Woensdag 7 Augustus. 1895. N°. 8847. Eerste Blad. a 1STegenenveertigste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üHgEVER: J. ODÉ. uitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B 5T ffi! A O t BOTEBITIiAill 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berelend. JCITSCH1AO. De keizerin is Zondagavond met hare oudste twee zoons te Wilhelnishühe bij Kassei aan gekomen. De keizer vertrok tegen dienzelfden tijd uit Helgoland naar Cowes. Blijkens een gisteren van graaf Tattenbach ontvangen bericht, is de regeling der Duitsch- Marokkaansche zaak thans zoover gevorderd, dat ook het Duitsehe smaldeel de Marokkaan- sche wateren verlaten kan. Slechts een kruiser, de Marie, blijft voorloopig nog daar. Door Spanje daarentegen worden nu vier schepen naar Tanger gezonden, om de betaling der wegens de botsing met de Riff-piraten nog verschuldigde schadeloosstellingen enz. te bespoedigen, In enkele Duitsehe bladen, het eerst in de National Zeitung, werd onlangs in verband mei tien spoed waarmede de Nederlandsche oorlogsschepen de Marokkaansehe wateren hadden verlaten, het vermoeden uitgesproken dat dit waarschijnlijk geschied was op de aansporing van eene andere mogendheid om niet met Duitschland samen te werken. Ook werd aan de verklaringen, door den Neder- landschen minister van buitenlandsche zaken den '18n Juli in de Kamer afgelegd, ten onrechte eene uitlegging in dien zin gegeven. Gisteren kwamen nu de Rational Zeitung voor den dag met een schrijven uit 's-Gra- venhage, waarin deze uitlegging en vermoe dens, die in Den Haag «pijnlijk bevreemd" hebben, op grond van den woordelijken inhoud der bedoelde verklaringen van den minister als ongerechtvaardigd worden gekenschetst. De National Zeitung teekent zelve bij het schrijven aan: »Wij hebben te minder be zwaar om dit schrijven te plaatsen, omdat ons ook van anderen goed ingelichten kant verzekerd wordt dat aan het streng loyale gedrag der Nederlandsche regeering in deze aangelegenheid geen spoor van twijfel bestaat". Reeds eenigeu tijd geleden was te Berlijn bekend geworden dat aan graaf Tattenbach, als Nederlandsch zaakgelastigde, volkomen vrijheid was gegeven om over de Nederland sche oorlogsschepen te beschikken, zoodat hun vertrek uit de Marokkaansehe wateren in overeenstemming was met zijne opvattingen bij de behandeling van deze geheele zaak. F It A S K H IJ K. De uitslag der verkiezingen voor de kan tonnale of arrondissementsraden is thans volledig bekend, voor zoover dit mogelijk was; in negen kantons is geen verkiezing geschied, en het resultaat van de verkiezing te Carmaux is niet openbaar geworden. Voor de 2494 plaatsen zijn gekozen 1591 republikeinen, 257 radicalen, 92 constitutio- neelen, 22 socialisten, 285 van de rechter zijde; 237 herstemmingen. De republikeinen winnen 190 zetels en verliezen er 31. Van 123 Zondag j.l. gehouden herstemmin gen is de uitslag bekend. Gekozen zijn 62 republikeinen, 6 »constitutioneelen", 21 radi calen, 14 socialisten, 20 monarchisten. De republikeinen winnen en verliezen 16 zetels. De minister van buiienlandsche zaken heeft aan den Italiaanschen gezant officieel mede gedeeld, dat de uitlevering van Santoro niet is toegestaan. Op voorstel van de prefectuur van politie zal Santoro over de grenzen gebracht worden. De werkstaking der metselaars te Saint- Etienne, waaraan 1500 werklieden deelnamen, is geëindigd met een schikking door het syn dicaat der werklieden en dat der patroons getroffen. Laatstgenoemden stonden o. m. eenige loonsverhooging toe. BELGIË. Bij de voortgezette beraadslaging over de schoolwet keurde de Kamer Zaterdag met 79 tegen 60 stemmen de eerste paragraaf van art. 3 goed, inhoudende dat het lager onder wijs noodzakelijk medebrengt het onderricht in godsdienst en zedenleer. Uit Bergen (Henegouwen) wordt bericht dat het aantal werkstakers in de mijnen van Flénu toeneemt, en reeds op 4000 man wordt berekend. De ellende vermeerdert met den dag. ENGELAND. De keizer van Duitschland is gistermid dag te Cowes aangekomen. Hij werd ont vangen door den prins van "Wales en den hertog van Connaught en begaf zich onver wijld naar Osborne om de koningin te be zoeken. Uit Londen wordt van gisteren gemeld De minister van koloniën heeft de vol gende telegrammen uit Hongkong ontvangen: Van den 4n dezer: sDe bisschop meldt dat er wanordelijkheden zijn uitgebroken in Kucheng, honderd mijlen ten noordwesten van Foochow. Vijf zusters zijn vermoord en vijf gewond. De familie Stewart, uit 5 of 6 leden bestaande, is verdwenen." Van den Sn »Stewart met zijne vrouw en zonen, benevens zeven anderen zijn ver moord." liet Chineesche gezantschap te Londen heeft een telegram ontvangen volgens het welk 5 personen gedood of gekwetst zijn. De Times en de Herald hebben telegram men ontvangen die den gruwelijken Christen- moord in het gezondheidsoord Whazang bij Kucheng bevestigen. Vermoord zijn tien En- gelsche onderdanen, en onder dezen twee dames Gordon, twee dames Saunders, de dames Yellow, Marshall en Newcome, na af schuwelijke gewelddadigheden te hebben ondergaande moordenaars gebruikten sabels en spietsen. De reverend Stewart heeft met vrouw en kind den dood gevonden in zijne woning, die in brand was gestoken. Vier Engelsche en Amerikaansche zendelingen, ouder wie twee dames, zijn, hoewel zwaar gewond, ontkomen naar Tuchangfu. In de keizerlijke commissie, die tot het onderzoeken ven het gebeurde in de provincie Szetsjwan naar Chengtu is gezonden, heeft ook de gewezen onderkoning zitting, die bij de zaak in hooge mate is geïnteresseerd. Uit Shanghai wordt geseind, dat onder de Europeanen aldaar eene sterke ontroering en verontwaardiging heerscht, en dat eene groote protestmeeting is belegd. Met betrekking tot Chitral is door de regee ring van Engelseh Indié het volgende bepaald. Zocdra het uit een militair oogpunt kan ge schieden, zal de streek ten westen van de Panjkora-rivier worden ontruimd. Hierdoor zal het veldleger teruggebracht kunnen wor den tot twee Engelsche bataljons en een in- landsch bataljon; de reserve-brigade zal kun nen vertrekken. Om de directe route van Pasja wal naar Chitral door Dir te bewaken, zullen ongeveer 11000 man aanwezig blijven, hetgeen voldoende is. De ontruiming van Jandol zal zeer behoedzaam moeten geschie den, teneinde de fanatieke stammen niet tot opstand te prikkelen. O O S T E N lt IJ K-H OSGARIJE. De Ooslenrijksche minister van buiten landsche zaken, graaf Goluchovvski, heeft Zondag een bezoek gebracht aan den Duit- schen rijkskanselier, prins Hohenlohe, op diens landgoed te Alt-Aussee, in Stiermarken. De beide staatslieden bleven diie uren lang bijeen. Ook baron Dumreicher, een van de invloed rijkste leden der linkerzijde in de Oosten rijkste Kamer, heeft zijn maudaat nederge- legd, zonder de redenen op te geven, die hem tol dit besluit hebben gedreven. ITALIË. De burgemeester van Ron.e heeft koning Humbert het programma voorgelegd van de feestelijkheden, te geven ter ge»egenheid der 25-jarige herdenking van den intocht der Italiaansche troepen in Rome (20 September). De koning beloofde dat het hof aan de feesten zal deelnemen. De Senaat heeft het handelsverdrag met Japan goedgekeurd, en daarna, met 74 tegen 12 stemmen, de begrooting voor biunen- landsche zaken aangenomen. De officieuse Iialiaansche pers is woedend omdat Santoro niet uitgeleverd wordt. De oppositie-bladen daarentegen bewonde ren natuurlijk de houding van Frankrijk. SPANJE. Officieele telegrammen uit Cuba melden dat de opstandelingen bij vier ontmoetingen met de troepen door deze verslagen zijn. De Spanjaarden namen daarenboven het kampe ment van de bende van José Maceo, waarbij 10 opstandelingen sneuvelden en een groot aantal gewond werd. De Spanjaarden hadden een doode en 12 gekwetsten. Een smaldeel, bestaande uit liet pantser schip Pelayo en de kruisers Maria Theresa, Yiscaya en JSnsenada, heeft order ontvangen, naar Tanger te gaan. Volgens berichten, te New-York van Cuba ontvangen, zou in den omtrek van Daracoa een groote veldslag zijn geleverd, waarin de Spaansche generaal Sandoval sneuvelde. Ook moeten de steden Jiguani en Baraooa in brand gestoken zijn. PORTUGAL. De democratische dagbladen dringen bij de regeering aan op toepassing der wetten, welke aan geestelijke orden het verblijf in het rijk verbieden. Voornamelijk heeft men daarbij op het oog de Jesuieten en vreemde priesters. Ongeregeldheden zijn niet meer voorgekomende regeering is volkomen meester van den toestand. B U L G A It IJ E. Weder wordt een nieuwe staatkundige mis daad gemeld. Matakiefï, een vriend van Stam- bouloff pn aanvoerder der liberale partij te Patar Bazaidjik, in Oost-Rumelië, is door sluipmoordenaars overvallen en doodelijk ge wond. De deputatie, welke uit Petersburg is terug gekeerd, werd Zaterdag aan de grens, te Tsrihad, door eene talrijke menigte verwel komd. De metropolitaan Clement hield eene toespraak, waarin hij verklaarde trotsch te zijn op zijne zending en verzekerde, dat de depu tatie in Rusland dezelfde gevoelens van vriend schap jegens Bulgarije heeft gevonden als die mogendheid bezielden, toen zij tot den bevrij dingsoorlog besloot, en dat Rusland Bulgarije nog even lief heeft als altoos. Van hot doel of den uitslag zijner zending repte hij met geen woord. Ouder een sieve Rusland, leve de Czaar zette de deputatie hare reis voort. Te Sofia viel haar eene even hartelijke ontvangst ten deel. Tal van corporation met vaaudels, de minister-president StoïlofF, de ministers van justitie, oorlog en middelen van verkeer, ais- mede de hofmaarschalk en de metropolitaan van Sofia waren aan het station aanwezig, om de deputatie te verwelkomen. Voor het paleis van den metropolitaan vereenigde zich eene talrijke menigte, die mgr. Clement wenschte te zien. Van het balkon hield hij eene toe spraak, waarin hij zeide, dat de deputatie naar Rusland was gegaan op verlangen van den vorst, de regeering en het volk, en de verzekering gaf, dat Rusland niets liever wenschte dan den voorspoed van Bulgarije. Hij besloot met de verklaring, dat, wanneer het volk, de vorst en de regeering in over eenstemming met elkaar handelen, zij zeker

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1