A0S 1895. Zondag 21 an Maandag 22 Juli. N0. 8836. Eerste Blad. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dageüjV, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER ODÉ. Bi li neiilandsclie B erichten. Abonnementsprijs, per kwartaalf 4.8a. Franco per post, door het geheele Rijk- 2 50. Afzonderlijke - 0.10. BÜRBA.V: B UTE RIIBA AT 9 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels mot inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 20 Juli 1895. 't Is een week van gedenkdagen en \an nog wat, de week, die achter ons ligt. De Fransche republiek vierde haar jaarlijksch feestliet feest van de herdenking der stich ting van de eerste republiek, en ze had rede nen in opgewekte stemming feest te vieren. De president der republiek, de heer Felix Faure, heeft de groote wapenschouwing bijge woond, en na afloop daarvan zijn hooge tevredenheid aan den minister van oorlog betuigd. Overigens hebben de Parijzenaais van den heerlijken zomerdag genoten, terwijl de bladen voor het meerendeel den lof van het tegenwoordig regeeringsstelsel hebben gezongen, en daar waren redenen voor. Want, men moge de Fransche natie tusschenbeide wel eeus wat kinderachtig vinden, vooral op het punt van de politiek, de voortreffelijke hoedanigheden, welke deze natie kenmei ken, hebben toen vooral de bewondering der wereld opgewekt, toen zij, nu omstreeks vijf en twin tig jaar geleden door de zwaarste slagen getroffen werd. Immers, met de grootste geestkracht heeft zij zich in korten tijd her steld. Uit haar staat van isolement heeft ze zich weer opgehevenvan den fïnancieelen last die haar drukte, heeft ze zich binnen een bewonderenswaardig kort tijdperk we ten te bevrijden, en zoo spoedig had haar wedergeboorte als leiachtige natie plaats, dat een Bismarck er zich over verontrustte. Thans is haar onder de groote mogend heden weder een eervoile plaats ingeruimd, en is het niet te ontkennen, dat de Fran sche republiek aan Rusland in dit opzicht groote verplichtingen heeft, de Russische natie heeft zich tot heden niei over ondank van Fiansche zijde te beklagen. Bleek die nog niet in de laatste dagen, bij gelegenheid van dan moord, gepleegd op den gewezen Bul- gaarschen eersten minister Stamboelof Ter wijl de gansche Europeesche dagbladpers haar diepe verontwaardiging uitspiak over den laaghartigen moordaanslag, onderwierp een deel van de Fransche bladen het slachtoffer van den moord aan een lang niet malsche critiek. De ridderlijkheid, den Franschman anders eigen, liet hem hier, nu het een ge zworen vijand van het aangebeden Rusland gold, voor een oogenblik in den steek. Ook voor Duitschland is deze week een gewichtige geweest. Vóór vijf en twintig jaren toch ving de groote worsteling aan tusschen twee natiën, waarvan de eene den toenemenden invloed der andere niet kon verdragen. Zij, die de gebeurtenissen dier dagen hebben mede geleefd, herinneren zich zeker nog de ontroe ring, die door ons werelddeel ging, toen de strijd tusschen Duitschland en Frankrijk stond aan te vangen. Men bekeek de zaak wel eenigs- zins anders dan tegenwoordigmen weet nu, dat het bekende telegram uit Ems niet in zulke bewoordingen is gesteld geweest, als waarin Bismarck liet heeft bekendgemaakt doch deze vond den oorlog onvermijdelijk, en daarom gaf de man van bloed en ijzer nog een stootje aan den loop der zaken, waardoor een minnelijke schikking onmogelijk werd. Een oorlog met Frankrijk, wisten de groote mannen, die Duitschland toen bezat, wisten Bismarck en Moltke, moest uitbreken welnu, ze waren ten strijde gereed, en ze hebben hun doel bereikt; Frankrijk is overwonnen, en het vroeger vei brokkelde, machtelooze Duitschland is een eenig rijk geworden, dat, hoe inwendig ook verdeeld, eenparig oog en oor naar Frankrijk gericht houdt, om als het noodig mocht zijn opnieuw den stiijd te aanvaarden. Duitschland heeft recht den her- inneringstijd van '70 als herinneiingsfeest te vieren. Geen herinneringsfeest in Engeland deze weekmaar een besliste nederlaag geleden door de partij, die onder aanvoering van Gladstone radicale hervormingen in Engeland, o. a. zelfbestuur in Ierland en hervorming van het Hoogerhuis in haar programma had ge schreven. Zulk een nederlaag heeft zelden een partij bij de verkiezingen geleden, en mag men medelijden gevoelen met den hoogbejaarden staatsman, die meer dan tachtig jaren oud, niet tegen een harden strijd opzag, om zijn plannen en illusiën verwezenlijkt te zien aan den anderen kant kan men slechts het ge zond verstand der Engelsehe natie prijzeo, dat het land voor gevaarlijke proefnemingen heeft behoed. Karakteristiek is de wijze, waarop de levensbeschrijving van den nieuwen minister Chambeilain, door de Pall Mall Gazette wordt gegevenecht Engelsch beet liet aldaarDe heer Chamberlain is de meest gehate man in het openbare leven, maar, om hem recht te doen, hij betaalt dien haat met intrest terug. Tien jaar geleden was luj, naar Glad- stoniaansche opvatting niet ver van de zalig heid inderdaad heeft hij ons niet zelf verteld dat hij lang voor Gladstone een Home Ruler was maar zijn omgang met degelijke politici en de afdwalingen van zijn vroegere collega's hebben zijn Unionisme bevestigd, en nu verlangt hij geen hereeniging met zijn vrienden van weleer terug. Hij is nu over tuigd, dat de Torypartij de partij van sociale hervormingen is. Zijn grootste vermaak is de Iersche afgevaaidigden uit te maken s bezol digde partij, betaalde huurlingen, buiten- landsche samenzweerders, bondgenooten van moordenaars"; van deze ea dergelijke liefelijkheden loopen jijn toespraken in de laatste zeven jaren over. In het private leven is hij een scherp en geestig spreker, met sterke sympathieën en antipathieën; met een besliste neiging voor tabak en tegen alle lichaamsoefening. Hij is de man, die er het jongst uitziet in de wereld, met een middel als een wesp en iets van het temperament van dat dier, en hii is de beste spreker in het Lageihuis. Hij trouwde in 1S88 voor de derde maal met een Amerikaansehe. Leeftijd 59 jaar." Ziellier de teekening van den meest invloedrijken minister in het Engelsehe Ka binet, welks optreden met zooveel belangstel ling is begroet, naar welks daden die her vormingen beloven te zijn met zooveel ongeduld wordt uitgezien. Aangaande de gebeurtenissen in Bulgarije kan medegedeeld worden, dat de belangstel ling, die de weduwe van den vermoorden ex-minister Stamboelof ondervindt, buiten gewoon groot is; o.a. zonden koningin Victoria en de prins van Wales telegrammen van deelneming. Van de vorstelijke veinzerij bhjkt de weduwe niet gediend, en dat ver eert haar. Hoe zou het mogelijk zijn aan oprechte deelneming, al is die in de meest uitgezochte termen vervat, tegelooven, wan neer een officieus regeeringsblad den dag voor den moordaanslag durfde schrijven: »Het ware wensehelijk, dat men het huis van Stamboe lof en dat van Petkof in brand stak en hun de beenderen uit het lichaam baalde Ziedaar een proefje van Bulgaaisclie be schaving En onderlusschen is de regeering bezig, Ruslands gunst te herwinnen. Indien de moord, op Ruslands heftigen tegenstander gepleegd, daartoe de brug mocht zijn, zou dit niet voor Rusland pleiten Intusschen, men kan niet wetenhet oostelijk deel van ons werelddeel heeft een zoo eigenaardig karakter, dat het schijnbaar onmogelijke daar mogelijk blijkt. SCHIEDAM, 20 Juli 1805. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 23 Juli 1895, des nam. 1% ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring, gehouden 9 Juli .1. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwinkomende raadsleden. 4. Benoeming van: Een leeraar in de Engelsehe taal en letter- kuude a/d. H. burgerschool. Een leeraar in rechtlijnig teeltenen en een leeraar in handteekeneu a/d. B. avondschool gedurende de schooljaren 1895/6 en 1896/7. 5. Vaststelling kohier no. 1 der pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1895,6. 6. Adres van de naaml. vennootschap sde stoommolen Nederland" om afschrijving of restitutie van pl. dir. belasting over 1895. 7. Af- en overschrijvingen op de begroo tingen voor het B. armbestuur en stads ziekenhuis, dienst 1894. 8. Rekening der stedelijke gasfabriek over 1894. 9. Ontwerp-besluit tot heffiug van school gelden op de herhalingsschool aan de lagere school voor jongens met uitgebreid leerplan, met ontwerp-verordening op de invordering dier gelden. 10. De aanhangige voorstellen van burge meester en wethouders en van den heer De Groot, met betrekking tot de verhui ingaan het rijk van het tegenwoordigs postgebouw en nader voorstel van burg. en weth. te dier zake. 41. Voorstel van burg. en weth. tot ver hooging en verbreeding van het gedeelte van den West-Frankenlandschen dijk, liggende tusschen liet Spuikanaal en de Hoofdstraat en om aan dit werk te verbinden liet maken van toegangen, zoo van de rivier- als van de landzijde, naar de tusschen dien dijk en de ri'.ier liggende terreinen. •12. Nader voorstel van burg. en wethou ders met betrekking tot het pensioenfonds van de korenmeters-wegers. En verdere voorstellen en mededeelingen. Hedennacht te ongeveer 12 uur werd door de politie ontdekt dat het dak van de bran derij van den heer C. II. Windhorst aan den Noordvestsingel in brand stond. Door inklim ming verschafte de politie zicli toegang, waai na zij den brand, die zich dieigend liet aanzien, met kitten water bluschte. Het vuur was al doorgedrongen tot de chijlkarner. Men vermoedt dat een vonk uit een der schoorsteenen, die liet vuil onder de pannen heeft ontstoken, als oorzaak moet worden beschouwd. De groothertogin van Saksen keert Dinsdag van het Loo naar Duitschland terug. De Staatscourant van gisteren bevat een koninklijk besluit van 15 Juli jj., waarbij op de voordracht van den minister van finan ciën wordt bepaald, dat de wet van 20 April 1895 houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, in werking komt op 1 Augustus a.s. Men meldt uit Den Ilaag aan de 27. B. Ct. De Eerste Kamer is gisteren uiteengegaan met de bedoeling om in dit zittingsjaar niet terug te keeren. Althans de notulen dezer vermoedelijk laatste vergadering werden ge lezen, zoodat het wetsvoorstel-Hartogh be trekkelijk de burgerlijke rechtsvordering tot het volgende zittingsjaar wordt verschoven. Volgens het Pgll. zou het opperbestuur het voornemen koesteren generaal Vetter, spoedig nadat hij zijn functie van opperbevel hebber van het Indisch leger zal hebben aan-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1