Biimenlandsclie Berichten. I U ui di< te TJit Bucharest wordt gemeld dat de Rus sische scheepvaart-maatschappij Gagarin tal rijke Bulgaarsche uitgewekenen, in burger- kleeding maar gewapend, op den Bulgaarschen Donau-oever bij Palanka heeft afgezet, van waar zij zich naar Macedonië begaven. Op dezelfde manier werden in 1876 tal van Russische vrijwilligers naar Bulgarije over gebracht. T D R K IJ E. Er is opnieuw aandrang geoefend bij de Porte ten opzichte van de hervormingen in Armenië. Thans heelt men reden om te hopen dat de sultan zal toegeven en de vertegen woordigers van de mogendheden weldra een bevredigend antwoord zullen ontvangen. En geland, Frankrijk en Rusland zijn in dezen vol maakt eensgezind. De verandering in de Engel- sche regeering heeft de Britsche politiek in dit vraagstuk niet gewijzigd. Volgens het Berliner Tagehlatt zou de regeering besloten hebben om toe te geven in zake de Armenische kwestie. Said Pacha zou ontslag nemen. AMERIKA. De Braziliaansehe Senaat heeft eenstem mig de volgende motie aangenomen »De Senaat der republiek overtuigd van Brazilië's rechten op het eiland Trinidad, be zield door een gevoel van eerbied voor de onschendbaarheid van het. grondgebied en de souvereiniteit der natie, wacht den uit slag af der door het uitvoerend gezag ge nomen maatregelen betreffende het bezetten van dat eiland door de Britsche regeering en spreekt eenstemmig zijn besluit uit, om de regeering bij te staan met de noodige midde len ter handhaving van dit deel van het nationaal grondgebied." Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de ministerraad, onder voorzitterschap van presi dent De Moraes, heeft beraadslaagd over de reeds lang hangende kwestie met Rio Grande do Sul, De regeering moet geneigd wezen om zicii te sciiikken naar de voorwaarden der opstandelingen. Maar definitief is de zaak nog niet geregeld. Uit Santiago wordt gemeld, dat een nieuw ministerie van Chili is gevormd, onder voor zitterschap van Manuel Recobarren, Te Btooksville in Alabama is tusscben blanken eu zwaiten een strijd uitgebroken, waarin twee sten'fs-afgevaardigden en zes negers zijn gedood. De strijd was het gevolg van eene poging om een neger-mijnwerker in hechtenis te nemen, die op twee sherifs had geschoten. De blanke mijnwerkers liepeu tegen de negers te hoop. Nadat 150 schoten gedaan waren, vluchtten de negers. Men vreesde een aanval op de stad. De werk-taking der kleermakersgezellen in New-Ymk duurt voort. Hunne vereent- ging slaagt er in de hazen, jcoutractors", te dwingen om ieder afzonderlijk met haar te onderhandelenzij weigert de vereeni- cing der contractors te erkennen. De werk- staking beoogt niet verandering te brengen in de bestaande voorwaarden van den arbeid, maar de bazen te nopen tot het maken van eene nieuwe regeling van September af. De loonen der stakers varieerden lan 36 s. tot 60 s. per week. Te Boston en elders verwacht men even eens werkstaking onder de kleermakers- gezellen. JAPAN. De correspondent der Sew-York Herald te Tokio meldt, dat de pers de regeering aanspoort bij de op Korea ingevoerde her vormingspolitiek te volharden. Graat ïncye verklaart openlijk, dat de gezant te Petersburg wegens zijn zwakheid en wankelmoedigheid teruggeroepen moet worden. De regeering bereidt gewichtige maatregelen bij leger en vloot \oor, die aan het pailement daartoe tegen Augustus in buitengewone zitting bijeen geroepen, voorgelegd zullen worden. TWEEDE KAMER DER STA TEN-GENERAAL, j Ingekomen is de overeenkomst tusschen 1 Nederland en België tot regeling van de inter- I nationale telephoongerneenschap tusschen j beide staten. Het tarief is bepaald op f 1.45 voor Neder- 1 land en 3 fis. voor België vooreen gesprek van vijf minuten, welke tijd in bepaalde ge- 1 vallen tot drie minuten kan beperkt worden. Tusschen twee zelfde personen kunnen niet meer dan twee gesprekken achtcreenvol- gens worden toegestaan, tenzij er vóór of ge durende de beide gesprekken geen andere aansluiting is gevraagd. Mededeelirigen van den staat genieten de voorkeur. De duur daarvan is niet beperkt. Abonnementen voor vaste uren kunnen genomen worden voor dagelijkscbe gesprekken van ten minste 10 minuten. De duur van zulk een abonnement is minstens een maand en kan van maand tot maand verlengd worden. Het tarief per maand-abonnement voor 40 minuten spreken daags is f43.50 voor Nederland en 90 frs. voor België. SCHIEDAM, I Augustus IS95. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal morgenmid dag te 1 uur in liet exercitieveld eene in spectie over de schutterij worden gehouden, en zal door het muziekkorps der schutterij des avonds te halfzeven een volksconcert worden gegeven in de Plantage. In het bestek en voorwaarden voor het te dezer stede) uitvoeren van verfwerk aan ge bouwen, bruggen en schoolbanken komt thans voor het eerst de onlangs in den gemeente raad aangenomen bepaling voor van mini- mutr.-loon en maximaieri arbeidstijdhet luidt als volgt loon en arbeiüsdunr. De aannemer is verplicht aan de werklie den die middellijk of onmiddellijk in zijn dienst voor het in dit bestek beschreven werk werkzaam zijn geen lager loon te betalen dan 46 ct. per uur voor werklieden boven 20jaar, 14 ii b b beneden'20jaar. De aannemer mag de werklieden hierbo ven bedoeld niet langer doen arbeiden dan llVs uur per etmaal. Overschrijding van den maximales arbeids dag van IIVü uur kan slechts geschieden na verkregen vergunning van burgemeester en wethouders, in welk geval voor elk uur over werken bovengenoemd loon met 25 °U moet worden verhoogd. Des Maandags moet door den aannemer aan de directie worden toegezonden een staat volgens model inhoudende den naam, leeftijd en de handteekening van de werklie den, het aantal werkuren en het loon aan de werklieden in de voorafgaande week uitbe taald. Voor elke geconstateerde overtreding van de hierboven genoemde bepalingen zal den aannemer tien gulden van de aannemings som worden gekort, af te houden van den eerstvolgenden .betalingstermijn. Naar wij met genoegen vernemen, is onzp stadgenoot de beer A. de Vogel Jr. benoemd tot accompagnateur bij de afdeeling Rotter dam der «Maatschappij tot bevordering der Toonkunst-'. Hedenavond te 7 uur is de 8-jarige Jacoba Geul al spelende in de Schie, nabij de Spoelingbrug, gerankt. De pogingen om het kind te redden bleven vruchteloos. Het lijkje werd te 7!/s uur opgehaald. Bij kon. besluit is aan mr. G. J? E. E. Zilcken, op zijn verzoek, met October eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaiis-generaal van liet departement van buitenland'-clie zaken, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan den lande bewezen, en is tot die betrekking, onder toekenning van den per soonlijken titel van minister-resident, benoemd ror. W. A. P. Vei kei k Pistorins, thans hoofd directeur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, voormalig raad-adviseur bij het departement van buitcnlandsehe zaken. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 2 dezer niet plaats heb ben. Vorst Frederik van YValdeck-Pyrmont, broeder van onze Koningin-Regentes, zal op 9 Augustus met prinses Bothildis van Scliaum- burg-Lippe, een zuster der koningin van VVunemberg, in het huwelijk tieden. Naar de Tel. meldt, heeft het wetsontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid den Raad van State bereikt. Tiiustroret Tidende, een van de beste Deen- sche tijdschriften, bevat in zijn laatste nummer een artikel over onze jonge Koningin, van de hand van den heer Franz von Jessen. Met groote sympathie bespreekt hij de Koningin-Regentes en prijst de uitstekende leiding door haar aan haar dochter gegeven. Na met enkele woorden van het kort op elkaar volgend overlijden van onzen Kroon prins eri Koning gesproken te hebben, zegt de schrijver»Koningin Emma heeft, hoewel zij zoo plotseling in geheel andere omstandig heden geplaatst werd, geen oogenbiik het roer uit de hand laten glippen, maar is met buitengewone zorg de opvoeding van haar dochter blijven leiden in een spoor, die het Nederlandsche Koningshuis volkomen waar dig is. De natuurlijke begaafdheid van de jonge Koningin en haar lieftallig optreden hebben allen voor haar ingenomen, en zij is zeer populair, zooals haar moeder overal geacht en bemind is. Hoewel de strijd der partijen in Nederland heftig is, is de troon veilig. De twee Koninginnen worden omgeven door de warmste sympathie en door een ridderlijken eerbied die het volk tot eer strekt." En van onze jonge Koningin: vZij heeft het warme karakter van haar vader en het ver stand van haar moeder geërfd. Met een groote gave van gemakkelijk leeren, heeft zij een aan geboren zekerheid en fierheid, die haar leer meesters hun taak niet altijd gemakkelijk maakte. De ernstige gebeurtenissen, die in lmar tiende jaar voorvielen, en die haar niet verborgen konden blijven, maakten een ster ken indruk op het kind, dat zich snel en har monisch ontwikkelde." Dan herinnert de schrijver er aan welke zware taak der jonge Koningin wacht. Met groote duidelijkheid zet hij uiteen hoe het komt dat in Nederland het algemeen stem recht nog niet werd ingevoerd. Met groote juistheid wijst hij aan hoe vele moeilijkheden een uitbreiding van het kiesrecht, door de eigenaardige politieke en godsdienstige verhou dingen in Holland, medebrengt. Naast dit moeilijke vraagstuk noemt hij de organisatie van het leger, onze koloniën en de gods dienstige partijen en zegt naar aanleiding daarvanhet is dus duidelijk dat het kleine, begaafde, uitstekende volk veel te doen zal hebben om zijn goede plaats in de wereld te bewaren. De taak, die Koningin Wilhel- mina binnenkort zal aanvaarden, is grootsch, vol beleekenis en moeilijkmaar die is ook schoon, omdat zij gelegenheid zal hebben veel goed te doen. De tradities van het huis van Oranje zullen zonder twijfel hoog gehouden worden door Koningin Wilhelmina, die in haar moeder een schitterend voorbeeld heeft. Deze toch heeft de vriendschappelijke ver houding met de buitenlandsche mogendheden weten te bewaren, en kroon en regeering door allen doen eeibiedigen Holland's positie tegenover het buitenland is in alle opzichten benijdenswaardig, veilig en zuiver. Die positie te bevestigen en de vele krachten, die in het rijk te vinden zijn, te gebruiken en te vereenigen in een vruchtbaren arbeid voor Nederland's vooruitgang en ontwikkeling, dat is de taak, die Koningin Wilhelmina wacht, wanneer zij ais zelfstandige heerseheres de troon barer voorvaderen beklimt. Zij is de verkoren lieveling van het volk en belooft het algemeen vertrouwen te winnen. Het Weekblad van het "Recht wijdt de volgende woorden aan de nagedachtenis van mr. J. Kappeyne van de Coppello: »YVie Kappeyne noemt, spreekt den naam uit van een onzer grootste juristen, van een onzer weinige romanisten, van een advocaat, die in geleerdheid, scherpzinnigheid en wel sprekendheid door geen zijner tijdgenooten werd ovet troffen. Als zoodanig heeft hij meer dan dertig jaien geschitterd bij deHaagsche balie. In November 1877 opgetreden als minister van binnenlandsche zaken, hing hij zijn toga voorgoed aan den kapstok; wantin Augustus 4879 tot het ambteloos leven terug gekeerd, liet hij zijn naam niet weder inschrij ven op het tableau der advocaten. De laatste 15 a 16 jaren van zijn leven waren hoofd zakelijk gewijd aan de lievelingsstudie zijner jeugd liet Romeinsclie recht. Daarvan ge tuigen de laatste in druk verschenen vruch ten zijner meesterlijke pen, twee uitne mende bijdragen in de werken der koninkiijke academie van wetenschappen, waarvan hem reeds in i860, op betrekkelijk zeer jeugdigen leeftijd, het lidmaatschap was opgedragen. Een jeugdiger geslacht van juristen moge van Kappeyne weinig meer hebben vernomen, zij, die hem in zijne kracht hebben gekend, zuilen den genialen geleerde, den edelaardi- gen man, den trouwen vriend nooit vergeten." De marechaussees te paard zullen bewapend worden met de artillerie-sabels, ter vervan ging van de thans bij het wapen in gebruik zijnde sabels. Door de »Vereeniging van en voor Nederl. Industrieelen" te VHage is thans aan H. M. de Koningin-Regentes een adres aangeboden strekkende om de aandacht van H. M. te ves tigen op het verloop van den nationalen arbeid, vooral bij den werkmans-en boeren stand, als een van de voornaamste oorzaken waarvan moet gelden de vrijstelling van invoer van een groot aantal voortbrengselen uit den vreemde, een toestand die verergerd wordt doordien België, brekende met het vrijhan delsstelsel, der invoer van vele Nederland sche producten met hooge invoerrechten heeft belast. De vereeniging verzoekt H. M. de regeering op te dragen zoo spoedig doenlijk handelend op te treden tot redding inzonderheid van den nationalen arbeid in diens nederigste sferen. Dat bij de staatsloterij niet alle prijzen worden afgehaald, blijkt uit do mededeeling, dat bij de laatst verjaarde loterij (339e) onge' veer f 4000 aan prijzen niet was afgehaald. In de Prov. Oron. Cl. wordt er aandacht op gevestigd, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk burgemeesters met de justitie kennis maakten. Z. i. ligt de oorzaak in de te geringe be- zoldiging, die het hoofd eener gemeente over het algemeen geniet. De heer Dik, die doorstaten vlijt en inspan ning zijne positie in de maatschappij had verworven die het vertrouwen geuoot, niet alleen van de ingezetenen en den raad zijner gemeente, maar zelfs van de kiezers in het district Oude-Pekela, die hem bij herhaling waardig keurden hunne belangen in de ver gaderingen der Prov. Siaten te behartigen, krijgt volgens de Prov. Oron. Ct. als burge meester eene jaarwedde van ruim faOQ of f4.40 per dag. Is deze belooning geen persiflage van het burgemeestersambt vraagt de schrijver, die de schuld van dezen toestand in de eerste geeft aan de gemeenteraden, maar ook aao Gedeputeerde Staten. In het Juli-nummer van het Ludgate Plu s/rated Magazine begint dr. P. H. Davis eene serie artikelen over ^Engeland en Nederland", Het eerst daarvan is gewijd aan sAgneta Park bij Delft", de stichting van den heer en mevrouw Van Marken. Het slot van het artikel luidt aldus: »Ik beschreef hier in het kort eenige der voornaamste bijzonderheden van deze mei kwaar- dige republiek in eene monarchie, een staat in een staat, de schepping van éen man en éentr vrouw, in slechts een kwart eeuw, een paar, waarvan de namen geëerd en geëerbiedigd worden in hun eigen land, een paar geboren philanthropen, groot van hart, groot van verstand, en levend voor en onder hun eigen volk. De politiek dezer pioniers van maatschappelijke beschaving en ver betering in de 19e eeuw herinnert aan eenige regels van den dichter Philip James Bailey, die- in sPestus" schreef: »Wij leven in daden, niet in jaren, in gedachten, niet in ademtochten, In gevoelens, niet in cijfeis op een wijzerplaat. Wij behoorden den tijd te rekenen bij polsslagen, llij leeft het meest, Die het meeste denkt, liet edelst gevoelt, het beste bandek". De Algemeene Nederlandsche Politiebond" zal zjjn 44e algemeene vergndering houden op Dinsdag 27 Augustus e.k, te Amsterdam, 's namiddags 12l/s uur, in een der zalen van café BVondel", in de Vondelstraat. De Rotterdamsche tramwegmaatschappïj vervoerde in de maand Juli j.l. 662,528 reizigers met een opbrengst van f 52.085.54kt, tegen 705,024 reizigers meteen opbrengst van f55,002,61 in Juli 1894. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1895 heeft bedragen 3,726.035 reizigers met een ontvangst van f295,407,93i/Sf tegen 3,775,057 reizigers met een ontvangst van f 299,379,84 over datzelfde tijdvak ia 1894gevende dit jaar een achteruitgang van 49,022 reizigers en een achteruitgang van f3,971.90l/s in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 151,629,26, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1894 f137,861,31 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1895 beliep £447,073,19Vs, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1894 f437,241,15 beliep. De heer A. Volker Lz., aannemer van de 2e Katendreehtsche haven, heeft eene machine in werking gebracht, genaamdsIJzeren man." Deze machine bestaat uit een groote locomobiel, waaraan een ijzeren ladder is ver bonden, voorzien van 25 scherpe bakken. De ladder, waarover de bakken drauien, ligt in schuine richting in de diepte. De bakken maken den grond los, brengen dien mede naar boven en worden in een spoorwegwaggon uit- s TE I bre gez soe I bui

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2