Binnenlaiitlsche Berichten. ceert thans een saanhangsel", waarin de radicale leider tegenover de meening van de vrienden van den heer Crispi volhoudt dat do gewone rechtbanken in deze zaak wel competent zijn. De meening der vrienden van de premier, dat alleen de Kamer over de zaak kon oordeelen, was gegrond op het feit dat destijds bij vonnis van het Hof van cassa tie de gewone rechtbanken onbevoegd waren verklaard ter behandeling van de aanklacht door Crispi tegen Cavalotli ingediend naar aanleiding der zaak van de documenten der sBanca Romann". Cavalotti betoogt thans, dat beide gevallen niet analoog zijn hij beweert, dat zijne beschuldigingen vallen op het gebied van het gemeene recht en onder de bevoegd heid der gewone rechtbanken. Zyn beschuldi ging omtrent de zaak-Herz betreft, beweert hij, een onwettige winst, die Crispi zich ver- schalt had, niet als minister, maar als een voudig afgevaardigde en niet in de uitoefe ning van zijn beroep, maar door middel van kunstgrepen en handelingen, volkomen vreemd aan de uitoefening van zijn openbaar ambt, waarbij enkel persoonlijk voordeel was be tracht. S P A N J E. De regeering schijnt te vreezen dat de gewone troepen niet voldoende zullen zijn om den opstand op Cuba den kop in te drukken. Zij roept mannen die geen militieplichten hebben te vervullen op, om dienst te nemen bij het expeditieleger tegen genot van een premie van 250 francs. Naar de Times uit Havana verneemt maakt het bondige en onopgesmukte verslag van Martinez Campos omtrent het gebeurde tus- schen Manzanillo en Bayamo een gunstigen indruk, het heelt de populariteit van den maarschalk bevestigd. Deze wordt in den loop van de week te Havana terugverwacht. Uit New-York wordt geschreven dat het Cubaansche oinwentelingscomitt gebrek aan geld heeft. Het hoofd van de autonomisten, dokter Montoro, heeft aan den correspondent van de Times verzekerd dat de opstand af zou nemen bijaldien Spanje dadelijk hervor mingen begon in le voeren. Belangrijke krijgsbedrijven zullen waar schijnlijk niet voorvallen voor den afloop van den regenmoesson, in October. Niet gerieraal-majoor Raloff, zooals het bericht uit New-York luidde, maar Roff Sanchez, insurgenten hoofdman, is met 4 schepen op Cuba geland. Hij heeft daar 350 man, 70,0()0 patronen, dynamiet en geweren ontscheept. De republikeinsche en Carlistische sena- toien en afgevaardigden hebben bij de regeering een piotest ingediend tegen het inwilligen van Mora's eiscben van schade vergoeding, onder pressie vah de regeeiinjj der' Veieeriigde Staten, zonder de goed keuring der Cortes. Zij noemen het haastig besluit der regeering, om aan bet verlan gen der Unie le voldoen, inconstitutioneel en voor Spanje vernederend. B D I, e A E IJ E. Vorst Ferdinand is gisteren met zijne ge malin en zijne moeder uit Karlsbad te "VVeenen aangekomen. De Bulgaarsche deputatie, welke te Peters- burg een krans is wezen leggen op het graf van czaar Alexander III, is le Weenen aan gekomen, waar de rnetropolitaan Clement een stem drong hein diep in de ziel toen zij am- wooi dde «Gij moet liet hoofd nog niet futen hangen, mijnheer Van Ilersdoiff. Gij hebt immers genoeg zaam ervaren, dat uwe ziekte niet ongeneeslijk is. Uw kiachtig gestel en uwe jeugd zullen ook vei der wonderen doen." Hij zag haar dankbaar aan, maar schudde het hoofd. «Wonderen geschieden er niet meer, mejuffrouw, en ik heb genoeg geleerd om mij niet tnet onmogelijk te vervuilen wenschen te stieelen. En eerlijk gezegd, liet ievon heeft ook geen waaide genoog meei voor mij om nog eenige jaien dit treurig bestaan voort te sleepen. Niets nut mij meer en ik ben voor niets nut. Al was er ook maar éen aan wie ik mij kon hechten. Helaas, ik heb ouders noch magen en over do vriendschap heb ik leeds gesproken. Waarom zou ik geduldig afwachten, dut deze doodelijke ziekte mij langzame!hand vermoordt? Neen, ik wil sterven zooals een man betaamtliever »fioe, gij wiltNeen, mijnheer Van Hers- doiff,' dat kan u geen ernst zijn!". Die wooiden klonken bijna als een wanhoops- onderhoud heeft gehad met een medewerker der Nette Freie Fresse. De kerkvorst ver klaarde aan dezen, nadat hij het regeerings- beleid van nu wijlen Stambouloff ten scherpste gelaakt had, dat vorst Ferdinand nog onder Stambouloffs bewind getracht heeft zich met Rusland te verzoenen, maar daarin niet ge slaagd was. Ten aanzien zijner audiëntie bij den Russischen minister Lobanoff deelde mgr. Clement mede, dat deze, behalve de wel willende ontvangst, nog andere bewijzen van welwillendheid jegens Bulgarije gegeven had, welke echter behooren tot liet gebied der hoogere politiek en niet voor openbaarheid vatbaar zijn. Op eene vraag betreffende vorst Ferdinands erkenning gaf Clement een ont wijkend antwoordhij houdt zich echter vast overtuigd dat Bulgarije eene orthodoxe dynastie zal kiijgen. x> Wij brengen naar Bul garije de overtuiging mede, zoo besloot hij, dat de verzoening met Rusland een voldon gen feit isde voorwaarden daarvoor zijn echter niet voor publiciteit geschikt 1" De voorzitter der Sobranje, Theodorofï, daarentegen verklaarde aan denzelfden inter viewer dat van een eigenlijk resultaat der reis geen sprake kan zijnhet eenig doel daarvan is geweest poolshoogte te nemen. Een bepaald antwoord heeft mgr. Clement dan ook niet naar Sofia medegenomen. (Van daar atzoo zijne geheimzinnigheid.) Wat hij met den czaar heeft besproken is van streng vertrouwelijken aard (en zal dan ook wel niet vleiend zijn voor Bulgarije). Wat Stambou loffs dood betreft, zeide Theodoroff dat hij dien niet betreurdede regeering harerzijds heeft steeds al het mogelijke gedaan den gehaten man tegen de lynchjustitie te beschermen. De Kóln. Zeitg. weet mede te deelen, dat in den nacht, volgende op den dag der be grafenis van Stambouloff een troep mannen diens graf naderden, die een galg met zich voerden. Zij wilden het lijk uit het gi af ne men om het aan de galg te hangen, doch werden door de wacht uiteengejaagd. De Svoloda, het orgaan der partij van Stambouloff, bevat een bi ief van een boer uit het dorp Novi Seltzi. Deze schrijft dat Stam- bou' op Zaterdag 13 Juli daar gekomen was om op eenden te jagen, in het moeras Bariéro, dat bekend is als een goed jachtterrein. Ter- wij! Stambouloff daar aan het schieten was, kwam een bende kerels van een ongunstig uiterlijk en tot de tanden gewapend in het dorp, en vroegen den weg naar het Bariéro-moeras. Wetende dat Slambouloff daar was, en vree- zende dat de mannen iets in hun schild voer den, wezen de dorpelingen hun met opzet den verkeerden weg, en verlengden daar door waarschijnlijk het leven van Stambou loff met twee dagen. It II M B N I E. De koning en koningin zijn uit Bucharest naar Ragatz vertrokken. Te Ischl, waarheen zij zich zullen begeven tot het maken eener kuur, zullen zij de gasten zijn van keizer Frans Jozefer zullen daar groote feeste lijkheden woi den gegeven. GRIEKENLAND. OFehoon onlangs weer een paar roover- benden onschadelijk zijn gemaakt, is de onvei ligheid op het land nog zeer groot. Zoo hebben eenige ontvluchte gevangenen dezer dagen in Citeron het klooster geplunderd en de monni ken mishandeld. Toen eene afdeeling troepen kreet en llers'ioi It's schitterende, vurige ongen, het eenige wat hij mg van zijn vroeger bestaan had overgehouden, trachtten het meisje in de ziel te lezen. iKunt gij mij dat ten kwade duiden V' vroeg hij bedaard. «Kunt gij n voorstellen, wat ik heb te doorstaan Ik wil niet spreken van die slapelooze nachten, van die ellendige onbeholpen heid dit alles waie nog te dragen on ik behoor niet tot die lafhartigen, die uit vieesof flauwmoedight'id uit het leven vluchten. Maar die eenzaamheid en verlatenheid, die mij van alle kanten, waar ik ga, hier en gind«, aangi ijnst als het spook der woestijn, dat hopeloos gtijpen en taslen naar een steun, naar een hart, dat met het mijne klopt en gevoelt, dat is het wat mij wanhopig maakt." «Ik had een gezellig karakter, reeds van jongs af aan ik had behoefte aan een vriendenhart, dat vreugde en leed met mij deeldehet be- klagenwe-ardigste schepsel was in mijne ongen de ai roe Robinson Crusoe op zijn onbewoond eiland. Nu speel ik zelf voor Robinson en ben er nog erger aan toe dan hij, want ik verkeer naderde, gingen zij op de vlucht, maar losten in de verte scholen op de soldaten. In de distric ten Mesi en Itilos huizen niet minder dan 370 ontsnapte tuchthuisboeven en 400 deserteurs AMERIKA. De vroegere president der Vereenigde Staten, Harrison, moet thans ten stelligste verklaard hebben, zich niet candidaat te zullen stellen voor de verkiezing van het volgende jaar. Hij zou het ambt niet meer begeeren. De gezant der Vereenigde Staten te Londen heeft thans verklaard dat Brazilië zich noode- loos ongerust heeft gemaakt over het bezit van het eilandje Trinidad. Engeland begeert dat slechts door eenige geitenherders be woonde eilandje volstrekt niet in eigendom een Engelsch vaartuig heeft het slechts aan gedaan ora er een telegraafkabel te laten zinken. AFRIKA. Het Engelsche parlementslid sir E. Ash- mead-Bartlett maakt in de Daily Chronicle een brief openbaar, door hem uit Transvaal ontvangen en waarin een verslag wordt ge daan van de wreedheden, door de Trans- vaalsche autoriteiten tijdens den laatsten veld tocht tegen de inboorlingen bedreven. Het wordt tijd, voegt Ashmead-Bartlett daaraan toe, aan de verdrukking der inboorlingen door de Boeien een eind te maken. CHINA. Uit de mededeelingen der Russische pers blijkt thans, welke concession China heeft gegeven in ruil voor de moreele en finan- cieele bnlp van Rusland en Frankrijk, De Zuidchineesche provinciën Kwantung Kwangsi en Yunnan zijn geopend voor den Franschen handelFrankrijk krijgt boven dien het recht van scheepvaart op de Chi- neesche stroomen, Franschen mogen zich in alle steden vestigen en Fransche inge nieurs hebben het monopolie van exploitatie der mijnwerken. Bovendien krijgt Frankrijk het recht de spoorwegen uit Annam door te trekken in China. Rusland heeft soort gelijke. concessiën gekregen in Noord-China en Mandsjoerije. Volgens berichten uit Peking zal Li- Hung-Chang de volgende maand weder met de waardigheid van onderkoning worden bekleed. JAPAN. Kapitein Ryan, die door de regeering van de Vereenigde Staten belast is met liet nagaan van de Japansche aangelegenheden, deelt mee dat er onderhandelingen zijn aaugeknoopt over het overnemen van de geheele Peruaansehe vloot door Japan, in verband met de mogelijk heid van een oorlog tegen Ruslaud. SCHIEDAM, 2 Augustus 1805. Ter gelegenheid van den 37n verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes wappert heden de nationale vlag van alle openbare gebouwen, kerktorens, molens, de in de haven liggende schepen en uit vele particuliere woningen; ook werd het carillon bespeeld. Over de schutterij werd hedennamiddag te éen uur in het exeicitieveld door den majoor- commandant inspectie gehouden, welke door tal van belangstellenden en een tweetal oud-strijders werd bijgewoond. in eenzaamheid te midden van een bedrijvige menschenwereld hij was der wereld, de wereld is mij afgestoiven en mijn vonnis geldt vour eeuwig. Huurlingen verplegen mij en huurlingen zullen mij de oogen toedrukken." «Maar, mijnheer «Gij, die altijd omringd waart door hen die u liefhadden, gij kunt u niet in mijn toestand verplaatsen, hebt geen begrip van zulk een tragisch bestaan. En nog zijn de gronden, waarop mijn besluit steent een vrijwilligen dood te kiezen 1 boven het leven, niet alle genoemd. Onder de schrikgestalten, die mij bij waken en droomen vervolgen, is er eene, die zich in den laatsten tijd op den voorgrond slelt en mij met haar kouden adem het bloed in de aderen doet stollen. Dat spook beet armoede, mejuffrouw, een der vreeselijkste kwelgeesten, dien gij alleen bij name kent. Het Afrikaansche avontuur heeft het geringe overschot van mijn vermogen verslonden en nu sta ik bijna hulpeloos. Wel heb ik nog mijn pensioen, maar het spreekt vanzelf, dat dit niet verder reikt dan noodig is om in de allereerste behoeften te vootzien. En voor iemand, die nooit Ook onder de jeugd, die, getooid met de oranje- en nationale kleuren, zich op straat vertoonde, heerschte een prettige en opge wekte stemming. Het volksconcert dat hedenavond te half zeven door het muziekkorps der schutterij in de Plantage werd gegeven, werd tenge volge van den regen niet druk bezocht. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft bepaald, dat in het jaar 1895 van landswege te Batavia op de gewone wijze zullen worden verkocht 98,400 pikols Java- koffie, vermoedelijk bestaande uit 25,000 pikols uit de residentie Preanger regentschappen en 73,400 pikols uit de residentie Pasoeroean, Van de genoemde 98,400 pikols zullen worden verkocht op Woensdag 18 Sept. 4895, 25,000 pikols Donderdag 17 Oct. 25,000 s Woensdag 27 Nov. 25,000 Woensdag 18 Dec. 23,400 s De koffie zal, naar gelang dat zij afkomstig zal zijn van een der twee genoemde gewesten, aan de koopers afgeleverd worden te Batavia of te Pasoeroean. Sict Volgens de Sckwahischer iferJcur zullen de koning en de Koningin van Wurtemberg en prinses Pauline in het begin van Sep tember een kort bezoek brengen aan onze Koningin-Regentes. Nu in Engeland een nieuwe postmeester- generaal opgetreden is, gaat de Great-Enstern- spoorweg nogmaals beproeven de postroule van Vlissingen verlegd te krijgen naar Hoek- van-Holland. De route van Harwich naar het vasteland bracht in het jongste halfjaar 1878 pd. st. min der op dan iu hetzelfde halfjaar van 1894. Op het aanstaande internationale congres tegen het misbruik van alcoholische dranken te Bazel za! o. a. als spreker optreden prof, dr. J. J. P. Valeton Sr. te Amersfoort, afge vaardigdevan desNat. Chr. Geheelonthouders- Vereeniging" in Nederland. Mr. J. Heemskerk Azn. zal rapport uit brengen over den toestand der zaak bier te lande sedert het vorige congres (1894—95). Volgens opgave van het bureau Veritas ziju in de maand Juni 1895 verongelukt39 zeilschepen, van Duitschland 5, Amerika 7, Engeland 7, Chili 1, Denemarken 1, Frank rijk 1, Italië 4, Noorwegen 9, Rusland 1, Zweden 3. Door stranding verongelukten 14, door aanvaring 4, zinken 2, verlaten werden 6, afgekeurd 7 en vermist 6. In dezelfde maand verongelukten 19 stoom schepen, van Amerika 1, Engeland 9, Biazilië 1, Frankrijk 2, Italië 1, Noorwegen 3, Por tugal 1 en Zweden 1. Door stranding ver ongelukten 10, door aanvaring 3, door brand 2, door zinken 1, afgekeurd zijn er 2 en 1 wordt vermist. liet bestuur der sNed. Vrijland-Vereeni- ging" brengt ter kennis, dat het zich heeft gewend tot den Biaziliaanschen consul te Amsterdam, teneinde door diens bemiddeling en medewerking een voordeelige overeen komst te sluiten met de Braziliaansche regee ring in zake kolonisatie. Als verbetering van het bericht van de voorgenomen aanstelling van eene wijkver- geleeid heeft zuinig te zijn, is het een hard gelag dagelijks te moeten uitrekenen of de enkele penningen die bij bezit wei tot het volgend kwartaal zullen reiken. Een paar wakkere mannen, die bet zeker goed met mij meenden, boden mij toen zij uit de dagbladen van mijn ongeluk verwittigd waren, uit eigen middelen een" aan zienlijk geschenk aan, dat zij kieschheidsbalve een eeiegift noemden. Maar ik kan er, in weerwil van dien mooien naam, niets anders in zien dan een aalmoes, en ik zou liever ergens in een hut op stroo van honger sterven dan een aalmoes aan nemen. Ik hecht niet aan aardsche goederen, maar toch heb ik somtijds een gevoel, dat mijn lot diaaglijker zou zijn, als ik rijk ware. Doch het is dwaas van mij u zoo lang met dit alles bezig te houden. Ik zou u met weinig woorden mijne geschiedenis vertellen en ik stol uw geduld nu al haast een half uur op de proef. Gij leert er uit" en het gelukte hem deze woorden nog eens van den ouden beminlijken glimlach te doen vergezeld gaan «gij leert er uit hoe zelfzuchtig zieke menschen zijn." Wordt vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2