1 A". 1895 Zaterdag 27 Juli. N°, 8840. KENNISGEVING. Feuilleton. Op een dwaalweg. 1ST ©gen en veert i g- s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlan dsche Berichten. UITGEVER: L ODÉ. jtsoNNEJiENTSDRiJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. VCREAII: BOTESlRïnAAT ÏO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de artt. 18 en 19 der wet van den liden September 186(5 (staatsblad no. 1L3), gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 staatsblad no. 53), 15 April 1880 staatsblad no. 64) en 10 Mei 1890 •(staatsblad no. 83), brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst, bevattende de namen van inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de be schikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getiinmeiten voor stalling bruikbaar, geacht wordt ■daarin te kunnen voorzien, heden is aangeplakt; dat die iijst van lieden tot en met den 9den Augi^tus e.k., ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is i,edergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst tciriftelyk aan hen moeten worden ingediend tussclien den iOden en den 24sten Augustus e.k. Zij achten het tevens niet ongepast, de inwoners bekend te maken met den inhoud van de art't. 13, 14 en 16 der hierboven aangehaalde wet, luidende als volgt Art. 13. De vordering van inkwartiering en onder houd geschiedt voor het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aanslag in de personeele belasting plaats heeft, naar eene huurwaarde welker bedrag, volgens de wet op liet middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasüng; voor de dienstpaarden, bij alle peisonen, die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art. 14. Huisgezinnen, waarin zich een kraamvrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van inkwartiering vrij gesteld. In huizen, waarin eenebesmettelijkeziekteheerscht, mag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartiermakeis, of bij detachementen aan de manschappen, medegedeeld aan den burge meester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehou den deiiigekwartierdenvoorloopigin zijne woning(mits daarin geene besmettelijke ziekte heersche)opte nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening, in hunne be hoorlijke huisvesting en onderhoud elders in de ge meente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wanneer het gemis •der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van vi ij stelling, de burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen, zonder mannelijke personen boven 20 jaar, worden niet met inkwartiering belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartieiing, dan wordt door den burgemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aan gewezen. Art, 16. De inkwartiering en het onderhoud wor den bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde eskadron behoorende, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten Juli 1895. Burgemeester en weihouders van Schiedam VERSTEEG. De secretaris VERNÉDE. BELGIË. In de Kamer hield de socialist Van dei- velde Woensdag een rede, waarin hij de neutrale school der liberalen wel onderscheidde van hetgeen de socialisten begeeren, d, i. een zuiver wetenschappelijke opleiding. Daarna sprak hij tegen het in het ontwerp gehuldigde subsidiestelsel dat de rijken bevoordeelt, die scholen kunnen oprichten uit eigen middelen. De strekking van zijn betoog kan saamgevat worden in de woorden »stelt verplichte soep- uitdeelirig op de scholen in, dat zal wel zoo goed zijn als verplicht godsdienstonderwijs," Woeste verdedigde en verheerlijkte de kerk die het socialisme lang zal overleven. Hij verwonderde zich over de beweging, welke het ontwerp onder de katholieken verwekt had! Maar daarna ging hij ook de liberalen en socialisten te lijf op zijn gewone bekwame en scherpe wijze. Van de amendementen van Ilelleputte wilde hij niets weten het ontwerp, zooals het thans luidde, voldeed aan de wen- schen der bevolking. Tack, vice-president der Kamer, heefteen amendement ingediend om de positie der onderwijzers aan de staatsscholen nog meer te verbeteren dan het ontwerp reeds doen wil. De betoogingen tegen het schoolweiont'-'erp worden voortgezet. Woensdag werd er een te Gent gehouden. Voor de apotheose van aan staanden Zondag, de monster-manifestatie te Brussel, zullen de deelnemers zich verzame len op de boulewards d'Anvers en de la Senne. Om twee uur zul de stoet zich in beweging zetten orn de voornaamste straten en pleinen door te trekken. De Drusselsche bladen melden dat de bur- gerwaehl Zondag opgeroepen zal worden om alle gebeurlijkheden tijdens de groote betoo ging van de liberalen tegen de schoolwet te verhoeden. De troepen zouden in de kazerne geconsigneerd worden. Men voorziet inmiddels geenerlei verstoring der orde. R A 8 K U IJ K. President Faure heeft Woensdag in het kamp van Chalons schietoefeningen bijge woond met ,een nieuw soort van kruit. Bij zonderheden over de samenstelling daarvan worden niet gemeld; de nieuwsgierigen zijn zorgvuldig op een afstand gehouden. Gisteren vertrok de president voor een poosje naar Havreniet alleen zijn familie, maar ook leden van zijn burgerlijk en militair Huis gingen mede. Tusschen Frankrijk en China is, zooals men weet, een handelsovereenkomst gesloten, gel dende voor de grensstreken in het Zuiden. De voornaamste bepalingen zijn: Frankrijk verkrijgt het lecht, een consulair agent aan te stellen te Tien-Heng; de stad Lunchow wordt voor den Franschen handel geopend, evenals Stok-Ilow, waar de Franschen ook een consul mogen vestigen. Fransche onder danen mogen zich metterwoon vestigen en handel drijven te Shernas. De kwestie omtrent den Raad van het Legioen van Eer, die collectief ontslag geno men heeft, wegens 't vroeger besproken votum der Fransche Kamer, houdt de gemoederen in Frankrijk zeer bezig. Men verwijt èn de regeering èn de Kamer dat zij 's lands rid derorde heeft geschandvlekt. De taal van vele bladen is uiterst heftig. De oud-minister Charles Dupuy heeft in een redevoering voor zijn kiezers te Ie Puv gewezen op de oorzaak der onvruchtbaar heid van de Kaïnerwerkzaamheid, namelijk op de onderlinge verdeeldheid der republikeinen. Hij keurde scherp de handelwijze van republi keinen als Goblet en Floquet af, die de 4e de scheiding van kerk en staat en de 2e de her ziening der grondwet eischen, maar zeiven ministers zijnde die geëischte maatregelen niet hebben voorgesteld. De radicalen komen met een overladen programma voor den dag en brengen juist daardoor niets tot stand. De collectivislisehe radicalen willen de geheele maatschappij opheffen om tot een beteren to--stand te komen. Zij jagen een di oombeeld na. De oud-minister verklaarde dan ook dat hij steeds legen hen geweest is en tegen hen blijven zal. Bij het verlaten der zaal werd hem een groote ovatie gebracht. Het gerechtshof te Parijs heeft in de zaak der waarborgsyndicaten der Panama-maat schappij uitspraak gedaande Société des dépots et comptes courants is veroordeeld om aan den lieer Lemarquis 1,159,609 frs. terug te gevende Caisse d'épargne et de crédit moet 26,287 frs., de heer Monteaux 37,433 en diens zoon een zelfde som restitu- eeren aan den heer Lemarquis, die, zooals bekend is, gemachtigde der obligatieliouders van de Panama-maatschappij is. DUITSCHLA8D. De regeering heeft eene belooning van 3000 mark uitgeloofd voor de ontdekking der ver- Roman van Lotiiar Brenkendorf, 12. »Zii heeft mij althans een bewijs van wan trouwen gegeven, toen zij bij uwe vereoniging er op stond om baar vermogen in eigen beheer te houden en het niet bij mij te depovseeren, wat haar veel voordeeliger zou zijn geweest. Toenmaals kon ik met een schouderophalen over die zonderlinge luim heenstappen nu echter staan da zaken anders dan twee jaar geledennu is het de plicht van uwe vrouw, ons uit eene tijdelijke geldverlegenheid te helpen en daardoor «on groot onheil te voorkomen, dat voor ons Rian noodlottig worden kan." Bruno schudde weifelend het hoofd. Het ontstelde uitzicht en de opgewondenheid van zijn vader waren niet in staat hem van den ernst der zaak te overtuigen. sMaar wat gij daar zegt is een volslagen onmogelijkheid, vader," sprak hij op een toon van zachte terechtwijzing. »Ik weet wel, dat wij in de laatste maanden allerlei verliezen hebben geleden, doch dit is in dezen tijd een algemeen verschijnsel. En ons huis is immers te goed gevestigd, dan dat het bij een eersten stoot zou vallen." Met half smartelijken half verachtelijken blik mat de bankier den levenslustigen, eleganten jongen man. sDus gij meent u ook al een oordeel over ons huis te mogen aanmatigen, gij, die daartoe nog minder het recht hebt dan mijn jongste klerk, gij, die dagelijks wel een paar uren op uw lessenaar wilt slijten om onder liet genot van een half dozijn cigaretten een weinig beteekenenden brief te stellen, als tenminste het bezoek van een vriend u in die gewichtige bezigheid niet komt storen, die nog liever niets zoudt uitvoeren als het niet was om den naam van lediglooper te ontgaan, gij durft mij zulke woorden, en dat op dien toon toevoegen Bruno had bij deze vaderlijke terechtwijzing de lippen stijf opeengednikt. Zoo ernstig was hij nog nooit gewezen op zijn nutteloos en nietswaardig bestaan. Deze verwijten schenen hem thans te prikkelen tot verzet. Waarom hebt gij mij dan gedwongen een beroep te volgen, waarvoor ik niet in de wieg ben gelegd? Ik heb u wel gewaarschuwd. Ik had geheel iets anders willen worden." •Jawel, als het spel ook een beroep kon heeten Had ik u, zooals gij wildet, officier laten worden, dan hadt gij een van ons beiden, zoo niet allebei, reeds lang geruïneerd," Bruno haalde de schouders op. zWat zal ik daarop antwoorden Wat geeft het van dingen te spreken, die misschien hadden kunnen ge beuren 1 Dat ik mij als zoon van een rijk man, niet verplicht acht in het zweet mijns aanschijns te werken als een daglooner, dat is waar, dat erken ik eerlijk." •Maar de tijd kan komen, dat gij opgehoudan hebt de zoon van een rijk man te zijn. En die tijd zal komen, eerder dan gij denkt, als het ons niet gelukt den slag, die ons thans bedreigt, af te wenden. Nog eens zeg ik uAlexandra moet mij haar fortuin in bruikleen afstaan. Ik ben bereid baar liooger renten te betalen dan iemand anders." Deze voorwaarde zou haar nog wan trouwander maken dan zij reeds is. Ik herhaal, vader, dat ik haar de zaak niet durf voorstellen. Het ontbreekt mij daartoe aan moed, overtuigd als ik ben, dat zij zonder eenig beraad vneen" zal zeggen." Maar doet zij het niet om mij, laat zij het dan doen om u, Bruno 1 De slag, die mij treft, zal ook u treffen, en uit liefde voor u zal zij Met een wanhopig gebaar hervatte de echt genoot der schoone Aloxandra «Gij kent haar al zeer slecht, als gij meent, dat zij sentimenteel

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1