1 J A0. 1895 Vr dag 9 Augustus N°. 8849 e u i Op een dwaalweg= N egenenveertigste Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G ËVËrT T. ODÉ. Jjnitenlaiidsclie Berichten. DENEMARKEN. m .in w im Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BtJBEAB: BOTESIf RAAf SO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DBITSCH1ASD, De groothertog van Bade" bracht Maandag een bezoek aan Saarbrücken en aan het slag veld van Wörth. Er werden groote feestelijk heden te zijner eere aangericht. De keizer zond uit Cowes een telegram van instem ming en hulde. De koning van Saksen heeft de uitnoodi- ging van keizer Wilhelm, om 2 September in Berlijn te komen, aangenomen. De koning zal dan een der hoofdpersonen zijn van het Sedan-feest. De synode der Evangelische kerk heeft thans bepaald, dat de Sedan-dag dit jaar in Pruisen kerkelijk zal gevierd worden. De feestelijke legging van den eersten steen voor het gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm I op 17 dezer te Berlijn zal door alle ministers worden bijgewoond. De Pruisische regeering heeft bepaald dat in Oost-Pruisen, West-Pruisen, Pommeren, Brandenburg, Posen, Silezië, Saksen, Slees- wijk, Kassei en Wiesbaden kamers van land bouw worden opgericht. Yorst Bismarck heeft zijn vertrouwdsten secretaris, dr. Chrysander, plotseling wegge zonden, naar het heet op aandringen zijner dochter, gravin Rantzau, die den secretaris verweet zich ondraaglijk aan te stellen, zijn invloed op den oud-kanselier ten eigen bate aan te wenden en zich door zijn brutaal ge drag bij het gansche personeel te Friedrichs- ruh, zoowel als bij vreemde bezoekers, gehaat te maken. Graaf Rantzau, vorst Bismarcks schoonzoon, heeft het grootste gedeelte der taak van den ontslagen particulieren secretaris, dr. Chry sander, op zich genomen. Te Bronswijk is het bier-boycott, dat vijf tien maanden geduurd had, met de volko men overwinning der brouwers geëindigd. De boycott-commissie heeft al hare eischen ingetrokken, daartegenover zijn vijfgezellen, die tot nog toe niet in de werkplaatsen toe gelaten werden, weer aangenomen. BELGU. In de Kamerzitting van Dinsdag werd da behandeling van het school wetontwerp voort gezet. Op artikel 3 werden nog een paar amen dementen aangenomen, namelijk een van Ronvaux, strekkende om de hygiëne op te nemen in het program, en een van Juliaan de Vriendt, aldus luidende: »De Vlaamsche taal zal de voertaal zijn in al de lagere scho len der Vlaamsche gemeenten, de Fransche taal n al de lagere scholen der Waalsche gemeenten". Het laatste amendement werd aangenomen tegen den wil van de regeering, met behulp van de linkerzij. Artikels 3 en 4, het laatste handelende over mspectie door geestelijken, werden goedge keurd. De Moniteur behelst het koninklijk besluit waarbij het in werking treden der rechten op boter, margarine, room en melk op 20 Augustus wordt bepaald, alsmede het konink lijk besluit houdende voorloopige regeling der inning van den accijns op het maken van margarine en andere kunstmatige boter- soorten en het toezicht op de margarine- fabrieken. ENGELAND. Een nieuw bewijs voor het ineensmelten der beide afdeelingen van de unionistische partij is wel, dat Balfour het, gebruikelijke, schrijven, waarin zijne partijgenooten uitge- noodigd worden den 12n Augustus bij de opening van het parlement tegenwoordig te zijn, gericht heeft ook aan de liberale unionis ten. Chamberlain heeft zich daarentegen van het uitvaardigen van een dergelijk schrijven aan zijne eigenlijke partijgenooten onthouden. De regeering heeft den Engelschen vloot voogd in de Chineesche wateren gelast, aan hare eischen met betrekking tot den moord op de zendelingen desnoods met geweld kracht bij te zetten. Bij het bestuur der admiraliteit is een telegram ontvangen, meldende dat de kanon neerboot Linnet Maandag naar Foochow is gezonden. Uit Gibraltar wordt gemeld dat heden vijf Engelsche oorlogsschepen zullen vertrekken met verzegelde orders. Men denkt dat de Marokkaansche kust hun plaats van bestem ming is. De bekende socialist Friedrich Engels, de vriend van Kail Marx, is te Londen in 74- jarigen ouderdom overleden. Engels was eerst te Londen, later te Brussel secretaris van het centraal comité van den -internationalen conimunistenbond, en ijverde steeds voor de verbreiding der socialistische ideeën. Na den dood van Marx bezorgde hij de uitgave van het tweede deel van diens werk»Das Kapital". Be toestand van den koning begint ernstige bezorgdheid te wekken. Zijn nierlijden dateert reeds van 1891; de geneesheeren hebben nu ontsteking van de voorstanderküer geconsta teerd. Eenige specialiteiten zijn bij's koningS ziekbed geroepen. Christiaan IX is den 8n April 77 jaar geworden. RUSLAND. De czaar heeft verscheidene autoriteiten in de Fransche koloniën aan de Roode zee decoraties geschonken. Men hecht aan deze gebeurtenis een poli tieke beteekenis. De minister van financiën zal handels agenten naar Japan, China, Perztë en Bok hara zenden. O O S r E N R 1J K-U O N G A It IJ E. Maandagmiddag kwamen de koning en de koningin van Rumenië te Isehl aan. Aan het station werden zij ontvangen door den keizer, de keizerin, eenige aartshertogen en herto ginnen en graaf Goluehowski, die hen naar hun hotel geleidden, 's Avonds woonden de vorstelijke personen een galavoorstelling in den schouwburg bij. Dinsdagochtend bezocht de keizer liet koninklijk paarlater ontving koning Karei den minister van buitenlandsche zaken graaf Goluehowski en den Duitselien gezant te Weenen graaf Eulenburg, en 's middags was er diner ten hove. Wat er tusschen de verschillende politieke personen verhandeld is of zal worden, is na tuurlijk onbekend, maar gissingen dienaan gaande zijn in overvloed voorhanden. De algemeene verkiezingen voor den Boheemschen landdag zullen in liet begin van October gehouden worden. Uit Praag wordt tevens gemeld dat de Oostenrijksehe Rijksraad niet zal bijeenkomen voor het eindigen van de zitting van den Boheem schen landdag en dat het tegenwoordige voorloopige kabinet tot dien tijd zal aanblijven. De Hongaarsclie regeering heeft besloten tot het bouwen eener tweede groote brug over den Donau bij Pest, met spanningen van 360 meter. Aan een glasfabriek te Nicholsz in Hon garije hebben 300 arbeiders het werk ge staakt; de directeur Friedl is op gruwzame wijze vermoord. Tal van werkstakers zijn door de gendarmes in hechtenis genomen. Roman van Lotiiar Brenkexdorf, 16. Laat ik tt dan de waarheid zeggen. Ervvin van Hersdoiff is weer hier en ik heb hem zoo even gesproken. De verwachting, dat hij sterven zou, is niet bewaarheid, maar hij is een gebroken man, een ongeneeslijke zieke, een beklagens waardige schim van den Ilersdoi ff, dien ik tien maanden geleden voor mij zag. Verlamd en gebrekkig, is bij niet eens in staat zich zonder hulp te verplaatsen en zijn geheeie uitorlijk wettigt do vrees, dat hij gezondheid en '-racht nimmer terugbekomen zal, Deed ik verkeerd, VVerner, toen ik den ongelukkige, dien het toeval mij weder deed ontmoeten, vriendelijk begroette 7 Kleinzielige wezens zullen dit misschien eene overtreding noemen van hetgeen zij ais de plichten eener bruid beschouwen gij echter, dat weet ik, zuit daar anders over denken en mijn eigen geweten spreekt mij geheel vrij. Wij geraakten dus in gesprek en ik zou over dit onderhoud met een paar woorden zijn heengestapt, ais ik daarbij ook over mijne herinneringen aan het verledens had kunnen heenstappen. Maar wie zou dit van mij vorderen, nu ik het niet vermocht, toen hij nog door land en zee van mij gescheiden, toen hij voor mij gestorven was 7 Want op dit eene punt gevoel ik mij tegenover u schuldig aan onoprechtheid. Ik heb u wat vei zwegen, wat ik nimmer tor wille vun ons beider rust bad moeten verzwijgen. Maar ik vreesde, dat gij mij niet zoudt begrijpen, mij vooi" liefdeloos en trotsch zoudt houden, en omdat ik geen van beide was, liet ik mij, dwaas genoeg, weeihouden u te zeg gen, wat er in mij omging. Ik kampte tegen den vijand in mijn binnenste, dag aan dag, en hoopte altijd door meester te worden van deze aanvechtingen. Die hopelooze strijd zal de oorzaak mijner ziekte geweest zijn, en mogelijk ware het maar beter geweest, dat de kunst van den arts en de zorgvolle verpleging uwer moeder een minder gunstig gevolg hadden gehad. Want zelfs met den eenen voet in het graf, gelukte het mij niet de stem in mijn bin nenste tot zwijgen te brengen; zij vervolgde mij bij waken en droomen, in mijn ijlen en als ik na liet doorstaan eener crisis in een lichten sluimer viel. Ik ken uw edelaardig gemoed, geloof dat gij enkel vatbaar zijt voor wat groot is en goed ken uw afkeer van al wat laag en slecht is, en toch kan ik de gedachte niet van mij zetten, Werner, dat gij uit volle overtuiging iets gedaan hebt, wat in mijn oog verkeerd is, wat in den kring, waarin ik werd opgevoed, voor laag gehouden wordt, de gedachte, dat gij in elk voorkomend geval toch weer eveneens zoudt handelen. Ik ben de dochter van een krijgsman en wellicht zijn al mijne manlijke voorzaten krijgslieden geweestmijn vader werd in drie verschillende veldslagen gewond en mijn broeder, dien ik pus gekend heb, liet als vaandrig met een nhoera voor Duitschland" op de lippen bij Spicheien het leven. De indrukken, in mijne jeugd van alle zijden ontvangen, brachten er mij toe onverschrokkenheid en persoonlijken moed als een der vaste eigenschappen te beschouwen van een man van eer. Het. was mij ondenkbaar, dat ooit een man, die mijns vaders vriendschap genoot, zich zelf of een wezen, dat ondersteld kon worden onder zijne bescherming te staan, had kunnen laten beleedigen zonder van den beleedige op ridderlijke wijze satisfactie ta eischen. Zoo stond ik ook op dien nacht, toen ik met mij zeif in heftigen tweestrijd was of ik u over hel verraad van uw vriend zou spreken of niet, geen oogenbiik in twijfel, dat het gevolg van mijne mededeeling een duel tusschen u en Hers doiff zou zijn. Die zekerheid was vreeselijk voor mij. De gedachte dat gij in den strijd zoudt kunnen vallen, was mij bijna onverdraaglijk, en als ik aan de stem der liefde alleen gehoor ge geven had, dan zou ik gezwegen hebban. Maar ik verbeeldde mij, dat uwe eer er mee gemoeid was

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1