A°. 1895 Zondag 4 en Maandag 5 Augustus. No. 8846. Negenenyeertigste Jaargang1. Eersle Blad. KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGËVEB ODÉ. Biniiciilaiidsclie Berichten. óÊlfe eene Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. MURE AU: B OT JK RSTS&A AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Moedwillige beschadiging van Rijks telegraaf! fjnen en Isolatoren. De Burgemeester van Schiedam, daartoe namens den heer Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid uitgenoodigd, brengt in herinnering, dat het moedwillig beschadigen van Rijkstelegraaf- en tele- phoonvverken strafbaar is en maant ouders, voogden en onderwijzers aan, om hun invloed op de jeugd te doen gelden, teneinde het stukwerpen van de isolatoren der Rijkstele graaf- of telephoonlynen tegen te gaan. Schiedam, 3 Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, VISSER L.-B. Schiedam, 3 Augustus 1895. Het is rumoerig in België, een toestand, daar in liet geheel niet vreemd men is niet gewoon bij onze zuidelijke naburen de zaken zoo kalm te behandelen als bij ons; men heeft daar een andere natuur. De wijziging, in de onderwijswet voorge steld, heelt tot groote beroering aanleiding gegeven. Het clerical ministerie, sterk door een meerderheid in Kamer en Senaat, en door nog iets, dat we aanstonds zullen aan stippen, stoort zich aan geen betooging, als verleden Zondag te Brussel, tegen de ge noemde wet werd gehouden, en die duizenden uit alle oorden des lands naar de hoofdstad had gevoerd, stoort zich niet aan verzoeken tot schorsing der beraadslagingen, maar dringt aan op afdoening van het ontwerp. Tot op zekere hoogte heeft de regeering van haar standpunt gelijk maar er wordt niet geaar zeld, haar in het publiek zaken te verwijten, die aan liet geheel een hatelijk karakter gevenhaar sterkte in dit geval is niet van zuiveren aard, als hetgeen verhaald wordt, onweersproken blijft, 't Is nog kort geleden, dat men in België met het voorstel voor den dag kwam tot naasting van den Congostnat. Over het geheel vond dat voorstel geen bijvaldoch het is uitgeloopen op fmancieele hulp, aan dezen staat verleend. Hierdoor was aan den wensch van koning Leopold eenigszins voldaan. Men weet dat de vestiging van de Belgen aan de rivier de Congo een lievelingsdenkbeeld van koning Leopold II is geweest; men weet ook, dat die staat aan den koning ontzaglijke sommen heeft gekost, die in zijn persoonlijk fortuin een enorme bres hebben geschoten. Thans is de staat, dank zij de regeering en de meerder heid in de volksvertegenwoordiging, ten minste eenigszins in orde. Maar nu wordt openlijk verkondigd, dat de regeering, toen aj »n zake den Congostaat den koning ter wille was, dezen tevens den eisch heeft ge steld, dat het ontwerp tol wijziging van de schoolwet van 1884 zou mogen ingediend worden. De koning, alzoo wordt geredeneerd, is aan handen en voeten gebonden en kan zich tegen dezen nieuwen aanval op het open baar onderwijs niet verzetten. Vandaar een verbittering, die in verloop van tijd noodlot tige gevolgen kan hebben, een verbittering, die zich in de eerste plaats lucht geeft in de Kamer van afgevaardigden, waar de partijen letterlijk elkaar uitscheldenen die zich niet minder uit in de bladen, wier lectuur nu en dan slechts weerzin vermag op te wekken. Voegen we hier nog bij, dat de heffing der verhoogde invoerrechten, onlangs in België aan gevangen, tot moeilijkheden o. a. met Duitsch- land aanleiding geeft, die België's industrie en handel kunnen benadeelen, en dat ook hierdoor ontevredenheid is opgewekt, dan is de con clusie deze, dat de positie van de kroon en van de regeering, zij moge over nog zulk een meer derheid beschikken, niet benijdenswaardig is. Wat zal er in Bulgarije gebeuren 'l Wat heeft de deputatie der Buigareu naar Peters burg, die thans weder iiuiswaarts is gekeerd, uitgewerkt? De lieeren vertellen wel veel over hun ontvangst in de keizerlijke hoofd stad, ze geven hoog op van de edelmoedige Russische natie, die de Bulgaarsche zulk een goed hart toedraagt, maar van een er kenning van den vorst door den Russischen czaar blijkt niet veel. Wel wordt er gezegd, dat deze erkenning niet zal uitblijven, indien de zoon van Ferdinand Grieksch-orthodox wordt gedoopt, en dus ook in dien godsdienst wordt opgevoed, maar hier schijnt liet hart der katholieke moeder te spreken, en een spaak in liet wiel te steken. Hoe deze zaak ook moge uitloopen, dit is zeker, dat de sympathie voor Rusland in een groot deel van Bulgarije gelijk nul is. Nogsleehts weinig dagen zijn na den moord, op Stambouloff gepleegd, verloopen, of reeds is een krachtige partij gevormd, die tegen Ruslands inmenging in de zaken van liet vorstendom is gekant. Weinig dagen na den dood van den ex- minister werd onder de leiding van diens partijgenoot Petkoff een vergadering ge houden, die echter door de politie werd verhinderd. Een weinig later kwam men in Stambouloffs woning bijeen, en daar veree- nigden zich nu de anti-Russischgezinden tot een partij, die in de wetgevende vergadering over een veertigtal stemmen te beschikken heeft, maar wier invloed in het vorstendom zeer groot zal zijn. Bulgarije kan de Euro- peesche diplomatie nog handen vol werk geven. De Cliineezen hebben den naam slimme kooplieden te zijn; dit jaar hebben ze dien naam echter weinig eer aangedaan. Dat blijkt uit de balans, die thans is opgemaakt over de hulp, door Rusland, Frankrijk en Duitsch- hvnd aan China verleend, om de Japanners tot matiging in hun eischen te dwingen, en over den bijstand in de fmancieele aange legenheden. De Japanners mochten het schier eiland Liao-Tang niet behouden welnu, Rus land zal het in bezit nemen en het uitge strekte Mandschoerije er bij. Een spoorweg zal dit land doorsnijden, en Japan kan toezien. Rusland is uitstekend beloond voor de hulp, aan de langstaarten verleend! En Frankrijk, het kan insgelijks tevreden zijn; drie pro vinciën in Zuid-Chiua worden voor den Fran- schen handel geopend; Frankrijk verkrijgt het recht van scheepvaart op de Chineesche rivierenin alle steden zullen zich Franschen mogen vestigen, en de mijnwerken in het Hemelsche rijk zullen slechts door Fransche ingenieurs mogen worden geëxploiteerd. En eindelijk heeft Frankrijk het recht verkregen de spoorwegen, die het reeds in Anriam heeft aangelegd, door te trekken tot in China. De Fransche bladen zijn voi lof over de schitterende overwinning van hun diplomatie, wij zouden zeggen vol lof over den slim ge sloten koop. Japan zal vol wrok zijn en op weerwraak bedacht, de Cliineezen zullen zich beklagen over de dure affaire, die ze hebben afgesloten en ten slotte: de Duitsche regee ring zal moeten bekennen, door de Russische en Fransche diplomaten te zijn beetgenomen: Duitschhmd kreeg niets! Zoo iets zou onder Bismarcks leiding niet zijn voorgekomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Uit het verslag nopens de muntwerk- zaamheden over het jaar 1894 blijkt, dat de muntslag in 1894 zich heeft bepaald tot Nederlandselie zilveren en bronzen pas munt cn gouden dukaten. Vervaardigd zijn: ann zilveren pasmunt25-centstukken, 1,007,336 stuks; 10-eentslukken 1,505,854 stuks; aan bronzen pasmunt2'/5-centstukken 1,000,000 stuksVs-centslukken 5,000,000 stuks aan dukaten, voor rekening der Javasche Bank, zijn afgeleverd 30,107 stuks. Aan zilveren standpenningen was op ultimo December 1894 aanwezig een bedrag van f-131,706,338.50 aan 25-centstukken f3,585,G0S.75 aan 10-centstukken f 4,1 IS,712.90 aan 5-cehtstukken f 247,142.25. Recapituleerendekan de metaal-circu latie aan het einde van 1894 geacht wor den te bestaan uit: f 47,581,020 aan 10-guldenstukken f 131,706,33S.50 aan zilveren standpen ningen f7,951,463.90 aan zilveren pasmunt; f 1,952,500 aan bronzen pasmunt. Te zamen f 189,101,322.40, einde 1894, tegen f 190,064,386.70 einde 1893. Het college heeft in 1894 bijzondere zorg moeten wijden aan het onderzoek der muntstukkenwelkeals verdacht van vaischheid of om andere redenen, door de justitie, door comptabele ambtenaren of door bijzondere instellingen en personen waren toegezonden. Van de 664 stukken, waaromtrent een onderzoek is ingesteld, zijn bevonden: a. vaisch 562 stukken l. geschonden (met of zonder in waarde vermindering) 32 stukken c. gebrekkig gefabriceerd: 47 stuks; d. echt en gangbaar: 23 stuks. SCHIEDAM, 3 Augustus 1805. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag C Augustus '189ê^ des nam. ten ls/i ure. Agenda lo. Vaststelling der notulen van de ver gadering gehouden 23 Juli j.l. So. Mededeeling der ingekomen stukken. 3o, Onderzoek van den geloofsbrief van het nieu win komende raadslid, den heer M. C. M. de Groot. 4o. Voorstel van burg. en weth. tot be noeming van twee pluatsverv. wethouders, gedurende de loopende maand Augustus en c. q. liet doen eener benoeming. 5o. Benoeming van een vak-onderwijzer in boekhouden en bandelsrekenen aan de her halingsschool, verbonden aan de openbare lagere school et uitgebreid leerplan voor jongens. Co. Vaststelling van liet 2e voljaarskohier der pi. dir. belasting naar bet inkomen, dienst J895/G. 7o. Voorstel van burg. en weth. tot ver hooging van en toevoeging aan do gemeente- begrooting voor 1895. 8o. Bezwaarschriften van M. Vlug en F. J. van Oosterhout tegen hunnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1894/5. 9o. Adres van J. L. Gouka om restitutie van pi. dir. belasting over 1895. lOo. Adres van W. Bouwer, stads-limmer- man, om de toepassing van art. 7 der pen sioenverordening voor gemeente-ambtenaren ten zijnen aanzien voor 1 jaar op te schorten. Ho. Adres vau M. Kraamer om verlenging van het hem toegestane gebruik van een der lokalen van de le openbare kostelooze school, tot het daarin geven van teekenonderwijjs. 12o. Voorstel van burg. en weth. om de commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen art. 9 der bouwverordening te wij zigen in den zin als door hen in hun rapport van 23 Juli j.l. is aangegeven.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1