspeld, dat deze prijzen zich spoedig weer zouden lier- stellen. Andere aitikelen zijn ongeveer gelijk gebleven. Uit Eist (Betuwe) is Maandag het eerste ti ans- port jonge paaiden naar Belgie verzonden. De prijs loopt van f200 tot 240 per stuk. Een groot aantal is reeds aangekocht. Door enkele landbouwers in de Groninger veenkoloniën zullen proeven genomen worden met een nieuw vooi behoedmiddel tegen de aard appelziekte. Dit middel, het «paruidtum", moet de boudle bordelaise verte in deugdelijke uitkomst overtreffen, niet alleen in zijn strijd tegen de ziektesporen, maar ook wat betreft de meerdere opbrengst en betere qualiteit, veikiegen door het langei groen blijven van het loof. Op de Veluwe worden do dennonbosschen weder zeer geteisterd door de denneniUps. Eenige eigenaars dier bosschen laten dour weikvoik de rupsen van de boomen schudden en vervolgens onschadelijk maken. Men treft deze insecten het meest aan, waar de grond met mos en afgevallen dennonaalden bedekt is. Waarschijnlijk vinden daar de larven en de eieren eene goede beschutting tegen schadelijke invloeden. De winteikoude schijnen zij onder die bedekking te kunnen trotseeren en tevens onopgemerkt te blijven voor het scherpziend oog van meezen en andeie vogels. Uit Londen schrijft men aan het N. v. d. I) Met den landbouw in het Vereenigd Konink rijk is het treurig gesteld. De langdurige dioogte doet alles mislukken, en al gaat het van nu af ook regenen, het nadeel is met meer te herstel len. De opbrengst tan den taiwe-oogst wordt op 20 pCt. minder geschat dan verleden jaar. Nergens verwacht men een goeden oogst, en in de voornaamste districten verwacht men dat hij beneden het gemiddelde zal blijven. Evenals met de tarwe gaat het met gerst, haver, boonen en hooi. Aardappelen beloven eenigszins beter te zuilen slagen, maar dat is de eenige troost. Bij het te Haarlem gehouden examen voor do hoofdakte is geslaagd de heer G. van der Hoeven Jr., onderwijzer te Amsterdam. Gisteren heeft de arr.-rechtbank (vacantie- kamer) te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen J. B. Polder en J. Winter, beklaagd, de eerste van het vet vaardigen en uitgeven, de andere van het uitgeven van valsche munt, en hen veroordeeld resp. tot gevangenisstraffen van drie jaar en éen jaar en zes maanden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3