cnin. Biiinenlandsclic Berichten. (H- mi.) ammunitie, den trein en de krijgskas, welke 16,000 dollar in contanten bevatte. De sterkte der opstandelingen in de provincie Santiago ■wordt thans geraamd op 20,000 man. B I S A E IJ I, De rechters, belast met de instructie van den moord op Stambouloff, hebben de vol gende, niet onwaarschijnlijke theorie omtrent het komplot gevormd. Zij vermoeden dat het moordplan beraamd is door drie groepen, die allen uit persoonlijke wraak handelden; n.l. de familie Tufektshieiï, de vrienden van majoor Panitza, en de verwanten van Torna Georgiefl', die in 1S92 te Sofia is opgehangen. Men veronderstelt, dat elk van deze groepen een der moordenaars heeft gekozen de familie Tufektshieff waarschijnlijk Halin Ifaloff die, naar men vermoedt, zich nog in Sofia schuil houdt. De groep Panitza is, meent men, ver tegenwoordigd door Bone Georgieff. een intiem vriend en vroeger secretaris van Panitza, ter wijl de derde moordenaar een van de beide broeders van Torna Georgiefl' zou zijn. Var. dit drietal vermoedelijke daders is alleen Bone Georgiefl' in hechtenis; het is twijtelaehlig of de Macedoniër Athanas, die op den avond van den moord uit Sofia ver dween, bij de daad betrokken is. Men houdt het er voor, dat de drie moordenaars eerst kort vóór den aanslag naar Sofia zijn geko men en zich daar verborgen hebben gehou den tot alles voor de uitvoering van het plan gereed was. Daardoor laat het zich verklaren, dat noch PetkofF, nocir StamboulofFs knecht de moordenaars heeft herkend, en dat geen der personen, die getuigen waren van den aanval, hen vroeger ooit hadden gezien. De justitie schijnt van meening te zijn, dat de politie niet medeplichtig was aan de mis daad, maar eenvoudig verregaande onbe kwaamheid aan den dag legde, evenals bij den moord van minister Beltcheff. De gen darmes, die op een afstand hadden staan toekijken zonder StamboulofT te hulp te komen, zijn in de gevangenis gezet. E G Y P T B. De Polit. Corresp. deelt mede,dat de khedive nog drie weken te Ivonstantïnopel zal blijven. 1 II 11 I E A, Volgens tijding uit Rio de Janeiro aan de Times schijnen de opstandelingen in Rio Grande do Sul de vredesvoorwaarden van da regeering te verwerpen. Zij beginnen zich weer samen te pakken, evenals de regeerings- troepen, en men verwacht dat de vijandelijk heden hervat zullen worden. De partij van den gouverneur De Castilhos wenscht dat, maar het volk en de vice-president verlan gen naar vrede. Het Tsung-li-Yamen heeft besloten tot afzetting van den eersten minister IIsu- Yung-Yi. Uit Hongkong wordt gemeld Een groote verwoede meuigte viel Woens dagnamiddag de Engelsche en Amerikaan- sche zendingshuizen aan te Futchan bij Canton en vernielde de hospitalen. Eenige zendelingen vluchtten naar Slrameen, andere bleven te Futchan. Een Chineesche kanon neerboot werd gezonden om de orde te herstellen. Het gerucht loopt, dat de zendingshuizen in de provincie Kwangtung zullen worden vernield en al de zendelingen zullen worden verdreven naar de tractaat-havens. De vege tariërs zijn thans 12.000 man sterk, goed gewapend en georganiseerd en in staat de Chineesche troepen het hoofd te bieden. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Reorganisatie van het Landbouw- en Tuin- louw-onderwijs. Het afdeelingsverslag is verschenen over de aanvullingsbegrooting vau binnenlandsche zaken, betrekkelijk bovengemeld doel. Over de voorgenomen reorganisatie van de rijkslandbouwschool en de beoogde regeling van het tuinbouw-onderwijs waren de gevoe lens verdeeld. Zij die ze afkeurden opperden het denkbeeld om de rijkslandbouwschool op te heffen en liever te subsidieeren gemeen telijke en particuliere land- en tuiribouwvak- scholeu op verschillende plaatsen des lands. Dit denkbeeld vond echter bestrijding, omdat er behoefte bestaat ook aan inrichtingen voor onderwijs op breederen en meer wetenschap- pelijken grondslag. Terwijl eenige leden het internaat op de rijkslandbouwschool wenschten behouden te zien, juichten vele anderen de afschaffing er van toe. In de vereeniging der inrichtingen voor land- en tuinbouw-onderwijs te Wageningen zagen vele leden bezwaarniet alleen wegens de vestiging te Wageningen, maar ook wegens de concentratie op zich zelve. Anderzijds evenwel werden deze geopperde bedenkingen niet beaamd. Velen stelden zich weinig voor van de hervormingen die de regeering beoogt om de inlichting der afdeeling A van de rijksland bouwschool beter aan bare eigenlijke bestem ming te doen beantwoorden; doch ook hier omtrent bleek verschil van gevoelen te be staan. Instemming werd betuigd met het denk beeld om bij het onderwjjs aan deze afdeeling meer tijd dan tot dusver te doen besteden aan de practisehe vorming der kweekelingen. Het denkbeeld om aan de afdeeling A een klasse voor de Indische afdeeling te verbinden, werd door zeer vele leden krachtig bestreden doch hiertegen werd opgemerkt dat reeds thans velen met het oog op de Indische cultu res het onderwijs aan de afdeeling A volgen, hoewel daarbij nagenoeg uitsluitend met de behoeften van den Nederlandsehen landbouw rekening wordt gehouden. Van verschillende zijden werden vele beden kingen geopperd tegen de beoogde inrichting der H. B. S. met 3-jarigen cursus, terwijl sommige leden meenden dat de afd. B der rjjkslandbouwschool voor den landbouw hier te lande kan worden gemist, en wenschten dat z'j geheel worde ingericht voor het onder wijs in den Indischen landbouw. De voorgenomen uitbreiding van liet onder wijs in den kolonialen landbouw vond bij vele leden bestrijding, omdat zij er, met 't oog op de speciale toestanden in de tropische gewesten, weinig practisch nut van ver wachten. De verdedigers deden e\enwel opmerken dat voor de theoretisch opleiding althans hier te lande over veel betere leerkrach ten en hulpmiddelen kan worden beschikt dan in Indië; de verdere practisehe oplei ding zou dan ginds kunnen geschieden. Met de voorgenomen regeling van het tuin bouw-onderwijs waren veie leden niet of slechts ten aanzien van enkele punten ingenomen. Anderen ecluer begroetten het met levendigen bijval, dat eindelijk in een lang gevoelde leemte zal worden voorzien op uitgebreide schaal. De oprichting van tuinbouvv-wintercursussen, vooral ook tuinbouw-winterscholen, vond bij velen instemming. Sommige leden wenschten dat het onderwijs op de tuinbouwschool niet te theoretisch doch in hoofdzaak vak- onderricht zou zijn. Eenige leden meenden dat de bezoldiging van de chefs de culture minstens f 1000 moet bedragen, opdat men verzekerd zij van kundig en besciiaafd personeel. Sommigen achtten bet ongewenscht dat de boocere cursus voor tuinbouw zich zou aansluiten aan de rijkstuinbouwschool, zoo dat zij, die de" school hebben afgeloopen, zon der examen tot dien cursus zouden worden toegelaten. SCHIE1>A3I, 9 Augustus 1895. Hsdennamiddag t« tv*« uur werd door burgemeester en wethouders ten raadhuize alhier aanbesteed: het uitvoeren van verfwerk aan gebouwen en bruggen en schoolbanken, in 2 perceelen. Hiervoor waren 8 insclirijvings- biljetten ontvangen, en wel vanT. Stahlie perceel I f400, perceel II f742; P. F. van der Hammen, I f440, II f695; P. Hoogen- boezem, I. f450, II 740; L. Perquin, I f 421, II f684; M. van der Burgh, I f 333, II f 868 J. F. J. Bakker, te Rotterdam, II f798; Gebr. Van der Hammen, I f 435, II f 692 A. J. Schreuder, I f423, II f688. Door burgemeester en wethouders werd dadelyk de gunning gedaan, en wel perceel I (verfwerk aan gebouwen en bruggen) aan M. van der Burgh, voor f 333, en perceel II (schoolbanken) aan L. Perquin, voor f684, beiden alhier. Na afloop hiervan werd aanbesteed het maken van een haven en het verhoogen van een gedeelte van den Frankelandschen dqk nabij het Westerhavenhoofd te Schiedam, met bijkomende werken. Hiervoor waren mede ingekomen 8 in schrijvingsbiljetten, en wel van Adrs. Lod der, te Oud-Beierland voor f 26948.Corns, van der Vlies alhier voor f27100.Corns. Boer te Siiedrecht voor f28300.Jan van der Plas te Ilardinxveld voor f 28680. W. L. Schram Klaasz te Siiedrecht voor f 29500.D. van Wingerden en Jacs. Schreuders te Oud-Ivra!ingen voor f35432.77 Corns, Visser Gz. te Siiedrecht voor f35937. en Leendert Brandt Dz. te Giesendam voor f 3G200. De toewijzing zal later geschieden. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 13 dezer zal niet plaats hebben. Naar men verneemt, heeft de minister van waterstaat aan de Hollandsche spoor wegmaatschappij het voornemen te kennen gegevenom met 1 October de halte Veenenburg als zoodanig op te heffen, en die overeenkomstig het verzoek van inwo ners van Hiilegom en omstreken over te brengen naar Hillegommerbeek. Bij min. beschikking is bepaald, dat de adspirant-ingenieur van den rijkswaterstaat A. R. van Loon zal dienst doen als inge nieur in het zuidelijk arrondissement van het 4e district, ter standplaats Almelo. Naar wij vernemen, is door de regeeringen van Groot-Britannië en van Nederland de keizer van Rusland uitgenoodigd een zijner onderdanen te benoemen tot arbiter ter be slissing van het geschil wegens de Costa- Rica-Packet. Volgens art. 1 van het tractaat van 16 Mei j.l. moet die arbiter zijn »un jurisconsulte d'une reputation incontestée". Blijkens eene vanwege de Zwitsersche regeering bij het departement van bnitenland- sche zaken ontvangen mededeelïng, is ook het koninkrijk Siam toegetreden tot de conventie van Geneve van 22 Augustus 1864 voor de verbetering van het lot der gewonde krijgs lieden bij de legers te velde. De Hollandsche ijzeren-spoorweg-maat schappij zal binnenkort aanbesteden den onder bouw van de, ten behoeve van de nieuwe verbindingsbaan om Rotterdam, te maken overbrugging over de Schie. Dat werk zal omvatten twee landhoofden en een water- keerenden kaaimuur. De kosten zijn geraamd op f 40,000. Aan de geabonneerden op het weekblad JDs Hollandsche Lelie is een circulaire verzonden waarin de lezeressen worden uitgenoodigd bij te dragen tot een geschenk, als bewijs van sympathie aan mevrouw Van Heuvelinck, die als mede-redactrice aftrad. Deze oproeping is onderteekend door de dames Welmoed Renier, Hoofdsteeg 43, Rot terdam, Anna van Erpecum, Hoofdstraat 26, Schiedam, en Alida van der Dussen, Nieuwe- haven 138, Rotterdam. Zij verklaren zich bereid de bijdragen in ontvangst te nemen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verbooging van het zedelijk bewustzijn deelt mede, dat de jaarvergadering zal gehouden worden te Alkmaar, op Donder dag 10 Oct. Aan den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam is Woensdagavond de 10-jarige M. A. Staay door een zandtrein overreden. Bijna de geheele trein ging over het lichaam van den jongen heen. Hij werd dood opgenomen. Het Engelsche stoomschip Sirathgyie, 26 Juli van Scranton bij Mobile naar Rotterdam vertrokken, heeft 3,203,000 vierk. voet hout aan boord, in den vorm van planken. De lading planken, eenige jaren geleden per Great Eastern van Montreal verscheept, buiten rekening latend, is die per Strathgyle de grootste houtlading, die ooit uit eenige Noordamerikaansche haven verscheept werd. De Dordrechtsche Courant meldt, dat in de Woensdagavond gehouden vergadering van de vereeniging sTimmerlieden-Patroons-Ver- eeniging Dordrecht" te Dordrecht met alge- meene stemmen besloten is, de werklieden doorloopend tegen ongelukken te verzekeren. Dit besluit 'treedt met 1 Januari 1896 ia werking en is verplichtend voor alle leden van genoemde vereeniging. Een honderdtal Amerikaansche predikanten van de Presbyteriaansche kerk brachten giste ren een bezoek aan Amsterdam en namen eenige kerken en inrichtingen in oogenschouw. De heeren doen een rondreis door Europa. Zij komen thans uit België. Op 2 Augustus j.l. is vanwege de com missionairs in effecten Ph. en Co., te Am sterdam, aan het spoorwegpostkantoor aldaar aan het centraal-station bezorgd een behoor lijk gecacheteerde brief, o. m. inhoudende 3 biljetten van 1000 mark, welke brief be stemd was voor een firma te Haarlem; bij opening aldaar was uit dien brief verdwenen een bankbiljet van 1000 mark, D. no. 129242. De badplaats Zandvoort blijft, niettegen staande het buiig en ongunstig weder van den laatsten tijd, toch hare aantrekkelijkheid steeds behouden. Op 1 Aug. logeerden aldaar 1477 badgasten en 371 dienstboden, terwijf het badhuis voor minvermogenden, de Amster- damsche vacantie-kolouie en het Haarlemsch kinderhuis aan 169 personen de gelegenheid verschaffen -om genezing of verfrissching te zoeken. Dagbezoekers zijn er natuurlijk wei nig of geene deze wachten ongetwijfeld gunstiger weder af. Te Groningen is gearresteerd een arbeider in dienst van den heer A. M. Prins, verdacht van brandstichting in diens stroopakhuis, waardoor dit pakhuis en 13 woningen ver nield werden. Het gemeentebestuur van Sappemeer riep onlangs vrijwilligers op voor de bediening van de brandspuiten. In de aankondiging was echter geen melding gemaakt van de beloo- ning, welke voor iederen spuitgast bij politie verordening is vastgesteld, zoodat niemand zich aanmeldde. Burg. en weth. maakten toen gebruik van hun recht om voor spuitgasten en pijphouders ingezetenen hunner gemeente aan te wijzen. Dezer dagen werd een publi catie ter kennisse gebracht, met de namen van al de aaugestelden. In bonte mengeling prijk ten daar een aantal namen van burgers uit allerlei rangen en standen. Het gevolg hiervan was een algemeen pro test tegen deze aanstelling. In het hotel nStruvé" werd door de benoemden een ver gadering belegd, waarin een adres aan den gemeenteraad werd vastgesteld. Sommigen meenen, dat B. en W. voor den aandrang zullen zwichten. In navolging van Leeuwarden, om 's Zon dags de winkels te sluiten, hebben ook te Groningen onderscheidene kantoor- en win kelbedienden eene vergadering uitgeschreven, om le ijveren voor sluiting van de winkels op Zondag. De vergadering was echter zóo slecht bezocht, dat het nemen van besluiten uitgesteld werd tot eene tweede bijeenkomst, op 18 Augustus a.s. De ambachtsheerlijkheid van Kortenhoef, sedert 1839 in het bezit der familie Yan Pellecom, is voor f3000 gekocht door den heer De Bond, te Baarn.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2