Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Ten slotte "werd er nog een dokter bij hem geroepen, doch het was te laat, de man was overleden. De kok verklaarde, dat Byering geen ge ëxamineerd dokter was en als administrateur •was aangemonsterd. Te New-York hebben een aantal zeelieden langs de aanlegplaats van de Maasdam rond gezworven, met het voornemen wraak te nemen op den kapitein en dokter en dezen te lynchenzij bleven echter onzichtbaar. Ook het scheepsvolk van de Maasdam is woedend. Het verband tusschen de verwaarloozing bij zijn ziekte en de 30 sneden in het lichaam is in het verhaal der Observer niet opgehelderd. De directie van sSeinpost" te Scheveningen is het slachtoffer geworden van knoeierijen op groote schaal met haar toegangsbiljetten. Een groote toeloop van publiek was der directie zeer welkom, maar steeds volle zalen te trekken en in de bussen een toenemend aantal coupons te vinden, zonder dat de in komsten stegen, klopte niet. Er moesten dus knoeierijen plaats hebben. Na een nauwlettend onderzoek is het ge bleken, dat men hier te doen had met een nadruk op uitgebreide schaal der coupon boekjes, die hier, in plaats van voor f 4, voor fl,50 aan den man werden gebracht. De noodige maatiegelen ziju getroffen, dat deze fraude niet kan worden voortgezet. Dezer dagen werd medegedeeld dat aan de militairen, die bij de maskerade te Leiden gedurende den ganscben dag dienst hadden gedaan aan liet station van den Holl. spoorweg aldaar, 75 cents per man was uitbetaald. Het Leidsche Dagblad spreekt dit tegen, en zegt dat: 1°. geen soldaat langer dan 1G uren (dus geen 24) in dienst is geweest en ten 2°. dat hij daarvoor heeft ontvangen f 2.40 en geen 75 cent. Gisteren maakten de leerlingen der hoogste kl. van de openb. scholen No. 1 en 2 te Zwijn- drecht onder geleide hunner onderwijzers een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. H. M. de Koningin-Regentes had met de meeste welwillendheid verlof gegeven om kosteloos het paleis het Huis ten Bosch te bezichtigen. Haarlem werd gisteren bezocht door een GO-ta! Amerikaansche touristen, die een orgel concert, voor hunne rekening, bijwoonden in de St. Bavo, en vervolgens naar Amsterdam vertrokken. Den SOsten Juli a.s. zal wederom in Oud- Holland op de Amsterdamsche tentoonstel ling een eigenaardig feest gegeven worden. De regeerin-g dezer loffelijke stad heeft de leden der vereeniging nBogaers" te Koog-Zaandijk uitgenoodigd een oud-Zaansch bruiloftfeest ten toonee'e op te voeren en omgangen te houden bij wijze van bruidsstoet. Een groot aantal bruiloftsgasten zal in 18-eeuwsche kostuums aan het feest deelnemen. Op het tooneel zullen de »gezondhedens" gedronken, ouderwetsche bruiloftsliedjes ge zongen. alsmede eenige dansen uitgevoerd worden, zooals in September 189i, toen Zaan dijk zijn 400-jarig bestaan feestelijk herdacht, de Zaansche bruiloft in het tooneelstuk j>De Bloem van Zaandijk" vertoond werd. "Woensdagavond kwam een net gekleede dame in den sigarenwinkel op den Singel te Amsterdam en vroeg, in het Fransch, een doosje lucifers, haar echtgenoot was een paar huizen vooruitzij lei een rijksdaalder op den toonbank en kreeg f2 49 van de winkeljuf frouw terug het bleek later dat de kunstig nagemaakte rijksdaalder slechts G7'/s waard was. Het geleek gisterochtend aan de vischmnrkt te Amsterdam alsof het Donderdag bot had geregend. Een 40-tal schuiten brachten tegen vrjf uur een overvloed van deze vischsoort aan, welke voor 40 cent per pond van de hand werd gedaan. {Tijd.) De man uit de Von Zesenstraat te Amster dam, die eenige dagen geleden zijn twintigje in de staatsloterij, waarop de f20,000 was gevallen, uit gebrek had beieend, heeft het door tusschenkomst van zijn advocaat terug gekregen. De toestand van den schipper J. Smit, die, terugkomend van de kermis te Leeuwarden, op de stoomboot 'De drie gemeenten ernstig werd gewond, is bevredigend. Zijn tong, waarin een diepe wonde was, is genaaid. Direct levensgevaar bestaat niet meer. De gebroeders Tjabbes te Biijham, van de markt te Winschoten terugkeerend, zijn door den kastelein S. op Hoogebrug in een twist zeer ernstig gewond. Den jongsten broeder werd met eene biljartqueue de linkervoorarm verbrijzeld en den anderen broeder met het zelfde voorwerp een slag op het hoofd toe bracht, waardoor hij bewusteloos neerzeeg. Hun toestand moet zorgwekkend zijn. Omtrent de arrestatie van den burge meester van Nieuwe-Pekela meldt de JV. Winschoter Ct. Donderdagmiddag werd per rijtuig gevan kelijk binnengebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld de heer K. Dik, burgemeester van en wonende te Nieuwe- Pekela, verdaciit van verduistering van zich onder zijne berusting, als voogd over zekeren E. de Groot, bevindende gelden. Na verhoor voor den rechter-eommissaris, belast met de instructie der strafzaken, is de verdachte overgebracht naar het huis van bewaring. De lieer Dik, die tevens lid der provin ciale staten -van Groningen is, werd ten zijnen huize gearresteerd door den kapitein der kon. marechaussee, geassisteerd door den wacht meester D. Lawerman en den brigadier R. Bouwman. Te Deventer worden pogingen aangewend tot het oprichten van gemeentewege van een weduwen- en weezenfonds voor gemeente-" ambtenaren. Te Heelsum (gem. Renkum) is zekere J. L. P. uit Bennekom, onder het rijden, getroffen door een toeval, waardoor hij van het rijtuig, hetwelk hij bestuurde, op den grond neder- sloeg. Ilij werd naar zijne woning vervoerd en is spoedig daarop ovei leden. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. Te Weurt bij Nijmegen, is de voerman W. Willemsen door zijn voertuig overreden. De ongelukkige is kort daarna overleden; hij Iaat eene vrouw met zos kinderen achter. Men schrijft uit 's-IIertogenbosch Nadat op liet betiappen van personen, die zich schuldig maken aan schennis der open bare zedelijkheid, voor de poiitie-beambten alhier een premie is gesteld van f2.50 voor elk verbaal van dier aard, worden gedurig der gelijke gevallen geconstateerd. Donderdagj.l. had de rechtbank alhier vijf zulke gevallen te behandelen. Een hunner werd tot 14 dagen gevangenisstraf, olie anderen tot f 15 geld boete veroordeeld. Om het vuur in een kachel beter te doen branden wierp vrouw S, te Budel daarin petroleum. Eene groote vlam sloeg naar buiten, waardoor een kind van 6 maanden in brand geraakte. Het kind bekwam zulke nevige brandwonden, dat het kort daarna bezweek. Gisteren brak boven Schalkwijk (U.) een hevig onweer los. De bliksem trof de open bare lagere school, terwijl al de leerlingen zich er in bevonden. Yan den muur werd de kalk afgeslagen, doch de kinderen kregen geen letselallen kwamen met den schrik vrijook het gebouw leed geen verdere schade. Te Gameren sloeg gisternamiddag de blik sem in de behuizmge van den landbouwer H. van Tuil, welke met den geheelen inboe del, benevens eenen op het erf staanden hooi berg afbrandde. Niets is geassureerd. Te lerseke is gisteren brand ontslaan bij M. Vermen, landbouwer, door het inslaan van den bliksem. Alle gebouwen zijn ver brand, benevens 5 paarden, 7 kalveren en 2 stieren. Op de buitenwaard te Nederheraert wer den elf runderen en vier paarden, aan ver schillende eigenaren toebehoorende, door den bliksem gedood. Te Sprang sloeg de bliksem in de met hooi en granen gevulde landbouwersschuur. in gebruik bij M. v. V.; hoewel hier en daar nogal schade is aangebracht en de schuur in het begin vol rook was en eene erge brand lucht zich verspreidde, is er geen brand ontdekt. Te Gaanderen sloeg de bliksem het huis, bewoond door J. L., in brand. Niets werd gered. Alles was verzekerd. Te Venlo sloeg gistermiddag de bliksem in de Gereformeerde lceik. Het orgel ver brandde grootendeels. Te Sleeswijk sloeg de bliksem in bij den landbouwer C. v. Andel en beschadigde een raamkozijn. Het geheele huis was vol rook. Bij het laatste onwedër werden van de wed. Van Wijk te Blaricum twee koeien in de weide door den bliksem gedood. 't Was al het vee dat de vrouw bezat. Te Asperen is eea man door den bliksem gedood. Te Stolwijk trof bij den landbouwer W. G. Pz. de bliksem den hooiberg en zette dezen in volle vlam, terwijl een paar kippen gedood werden. De hofstede raakte ook in brand, doch bleef door de inmiddels aange rukte brandweer behouden. Zelden heeft het daar zoo lang achtereen zoo hard geregend; het water in den polder was in korten tijd meer dan 5 cM gewassen. Twee landbouwers uit Herwijnen, die gisteren tijdens het hevige omveder bij elkan der in het korenveld onder Heukelum waren, zijn door den bliksem getroffen. Eén werd gedood, terwijl de ander aan het hoofd is geraakt. Te Ambt-Ommen sloeg de bliksem in de boerenwoning van de wed. Jan Derks in de buurtschap Arrien, waardoor het huis geheel in de asch werd gelegd. Van den inboedel werd niets gered. Huis en inboedel waren, hoewel laag, tegen brandschade verzekerd. Te Aalburg, gemeente Wijk c. a., sloeg de bliksem in den toren en in de kerk, en veroor zaakte in beide gebouwen eenige schade. 's-Oraveuliage. In dc Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad is door den heer Krap, met eene breede toelichting, ont leend aan zijn rede in het »Kon. Instituut van Ingenieurs" en aan het rapport der jongste liaven-comissie in het belang van het welsla gen der nieuwe liavenconcessie, 'de volgende motie voorgesteld »De gemeenteraad van 's-Gravenhage, over tuigd van de noodzakelijkheid eener veilige ligplaats voor de Scheveningsche vloot; »gezien de noodlottige gevolgen van den Becembervloed, waarbij op zoo treurige wijze aan het licht kwam, dat spoedige voorziening dringend noodig is; overwegende dat de haringvisscherij als nationale industrie ook van het uiterste be lang is voor het rijk; nnoodigt B. en W. uit, onder aanbieding van een belangrijk subsidie en verdere mede werking, zich te wenden tot H. M. de Ko- ningiu-Weduwe-Regentes van het Koninkrijk, opdat verkregen worde een oplossing tot kee ring van de ernstige gevolgen, die uit een sociaal en gemeentelijk oogpunt verbonden zijn aan de vernietiging van Scheveningen als visschersplaats," De behandeling dezer motie is tot een vol gende vergadering uitgesteld. Het rapport, door den directeur der ge meentewerken, den heer J. A. Lindo, uitge bracht betreffende diens bezoek, ingevolge opdracht, aan de Belgische badplaatsen ge bracht, is thans in druk verschenen. Het bevat eene uitvoerige uiteenzetting van de verschillende omstandigheden onder welke het visschersbedrijf wordt uitgeoefend te Heyst, Blankenberghe, Ostende, Nieuwpoort, Oost-Duinkerken, Coxyde, maar komt tot de conclusie, dat uit de Belgische toestanden geen gevolgtrekkingen zijn te maken in ver band met de oplossing van het te Schevenin gen aanhangige vraagstuk. j>De toestanden zegt de heer Lindo zijn te verschillend en worden bij ons door omstandigheden beheerscht, waarvan men in België vrij is. Niet alleen wordt het haven- vraagstuk hier zeer bemoeilijkt en financieel bezwaard door de defensie-kwestie, maar ook de eischen voor een visschershaven zijn hier veel hooger dan in België, wegens de grootere afmetingen der schepen, terwijl bovendien de kosten zeer worden gedrukt door de omstan digheid, dat de havenhoofden uitsluitend voor de ?4ssc4crs-haven dienende, geheel op deze drukken, en niet op een geheele haveninrich ting, die op zich zelf levensvatbaarheid heeft, zooals te Ostende. Zaandam. Het houten omhulsel van het Czaar-Peterhuisje alhier zal worden vervan gen door een steenen gebouw in Gothischen- stijl, en het houten hekwerk aan den ingang door een fraai gesmeed ijzeren. Het gebouwtje zal voorts aan drie zijden door eea 3.50 meter hoogen muur worden ingesloten. Dit alles geschiedt op kosten van den keizer van Rusland, wien het huisje met terrein in eigendom toebehoort. Donderdag I Aug., 's namiddags te 2 uur, geeft Messchaert in de Luthersche kerk te 's-Gravenhage een concert van kerkelijke- muziek. De heeren Coster (viool) uit Arnhem en Texlor (orgel) uit Schiedam, verleenen hun medewerking bij dit concert. Toegangsbewijzen zijn, tegen den prijs van fl.00, verkrijgbaar aan het kerkgebouw. Men schrijft uit Rotterdam aan de Tel.: Het kermisstuk, de volgends maand in den Grooten Schouwburg te Rotterdam te geven door Le Gras en Haspels, getiteld: sDe Duivelen....' door Alex. Faassen, zal in het laatste bedrijf eene epi.-ode uit den Lombok-oorlog bevatten. Aan verschillende Lombok-strriders moet het verzoek gericht zijn, daarbij hun medewerking te verleenen. In de plaats van den heer Richard von Per- ger, die onlangs naar Weenen is vertrokken, zal als directeur der muziekschool te Rotterdam optreden de heer J. H. Sikemeier; als directeur der zangvereemging en der toonkunstuitvoerin- gen aldaar de lieer, A. B. H, Verhei]en als directeur der concerten Eruditio Musica de heer Arthur Seidel. De trein die gisteren de bedevaartgangers van Auray (dep. Morbihan, zuiden van Brotagne) naar hot dorpje St. Anne terugbracht, is ge derailleerd. Twaalf personen werden gedood en vijf en twintig gewond. Te Bochura is Donderdagavond in de kolenmijn iPrinz von Preuszen" een gasontploffing ontstaan. Men had gistermorgen haifzes reeds 32 dooden en 9 gewonden bovengebracht. Het bovenbrengen van da verongelukten gaat zeer moeilijk, door instortingen in de mijn. Aan den mijningang hadden hartverscheurende tooneelen plaats. Chicago telt eene beroemdheid minder, an wel eene beroemdheid die de varkensstad waardig was. Mrs. Catherine O'Leary is namelijk dood. Zij was de eigenares van de weerspannige koe, die in den gedenkwaardigen Octobernacht van 1871 een lamp omverwierp en daarmede een brand ontstak, die Chicago 190 tniüioen dol'ars kostte. Volgons officieele opgaven zijn te Biüx 25 huizen geheel en 18 gedeeltelijk ingestort; voorts vertoonden 39 huizen zoo bedenkelijke scheuren, dat zij ontruimd moesten worden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2