Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. V i s s c h e r ij. K e r k 11 i e n w s. uleegster van den Nederlandschen Protes- jasienbond, verzoekt men ons mede te deeien, j., het desbetreffend besluit genomen is door jet bestuur der wijkzustervereenigiDg, en niet door het afdeelingsbestuur van den Neder- jjjdschen Protestantenbond. gen pleziertrein der H. IJ. Spmij. van Botterdam en Den Haag en tussehengelegen i stations vervoerde gisteren circa 700 personen l naar Amsterdam. I 1 Gisteravond omstreeks 8 uur is door den meitreiu, komende van het station Beurste pl0tterdam, ter hoogte van de Varkenoordsche- l t'jde aangereden en onmiddellijk gedood de 20-jarige naaimachinefabrikant F. W. R., \vo- i aende aan den Boerensteiger. Hij had even ie voren bij deu wachter aan den overweg een bezoek gebracht; bij het verlaten van diens woning kreeg hij vaneen der buffers van locomotief een stoot, die hem een 20 meter wegslingerde. Naar de D. Ct. verneemt, hebben de ge zamenlijke leeraren en onderwijzers aan de ambachtsschool te Dordrecht zich op het voor beeld van wat elders gedaan is, aaneenge sloten tot eene vereeniging, teneinde te ge raken tot de vorming van een nationalen bond ter bevordering van het ambachts- onderwijs. Eene voorloopige commissie is be noemd tot het ontwerpen van statuten enz., bestaande uit de heeren Reinhardt, Noteboom en Van Gendt, secretaris. De ontworpen stoomtram Amsterdam Utrecht loopt langs Watergraafsmeer, Weesp, Nederhorst-den-Berg, Vreeland, Loenen, Nieu- wersluis, Breukelen en Maarssen. Concessio naris is de heer Robert Mack, te Nieuwer- Amstel. Men meldt van gisteren uit Amsterdam aan de N. li. Ct. Id eene vergadering der werdstakende sigarenmakers werd heden het volgende medegedeeld omtrent de geschiedenis dezer staking Maandag werd door de werklieden be speurd dat de vereenigde patroons uitsluitings- plam,en koesterden. In den avond van dien dag vergaderden de besturen van den Neder landschen sigaren- en tabakwerkersbond en van de Amsterdamsche afdeeling om maatregelen te treffen voor het geval de pa troons inderdaad tot eene daad zouden komen. Des Dinsdags was men verwonderd, de proclamatie der patroons nog nergens aan geplakt te zien. Men besloot intusschen bet werk te staken, zoo zy mocht verschijnen. Des Woensdags eindelijk gebeurde dit. Commission uit de werklieden bezochten de fabrikanten om dezen de gevolgen dezer daad voor te houden 432 sigarenmakers verlieten de fabrieken. De meeste patroons bleken eene samen komst te wenschen van het bestuur der patroonsvereeniging en dat der Amsterdam sche afdeeling van den bond. Van de andere zyde was men evenzeer daartoe geneigd. Een schrijven werd gericht tot den secreta ris der patroonsvereeniging, den heer Berg man Carels, om eene zoodanige conferentie uit te lokken. Een antwoord werd ontvan gen waaruit bleekdat de samenkomst waarschijnlijk gisteravond zou plaats hebben. Later echter kwam het bericht, dat het bestuur der patroonsvereeniging eerst eene ledenvergadering moest Lelegg n, zoodat de conferentie nog niet kon worden gehouden. Gisteravond werd daarop in eene huishou delijke vergadering van de afdeeling van den bond besloten, dat de stakers niet aan het werk zuilen gaan op de fabrieken waar het uitsluitingssysteem ia toegepast, dan alleen wanneer deze bij overeenkomst met de patroons »Bondsfabrieken" geworden zullen zijn. Met den excursietrein van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn gisteren aan gebracht 418 reizigers voor Arnhem, 343 voor Nijmegen en 240 voor de stations tot en met Zutfen. Te Nieuwediep is aangebracht eene in de Noordzee opgevischte sloep, gemerkt Nijverheid C. v. d. Swan S. C. H. 301. Van den kotter de Nijverheid zijn reeders de heeren J. en P. de Mos te Scheveningen. Te Weesp heeft zich, naar aanleiding van een propaganda-bijeenkomst van den Nederl. Bond ter bestrijding van sterken drank, onder de leus »Sluit Schiedam'", eene afdeeling van dien bond gevormd, voorloopig bestaande uit leden, Volgens nauwkeurige waarneming van den havenmeester, die den regenmeter te Har- lingen dagelijks observeert, is gedurende de laatste tien jaren op geen enkeien dag zooveel regenwater gevallen als Zondag, namelijk 48.1 uiM. Tusschen 4 en 5 uur was het een ware wolkbreuk en in sommige straten stond het water in de huizen. De kerkklok der Groote Kerk begon 20 min. later dan gewoon lijk te luiden er was toch geen mogelijkheid om op tijd met den dienst aan te vangen. Zondagavond omstreeks 10 uur werd te Druten zekere v. d. B. uit Ochten op ergerlijke wijze mishandeld. Aangevallen door ruim tien personen, gewapend met latten met spijkers, zou de man misschien vermoord zijn gewor den als niet zijn zuster zich op hem gewor pen had, om de slagen af te weren. De daders worden gerechtelijk vervolgd. Te Zutphen heeft zich de pijpmeester der brandweer aan een ergerlijke wreedheid schul- dig gemaakt. Een ooggetuige schrijft aan de Zuiph. Ct. het volgende: »Tot op 't oogenbük dat de brandkranen der waterleidiug geprobeerd zouden worden, bevonden zich aan een goot van 't gymnasium gebouw circa vijf zwaluwnestjes. Deze nestjes waren achtereenvolgens het mikpunt van den pijpmeester. De nestjes vielen toen van deze aanzienlijke hoogte, fn ieder nestje zaten drie, vier of vijf jonge zwaluwen, bijna vol wassen zij kwakten op de stoep en lagen gekneusd te zieltogen. De oude zwaluwen vlogen radeloos tegen den muur, waar voor eenige minuten hun nest met jongen zat en dat zoo noodeloos verstoord was. De schrijver voegt er de opmerking bij, dat de man al een heel slecht voorbeeld gaf aan de talrijke jeugd, die er bij tegenwoor dig was. Te Breda was het de vorige week markt dag. Het marktplein stond vol kramen en ten ten, gevuld met allerhande waren en snuiste rijen. Daar opeens komt een verschrikkelijke hoos opzetten en neemt tot schrik en ontstel tenis der eigenaars, kraampjes en tentjes, met alles wat er zich in bevindt, de hoogte in. Na verloop van enkele seconden werd alles weer op den grond neergeploft, maarden chaos te beschrijven, die zich toen voordeeu aan de oogen van de jammerende kooplieden, is niet mogelijk. De verwoesting was groot, de schade zeer aanzienlijk. Door de marechaussee te Boxtel is naar 's-Hertogenbosch overgebracht zekere Schip pers, ontslagen brievenbesteller aldaar, als verdacht van het schrijven van een brand brief aan den heer Van Bochel, te Liemde, bij Boxtel. Toen de politie te Herveld (gem. Valburg) Zaterdag een krankzinnige tiaar een gesticht wilde vervoeren, werd daartegen door een tweetal familieleden verzet gepleegd. Een hunner ging zelfs zoover, den gemeente-veld wachter van Valburg met een revolver te dreigen. Op een gegeven oogenblik ging een schot af, met het gevolg dat den rijksveld wachter een der handen vetbrijzeld werd. Te Gennep is do heer J. van O. een visscher, die driekwait van zijn leven aan de rivieren doorbrengt bijna het slacht offer geworden van een snoek. Terwijl hij aan de Maas zat te hengelen, kreeg hij onverwacht beet van een kolossalen snoek, naar gissing 15 a 16 kilo wegende. Na lang tobben gelukte het hem het dier aan den kant der rivier te trekken, doch geen kans ziende, den kolossalen visch op te halen, begaf hij zich te water, om hem met de hand te grijpen. De snoek, die wellicht begreep, dat het om zijn leven te doen was, schoot naar de diepte, den visscher in zijne vaart medesleepende. Slechts met groote moeite wist de man zich te redden, terwijl hij zijn buit voor zijn oogen in de diepte moest zien verdwijnen. Maassluis. - Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand is benoemd de lieer L. van der Endt Jbzn. 's-Gravenlinge. De residentie had heden haar traditioneel feestelgk aanzien op den verjaardag van H. M, de Koningin-Regentes. Behalve van de lands- en stadsgebouwen, was de driekleur of het oranje-dundoek uit zeer vele particuliere woningen ontplooid, terwijl vele vertegenwoordigers der vreemde mogendheden van hunne belangstelling deden blijken door de vlaggen van bun rijk van de legatie-gebouwen te. doen wapperen. Aan den ingang van het Haagsche Bosch prijkten weder twee met groen getooide mas ten met de door vlaggengroepen omgeven wapens van Nederland en "Waldeck-Pvrmont. Er heerschte levendigheid in de straten, vooral door den toevloed van mencehen van elders. In het Voorhout was reeds van 9 uren af kermisgewoel. De groote parade, ter eere van H. M. in het Malieveld gehouden, had, als altijd, eene groote mensclienmassa rondom het exercitie veld verzameld. Aan de wapenschouwing werd ditmaal deelgenomen door -i bataljons van het regiment grenadiers en jagers (een bataljon grenadiers is in het kamp), eene compagnie vestingartillerie, de veld-artillerie en de huza ren. Aanwezig waren drie deputation, met ba nieren, van de koninklijke vereeniging Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen"; sHet vaderlasirt getrouwe" en de Metalen Kruisridders, Inder de tonen van het Wilhelmus hield generaal Van Helden inspectie. De troepen stonden onder bevel van kolonel Romer. De minister van justitie bevindt zich voor 14 dagen met binnenlandsch verlof in Gelderland. Haarlem. üe aanleg van een stoom- tramlijn Haarlem—Beverwijk is thans ver zekerd dezer dagen zal de laatste akte voor aankoop van benoodigden grond worden ge passeerd, terwijl de materialen, rails enz. reeds eiken dag verwacht kunnen worden. Met spoed zal dan met den aanleg worden begonnen. IID Yeendam De gemeenteraad heeft aan de vereeniging sWeikmansvriend" een sub sidie van f1000 toegestaan voor de school van nijverheid en landbouw over den cursus 1895/96. Meppel. In de Woensdagavond gehou den raadsvergadering werd medegedeeld een schrijven van den particulieren secretaris van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, waarbij kennis wordt gegeven dat H. M. gaarne roet H. M. de Koningin zal aanzit ten aan het dejeurier-dinatoiie, dat de raad aan Hare Majesteiten van gemeentewege wenscht aan te bieden, ter gelegenheid van haar bezoek aan de gemeente op 5 September. Zooals voor eenigen tijd gemeld is, zijn in het kerkje van Westergeest togen liet koorgewelf oude muurschilderingen ontdekt. Naar aanleiding daarvan is bij het college van kerkvoogden een schrijven ontvangen van den minister van bin- nenhndsche zaken, waarin aangedrongen wordt op het behoud dier schilderingen, die blijkbaar dagteekenen uit de eerste jaren van da 12de eeuw. Het Rijksmuseum te Amsterdam is de tite! van een prachtnei k, dat met begeleidenden tekst van Victor de Stuers door dr. Cuypers zal worden uitgegeven. Volgens de beschouwingen van Falb zijn 5 en 20 Augustus kritieke dagen, en wel resp. van den derden en van den eersten graad. De Belgische minister Schollaert, naar wien het felbeslreden nieuwe scboohvetsontwerp beet, draagt, naar la Flandra Libérale opmeikt, een naam, waardoor bij aangewezen is voor een poging om de school geheel onder den invloed der geestelijken te brengen. Schollaert toch is een verbastering van het woord «Scholaster," de titel van den geestelijken ambtenaar, die in de löe eeuw, krachtens de ordonnantiën van keizer Karei en koning Philips, belast was met waken over het handhaven van de rechtzinnige leer bij het onderwijs der jeugd. De bekende zwemmer Webbis bij een waagstuk, zooals hij er meer ondernam, verongelukt. Hij liet zich te Coeur d'Alène (Idaho) in een ton meevoeren door een waterval, welke daar van een hoogte van 300 voet in het meer stort, en hij werd daatbij door den geweldigen stroom tegen de rotsen geslingerd en vetpletterd. Een een-en-twintigjarige vrouw te Weenen, tenger, gehuwd en vroeger moeder van een kind, dat na eene sleepende ziekte was gestorven, ver kocht een paar dassen, die haar werkgever haar toevertrouwd had, waardoor deze een schade van ongeveer 00 cents leed. Voor den rechter gedag vaard, verhaalde de vrouw de omstandigheden, waarin zij verkeerde. Haar echtgenoot, een teringlijder, had langen tijd te bed gelegen, en zij moest ham en zichzelf ondei houden. Het geregelde loon bedroeg twaalf en een halven cent voor elk dozijn dassen, maar, daar zij geen machine bezat, moest zij een halven stuiver huur voor het naaien van een dozijn dassen betalen. Alles, wat zij dus op het dozijn verdiende, bedroeg een dubbeltje. Door vari's morgens vroeg tot laat in den nacht te naaien, was zij in staat om vijftien stuivers daags te verdienen, maar dan kon zij geen uur aan haren man of haar huis houden wijden. Op den dag, waarop zij het eigen dom van haren werkgever verkocht, had haar buisheer haar op straat gezet met haren zieken echtgenoot, omdat zij de iiuur niet kon betalen, en teneinde een andere verhuurster te bewegen haar ondei komen te geven, verkocht zij de stof voor de dassen. De rechter vroeg haar waarom zij niet om een voorschot had verzot ht. Zij durfde zulks, vol gons haar zeggen, niet, omdat zij daardoor vroeger eens werk veiloren had. Do rechter was zoo ge troffen door hetgeen hij hoorde, dal hij de behan deling der zaak verdaagde teneinde oen onderzoek te doen naar de gewone loonen, voor dergelijk wetk betaald. Te Weenen was liet Zondag zoo heet, dat ver scheidene personen, op stsaat door de warmte bevangen, bewusteloos neervielen. Dinsdag zijn in het Lago Maggiore, zoo wordt uit Bazel gemeld, de eigenaar van het pension Etica in Locaino, To=ch, en zijn zoon veidronken. De vrouw van Tosch en twee andere kinderen waien ooggetuigen van het ongeluk, doch konden niet helpen. Een deel van den oever aan het meer van Genève, in de nabijheid van Montreux, is Dinsdag ingezakt; er is een gat ontstaan van 100 meter lengte en 20 meter diepte. Gelukkig heeft nie mand letsel bekomen, maar de schade is zeer groot. Van een vereeniging der post- en telegraaf diensten te Schiedam onder het beheer van éen directeur, is afgezien. Voor do vacante post- directie zijn thans sollicitanten opgeroepen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oosi-Iudie (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Qengaran. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald on 3 dezer, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der cortespon- dentie naar Cameroons, St. Cruz de Tenet iff?, Arrecife de Lanzarote, Sapeli, Bakana, Brass, Lagos, Abonnetna, Btiguma, Sierra Leone, Benin, Old Calabra, Bonny, Opobo, Wane. Las Palmas, St. Cruz de la Palma, be-taat doormiddel tun het stoomschip Palmas. De laatste buslichtiiig aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 3 dezer, des namiddags ten 12.30 nre. Be wijze van vet zending behoort duidelijk op bet adres vermeld te woiden. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscher ij tot en met 31 Juli: Aangebiacht door 229 log gers en 20 bommen 56,663 ton haring Op dat tijdstip in 1894 door 220 loggers en 49 bommen65,039 s 1893 door 272 loggers en 105 bommen94.894 n 3 1892 door jagerij, 237 log gers en 92 bommen 79,361 Marktprijs 1 Augustus: f 12.25, 1894 f 9,75, 1893 f7 75 en 1892 110.50. KRAL1NGSC1IE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 685 zalmen, waaronder 348 St.-Jacobzaimen, die voor f 0.65 tot 1.per 1/3 kilo werden verkocht, en 1 steur, die f 66 opbracht. N'ed.-Iferv, Kerk. Beroepen: te Harlingen ds. J. J. van den Broek, te Noordwijkerhoutte Dreischords. P. A. Steenbakker Morilyon Li.ysen, te Leks- rnond te Oudenhoorn ds. D. van Krevelen, te Hoogvliet. Bedankt: voor Wedde door den heer F, de Boer, cand. te Leeuwarden voor Nieu- werketk door ds. J. W. Drost, te Biezeünge. Te Assen is Woensdag het 25e noordelijk evangelisch zendingsfeest gehouden, begunstigd door fraai weder. Het werd bezocht door meer dan achtduizend personen. De opening-rede werd gehouden door dr. II. Bavinck, uit Kampen. De zang werd begeleid door de kapel van Neerbosch, Evawg.-Lnlli. Kerk. Aangenomen: naar Utrecht door dr. Joh. W. Pont, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3