ti SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. K o I o n i n. <53 omstandigheden had plaats gehad. J. S. is des üïonds gevankelijk naar Zutfen overgebracht en heeft thans aan den rechter-commissaris yolledig bekend.(it7. S. Ct De onlangs tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeelde R. L. te Apeldoorn, die voor de uitspraak van het vonnis zich naar Duitschland had begeven, was voor een paar dagen te huis gekomen. Hij is nu in zijne woning ge vangengenomen en naar Arnhem overge bracht. Maandagochtend begaf de justitie te Arn hem zich naar Terborg, teneinde een onder- mek in te stellen naar den aldaar plaats <rehad hebbenden brand ten huize van den bakker Kroets. Zooab reeds gemeld is, waren de zoon en dochter als verdacht van brand stichting in hechtenis genomen. De uitslag van dit onderzoek was, dat de zoon op vrije voeten werd gesteld en de dochter des avonds naar Arnhem werd overgebracht. Bij den bouw ecner nieuwe school te En schede zijn door het R.-k, kerkbestuur aldaar o. m. de volgende bepalingen opgenomen a A. Op godsdienstig zedelijk gebied. 1» Een uitdrukkelijk verbod van vloeken en zedelooze taal, onder bedreiging van ontslag, wanneer eenmaal tevergeefs gewaarschuwd is; 2. een dito verbod van het Maandaghouden. B. Op stoffelijk gebied. 1. Verzekering tegen invaliditeit en ongelukken. 2. Maximum werktijd 11 uur. 3. Loon: a. minimum-loon in overeenstemming met den plaatselijken loonstandaardb. bij gedwongen werkeloos heid: wegens slecht weer of het gemis van materialen wordt bet halve loon uitbetaald c. voor overwerk 10 pCt. verbooging boven het gewone minimum-loon. 4, Het loon wordt uitbetaald a. in afgepast geld op het terrein, binnen het eerste halfuur na volbrachten arbeidb, des Maandagsavonds (daags voor den marktdag). 0. Op rechtsgebied. De werkman, die zich verongelijkt acht, kan niet alleen zich vrijelijk bij de directie vervoegen om onderzoek in recht te vragen, maar het bestuur der vak- vereeniging waartoe hij behoort, of waaraan hij (door zijn vak) verwant is, kan in zoo danig geval als raad van bemiddeling optre den. P, de R., de brigadier der huzaren te 's-Her- togenbosch, die in voorloopige hechtenis is gesteld, omdat hij verdacht wordt Flip Scldenker, die Dinsdag 16 dezer overleed, 's avonds te voren zwaar te hebben mishan deld, is door den burgerlijken rechter aan de militaire autoriteit daar ter plaatse overge leverd om naar aanleiding van dien voor den den krijgsraad terecht te staan. Ook de firma "Verschuere te Oosterhout heeft te Antwerpen een fabrieksgebouw aan gekocht om tot margarinefabriek te worden ingericht. Te Budel is, bij het omspitten van land, door den landbouwer J. II. een ijzeren pot met gouden munten gevonden. De meeste dateeren uit de 15e eeuw en zijn onder de regeering van Arnoud van Gelder geslagen ook zijn er Sak sische munten bij. Te Ylissingen is gisterochtend een werkman san een in aanbouw zijnd woonhuis aan den Badhuisweg van het dak op de straat gevallen, tengevolge waarvan hij bijna onmiddellijk dood was. Het bericht, dat het hoofd der R,-k. school te Aardenburg, de heer v. d. P. tengevolge van bet tramwegongeiuk overleden zon zijn, blijkt opeen misverstand te berusten. De heer v.d. leeft nog en is langzaam herstellende. Arnhem. Donderdagmiddag te twee uur zal de landbouwtentoonstelling en het con cours hippique op het landgoed rSonsbeek" alhier worden bezocht door de Koningin en de Koningin-Regentes met een talrijk gevolg. Hare Majesteiten komen te kwartier voor twee uur per extra trein, begeven zich direct naar de tentoonstelling en vertrekken van daar circa vijf uur per rijtuig naar het Loo. 's-Gravenhage. Half Augustus zullen de Koninginnen te Arolsen den intocht bijwonen van den vorst en de vorstin van Waldeck- Pyrmont, na de voltrekking van hun huwelijk. Voor den Zondag en Maandag te Delft te houden gymnastiek-wedstrijd der afd. Zuid-Hol land van het sXederlandsch Gymnastiek-Verbond" zijn 3 veiguld zilveren, -4 zilveren en 2 bronzen medailles beschikbaar gesteld, waaronder een zilveren medaille van Z,E. den commissaris dor Ko ningin in Zuid-Holland. Dertien vereenigingen uit Den Haag, Leiden, Rotterdam, Schiedam nemen deel aan den wed strijd. Door HH. MM, de Koninginnen zijn drie fraaie bronzen beelden jockey en waterdia- gers, beschikbaar gesteld als eereprijzen voor de 3 nrs. van het concours hippique op mor gen te Arnhem (Sonsbeek). De bekende hardrijdster op schaatsen mpj. Joukjo Postma, te Midlum, die eenigen tijd ge leden van don sportsman Reginald Barker te Londen een kostbare gouden broche met diaman ten omzet ten geschenke kreeg, heeft dezer dagen een nieuw bewijs zijner belangstelling in haar kunst en in haar persoon ontvangen, n.l. een prachtig dames Whitworth-rijwiel, ter waarde van f250 a 300. Tot lid van het iBitaafsch Genootschap der Proefondervindelijke wijsbegeerte" te Rotterdam is o. a. benoemd dr. G. Bakker, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam. De commissie voor de stichting van een stand beeld voor Constantijn Huijgens, benoemd door de «Nederlandsehe Maatschappij der Letterkunde", bestaat uit de heerenmr. C. Bake, mr, W. II. do Beaufort, dr. N. Beets, dr. P. J. Blok, P. A. M. Boele van Ilensbroek, dr. J. C. G. Boot, dr. Jan ten Brink, dr. II. J. Eymael, dr. Pau! Freduricq, dr. R. J. Fruin, mr. J. N. van Hall, C. H. den Hertog, Arn. Ising, dr. G. Kaiff, dr. W. P. C. Knuttel, dr. J. P. N. Land, dr. II. E. Moltzer, dr. II. J. Polak, mr, II. P. G. Quack, dr. II. J. A. M. Schaepman, D. F. Scheurleer, dr. J. Verdam, dr. J, v. d. Vliet en dr. J. A. Worp. De commissie, die het recht zal hebben zich andere personen, ook buiten de Maatschappij van LetteiUunde", te assumeeren, zal geheel zelfstandig, onafhankelijk van de maatschappij, werkzaam zijn. In de «Mannen en Vrouwen van beteekenis" is verschenen een studie van dr. A. Iuiyper over mr. L. W. C. Keuchenius, Van mrs. Humphrey Ward is verschenen The Story of Bessie Costrell. In de jongte vergadering van den geneeskun digen kring te Berlijn deelde dr. Eulenberg eenigc voorloopige uitkomsten mede, verkregen door de commissie van onderzoek in zake de werking van liet anti-diphtherie serum. Reeds liep dat onderzoek over 10,240 geval len van diphtherie, waarvan 5790 met en 4450 zonder serum zijn behandeld. De sterfte bedroeg bij de met serum behandelde lijders 9.5 pCt. en bij die zonder serum behandeld 14.7 pCt. Nadere bijzonderheden zullen spoedig worden gepubliceerd. De beroemde rechtsgeleerde hoogleeraar en staatsman Gneist is te Berlijn overleden. Zijn dood is voor de Duitsche wetenschap een groot verlies. Van den bekenden schrijver H. Th. Chappuis zal een oorspronkelijk boek getiteld »Monsieur Paljas" het licht zien bij den uitgever J. Valkhof!, te Amersfoort. Uit Amerika komen weer berichten van vor stelijke giften ten dienste der wetenschap. Archibald te Syracuse heeft f60,000 aange boden, als bijdrage voor een shall of science", de universiteit aldaar kreeg nog andere schen kingen. Ook de John Ilopkings University pro fiteert van de sedelmoedigheids-epidemïe", zoo als Nature het noemt. Het bedrag van f 600,000 voor een nieuwen botanischen tuin te New-York benoodigd, is gevonden door 22 viijwillige bijdragen. Zes personen gaven elk f60,000! De toestand te Biüx is weer verslimmerd: alle huizen in de wijk bij bet spoorwegstation zullen, voor zoover zijniet uit zich zelf ingestort zijn, omgehaald moeten worden. Het aantal van ben die door de ramp hulpbehoevend zijn ge worden, bedraagt 500 a 600. Uit de staatskas wordt een bijdiage van 100,000 florijnen ver wacht, de aandeelhouders der B.-uxer mijnmaat- schappij gaven 50,000 fl. de commissie van bijstand spant overigens al bare krachten in. De koopman Siegl blijkt toch niet overleden te zijn. Volgens den professor in de geologie Uhlig, die als deskundige uit Praag is overgekomen, staat het vast dat het onheil te wijten is aan bet doordringen van drijf/and in de mijnen. Verdere inzinkingen van den bodem schijnen niet meer te verwachten te zijn. De barbier Albert Ziethon, die, schuliig ver klaard aan moord op zijn vrouw, ter dood veroordeeld weid, welk vonnis werd verzacht tot levenslange tuchthuisstraf, en die sinds U'/s jaar in het tuchthuis te Werden a. d. Ruhr gevangenzit, moet nu gebleken zijn, onschuldig te wezen aan de misdaad, waarvoor men hem veroordeeld heeft. Men verwacht, dat spoedig liet noodigo tot zijne invrijheidstelling gedaan zal worden. Door een besluit van den Franschen minister van justitie is een gevangene, Reynier geheeton, die tot levenslangen dwangarbeid was veroor deeld, welke stiaf later werd teruggebracht tot 15 jaar, ontslagen, na elf jaar gi>vangenisstraf te hebben ondergaan. Het is namelijk gebleken, dat de ongelukkige onschuldig was aan het hem ten laste gelegdemoord op een zevenjarig meisje. De ware dader werd nimmer gevonden. Men beschuldigde Reynier en deze werd onmid dellijk voor den moordenaar aangezien. Men verzette zich tegen zijn arrestatie en om volks- oploopen te voorkomen, begaf Reynier zich, overtuigd van zijn onschuld, in den nacht naar Toulon om zich in handen van de justitie te stellen. Wat hij niet gedacht had gebeurde de rechter achtte het bewijs geleverd en veroor deelde hem. In don omtrek van Keulen heeft een hevig onweder gewoed, waarbij een aantal personen door den bliksem gedood werden, terwijl anderen zware verwondingen bekwamen. Omtrent het vergaan der Maria Pia, waarbij 148 monschen het leven verloren, worden nog de volgende bijzonderheden vermeld. De stoomboot Maria Pia was op weg van Napels naar Genua en had, behalve en beman ning van 17 koppen, 173 passagiers aanboord, die te Genua op een ander schip zouden over gaan om verder te reizen naar Zuid-Amerika. In de golf van Spezzia, bij het eiland Tino, kwam de boot Zaterdagnacht in aanvaring met de Ortigia, die Vrijdagavond van Genua was vei trokken. Beide schepen bemerkten elkander eerst, toen een botsing onvermijdelijk was het schijnt dat er een mist hing. De voorsteven van de Ortigia drong zes meter in de zijde van de Maria Pia, die na drie minuten zonk. De meeste passagiers sliepen en hadden geen lijd zich te redden. De Ortigia bleef tot bet aan breken van den dag op het tooneei der ramp en redde nog 14 man van de bemanning en 28 passagierseen paar zeilschepen kruisten den geheelen dag rond, in de hoop nog eenige schip breukelingen te vinden. De Ortigia had een groot gat in den boeg, juist boven de waterlijn. Merkwaardigerwijze heeft deze boot op een vorige reis op dezelfde plek een Fransch schip in den grond geboord. In de zitting der Italiaansche Kamer beves tigde de minister van marine deze bijzonder heden, en deelde mede dat een onderzoek naai de oorzaak der aanvaring was bevolen. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der afueeling Rotterdam, Schiedam en omstreken vau de fellollandsche Maatschappij van Landbouw" werden tut afgevaardigden naar de aigemeene vergadering der maatschappij, die op 8 Augustus te Ldam zal gehouden worden, benoemd de heeren II. de Bie, II. W. Wachter en A. J. Bicker Caarten en tot hunne plaatsver vangers de heeren P. Loopuyt en mr. C. P. Zaayer. Voorts deelde de vooizitter nog roede, dat de cursus in hoelbeslng op 1 1 dezer werd geopend en dat door 20 hoefsmidtleei lingi n daaraan woi dt deelgenomen. Dr. J. Poels, rijksvee.irts te Rot terdam, geelt de theuietiscno lessen in een der lokalen van het oude-tnannenhuis to Rotterdam. Met den kiiekenpluk loopt het te Oud-Bcieiland zachtjes aan op een eind. Wat voor de volgende week nog oveischiet, is maai een boom of wat. Nog nimmer is het gebeurd, dat, zooals dit jaar, volstrekt geen ai-dag van krieken plaats vond. Van het begin van den oogst af, is alleen voor Engeland geplukt op een paitijtje of wat na. Het mooie zomerweder was ook daarop van gunstigen invKed. Het was gepasseerde week zoo druk in de boomgaarden, dat een opkooper, wilde hij een partijtje be»teiki ieken hebben, die zelf eeist van den boom moest plukken en daaina soi- teeren. Alle handen waren bezet voor Engeland. Naar men verneemt, was de prijs f9 u 9.50 per 50 kilogram en hoewel liet teslelgoed meer doet, levert men liever voor deze prijzen naai de Loruiensche markt, otn lat de sol teeilrig dei- krieken zoo nauvvkeuiig met lehoelt te zijn en ook de mand, die niet terug komt, tegen 9 a O'A cent meeweegt. Maar met dat al, werd niet z.oo op Engeland gerekend, dan zou de kiiekenhandel gezonder zijn, daar de prijzen, dio nu aan den boom besteed woulen, eenmaal te kias zijn. Of daarom veel winst gemaakt is, staat te bezien, daarvoor pacht men de kurken te hoog. {Nb!, v. d, Hoekscha li'aard). Te Ridderkeik komen weder veisch"idene ge vallen van vlekziekte onder varkens voor. Een paar van deze dieren zijn afgemaakt en verbrand. In de veenkoloniën van Groningen woulen aardappel vezels (koines geheelen) tegenwoordig gebruikt tot liet meer pioJuelief maken van hooge en onvruclubaie zandgronden. Deze vezels verhoogen vooral het vochtiioudend vermogen van den bodem en maken dat de toegepaste meotspecién zich vei binden met den grond, Ais bewijs dat de kunstmeststoffen in Z.O. Groningen een dankbaien bodem vinden, deelt men mede dat te Ter-Apel een bunder grasland die o. a. in 1893 foor fl verhuurd weid, thans voor f 40 aan gras heeft opgeleverd. De bemesting geschiedde met kainiet en slakken. De besmettelijke vlekziekte onder de vaikens breidt zich in de gemeente Westdongeradeel snel uit. In bijna alle dorpen zijn gevallen ge constateerd, waaronder met doodelijkeh afloop. De ziekte breidt zich uit, ondanks de genomen maatregelen daartegen. Te Loosdrecht hebben zich onder de runderen van den veehouder J. V., de eerste gevallen vau mond- en klauwzeer voorgedaan. In den laatsten tijd worden op Noord-Beveland veel veulens en eenjarige paarden opgekocht voor België, en wel uitsluitend afstammelingen van den zoo gunstig bekenden hengst Hercules. Voor veulens zijn prijzen besteed tot 1150 en voor eenjarige paaiden geboden zelfs tot f275, maat niet gegund. Batavia 20 Juni. Atjeli. In een correspondentie uit Atjeli aan liet Pad. Hand. leest men o. m. het volgende «Terwijl overal elders op Atjeh een betrek kelijke rust heerscht, dreigt ons uit Melaboeh een onweer, dat werd bet niet spoedig afgewend, een hernieuwde uitbarsting van den verflauwden Atjeh-oorlog kun ten gevolge hebben. Zooals de lezers weten is sinds geruimetv tijd van het oorlogstooneel verdwenen het betide- hoofd Toekoe Batoe Tonggal hij is men twijfelt er niet aan reeds lans in Mahomeds paradijs. Begraveu was hij wei niet, maar men had, door omstandigheden gedwongen, zijn lijk aan den schoot der zee toevertrouwd. Dezer dagen is hij tot liet leven terugge keerd vertoonde zich bij dezen en genen zijner vroegers wapenbroeders en het eind van 't liedje sik

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3