1 1 i 1 l Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphie. Armenzorg. oeren- (zaken invoer en nit wordt ijhan- rland- 'chten rijzen 6 i eling, Dnge- 'i ald. ht op lelijk kten. 1 i be over r pan- had - niet 1 tjner het ling ver gen, rge- of het die ■ste aa» Uw ene d'Y eta eer liet der i ar ia me- ar, Ier» nd ter 3r- ge 3 iie- it. n. -4i et «stort. De machine moet elke lVa minuut stilhouden, als wanneer de waggon vol is. Met deze machine kan 12,000 kubieke Beter grond per week verwerkt worden. De dader van de dezer dagen ontdekte diefstal van dienstmedailles aan het ministerie ran marine is gebleken te zijn de portier ft. bb genoemd departement. Hij bekende de voorwerpen te hebben verkocht en is naar het huis van bewaring overgebracht. Door het vergaan van het Maassluische loggerschip Botterdam if. A. 31, is ook een huisgezin op Ter Heiden onder de gemeente Monster in diepen rouw gedompeld. Een der verongelukte varensgezellen Johannes Zeeman, oud 39 jaar, iaat een weduwe met 5 tinderen onverzorgd achter. Men heeft al schilders zonder armen gehad en dansers op een been. Een doof musicus vras Tan Beethoven en onlangs troffen wij er nog een aan in een feuilleton. Een poos ge leden maakte een Amerikaanseh blad melding van een blinden horlogemaker. Thans is er in Den Haag een jproresseur de billard" zonder armen. Hij speelt met zijn teenen en zijn neus. Dat er vrouwelijke koks zonder zmaak zijn, ondervindt menig gezin. Er ontbreken nog slechts de blinde schut ters, de doove telephoondames, eu de jacht honden zonder reuk. Een persoon, die wegens oneerlijke hande lingen bij de firma V. en S. te Leiden is ontsla gen, genoot er als boekhouder en reiziger het grootste vertrouwen. Hij moet zijne nu uitge komen zzaakjes" nogal in het groot gedreven hebben. Door hem ontvangen posten van f500 of f 700 sciiijnen door hem niet afgedragen, maar vervaischt, zoodat er ofschoon het onder zoek nog niet is afgeloopen, nu reeds gespro- wordt van een bedrag van f9 a 10,000 Hjj had er een traktement van f 1200, doch met bijkomende zaken kon hij op een inkomen van f 1500 'sjaars rekenen. Ook de pot van de knechts, welke deze door kleine bijdragen vormden om er jaarlijks een uitstapje van te makeD en de ontrouwe be diende beheerde, is zoek. LD.) Te Gouda is op twee plaatsen ingebroken in huizen, welke tijdelijk onbewoond waren. Bij ds. Wartena werden eenige kleeren en boeken gestolen, doch het zilver onaangeroerd gelaten. Er werd hondenhaar op de canape gevonden. By mevrouw de wed. Klem werd met een breekijzer ingeklommen, doch de dader werd gezien door een verliefd paartje in het plant soen aan den Fluweelensingel. De politie ontdekte de onverlaten in het huis; het waren twee Rotterdammers. Terwijl de vrouw van P. v. E. te Waddinx- veen wa-chgoed aan het spoelen was, gleed zij uit en kwam in een vrij diep en breed water terecht. Haar 9-jarig zoontje, dat in de nabijheid aan 't visschen was, had de cor- daatheid zijn moeder een bezem toe te reiken. Op het geroep om hulp van dezen wakkeren knaap kwamen een paar voorbijgangers toe schieten en brachten de vrouw op het droge. Door het Ned. werkliedenverbond j>Patri monium", afd. Amsterdam, is voor de leden een arbeidsbeurs in het leven geroepen. Werkstakingder sigarenmakers te Amsterdam. Door eenige sigaren-fabrikanten te Amster dam werd gisteren in hunne fabrieken de 1 volgende kennisgeving aangeplakt Aan de leden van den Nederl. Intern. Sigarenmakers- en Tabakbewerkers- bond, afd. Amsterdam. Kennis genomen hebbende van de aanlei ding tot de werkstaking bij de heeren Van Halst Schumacher, sigarenfabrikanten alhier, zien wij ons gedwongen onze fabrie- hea voor onbepaahlen tijd te sluiten voor leden van den Nederl. Intern. Sigarenmakers- ttTabakbewerkersbond, wanneer niet binnen acht dagen tijds, te rekenen van heden af, tuetgenoemde firma Van Hulst &Schumacker, alhier, een bevredigende schikking is getroffen. Amsterdam, 31 Juli 1895. P. Alma Azn., B. Bergman Carels, Boese Co., Bout Co., J. A. van den Corput, Gebhard Asseler, Eug. Gouimy Baar, Bandtke, Straube Co., Th. M. Helsloot, Gebr. Jacobson Co., R. Jellema, P. Klingen- apoor, Gebr. Koetser, Justus van Maurik, Méganek Sc Hoogendijk, C. Otto Roeiofs Jz. au Joan Jacobs Voorwijk. Al de sigarenmakers, met uitzondering van acaige, die geen lid zijn van genoemden bond, hebben daarop het werk gestaakt. Ongeregeld heden hadden niet plaats. Nader meldt men aan de N. ft. Ct. van gisteren Naar aanleiding der proclamatie hebben circa 1600 werklieden gestaakt. Men zag hen hedenvoormiddag in groepen naar het gebouw Constantia tijgen, om er eene vergadering te houden, die echter niet openbaar was. De oorzaak dezer werkstaking is, naar reeds gebleken zal zijn, geen loonkwestie, Doch in navolging van wat in België schijnt verkre gen te zijn, eisehen de sigarenmakers, dat geen hunner door den patroon ontslagen zal worden, alvorens de motieven voor dat ont slag aan den bond van sigarenmakers ter beoordeeling zijn gegeven en door dezen ge billijkt. Ontslag bij vermindering van werk moet verder door den patroon voorkomen worden door tijdig den werktijd over het geheele aantal werklieden te verkorten. Als iets eigenaardigs melden wij nog, dat ongeveer op hetzelfde oogenblik, dat aan de fabriek Gouimy en Baar door 60 werklieden gestaakt werd, deze firma van het personeel harer fabriek te 's-Hertogenboseh een tele gram ontving van den volgenden inhoud j>De werklieden uwer fabriek herdenken heden den dag, waarop vóór 2 jaar onder uwe medewerking een muziekkorps uit hun midden werd opgericht. Zij brengen u harte lijk dank voor uwen steun. Zij bieden heden aan de burgerij een concert aan." Omtrent de werkstaking der sigarenmakers te Amsterdam meldt de Tijd De zoogenaamde stripjongens, ten getale van pl.m. 100, afkomstig van verscheiden fabrieken, hielden gisterochtend een wandel tocht, terwijl de eigenlijke sigarenmakers, pl. m. 1000 man, afzonderlijk een wandeltocht ondernamen en voor de stakende fabrieken halt hielden. Te Leeuwarden zijn Dinsdagnacht een schipper en diens knecht in hun slaap gestikt door gassen, ontwikkeld uit ier, waarmede hun vaartuig geladen was. De op de stoomboot De drie Gemeenten gewonde Isak Smit, die uit het ziekenhuis te Heerenveen weer naar zijn ouderlijke woning werd vervoerd, is wederom naar het zieken huis gebracht, dewijl zich wondkoortsen be gonnen te openbaren, en vooral omdat de geneesheer zijn behandeling in het ziekenhuis veel geschikter achtte dan in zijn woning. Een treurig geval heeft zich voorgedaan te Akersloot. De schoenmaker AL, een oppassend man en vader, is plotseling door godsdienst waanzin aangegrepen. Hij meende dat de dui vel in zijn vrouw gevaren was au om dien er uit te slaan mishandelde hij zijn vrouw zoodanig dat het ergste te vreezen zou ge weest zijn als de buren niet te hulp geschoten waren. Met veel moeite werd de man den volgenden dag naar Meerenberg vervoerd. Daar de sSociéte anonyme des ateliers de constructions de Malines", aanneemster van de overkapping op het station Utrecht, in gebreken is gebleven het werk op tijd op te leveren, zullen de werkzaam lieden door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen zelve worden voltooid. Te Portengen (Utr.) is een driejarig meisje van de weduwe Van E. in een pot met ko kende pap gevallen en aan de gevolgen harer brandwonden overleden. De spoorwegconducteur Werdecker, wien de vorige week te Nijmegen dat ongeluk op de Waalbrug overkwam, is gisternacht aan de gevolgen bezweken.. In de machinefabriek der heeren R. en Cie. te Duiken, bij Venlo, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De weikman II. M. kwam met een drijfriem in aanraking en werd totaal vermorzeld. Hij laat een vrouw met zeven kinderen achter. Ketel en Spaland, Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden van de 140 kiezers 137 stembiljetten inge leverd. Gekozen is de heer A. Lansbergen Az., aftredend lid, met 08 stemmen. De heeren Q. Heinsbroek en L. Heydra Jz,, beiden af tredende leden, verkregen respectievelijk 59 en 10 stemmen. De raad, die tot nu toe uit 4 katholieken en 3 protestanten bestond, zal met September zijn samengesteld uit 5 pro testanten en 2 katholieken. 's-Gravenliage, De minister van buiten- landsche zaken, jhr. RoëlJ, vertrok gister middag per staatsspoor naar het buitenland. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den oud-minister mr. J. Kappeyne van de Coppello op de begraafplaats Eik en Duinen werd bijgewoond door den president van den Hoogen Raad mr. Kist, de staatsraden Hubrecht en Den Beer Poortugael, den minister Roëll, den secretaris-generaal van binnenl. zaken namens den minister, voorts de leden van de Tweede Kamer Van Gennep, Viruly Verbrugge, Lieftinclc en Farncombe Sanders; de oud- minister van buitenl. zaken in het Kabinet- Kappeyne, baron Van Heeckeren van Keil de raadsheeren in den Hoogen Raad mrs. Eyssell en De Ranitz de secretaris-generaal van buitenl. zaken, de heer Zilcken, de griffier der Eerste Kamer, mr. Star Numan, mr. M. de Pinto, redacteur van het tijdschrift Themis, waarvan de heer Kappeyne medewerker was, mr. C. A. Vaillant, bestuurslid van fabrieks- en handwerknijverheid, en enkele anderen. Op de lijkbaar bevonden zich drie bloem kransen, waaronder een van de afdeeling 's-Gravenhage der »Vereeniging ter bevor dering van Fabrieks- en Handwerksnijver heid", welke mr. Kappeyne jarenlang tot president had. Mr. Vlielander Hein sprak een weemoedig woord van afscheid tot den ouden trouwen vriend, die met ernst en toewijding zijne plichten vervulde. Mr. M. P. G. Kappeyne van de Coppello, neef van den ovei ledene, betuigde den dank der familie voor de laatste eer den doode bi. wezen. Het Loo. Gisteren was er matinee in het park van het koninklijk paleis het Loo voor een 150-tal genoodigden, bestaande uit dames en heeren uit de provincie en officieren van de regimenten, waarvan de staf in Gel derland garnizoen houdt. De muziek van het 8ste regiment infanterie gaf eene uitvoering. II. AL de Koningin woonde de matinee, welke van kwart over tweeën tot kwartier na vieren duurde, niet bij. Maastricht. Volgens de Limh. Koerier is het kapitaal ten bedrage van een milüoen gulden, tot oprichting eener nationale wapen fabriek te Maastricht, ter beurze te Amster dam ruim volteekend. Het syndicaat bestaat uit machtige financieeie huizen. Kerkvoogden der Ned. IJerv. kerk (e Winters wijk ontvingen de volgende missive van den minister van binn. zaken »De muurschildering, in het choor der Ned. Herv. kerk te Winterswijk ontdekt, is gebleken eene voortzetting te zijn van sliet laatste ooi deel", en in menig opzicht mei kvvaardig. liet is de omvangrijkste mumschildering, welkelotdusverre in Nedeilami aan liet licht gekomen is, want zij beslaat eene oppervlakte van ongeveer 50 Al3. Zij dagleekent uit het iaatst der XVe of het begin der XVIe eeuw en is voor de kennis onzer vroegere schil dei kunst, waarvan uiterst weinig vooi beelden tot ons gekomen zijn, zeer belangrijk. Hot is daarom zeer wensehelijk dit tafereel als een document voor de nationale kunsthistorie te behouden, en ik heb mitsdien de eer uw college in overweging te geven, daar toe te besluiten en het niet te doen overwïtten," Fractische handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie Tan ALIDA YERUOOI*. (Uitgevers: Nijgh Van Ditmar te Rotterdam.) INHOUD: 15 gravures met beschrijving voorstellende No. 1. Blouse voor meisjes van 1315 jaar. No. 2. Smal geborduurd randje. No. 3. Babyhemden in vier grootten. No. 4. Blouse- costuums voor meisjes. No. 5. Babyrok van flanel en lange iuiermandjuik, No. 0. Breede geborduurde rand. No. 7. Luiermand-onder goed. No. 8. Kinderhoeden, No. 9. Wngenhoed van batist. No. 10. Huishoudschort voor dames. No. tl. Toilet van effen en crepon zijde. No. 12. Rouwcostuuro en eenvoudige buisjapon. No. 13. J. G. Monogram in platten steekborduursel. No. 14. Corset voor zwakke dames. No. 15. Wandelcostuum van lichte geruite stof. Modekroniek. Bericht. Abonnementen. Voldane aanvragen. Feuilleton. Correspondentie. Raad gevingen. Advertentién, Faib's weervoorspellingen Ook Augustus blijft regenachtig en koel, ofschoon niet zoo waterrijk als Augustus van het vorige jaar. In de tweede helft der maand stijgt de temperatuur, vooral om en op den27nenin de laatste week nemen ook de regens af, nadat deze ongeveer om en bij den 20n Augustus hun hoogsten graad hebben bereikt. Van i tot 3 Augustus: Tamelijk sterke regons met betrekkelijk koels temperatuur. De keizer van Duitschland is een universeel man. Hij beoefent allerlei vakken en men moet erkennen, dat hij, zonder nu juist uit te munten, blijken geeft za met viucht te hebben beoefend. Men berinnere zich wat hij op het gebied van schilder- en toonkunst heeft geleverd. Ook met zijne voordracht over de marine moge gespot zijn, keizer Willem toonde goed op de hoogte te zijn. Ook ven am men, dat bij op een der schepen van het Dnitsche eskader, dat liet Willems-kanaal opende, de godsdienstoefening leidde. Thans echter worit door de Heralddie te Parijs het licht ziet, gemeld, dat hij bij gelegonheid der viering van den Sedandag (i September) eene predicatie zal houden tei inwijding van de Kaiser- Wilhelm-Geduchtniss-Kirche. Ais opperbisschop in Pruisen xnoet hij daartoe bevoegdheid hebben. Gisteren werden te Riieine 2 kinderen uit éen gezin door een rijtuig overreden beide zijn kort daarna overleden. Een gewe!fig onweei heeft over ZuiJ-Illi- nois en Missouri ,Nooid-Amerika) gewoed. Overal werd onmetelijke schade aangericht. In een dorp ten zuiden van St. Lnu's zijn tien per sonen door den bliksem geuoflen en onmiddel lijk gedood. Te Floience en omstreken, te Forrara en Comacchio zijn aaidbevingen gevoeld, die de bevolking roet angst vervulden. De leerlingen m een nonnenklooster te Messina zijn wegens bevvewde mishandelingen tegen de geestelijke zusteis in opstand gekomen, van wie zij verscheidenen in een gevecht verwondden. De te hulp geioepen commissaris van politie werd met een hagelbui van inktkokers, keukengerei enz. bestormd en had groote moeite om de oi de te herstellen. Te Athene is Dinsdag een patronenfabriek in de lucht gevlogen. Zes werklieden zijn gedood en vele gakwest. De schade moot zeer groot z'jn. Voor rekening van den keizer van Rusland is gisteren op de veemarkt te Sneek aangekocht een pracht-exemplaar stier. De eigenaar t8 Usbrechtum ontving daarvoor f200. De gelegenheid tot verzending der couespon- dentie naar New-Yoik (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Werkendam, De laatste b-,slichting aan liet postkantour te Rot- terdam is bepaald op 3 dezer, des voormid- dags ten 4.25 uie. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In het verkeer tussehen Amsterdam en Rotter dam za! eerstdaags een Baudot-telegrauftoestel worden in dienst gesteld. Tot nu tue werd van deze vernuftige uitvinding van den Franschen telegraafingenieur Baudot hier te lande geen ge bruik gemaakt. Op de diukkc telegraaflijnen in Frankrijk en Italië o. a. voor liet telegiaafverkeer tusschen Parijs en Rome worden deze toestellen veel gebruikt. De telephoonlijn KopenhagenOdenseHam burg zal binnen eenige digen voltooid zijn en, naar men zegt, geopend woiden door een gesprok van den koning van Denemarken met den Deen- schen consul-genet aal te Hamburg. Reeds korten tijd daarna kan de lijn KopenhagenBerlijn in gebruik genomen worden de opening van deze nieuwe verbinding zou plaats hebben door keizer Wilhelm en koning Christiaan. Een collecte te Maassluis gehouden voor de weduwen en weezen van de verongelukte beman ning van het loggerschip Rotterdam, bracht op f U32.42ys, terwijl nog eenige nadere giften zullen inkomen. Hetbestuur van de weesinrichting te Neerbosch is nu aldus samengestold G. Ypenburg, Arnhem, voorzitterds. E. A. G. van Hoogenhuijze, Nij megen, vice-voorzitterE. J. Grifijn, Arnhem, secretaris; J. van Zwet Wz., Rotterdam; H. J. Koper, Heesmr. J. II. C. Cazius, 's-Hertogeii- bosch mr. J. A. P. graaf van Limburg Stirmn, Oosterbeek A. D, Duijs, Eistds. C. J. G, van Hoogstraten, 's-Gravenhage; mr. F. graaf van Bylandt, 's-Gravenhage, en Joh. van 't Linden- hout te Neerbosch, directeur.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3