kennisgeving. A0. 1895. Zaterdag 10 Augustus. N°. 8850 -f egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bu i t e nlandsclie Berichten 4 UIT G ËYE li ODÉ. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOIBR8TRAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone rogel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op het verzoek van FRANS VISSER, om ver dunning tot oprichting van een bewaar- plaats van benzine, in het pand aan de Overtnaassehe steeg no. 3, kadaster sectie C no. 180, nit hoofde van gevaar voor brand, afwijzend is beschikt. Schiedam, den 8sten Augustus 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER L.-B. Be secretaris, VERNÈDE. F It A s K K IJ K. De zaak der Zuider-spooonvegmaatschappij heeft weer een nieuwe wending genomen. Tengevolge van een nader onderzoek heeft de rechter van instructie Doppfer een ver volging doen instellen tegen Edmond Magnier, hoofdredacteur van de Événement. Magnier, die beschuldigd wordt van om- looping van ambtenaren, is op de vlucht. Hij heeft reeds ontslag gekregen als hoofd redacteur van het genoemde blad. De Figaro deelt het verslag mede van een interview met een hooggeplaatst ambtenaar het blad geeft te verstaan dat het de minister van oorlog zelf is over de moeilijk heden op Madagascar. Deze beweert dat die moeilijkheden sterk worden overdreven door de pers. ïWij zijn slechts drie weken of hoogstens een maand ten achter, maar stellig zullen wij te Tanana rive zijn voor het slechte seizoen." Wel erkende deze hooggeplaatste persoon, dat men met het hoofd (Wharf) en de rivier- boeten teleurstellingen heeft gehad. Thans moet men echter alles te boven zijn en wordt -de gezondheidstoestand der troepen dan ook dagelijks beter. Ook in een brief aan de Indêpendance uit Madagascar wordt beweerd, dat de approvian deering der expeditie tot nog toe met groote moeilijkheden gepaard ging, maar dat nu toch alles binnenkort zal vei beteren. Vooral de gezondheidstoestand moet al veel beter zijn. B E t G I E. In de Kamerzitting van Woensdag werd de behandeling van het-schoolwetsontvverp voortgezet. Betreffende de traktementen der onderwijzers werd een voorstel aangenomen, waarbij de onderwijzers naar de verschillende grootte der gemeenten in vijf categorieën wor den verdeeld en het minimum-inkomen voor de kleinste gemeente op 1200 francs vvoidt gesteld. Te Brussel is weder eene vergadering ge houden van de Brusselsche werkliedenver- eeniging met afgevaardigden van de liberale associatie. Men was het er over eens dat men bij de verkiezingen voor liet wetgevend lichaam moest samenwerken. De bisschoppen hebben een gemeenschap pelijk herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin zij op den brief van den paus wijzen! de katholieken aansporen hun onderlinge twisten bij te leggen c-n onder leiding der bis schoppen naar eendracht te streven in het be lang der katholieke zaak. Op een conferentie van bisschoppen te Mechelen is tot de uitvaardiging van dit schrijven besloten. DUITSCHLAND. De Nordd. Allg. Zeitg. spreekt het bericht tegen van sommige bladen, die beweren, dat Duitschland, Rusland en Frankrijk zich weder hebben verbonden om op Japan pressie te oefenen, teneinde spoediger de ontruiming te verki ijgen van de thans door dat land bezette streken op het vasteland in Oost-Azië. De Beiersche vereeniging van oud-strijders heeft op het graf der tijdens den oorlog van 1870/71 teMiinchen overledenFransche solda ten een prachtigen krans van rozen neergelegd. ïOok zij zoo zeide de secretaris der ver eeniging in zijne feestrede hebben gestreden en zijn gestorven voor hun vaderland. Wel waren zij onze vijanden, maar in den dood zijn vriend en vijand éen. Zij rusten in vrede!" ENGELAND. De secretaris der Chirieesche legatie te Lon den heeft aan de regeering het diepste leed wezen zijner ïegeering betuigd over de jongste moorden en de verzekering gegeven, dat zij alles zal aanwenden om de schuldigen te straffen. Aan de Britsclie oorlogsschepen in de Uhineesche wateren is tot dusver geen bevel gezonden om zich te verplaatsen. (Een sedert bij liet Britsclie zendinggenootschap ontvangen telegram meldt dat de Chineesche soldaten, die uitgezonden waren om de zen- dingslurizen te Kucheng te beschermen, daar binnengedrongen zijn en alles wat los en vast was geplunderd hebben, terwijl op de Chineesche overheid niet te rekenen valt. Dinsdag heeft Gladstone in eene zeer druk bezochte vergadering te Chester, welke door den hertog van Westminster gepresideerd werd, zijne toegezegde redevoering gehouden over de Armenische kwestie. De groote oude sprak meer dan een uur, met dezelfde wel sprekendheid en geestdrift, die steeds aan zijn redevoeringen gloed bijzetten. Iltj begon met te zeggen, dat de kwestie niets met partijen of godsdienst te maken hadzij vereenigt mannen van verschillende richting in den strijd voor menschelijkheid en rechtvaardig heid. Hij stelde een motie voor, waarin ver klaard werd, dat de regeering den hartelijken steun zou hebben van de natie, zonder onder scheid van partij, in alle maatregelen die ge nomen zouden worden om aan de Armeniërs een waarborg te verzekeren voor de veiligheid van leven, eer, godsdienst en eigendomde motie besloot met de verzekering, dat geen hervormingen van nut kunnen zijn, die niet geplaatst worden onder de vooi tdurende con trole van de groote mogendheden. De tegenwoordige staat van zaken in Armenië, zeide spreker, is liet geiolg van een ondraaglijk slechte regeering, sde slechtste op de geheele wereld". Een bezadigd en on partijdig onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de ergste vei halen van hetgeen er te Sasoen is gebeurd, niet overdreven zijn. Wat de particuliere correspondenten, meeren- deels uit eigen aanschouwing, over de ge pleegde gruwelen hebben gemeld, is te resu- meeren in vier woorden plundering, moord, roof, marteling, en voor al deze misdaden is de regeering te Konstantinopel verantwoorde lijk. De Koerden, de Tuiksche troepen, de politie-autorileiten en de ontvangers der be- h-stingen wedijverden, wie de grootste be drevenheid in het helsche vveik zou aan den dag leggen; en nog schuldiger zijndehooge ambtenaren van de Tuiksche regeering. De beweging van de Porte, dat de gruwelen der Turksche soldaten représaille-maatregelen waren voor oproerige daden van de Armeniërs, noemde spreker eenvoudig belachelijk. De Turksche regeering heeft weer dezelfde tak- tiek gevolgd als in 187G bij de Bulgaarsche gruwelen, en al de berichten eenvoudig ge loochend. liet is nutteloos met de Porte te onder handelen, en op hare belofte moet men niet vertrouwen, want die zijn even waardeloos als de bandteekeriing van een frauduleus bankroetier. Eenige maanden geleden be loofden de pacha's dat de Koerden zouden ontwapend wordende wapens werden afgenomen van de Koerden, die niet genoeg hadden medegedaan aan he*t moorden en plunderen, en aan andere, nog grootere schelmen gegeven. Wat nu betreft de eischen, aan de Turk sche regeering te stellen, men moet. matig wezen in zijn eischen en niet meer vragen dan strikt noodig is. De eenvoudigste manier om de zaak tot een goed einde te brengen, zou zijn den Tuik te bevelen, uit Armenië te trekken, want hij heeft geen recht daar te blijven; maar liet is zeer de vraag, of de drie mogendheden op dit punt éen van zin zouden zijn. Spreker zou den raad willen geven, dat men niet bevreesd moet zijn liet woord ge weid" uit te spre ken dat is een vvuord, dat rnen te Kon stantinopel uitstekend verslaat, en bet eenige argument, waarom men iets geeft. »Wij moeten," aldus besloot spreker, »op- passen niet meer te eischen dan recht vaardig is, maar minstens zooveel als noodig is, en wij moeten zorgen, dat wij dit ver krijgen, onverschillig of er tegengestribbeld wordt of niet." De door Gladstone voorgestelde motie werd daarna met geestdrift aangenomen. In den loop der vergadering werd de ontvangst medegedeeld van een cheque van 1000 p. st., aan de order van den Brit- scben gezant te Konstantinopel, tot stijving van het Armenische ondersteuningsfonds. De koning heeft blijkens het jongste bulle tin een rustigen nacht gehadzijn eetlust is goed. RUSLAND. Prof. Levóen die den Russischen groot vorst-troonopvolger vóór zijn vertrek naar Kopenhagen onderzocht, moet verklaard hebben, dat aan herstel van den lijder niet te denken valt. De leden van bet Abessinisch gezantschap te Petersburg hebben geschenken en deco raties ontvangen. Voor den negus bestemde de czaar liet kruis der Alexander-Nefsky-orde le klasse met diamanten, een fraai zwaard met diamanten getooid, en een rijk versierd kanonvoor de vrouw van den negus een stel toilet-artikelen van geëmailleerd zilver, bestaande uit vijftig stuks; voor den onder koning Ras Makonnen, de Anna-orde le klasse voor prins Damto de Stanislas-orde le klasse, een kanon en een gouden horloge verder een aantal kleinere geschenken voor de andere leden van het gezantschap. Men zou daaruit moeten afleiden dat het gezant schap wel degelijk echt is. De heilige synode zal later een Russisch kerkelijk gezantschap naar Abessinië zenden, bestaande uit den archimandriet, drie pries ters, een deken en zes sacristijnen. O O S T E N R IJ K-II O N G A R IJ E. Het Rumeensche koningspaar is Woensdag van Isclil naar Innsbruck vertrokken. De gansche keizerlijke familie deed hen uitgeleide. Op zijne terugreis, half September, zal de koning zicli eenige dagen le Weenen ophouden. Te Essegg hebben de Kroateu betoogingen tegen een Ilongaarsch tooneelgezelschap ge houden. De gendarmerie trachtte teveigeefs de rust te herstellental van personen wer den in hechtenis genomen. SPANJE. De regeering bereidt de uitzending voor van 100,000 man naar Cuba en zoo noodig meer, om den strijd te beëindigen voor het einde des jaars. Aan de Times woidt thans uit Havana geseind dat, blijkens vertrouwbare berichten het gevecht te Ba jamo in het laatst der vorige maand met een volslagen nederlaag der Spaansche troepen is geëindigd. De opstandelingen maakten zich daarbij meester \an een groote hoeveelheid geweren, ,8|

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1