Binneiilaiidsclie Berichten, vaavdigers van de in omloop zijnde valsche biljetten van 50 mark. De Post is reeds nu in staat een en ander mede te deelen over de marinebegrooting voor het volgende dienstjaar. Voor den reeds aan gevangen bouw van nieuwe oorlogsschepen zal ruim 20 millioen rnarlc worden aangevraagd, voor de verbetering van machines en bewape ning van reeds in dienst zijnde schepen 2 mil lioen, terwijl de regeering ook haar plan, om de noodige kredieten aan te vragen voor den bouw van nog twee groote pantserschepen, elk van 20 millioen mark, 2 pantserschepen 4e klas, i s»ations-kruiser en 1 adviesjacht, welke de Rijksdag haar verleden jaar weigerde, nog niet heelt opgegeven. De kiuïser Marie wordt den 29n dezer te Tanger verwacht tot versterking van hetDuit- sche eskader in de Marokkaansche wateren. Dp kanonneerboot Wolf, die zicli nog te Aden bevindt, kan niet voor half Augustus daar aankomen. Het fregat Slosch heeft zich ver- eenigd met het pantserschip Hagen, met het oog op de onlusten, welke op de Atlantische kust van Marokko zijn uitgebroken. ENGELAND. Gekozen zijn 392 unionisten; '153 liberalen '10 Parnellisten 62 anti-Parnellisten en 2 leden van de werkliedenpartij. De unionisten hebben nu 101, de liberalen 19 zetels gewonnen. Tot opvolger van generaal "Wolseley, als bevelhebber van het lersehe contingent, is aangewezen generaal lord Roberts. Men acht bet zeker, dat dit in verband staat met eene te wachten benoeming van generaal Wolseley tot opperbevelhebber van het Britsche leger, als opvolger van den hertog van Cambridge. Het onvermijdelijk gevolg daarvan zal zijn, dat van het plan tot het graven van een tunnel onder het Kanaal vooreerst niets zal komen. De Westmoreland Opzette zegt dat keizer "Wilhelm den lln Augustus op het kasteel van lord Lonsdale zal aankomen en o. m. Patterdule, Windermen, Keswick en Penrith bezoeken wil. De eigenlijke reis naar Enge land vangt reeds aan op 1 Augustus dan begeeft de keizer zich van Kiel onmiddellijk naar Cowes. Koningin Victoria zal ter eere van haren keizerlijken gast op Osborne twee feesten geven, terwijl de prins van Wales zijn gastheer zal zijn op het jacht Victoria and Allert. Vóór zijn vertrek naar het noor den maakt de keizer een kort uitstapje naai de legerplaats te Aldershot. Het voorgeno men bezoek aan Schotland zal niet plaats heb ben. Zoowel de prinses van Wales als de hertog en de hertogin van York komen op bepaald verlangen der koningin tijdens 's keizers be zoek naar Osborne, ZWEDEN en NOORWEGEN. Met zekerheid wordt thans gemeld dat er groote kans bestaat dat de Noorsehe oud minister van oorlog Thorne zal slagen in zijne opdracht tot vorming van eenc oaiitie-minis- geooeg is uin daarvoor een penning af te staan. Mijne vrouw koestert alleen liefde voor zich zelve daarvoor zou ik u bewijzen genoeg kunnen geven. Pat kan ik haar ook niet zoo heel euvel duiden, want wel beschouwd zijn wij allen egoïst. Maar waarom mij dan te wagen aan een sccne, die geheel nutteloos zal blijken en waarin ik eeno arm zalige, belachelijke rol zal spelen Ik moet u wel op uw woord gelooven, wanneer gij zegt, dat wij ons in eene moeilijke positie bevinden, maar ik kan nipt aannemen, dat er geen andere uitweg mogelijk is dan deze Een oogenblik scheen het of de bankier voor nemens was zijnen zoon nog eene belangrijke mededeeling te doen. Hij iegde hem de hand op den schouder, boog zich tot hem over, maar (jet ook weder den arm zinken en vroeg slechts kortaf: »Dus gij wilt liever alles afwachten, ook het ergste, dan eene poging tot herstel te doen iEerlijk gezegd ja," was de openhartige bekentenis. »Iets ergers dan de hoonlach van terie. Woensdagavond vertrok hij naar Mar- strand om den koning rapport te doen van zijne besprekingen. Volgens de telling van 31 December 1S94 bedroeg de bevolking van Zweden 4,873,183 personen, waarvan 3,915,400 op het platte land en 957,783 in de steden woneu. In liet vorige jaar was het aantal bewoners 4,824,150, zoodat de bevolking in 1894 met 49,033 personen is vermeerderd. O O S T E N R IJ K-1L 0 N G A U IJ E. Ook graaf Coronini, de leider der Coronini- club iu de Oostenrijksche Kamer, zal zich uit het politieke leven terugtrekuen. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, heeft zich Dinsdag naar den keizer, die te Isehl vertoeft, begeven. De reis staat blijkbaar in verband mot de gebeurte nissen in het Oosten en met de aumentie, welke de Duitsche rijkskanselier prins El.ihen- lolie dezer dagen bij den keizer gehad heeft. Te Przemijal hebben 4000 werklieden den arbeid gestaakt. Troepen handhaven de orde. De gemeenteraad van Buda-Pest heeft met algemeene stemmen beslosen, aan Stambou- loffs weduwe een adres van rouwbeklag te zenden. ITALIË. In de Kamer heeft baron Blanc, de minister van buitenlandsche zaken, gisteren ten aan zien van het tractaat mei Oescialli verklaard dat de mogendheden akte hebben genomen van de notificatie van artikel 17, met uit zondering van Rusland, dat, van de ontvangst kennisgevende, hierbij eenige opmerkingen heelt gevoegd betreffende de reserves welke betrekking hebben op de bezittingen van den sultan, en tevens verklaarde dat het zich geheel buiten deze zaak wilde houden en in Aethiopië geen andere dan godsdienstige be langen heelt. Italië is in het bezit van het bewijs dat het door koning Menelik bedrogen is, maar niemand kan tusschen beide komen tusschen Menelik en Italië, frankrijk heeft verklaard vreemd te blijven aan de intriges, en beloofd den uitvoer van wapenen en munitie te zullen verbieden. De douanerechten in Erylhiea, het Italiaansche gebied laugs de Roode zee, zullen met 600,000 lire toenemen. De miuister eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken in de toekomst van Erythrea, dank zij de solidariteit van de belangen van Italië en Engeland. Volgens de Italia zal de minister van justitie morgen de documenten betreffende het Giolitti-proces voorleggen aan de Kamer, en waarschijnlijk ook voorstellen, den Senaat als opperste gerechtshof ter behandeling dezer zaak te constitueeren. De Corriere bevat een zeer pessimistisch artikel over de Afrikaansche kwestie. Een oorlog met Menelik zou wegens de kuiperijen van Rusland en Frankrijk onvermijdelijk zijn, en het blad vreest zeffs dat hierdoor een I algemeene Europeesche oorlog kan uitbreken. Alexandra is er voor mij niet. Ik kan veel verdragen, maar voor haar da biecht te moeten aflfggen en dan nog te worden bespot, dat ver draag ik niet. Ik ware in zulk een gevai tot alles in staat." Ernst Klemming keerde zich zwijgend om. Hij dacht aan de besliste weigering der jonge vrouw om maar een enkele maal ter wille van hare naaste betrekkingen hare nachtrust op te offeren. Deze herinnering deed hem afzien van alle verdore pogingen om zijn zoon te overreden. Zonder te groeten wilde hij heengaan, doch Bruno hield hem nog staande, ïGij twijfelt toch niet aan mijn goeden wil, vader zeide hij, blijkbaar veiheugd, dat hij buiten de zaak zou blijven, sik zal, daar kunt gij van verzekerd zijn, gaarne het mijne doen om langs anderen weg raad te schaffen. Ik heb veel goede vrienden een van hen zal ons toch we! uit de verlegenheid willen helpen. Daar is bijvoorbeeld de handelsraad Schwarts, r ->t wien ik nog zoo pas eene partij écarté spêe De SPANJE. Het bericht, dat een groot deel der opstan delingen de wapenen zou willen neerleggen, als het Spaansche gouvernement de eischen der autonomisten op Cuba maar inwilligde, vindt meer en meer bevestiging. Een officieel telegram uit Havana meldt dut de karonneetboot Niceva Pspana uit Man- zanillo te Santiago is aangekomen. Zij bracht het bericht mede dat de twee colonnes onder generaal Navarro en kolonel Aldave, met generaal Lachambre als opperbevelhebber, en bestaande uit 4000 man infanterie, 300 rui ters en 3 kanonnen, den 2tn Nuevitas be reikten, en dat Bayamo nu voldoende van le vensmiddelen en krijgsvoorraad is voorzien. De Tunes verneemt uit Havana, dat maar schalk Campos te Manzanillo, in de provin cie Santiago, is aangekomen, begeleid door generaal Valdès. Campos rapporteerde dat hij bij bayamo driemaal slaags is geweest met de rebellen. De Spanjaarden verloren 29 dooden en hadden 94 gewonden. Het verlies aan de zijde der muiters zou 300 man bedragen. T K E IJ E. De sultan heeft aan een paar honderd, niet wegens misdrijven tegen het gemeene recht beschuldigde Armeniërs gratie verleend. De mobilisatie-order voor de troepen te Monastir isingetrokkeu daarentegen zijn alle verlofgangers, behoorende tot de le reserve- divisie te Saiomki, ouder de wapenen geroepen. De ministerraad heeft besloten, den Mace- doniërs twee bisdommen toe te staan. De minister van oorlog had dezen maatregel bestreden a.s van geen nut, en zich sterk ge noeg verklaard om de oproerige beweging te onderdrukken. De Russische gezant heelt nu, met het oog op de Gneksche beweging, den sultan eveneens aangeraden, de beslissing uit te steil-n. Inmiddels breidt de beweging zich steeds uit. Te Kustendje is een opstand uitgebroken. Nabij het klooster Rilo, op de Bulgaarsehe grens, vei zamelen zich gewapende benden, die bij de eerste gunstige gelegenheid de grens zullen overtrekken. Te Uskjub zijn twee Bulgaarsehe leeraren, Paschkoff en Stosjanoiï, in hechtenis genomen; uit papieren die bij hen gevonden werden blijkt, dat de bisschop Sinesije van Noord-Macedonië een millioen francs heeft geschonken voor de ondersteuning der propaganda. De gouverneur van Uskjub heeft bevel gegeven dat de bisschop onder politietoezicht moet worden geplaatst en de stad niet mag verlaten. Te Berlijn vreest men, dat Turkije Bachi- boezoeks of Albaneezen naar Macedonië zal zenden, die, evenals in 1876, door het plegen van gruwelen de tusschenkomst van de Bal- kanstaten en zelfs misschien ook van Rusland zullen noodig maken. A F E I K i. Het Duitsche eskader, bestaande uit de schepen StoscliHagen en Kaiserin Augusta, man is tienmaal millionair en het kost hem niets ons bij te springen. Als ik hem eens aan sprak Ernst Flemming greep zijn zoon bij den arm en staarde hem zoo vreemd aan, dat deze bijna verschrikt terugweek. sZijt gij krankzinnig riep hij ten hoogste verbolgen, nllebt gij nu nog niet geleerd, dat het krediet, de goede naam van een huis weg is, als het bij vreemden aanklopt om hulp? Dat het verlies van zijn krediet den onmiddellijken val van een bankiershuis ten gevolge lieeit, zult gij toch moeten weten. Voor het zoover komt, voor do hulp uwer vrienden aan de speeltafel voor mij wordt ingeroepen, ben ik er al lang geweest. Speel gij maar gerust door. Ik bespeur wel, dat ik mij tevergeefs gevleid heb met de hoop op een steun voor mijn ouden dag of in den nood." Hij liep heen en Bruno zag hem een oogenblik bedremmeld na. Spoedig echter herstelde hij zich van den schrik, schudde het hoofd en een kwartier heeft de reede van Tanger verlaten om zich te begeven naar Rabat, eene andere haven plaats aan de kust van Marokko. SCHIEDAM, 26 Jnli 1895. De provinciale vereeniging van ambtenaren ter gemeente-secretarie in Zuid-Holland hield Woensdagmiddag te 's-Hage eene algemeene vergadering. Op een schrijven van het hoofdbestuur van den Neder], bond van gemeente-ambtenaren, houdende verzoek om de zienswijze van de afdeeliDg te vernemen omtrent de wenschelijk- heid tot verbetering van het bestaand examen voor candidaat-gemeentesecretaris en ambte naar ter secretarie, werd op voorstel van het bestuur besloten, thans nog geen oordeel uit te spreken, doch aan het hoofdbestuur mede te deelen dat de afdeding gaarne ken nis zal nemen van de voorstellen tot wijziging van de afdeeling Friesland, waar de zaak reeds in onderzoek is, teneinde daarover te gelegener tijd de zienswijze der afdeeling kenbaar te maken. In de bestaande vacature in het bestuur werd voorzien door de benoeming van den heer Van Luik, ambtenaar ter gemeente secretarie te Monster. Ten slotte werd door den voorzitter, den heer Van Franck, ingeleid »Her. kiesrecht naar art. 80 der Grondwet". Als plaats van de volgende vergadering werd Leiden aangewezen. Gisteren is ook mevrouw Van Wotki uit het buitenland te Rotterdam teruggekeerd, en men is nog tot de ontdekking gekomen, dat een paar voorwerpen van weinig waarde, als eene fantaisiebroche en een horlogeket tinkje, vermist worden. Meer en meer blijkt dat de inbrekers geen onbekenden in de woning van den heer Van Wotki zijn geweest, maar het blijft onbegrijpelijk dat vooral vao het zilver, dat in groote hoeveelheid aan wezig was, niets is weggenomen. Ook blijkt, nu de politie met ernst aan het onderzoeken is, dat de verhalen van lieden die vermeenen de inbrekers gezien te hebben, op zeer lossen grond berusten; zij. trekken, deswege onder vraagd, hunne aanvankelijke verL,,.gen grootendeels in. Sedert het bekend worden van de inbraak regent het als 't ware verzoeken van lieden die voor langer of korter tijd de gemeente verlaten om bijzondere bewaking hunner woningen. Van de inbrekers is nog weinig ontdekt en de signalementen zijn zeer vaag. (-V. It- Cl.) De constructie-werkplaatsen te Delft zullen eerlang van electrisch licht worden voorzien. De Delftsche gasfabriek verliest daardoor een barer grootste afneemsters. (D. Crt.) Dezer dagen ontvingen de in Den Haag later scheen hem zijne partij veel meer te in teresseeren dan de val van het bankiershuis, waaraan ook zijn naam verbonden was. 't Was reeds lang na middernacht, toen Ernst Flemming den voet weer over zijn eigen drempel zette. Hij was veel langer onderweg geweest dan noodig was. Ofschoon er slechts een fijne regen viel, liep het water uit zijn overjas. In Hertha's kamer trof hij Werner aan, die bedrukt en zwijgend aan de tafel zat. Geheel zijn uiterlijk kenteekende diepe droefheidslechts door een wenk groette hij den bankier en waarschuwde hij hem tevens zich stil te houden. Naar de slaapkamer wijzende, fluisterde hijïZij slaapt Hoe geheel de bankier door eigen zorgen werd in beslag genomen, de smart van zijn anders zoo kalmen en geiijkmoedigen Werner drong bij hem voor een oogenblik al het andere op den achtergrond. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2