Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. P°st en Telegraphie. XJet conservatieve Haagsche Dagblad acht staatssubsidie voor de pensionneering van werklieden een "zuiver socialistisch beginsel, waarvan het de toepassing door het tegen woordig kabinet niet zou verwachten. jGeheel iets anders is een regeling bij de wet van de pensionneering van werklieden en daarmede gelijk te stellen personen, indien zin, dat zij den grondslag der uitkeeringskas- sen zal vaststellen, en de bijdrage bepalen, door patroons en werklieden op te brengen, of we! het door den Staat op zich nemen ran een geldelijken last, die zeer drukkend zou kunnen worden." De commissie is naar de meening van het Dagllad nogal onpartijdig gevormd, al wil het voorkomen, dat het element, 't welk niet terugdeinst voor staatssocialistische proefne mingen, er sterk in vertegenwoordigd is. De bevoegdheid, aan ieder der leden gegeven om bij afzonderlijke nota sjn eigen zienswijze, afwijkende van die der meerderheid van de commissie, te doen kennen, acht het blad een heilzaam correctief tegen het te groote betee- kenis hechten, ook door de regeering, aan 't meerderheidsadvies. Volgens een mededeeling van den heer De Ras in de Limb. Koerier is de tot standkoming der Nederlandsche wapen fabriek te Maastricht voornamelijk te danken aan den beer P. A. L. van Ogtrop en den oud-kolonel der marine Van Steijn, Reeds bij voorbaat acht de heer De Ras de bewering onaannemelijk, dat de binnen- landsche nijverheid niet evengoed in staat zou zjn als de buitenlandsche om de vereischle geweren te vervaardigen, terwijl hij er ten overvloede op wijst, dat man nen als de hierboven genoemden, die ge steund worden door Wertheim Gom- pertz, Hope Co., de Banque de Paris ■et des Pays-Bas, enz., toch niet over het ijs van den nacht zullen zjn gegaan en dat zij zich daarom wel eerst persoonlijk zullen 'hebben overtuigd, dat de leiding der op te 'richten fabriek in bekwame en vertrouwde handen zal worden gegeven. Krijgt de te Maastricht op te richten fabriek •de gunning der geweren, dan zullen daarin 400 Nederlandsche werklieden minstens gedurende 2 jaar brood en werk vinden. En mocht onverhoopt de zaak niet doorgaan, toch verdienen, zegt de heer De Ras, de mannen van het initiatief onze erkentelijkheid. Zij hebben het bewijs geleverd, dat bet gezegde ten volle waar is, dat een nationale en goede taak te Amsterdam altijd steun vindt. De gisteren te Rotterdam gehouden koffie veiling der Nederl. Handel-Maatschappij ken merkte zich door zeer geanimeerden koop lust. Goed ordinair Java, gebaseerd 54% ct., liep tot 55% ct. op, en de geveilde Santos bracht gemiddeld den taxatieprijs op. De hooge prijs, voor Java besteed, staat in ver band met den betrekkelijk geringen voorraad. Dat Santos niet meer dan den getaxeerden prijs opbracht, is verklaarbaar, daar het ge veilde voornamelijk uit minder gewilde soor ten bestond. Uit den afloop der veiling blijkt de algemeene vraag voor consumptie duidelijk. De heer A. Plate, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, heeft als voorstan der van den persoonlijken dienstplicht zijn zoon bij het regiment grenadiers en jagers en wel bij laatstgenoemd korps, dienst doen nemen. Een goedkoope trein der H. IJ. S. M. van Rotterdam, Den Haag, Leiden en tusschen- gelegen stations vervoerde gisterochtend onge veer 900 plezierreizigers naar Alkmaar en Den Helder. Heden vertrokken van Den Haag met den excursie-trein der S.-Sp. ruim 400 personen naar Arnhem, Velp, Nijmegen enz. Op den a.s. verjaardag van H, M. de Ko ningin zullen te Yiaardingen van gemeente wege 2 volksconcerten worden gegeven op de Westhavenplaats en wel 's middags van 24 door de Harmonie-vereeniging Concor dia en 's avonds van S10 door het muziek korps van de dienstdoende schutterij. Men meldt uit Amsterdam aan de N. B. Ct. Oader begunstiging van goed weder werden gisteren op 5 pleinen aan 5000 schoolkinde ren feesten bereid, die onder toezicht van onderwijzers en leden der vereeniging tot ver edeling van volksvermaken goed ziju geslaagd. Op Weesperplein, Westennaikt, Jonas-Daniel- Meijerplein, Muiderboseh en Amstelveld ver maakten zich telkens 1000 kinderen met ver schillende spelen, alstouwspringen, blokjes werpen, huppelen, roosjessteken, touwklim men, ver-springen, op trippen loopen, garen oprapen en opwinden, om prijzen, bestaande in kinderspeelgoederen als bouwdoozen springtouwen, naaidoozen enz. Op ieder plein luisterde een muziekkorps de feesten op, en de kinderen werden ont haald op koek, krentebrood, melk, chocolade en bier. De kosten, ad f 1600 a 2000, waren door enkele vermogende kindervrienden bijeen gebracht. Naar men aan het JLlld. mededeelt, heeft een der gemeente-veldwachters uit Ouderkerk aan den Amstel zich uit de voeten gemaakt met een som van omstreeks f 60, welke iiij van een boer had ontvangen om in het dorp af te dragen. Tot dusver heeft men zijne ver blijfplaats nog niet opgespoord. Boven Kampen woedde Dinsdagavond een kort maar hevig onweder, vergezeld van geweldige regens. De bliksem sloeg in de woning van den kastelein K. Zwart en veroorzaakte brand, die door de brandweer tijdig gebluscht werd. De bewoners zijn met den schrik vrijgekomen. In een te Utrecht gehouden vergadering van lederhandelaarsschoenwinkeliers en schoenmakers is besloten, van af beden de reparation van schoemvei k met 15 a 20 pCt. te veihoogen. Bij een onweder, dat gistermiddag omstreek s vier uur te Zutfen uitbrak, zijn zes perso nen, die oöder een bergplaats van gereed schappen nabij de begraafplaats schuilden, door het inslaan van den bliksem getroffen. Allen werden in bewusteloozen toestand gevonden en later bleek dat twee hunner waren overleden. Te Boxtel werd gistermiddag de schoon maakster der staatsspoorwegen, de wed. Bakx, bewusteloos op het terrein gevonden. Men denkt dat zij van een rijtuig, waarvan zij bezig was de ruiten schoon te maken, is ge vallen. Eenige oogenblikken daarna overleed de vrouw.. Gisternacht is on zee nabij Vlissingen een Belgische loodssloep omgeslagen, waarbij de Belgische zeeloods Rakelboom, te Vlissingen woonaehtig, is verdronken. Yiaardingen. Door B. en W. is aan den gemeenteraad voorgesteld bij de Maatschappij voor Gemeente-crediet te Amsterdam eene geldleening aan te gaan, groot f480,000, tegen den koers van 96% pCt. en rentende 3 pCt. 'sjaars, zoo tot conversie van de lee ningen van 1888, 1889, 1890,1893 en 1894 als tot bestrijding der-kosten van aankoop en uitbreiding der gasfabriek, enz. Hierdoor zal de geheele schuld veel vroeger worden ge delgd, terwijl bovendien eene rentebesparing wordt verkregen van f12159.50, Delft. De gameenterekening over 1894 bedraagt in ontvang f 1,141,258, in uitgaaf f 1,076,875; batig saldo f64,383.' Amsterdam. De vereeniging tot verede ling van het volksvermaak alhier heeft zich, evenals vorige jaren, aan het hoofd gesteld van de openbare viering van den Koninginne dag. Nu het gewone feestterrein door de tentoonstelling is in beslag genomen, heett het bestuur een overeenkomst gesloten met het tontoonsleSlingscomité, waardoor de toe stemming werd vei kregen tot het toelaten op 31 Augustus van 5000 kinderen der open bare en bijzondere scholen op het tentoon- stellings-terrein. Het achtergedeelte van dat terrein wordt door de vereeniging in orde gebracht tot ontvangst en traktatie der kinderen. Alle openbare scholen le en 2e klasse, der R.-k. armenscholen en de "VVaalsche diaconie scholen zullen van de partij zijn. Op de Wes terstraat zal des namiddags een muziekuit voering gegeven worden door de stafmuziek van het 7e regiment infanterie, des avonds zal die straat over haar geheele lengte a giorno worden verlichtin een geïllumineerde mu ziektent zal door de jWilhelmiiia-kapel" con cert worden gegeven. De fontein op het Frederiksplein zal 's avonds worden vei licht en daaromheen een illuminatie k giorno worden aangebracht. Op den Amstel hebben des namiddags volks- roeiwedstrijden plaats voor beroepsroeiers en liefhebbers. Des avonds wordt een feest op den Amstel gegeven, opgeluisterd door muziek en illumi natie, en besloten door een gioot vuurwerk. Dinsdagavond werd een openbare ver gadering van timmerlieden gehouden ter bespreking van de bestekken voor den bouw van het nieuwe postkantoor alhier, daar in die bestekken wel bepalingen zijn opgeno men omtrent den weiktijd, verzekering der werklieden enz., doen geen miuimura-loon is voorgeschreven. Twee sprekers voerden het woord, waarna door den voorzitter werd medegedeeld, dat van de zijde der Amsterdamsche patroons verklaard was, dat dezen de Amsterdam sche Iconen zullen handhaven. Een motie werd voorgesteld en aangenomen, waarbij op de Amsterdamsche timmerlieden een beroep werd gedaan, dat dezen, indien de aannemer van het postkantoor zich niet houdt aan het Amsterdamsche standaard- loon, alles in het werk zullen stellen, om het staudaardloon te handhaven. Besloten werd aanstaanden Zaterdag een storting van 10 cents per hoofd te doen ingaan voor een strijdkas, om zoo mogelijk het werken beneden het Amsterdamsche loon aan het postkantoor tegen te gaan. Zoo noodig zal het werk belet moeten worden. Naast de strijdkas werd daartoe een geheime organisatie aanbevolen, opdat de tactiek en de strijdmiddelen niet zoo spoedig bekend zullen zijn. Mep pel. Vanwege de exploitatie-maat schappij zullen de stations alhier, te Ilooge- veen, Assen en De Punt versierd worden voor de komst der beide vorstinnen in Drente. Te dezer plaatse is men reeds druk bezig met de voorloopige werkzaamheden, noodig voor dat vorstelijk bezoek. Ook de uitstallin gen der winkels toonen reeds aan, dat het bezoek van HII. MM. ophanden is. De collecte langs de huizen, ten doel hebbende de ontvangst luisterrijk te maken, brengt veel op. Door de geheele stad is men met het inzamelen bezig en uit de bijdragen, die persoonlijk worden afgegeven, mag men afleiden, dat men met het bezoek der Ko ninginnen algemeen zeer ingenomen is. Breda. De ^Broederschap der Notaris sen in Nederland" hield Dinsdag alhier hare jaarlij ksclie algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer N. Imrick, no taris te Deventer, lid van het hoofdbestuur. Uit het verslag van den algemeenen secre taris bleek o. a., dat de broederschap thans telde 481 leden, dat dit jaar zich vele nieuwe leden hadden aangemeld, doch dat meerdere toetreding zeer gewenscht blijft. Eene door het hoofdbestuur voorgestelde reglementsherzienina werd aangenomen. De heer C. van Olst Jr., notaris te Am sterdam, werd hei kozen als lid van het hoofd bestuur, tevens lui van het dagelijksch be stuur, terwijl in de plaats van den heer P. Smidt Schaaft" te Stiens, die aan de beurt van aftreding, doch niet herkiesbaar was, werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur de heer L. N. G. van Dullemen, notaris te 's-Her- togenbosch. Als plaats voor de eerstvolgende algemeene vergadering werd aangewezen Nijmegen. Na afloop der v ergadei ing maakten de leden, die in grooten getale vvaten opgekomen, een gemeenschappelijke» rijtoer cn vereenigtlen zich daarna aan den maaltijd in hotel ))Flora" te Teteiingen. Het kerkbestuur te Buren heeft besloten, m antwooid op het schnjveti van II. M. de Koningin- Regentes, waarin zij luie ingenomenheid betuigt inet het vinden van liet giaf van punses Marie van Nassan-Ilohenlo, aari II. M. mee te deelen, I dat het keikbestuui gaai ne de bevelen zal afwach- ten, hoe verder in deze zaak to handelen. Naar men belicht, heeft een Duitsch ingenieur het middel gevonden om het dme pl.Ulna-draad in de eiecliische gl leilampen te vei vangen door aluminium. De obelisk van Luvor op de Place de la Con corde te Panjs heeft nu leeds herstellingen moeten ondergaan. Gedmende de laatste 50 jaren heeft de obelisk door inwateien en bevne- zen meer geleden dan m Egypte geduiende 2000 jaren. Een levensbeschnjving van Koningin-Victoiia van Engeland zal, volgens The Bookman, eeilarig uitgegeven worden. Het noodige materiaal is I gesteld in handen van eene dame. die liet volle vertrouwen der Koningin bezit en die het ba- vveiken zal. Het hof te Liveipooi heeft een 35 jarige naai ster, die in di ie gevallen onbevoegd vet ioskuu- digen bijstand vei leende, en daaibij den dood van een der patiënten veroorzaakt heeft, tot 15 jaar tuchthuisstraf verooideeld. Een Madonnabeeld in de St.-Agostino kerk te j Rome, waai aan wondeilnacht werd toegeschreven en dat met kostbare edelgesteenten was versierd, is geplunderd door een dief, die zich daar had i laten insluiten. De man werd echter bij het opensluden van de keilt betiapt en govangen- genomen. Hij bleek voor een waarde van f 25,000 I gestolen te hebben. Het bankiershuis Gobr. Bingen te Genua is failliet gegaan met een passief van twintig mil- iioen lire. Da beide firmanten zijn te Karlsbad en Parijs en hebben een gedeelte der boeken onder hunne beiustmg. Er worden stappen gedaan, hon in handen te Knjgen, Da rijkste student in de Vereenigde Staten, zoo niet van de geheele weieid, is volgens een te Louisville verschijnend blad, een zekeie Walter S. Hobart, die aan de Ilaivard uuivei- siteit in Nooid-Amenka studeert. Dit jonge mensch heeft een maandgeld van 50,000 dollars (f125,000). De gelegenheid lot verzending der correspon dentie naai Akassa, Conakiy, Grand Bassa, Sherbro, Quittab, Little Popo, Grand Popo, Grand Lahou, Smoe, Marshall, Kotonon, Lome, Grand Bassam, Monrovia, Saltpond enzbestaat door middel van het stoomschip Winnebah. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 9 dezer, des namiddags ten 12.30 ure De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Voor postzegelverzamelaars is het niet van belang ontbloot, te weten, dat de Griekxche regeering ter gelegenheid van de in het volgende jaar te Athene plaats vindende internationale Olympische spelen (begin Maart tot einde April) herinneringspostzegeis zai uitgeven, geduiende den duur der feestelijkheden. Het grootste ge deelte van de opbrengst zal worden gebruikt om de spelen schitterend te doen slagen. Binnenkort zullen 15 verschillende typen dezer postzegels, die op artistieke wijze worden uitgevoerd en een afbeeling van gebeurtenissen uit de mythologie geven, te Parijs vervaardigd worden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3