Binnenlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Markt toeri cliten. terhinderde de overheid wanordelijkheden, maar zij liet toe, dat er vijandige taal tegen Engeland gevoerd werd. De Columbiaansche regeering vreest een jaral der troepen van Ecuador. Het garnizoen van Panama is versterkt. De consul der Ver- eenigde Statèn aldaar heeft een oorlogsschip aangevraagd tot bescherming van de gereed schappen en verdere bezittingen der. spoor wegmaatschappij wier personeel het werk gestaakt heeft. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt aan de Times geseind dat Cecil Rodes in het Lagerhuis verklaard heeft dat de inlijving van Amatongaland door Engeland onherroepelijk is. Sir Hercules Robinson, de gouverneur, had naar Londen geseind om verlof tot het overleggen van de desbetreffende stukken. Van der Walt zeide: de Kaapkolonie had te voren gehoord moeten wordenhet Kaapsche Lagerhuis behoorde zich nog eens uit te spreken, om Transvaals argwaan, als zou de Kaapkolonie de inlijving uitgelokt hebben, weg te nemen. Kruger laat tegenspreken, dat het telegram van Chamberlain hem beleedigd heeft. SCHIEDAM, 27 Jnli 1895. Pensioen voor oude werklieden. Verkwikkend, als een koele hand op een warm voorhoofd, komt de tijding tot ons, dat de regeering besloten heeft eene staats commissie te benoemen, die het vraagstuk: pensioen voor oude werklieden, zal hebben te onderzoeken. Gemakkelijk is het vraagstuk niet. Er komt bij te pas staathuishoudkunde en statis tiek men zal tabellen van bevolking en leef tijd hebben te raadplegen, en zoo die er niet zijn, zal men ze moeten samenstellener zal een wiskundig hoofd in de commissie zitting moeten nemen; kans- en andere rekening zal haar woord moeten medespreken. Maar wij hebben heldere hoofden genoeg in ons vaderland. Opgelost zal het vraagstuk wel worden. De maatschappij heeft twee zelfkanten de kinderen en de ouden van dagen. Alle lijden vraagt om leniging en het Christen dom predikt, gelijk het dit reeds achttien eeuwen heeft gedaan help al wat lijdt. Maar van alle lijders en lijderessen hebben wij ons het eerst te richten tot hen, van wie niet gcëischt kan worden, dat zij zichzelf zuilen helpen. Eu tot dezen behooren de kinderen en de bejaarden. Een der eerste maatregelen, die genomen zijn om het zwakke kind te be schermen, ging uit van den heer Van Houten, thans onze minister van binnenlandsclie zaken, die door de wet op den kinderarbeid zich een onvergankelijken naam heeft verworven in de geschiedenis onzer beschaving. En nog zijn wy met de kinderen niet gereed. Er is nog meer, waartegen het kind moet worden be schermd. Intusschen zal thans ook een aanvang wor den gemaakt met de regeling van de pen- sionneering der bejaarde werklieden. Zal evenwel, wanneer de oplossing gevon den is, de toepassing volgen Bij de oplossing komt kennis te pas, groote kennis maar voor de toepassing hebben we hart noodig, een groot hart. Is het bericht waar, heeft de regeering tot de benoeming eener commissie besloten, dan wenschen wij haar daarmede geluk. Deze aanvang van eene goede zaak doet haar hart eer aan. Aan de commissie, met die taak belast, wenschen wij voorspoed toe op haar moeilijk, maar edel werk. En aan de mannen, die een maal moeten beslissen of de werklieden inder daad pensioen zullen ontvangen, wenschen wij too hart, veel hart. Hoe heerlijk zou het zijn, wanneer Koningin Wilhelmima, ten dage dat Zij den troon beklimt harer Vaderen, aldus zou kunnen sprekenIn dit Mijn koninkrijk wordt geen kind beneden de twaalf jaren verwaarloosd en behoeft geen burger boven de vijf-en-zestig de hand uittesteken naar een aalmoes. (N, v. d.JD.) Set Ontwerp-Personeel en de nood der gemeenten. Indertijd leverde mr. Treub in de Amsterd. eene critiek op het ontwerp-personeel van min. Sprenger v. Eyk, welke critiek later als brochure het licht zag. Mr. T. beweerde dat het ontwerp, wet geworden, seen doeltref fend middel zou blijken te zijn om de finan ciën van de groote gemeenten van den wal in de sloot te helpen". Eene verminderde opbrengst van 30 a 40 pCtzoo niet meer, achtte hij daar te verwachten, en derhalve eene invoering van het nieuwe personeel on doenlijk, zonder gelijktijdige voorziening in den financieelen nood der gemeenten. De Tijd drong er op aan, dat mr. T. met feiten en cijfers zijne uitspraak zou recht vaardigen. Daartoe ging mr. T. over in een drietal opstellen in de Amsterd. Hij begint met te betoogen dat, waar de min,, blijkens zijn eigen verklaringen, een sprong in het duister voorstelt, men den criticus toch niet verwij ten mag, als deze, zonder precies te kunnen zeggen waar men zal belanden, de kwade kansen voor oogen houf't, die men bij het doen van den sprong loopt. De Tijd stelt zulk een criticus wel wat zware eischen, meent mr. T. Intusschen geeft deze eene reeks van be cijferingen, aan het slot van welke wij lezen Wanneer men alzoo bij het opmaken der gemeentebegrooting, voor het geval het ont werp wet werd, de opbrengst van het nieuwe personeel niet hooger zou mogen ramen dan ten hoogste 50 pCt. van het bestaande en ik voor mij zou zelfs huiverig zijn de verant woordelijkheid van eene raming tot dit be drag op mij te nemen zou dit, indien men een zelfde bedrag als thans voor opcenten op het personeel wilde behouden, tot de volgende slotsom voeren »Thans worden geheven 80 opcenten van de hoofdsom der rijksbelasting, d. w. z. GOVi pCt. boven het bedrag dat werkelijk wegens hoofdsom en rijksopcenten in 's lands schat kist vloeit. Die GG2/s pCt. zouden dan ver hoogd moeten worden tot 120 pCt, of wil men, wegens de thans gebruikelijke methode van berekening der opcenten over de zooge naamde hoofdsom van 5/s gedeelte der werke lijke opbrengst, in de vergelijking de 80 op- centeu behouden, dan komt men tot een stijging van 80 op 143. Wilde men daarentegen het aantal opcen ten niet hooger stellen dan thans, dan zou, gerekend naar de kohieren van 1893/4 onge dekt blijven een som van f 558,000. Tot dek king hiervan zou een verhooging der inkom stenbelasting met tyt pCt. noodig zijn." De Tijd antwoordt, dat zij zich na het degelijk betoog van mr. T. den moed ontzin ken voelt tot het maken van op-of aanmer kingen. Zij ziet geen kans op de juistheid der gemaakte becijferingen en de daaruit getrok ken conclusion iets af te dingen. Kan de min. van fin. dit ook niet, dan kan van aanneming van zijn ontwerp geen sprake zijn, tenzij vooraf in den nood der gemeente lijke financiën is voorzien of wel het ontwerp is omgewerkt. De financ. toestand der groote gemeenten, Amsterdam in de eerste plaats, is treurig ge noeg. »Zelfs het grootste ongeduld, om tot de vurig verlangde uitbreiding van kiesrecht te geraken, mag in ons oog niet tot motief of voorwendsel strekken, om ondoordacht een belastingwet door te drijven, welke gevolgen zou medebrengen als die, welke door den heer Treub worden aangewezen." In het hotel Dreesen, te Rüngsdorf bij Godes- berg, zijn dezer dagen alle gasten ziek gewor- J den, na het gebruik van een vanillepudding. Een der gasten, de 75-jarige Reehnungsrath Mack, die terstond naar Keulen reisde, is daar overleden. De andere gasten, 15 in getal, zijn aan de beterhand. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. Aan de bouwwerken voor de Berlijnsche wereldtentoonstelling in 1896 zijn thans 2000 arbeiders bezig. Zij zijn reeds voor de helft gereed. Men denkt ze nog vóór 1 October geheel klaar te hebben. Het machinegebouw is reeds zoo ver, dat de leidekkers hun arbeid konden beginnen en de ruiten worden ingezet. Aan den ondergrondschen spoorweg onder de Spree wordt hard gewerkt. De bocrmachines kunnen spoedig verwacht worden. Te Worms wordt een vaste brug over den Rijn gemaakt. De kosten zijn op 3,110,000 mark geraamd. Het bekendo renpaard ^Hastings" is gekocht door August Belmont als vertegenwoordiger van Rothschild, voor f 90.000. Te Schmitlen, in het Zwitserscho kanton Frei burg, heeft men in een kiezelgroeve een belang wekkende oudheidkundige ontdekking gedaan. Men vond daar drie menschengeraamten, een wel 7 voet lang, waai van twee nog in goeden staat, met ongeschonden tanden, allen gelegd met het gezicht naar het Westen en op die ge raamten eenige bronzen gespen, fraai versierd, een gedeelte van een armband en een gladden bronzen vingeiring. Die oudheden zuilen waarschijnlijk in het kantonnaal museum worden bewaard. Men zal den grond daar vermoedelijk een oude begraaf plaats nog verder onderzoeken. In 1894 passeerden liet Suezkanaal 3352 sche pen, zijnde 11 meer dan het jaar te voren. Het aantal passagiers bedroeg echter slechts 105,980, tegen 180,432 in 1893. De gemiddelde duur der vaart was in 1894 19 uur 55 min., in 1893 20 uur 45 min. De geoorloofde diepgang was in 1894 8 meter 17 stoomschepen hadden een diepgang van meer dan 7.50 meter. Van den totalen tonneninhoud der schepen, die in 1894 door het kanaal voeren, komen op Engeland 74 6 pCt., Duitschland 7.8, Frankrijk 5.8, Nedeiland 4.4, Oosteniijk-Hongarije 2.3, Italië 1.5, Spanje 1.5, Rusland 1.2, Noorwegen 0.9 pCt. Volgens de Figaro, is de Grieksche regeering voornemens een bijzonder postzegel uit te geven, dat alleen in koets zal zijn gedurende de Olym pische spelen, welke in het voorjaar van 1896 gehouden worden. In Japan bestonden aan het einde van 1894 te Tokio 16, te Joltohama 2, te Osaka 3 en te Kobé 3, te zaraen 24 telephoonkantoren, die 1G89, 367, 415 en 201, te zamen 2672 abonnés hebben. Daaruit blijkt een buitengewoon snelle toeneming in het gebruik van de telephoon, welke weliswaar reeds in 1877 in Japan werd inge voerd, doch in het begin slechts voor de politie diende en oerst sedeit 1890 in geregeld open baar verkeer slaat. De lengte der telephoonhjnen bedraagt nu 650 KM, daarbij niet inbegrepen de beide intercommunnale lijnen, TokioJokohama, 32 KM, er> OsakaKobé, 40 KM. Tusschen Tokio en Najoga en tusschen Tukio en Osaka worden nu ook teiephoonlijnen gelegd. Dc Engelsche Botermarkt. Van bevriende zijde wordt de aandacht van het llbl. gevestigd op een artikel in het Melbournesche Town- and Counlr;/ Journal, dat niet zonder belang is voor den Nederlandscben landbouwer, en vooral voor hen, die bij den zuivelhandel op Engeland zijn betrokken. Hierin wordt betoogd, dat nu het uitvoerpremiestelsel in Australië uit de mode is geraakt, het zeer moeilijk wordt te Londen Australische boter te verkoopen tegen prijzen, die hare toebereiding voor de tegenvoeters voordeehg maakt. Men heeft in Australië voor elk pond boter 2t/3 gallon melk noodig, en daar de boer voor zijn melk aan de fabrieken slechts 1% d. krijgt, krijgt hij feitelijk slechts 4% d. per pond voor zijn boter de rest is voor vracht, refrigerators en den middelman. Nu betoogt het Journal dat er bij die prijzen voor de boeren geen winst over blijft, en vooral bij de tegenwoordige lage noteeringen ziet het er treurig met de Austra lische boterindustrie uit. Een boer uit het Warraguldistrict, 63 mijlen van Melbourne, zeide dat zijn collega's meer dan genoeg hebben van de industrie, ofschoon die in zijne buurt onder zeer gunstige omstandigheden wordt ge dreven. Voor de Nederlandsche landbouwers, die zeer sterk onder Australische concurrentie lijden, is deze beschouwing echter van groot belang. De gerst is in Zeeland reeds voor het grootste deel ingezameld en van uitstekende kwaliteit. Hier en daar is men reeds begonnen met het dorschen er van. Door den heer P. W. Janssen te Amsterdam is aan de sMaatschappij van Weldadigheid" f5000 geschonken voor Rustoord. Een gedeelte van deze som za! worden besteed voor het bij bouwen van 3 woningen, terwijl de rest is be stemd voor het onderhoud van de oude lieden, die in Rustoord zijn of worden geplaatst. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 900 zalmen, waaronder 547 St.-Jacobzalmen, die voor f 0.60 tot 1.per y3 kilo werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Delft ds. Roosenboom, te Varik; te Terwispel ds. R. Kijlstra 3z., te Kortezwaag; ta Klundert ds. M, Buiskool, te Burgvverd te Hasselt (O.) ds. W. van Sloten, te Rouveen te Nijega ds. D. van Bruuimen, te Oudehaske. Bedankt: voor Oud-Beierland door d-.. P. Bokma, te Bruinisse voor Nicuw-Beierland door as. G. Tjalaia, te Veen. Gereformeerde Kei-ken. Beroepen: te Hengelo ds. P. Zijlmans, te Rozenburg c. a. Bedank t voor Waddinxveen door ds. J. Hartwigsen Cz.. te llai melen. Roomseli-katholieks Kerk. Het Centrum ontving van officieels zijde de mededeeling, dat de heer Van de Weetering', bisschop van Gaza en pastoor te Hilversum, gis teren de pauselijke biéve ontving, inhoudende zijne benoeming tot aartsbisschop van Utrecht. Schiedam 27 Juli. Rogge s per 2100 kilo Helena f 12i G w. Gerst: per 1950 kilo Dorpat f 119 G/w. Maïs: per 2ÜU0 kilo Mixed f121 G/w. JIoutw(|n Noteering vau den Brander.sbond f G%, der Makelaars - G'A, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.10 per ketel. Maassluis, 20 Juli. Kaas. Aangev oerd 40 stapels, wegende 1 2,344 kilo: prijs 15 a 22 ct. pei kilo. Handel gewoon. Naaldwijk, 26 Juli. Heden waren de marktprijzenaardappelen f 1.a f-50 per km; kruisbessen f0.50 a 0.65 per 1/4; aalbessen f 0.50 a 0.00 per i/, petziken 3 a 12 ct. per KG. Op do veilingen Engelsche aardappelen f 0.90 a 1.20, hoorntjes f0.90 a 1.10, kialenfl.— a 1.25, zand- f-.a kleine f0.50 a 0,70 per kin; kruisbessen f5.50 a 6.50, aalbessen f 0.50 a 8.50 per 50 KG; perziken 5 a 14 cl. sla f-.— a -.snijboonen IQ a 18 ct., suiker- boonen 5 a 8 ct., komkommers f3.a 0.50 per 100; aard bezien a ct. per KG meloenen f 0.30 a 1.per stuk. Leiden, 26 Juli. De aanyoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 42 stieren f 58 a 290,180 vette ossen en koeien f116 a 254, of 52 a 66 c. per kilo, 63 vare dito f82 a 1S5, graskalveren fa 40 vette dito f 28 a 63, of 55 a 70 c. per kilo, 38 nuchtere dito f 9.a 19, 854 vette schapen f 17.a 30.—, of 35 a 40 c. per kilo, 120 weide dito fll.— a 24.—288 lammeren f S.a 14.95 magere varkens f13 a 23, 163 biggen f2,50 a 12.—veulens f a— paarden f a 56 kalf- en melkkoeien f 98 a 202. Amsterdam, 27 Juli. Rogge op levering flauw; per October H05, 104; per Maart f104. Antwerpen, 27 Juli. Petroleum flauw; Amerik. per Juli fr. 18Va 5 per Aug,/Sept. fr. 18% laatste 4md, fr. 18% Russische in loco fr. 17%.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7