"kennisgeving. f°. 1895. Woensdag 31 Juli. N°. 8842' Eerste Blad,. Negenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, guitenlan dsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. B E L G I Te Brussel is Zondag de aangekondigde manifestatie der verschillende liberale partijen tegen de aanhangige nieuwe schoolwet ge houden. Van 's morgens vroeg waren daartoe uit alle deelen des lands talrijke afdeelingen liberalen en socialisten naar Brussel gekomen, die zich naar den boulevard d'Anvers be gaven, waar de stoet zich opstelde, en van waar hij in goede orde vertrok. Een talrijke politiemacht was op de been tot handhaving der orde, die evenwel geen enkel oogenblik verstoord werd, schoon het hier en daar, vooral in den omtrek van het Volkshuis, zeer woelig was. Het weder bleef den geheelen dag dreigend. Niet minder dan twee-en-een-half uur duurde het voorbijtrekken van den op tocht, die uit ongeveer 400,000 deelnemers bestond. Door eene delegatie werd op het gedenkteeken der strijders van 4830 op het Martelaarsplein een krans gelegd, waarbij de bekende radicale senator Jansen eene toe spraak hield. Een andere delegatie legde een palmtak op bet plein Petit Sablon ter cere der martelaars voor de vrijheid van geweten in de 16e eeuw. Daar staat namelijk het standbeeld der graven van Egmont en Hoorne. Op de Grande place gekomen, hielden Janson en de socialistische afgevaardigde Anseele heftige redevoeringen tegen de school wet. Janson herinnerde daarbij nog aan beide martelaars, en tevens aan het feit, dat daar in 1830 door Charles Rogier België's vrijheid was afgekondigd. De demonstratie wordt beschreven als eene der indrukwekkendste, welke Brussel ooit gezien heeft. Behalve door Paul Janson en Anseele, zijn de manifestanten toegesproken door het Kamer lid Van der Velde. De aandacht bleef groot, ondanks de stortregens, en de kreten »weg met de schoolweten sieve de vrijheid van geweten fwerden er niet zwakker om. Des avonds bleef het overal ordelijk toegaan, liet adres, dat uit naam van de betoogers te Brussel aan de senatoren en afgevaardig- digden zal worden overhandigd, luidt aldus »Het schoolwetsontwerp, dat op dit oogen blik aan de beraadslaging der wetgevende macht is onderworpen, heeft in den lande algemeene ontroering verwekt. »De regeering kondigde een werk van pacificatie aan zij stelt voor, de grondwet te schenden en den staat te maken tot inquisi teur van het geweten der burgers. Een van onze dierbaarste vrijheden is in gevaar. sTolk van de publieke opinie, bezweren wij u, van de nationale vertegenwoordiging te vragen de onmiddellijke intrekking van de wet-Schollaert, die de hoofdbeginselen, van de grondwet van den staat aantast. »Indien de regeering de stemming over dit wetsontwerp mocht willen doordrijven, hopen wij dat gij, na de indrukwekkende manifestatie van lieden, da mannelijke beslui- •ten zult weten te nemen, welke de toestand vereischt en welke het Belgische volk van u verwacht." De verkiezing voor de Kamer te Ostenrle ter vervanging van wijlen Carbon, katholiek, had tot uitslag, dat gekozen is Carbon, katho liek, broeder van den overledene, met 40045 stemmen. De liberale candidaat had er 3034, de socialistische candidaat 4205. Het parket te Brussel heeft besloten eene instructie te openen naar aanleiding van hetgeen te Saint-Gilles en bij den grool.en balvvedstrijd is gebeurd, op vermoedeu van een complot tegen den koning. De rechtbank in eerste instantie onderzocht de kwestie om te weten of er temen waren tot het benoe men van een specialen rechter voor deze zaak. f S U K S IJ Zondag hadden de verkiezingen plaats voor de gedeeltelijke vernieuwing der departemen tale raden. De uitslag voor zoover bekend is aldusgekozen 802 republikeinen, 650 radi calen, 42 socialisten, 61 constitutioneelen (rallies), 220 conservatieven, 424 herstem mingen. De republikeinen winnen 44 zetels, waarvan 38 op conservatieven en 3 op socia listen zij verliezen er 49, waarvan 47 aan conservatieven en 2 aan socialisten. Da vol ledige uitslag kan eerst over eenige dagen bekend worden, Te Barbentane is door de kiezers bloedig gevochten. De maire van Carmaux weigerde Calvinhac en Baudot, die nog straf moeten ondergaan, gekozen te verklaren, waartegen het bureau heftig protesteerde. Te Roubaix geraakten de republikeinen met de coll actio nisten slaags. De Fetiie liépubligue zegt, dat de socialis ten met den uitslag aanvankelijk tevreden kunnen zijn. Op Madagascar schijnt het maar erg tobben te blijven. De machines der sleepbooten zijn niet sterk genoeg, voertuigen, waarvan er 4800 besteld waren, blijken absoluut niet te deugen, muilezels zijn er in overvloed, maar pakzadels geen enkele enz. enz. En in al die ellende wordt de gezondheidstoestand der troepen niet beter. Intusschen loopt het den Franschen aan den anderen kant weer mee. Althans als de geruchten waaiheid bevatten, dat de Hova- legeering op het punt zou zijn van failliet te gaan, dat de koningin al gevlucht is en dat er kolossale oneenigheden heerschen. Op die manier zou de joglorie" wel eens heel gering kunnen zijn voor de Fransche over winnaars. Tegen vier personen is opnieuw een ver volging ingesteld wegens knoeierijen bij de verkiezingen te Toulouse. DÜÏ.TSCHLASB. De keizer is Zondagavond te 9 uur met het jacht llohenzollern van zijne reis naar Noorwegen te Kiel teruggekeerd en terstond naar Berlijn doorgereisd. De regeering heeft thans landbouwkundige attachés benoemd bij de gezantschappen te Petersburg, Weenen, Londen, Washington en Buenos Ajres. De oudste zoon van den hertog van Cum berland, den voorraaligen kroonprins van Hannover, gaat het gymnasium te Lubeck bezoeken, om daarna aan een Duitsche uni versiteit te gaan studeeren. De prins, George "Wilhelm, is tlmns bijna 45 jaar oud. Men brengt dat bericht in verband met vroegere geruchten, volgens welke prins George Wilhelm kans zoude hebben regee- rend hertog van Bronswijk te worden, indien zijn vader hem eene Duitsche, buiten alle Welfische invloeden staande, opvoeding liet geven. ENGELAND. Thans ontbreken nog maar de uitkomsten van drie verkiezingen, waarvan twee in Ierland en eene in Schotland, De partijen zijn nu als volgt verdeeld conservatieven 340, unionisten 70, liberalen 174, Parnellisten 42, anti-Par- nellisten 69, partij van den arbeid 2. De regeering heeft dus een onafhankelijke meerderheid van 453 stemmen. De Times verneemt in Singapore dat lord Ripon het plan tot het stichten van den Maleischen statenbond, met uitzondering van Dzjohore, onder een resident-generaal heeft goedgekeurd. De statenbond zou een millioen aan inkomsten 'sjaars hebben. RUSLAND. De minister van onderwijs is, volgens de bladen voornemens binnenkort, bij wijze van proef, leerplicht op de lagere scholen in de gouvernementen Charkow, Pultawa, Kursk en Woronesch in te voeren. De Begaeringsbode meldt, dat de directie van den Siberisclien spoorweg een ijzerfabriek in Siberië, die zich had verplicht tot de leve ring van een millioen pud spoorstaven tegen twee roebel per puil naar lrkoetsk, een voorschot van 300,000 roebel heeft verleend. De ezaar heeft zijne tevredenheid er over uitgedrukt, dat nu de spoorstaven en dwars liggers in Siberie zelf worden gemaakt, geheel in overeenstemming met den wensch zijns vaders. Voor voorloopige werkzaamheden aan de kade aan den nGouden Hoorn" te Wiadi- wostok is 300,000 roebel beschikbaar gesteld. De Grashdanin deelt mede, dat het plan be staat, op den Siberisclien spoorweg kerk- waggons te laten lijden, om te voldoen aan de behoeften van de nederzettingen aan de lijn, die geen kerk bezitten. Volgens de bladen zal een scheepvaartkanaal worden gegraven, ter veibinding van de Sibe rische rivieren Jenissei en Oh. Het kanaal zal beginnen op de hoogte van Kiasnojarsk en loopen naar een zijrivier van den Ob. O O S T E N R IJ K-H O N G A It IJ E. Het bezoek van den minister van buiten- landsche zaken, graaf Goiuchowsky, aan den Duitschen rijkskanselier op diens landgoed te Alt-Aussee, is niet doorgegaan. Het tele gram waarin Goiuchowsky zijne komst aan kondigde, kwam juist nadat prins Hohenlohe voor eenige dagen op de jacht was gegaan, en Goiuchowsky kon zijn terugkeer niet af wachten. ITALIË. In de Zaterdag gehouden zitting der Kamer verscheen generaal Baratieridie onlangs tot afgevaardigde is gekozen. Hij werd bij zijn binnentreden door den president omarmd, onder levendige bijvalsbetuigingen der afge vaardigden (de linkerzijde uitgezonderd) en van de toeschouwers op de tribune. Degene- raai legde daarop den eed als afgevaardigde af, en nam zitting. De Kamer heeft de begrooting van finan ciën bij derde lezing goedgekeurd, en daarna de begrooting der schatkist en de financieele begrooting te zamen met 175 tegen 56 stem men aangenomen. De minister van buitenlandsche zaken, baron Blanc, is een afgevaardigde in de rede gevallen en heeft toen gezegd, dat de ver houding tot Rusland zeer goed was. De redenaar heeft dankbaar nota genomen van deze belangrijke verklaring. In de Kamerzitting van gisteren zeide de minister Blanc, dat men zich niet bezorgd behoefde te maken over de polemiek in bui tenlandsche bladen over Afrika, daar zij geen vijandelijke strekking heeft. Ter zake van de voorgestelde motie zeide CrispiWij zijn voor den vrede, die zonder het drievoudig verbond zeker zou verbroken zijn geworden. Eene ver vorming der staten op den grondslag der nationaliteiten zou een oorlog in geheel Europa na zich sleepen. Wat Eiytrea betreft, wjj •li Ui Abonnementsprijs, per kwartaal J. franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OTEI18TKAAT 9 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dai het kolner voor de belasting op het personeel rio, 0 dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/90, door den beer duecteur der diieete belastingen te Rotteidam op den 27sten Juli 1893 executoir ver klaard, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder rerplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden «oei te voldoen; alsmede dat heden de termijn van Jrie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te woideu ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den 30»ten Juli 1895. De Burgemeester voornoemd VISSER, L-B. PI vi

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1