Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengdo Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. O ii (1 c r w ij s. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Onlangs is gemeld, dat de feestcommissie te Assen, voor het aanstaand bezoek der Koninginnen, het maken van plannen voor ie versieringen van de stad heeft opgedra gen tegen belooning aan den heer J. M. M. Bitter, beambte bij den rijkstelegraafdienst. Een aantal architecten, aannemers, schil ders enz. aldaar, hebben, naar aanleiding daarvan, een adres gericht aan den minister s tan waterstaat enz., met verzoek, de noo dde maatregelen te willen nemen, waardoor adressanten nu en in het vervolg niet door van het rijk bezoldigde ambtenaren in hun vak worden benadeeld. De Ned. brood-, koek- en banketbakkers- bond hield Woensdag te Utrecht hare jaar- jjjksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat bet aantal leden zeer is uitgebreid en thans bestaat uit 2 eere-leden, 738 gewone en 47 buitengewone leden. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f2678.42; het batig saldo bedraagt f483.48. Het voorstel om eene prijsvraag betref fende het vakonderwijs uit te schrijven, werd met 39 tegen 21 stemmen verworpen. Aangenomen met 36 tegen 8 st. werd het voorstel om aan de hooge regeering een adres te richten om steun teneinde voor de bakkerij in Nederland algemeene Zondagsrust te ver krijgen of te bevorderen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Dordrecht aangewezen. De heer H. F. Funke werd bij acclamatie als lid van het centraal bestuur herkozen. Door de afdeeling Almelo der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is kort geleden be sloten tot oprichting eener zelfstandige ver- eeniging, ten doel hebbende het bouwen van eenvoudige arbeiderswoningen, waarvan de huurders door wekelijksche afbetaling den eigendom kunnen verkrijgen, en werden be noemd toUleden der bouwcommissie de hoe ren mr. G. Jannink, II. Ledeboer, J. R. van "VYulfften Paltlie, J. II. Scholten Az. en N, Fr. Snel, allen aldaar. De Nuts-spaarbank heeft deze commissie een bedrag van tienduizend gulden a 3'/i pCt. toegezegd, onder beding, dat door particulie ren eeu dergelijk bedrag beschikbaar gesteld zou worden. In verband hiermede zijn aan de voornaamste ingezetenen van Stad en Ambt Almelo circulaires verzonden ter ver krijging der ontbrekende gelden. Het is te hopen en te vertrouwen, dat men hierin moge slagen. Bij het onweder van "Woensdagnamiddag is te Arnhem de bliksem in den afleider op den grooten toren geslagen. De klok bleef stilstaan, de geleider werd vernield, en een klein gat sloeg in het dak. De donderslag was zoo hevig, dat velaa die zich op straat bevonden, meenden zeiven getroffen te zijn. Enkele telephoontoestellen werden defect; de meesten sloegen aan en vertoonden een fel licht. Ook te Amersfoort is door de gezamenlijke schoenmakers met sjigpnaeene stemmen be sloten de prijzen van het schoen- en repa- ratiewerk met 10 pCt. te verhoogen, wegens de duurte van het leder. Te Ruhrort wordt een afdeelingsbureau gevestigd van da ichippers-vereeniging «Eendracht", te Rotterdam, welke zich ten doel stelt, de scheepsvrachten aan een zeker peil te houden. Sinds den 6n Juli des vorigen jaars is te Nieuwvliet, een gemeente met omstreeks 600 zielen, tot heden geen enkel sterfgeval voorgekomen. 's-Gravenliage. De groothertog van Saksen-Weimar en zijne dochter, de groot hertogin van Mecklenburgarriveerden gisteravond met den Duitschen trein van 9.20 in de residentie en werden door eenige autoriteiten begroet, waarna de vorstelijke personen zich in een te hunner beschikking gesteld rijtuig van het hof naar het Kurhaus te Scheveningen begaven. De Steeg. "Woensdagnamiddag brachten de Koninginnen met gevolg een bezoek aan de gravin Bentinck van Middachten, geboren gravin van "Waldeck en Pvrmont. De Koning innen werden aan het station door de familie Bentinck en den burgemeester ver welkomd. Daarna reden I1H. MM. in een open, met vier paarden bespannen landauer naar het kasteel Middachten. Om hatfzes keerden de Vorstinnen in een open victo ria,' welke door de Koningin zelve werd bestuurd, over Ellekom en Dieren naar het Loo terug. De graven van Middachten ver gezelden II.H. M.M. tot aan de grens van Dieren. De Steeg, Dieren en Ellekom hadden eere poorten ter eere van de Koninginnen opge richt, en overal wapperde de driekleur. De bestuurders van het Smithsonian institute te Washington hebben den Hodgkins-prijs (10,000 dollar) toegekend aan lord Raleygh en prof. Ramsay, de ontdekkers van het argon, om gelijkelijk tusschen beiden te woiden verdeeld. Inhoud van So. I (12e jaargang) van het Maandblad tegen de Fer» valscTiingenonder redactie van dr. F. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. Gevaailijke grondstoffen in de industrie. Onderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam Directeuren Dr. Van Hamel Roos en Hat mens. Controle-onder zoekingen(Meel Beschuit. Maisbloem. Honden-cakes. Thee. Boter. Bacterienvrije melk. Tokayer-wijnsoorten. Vruchten wijnsoorten. Cognac en Malaga. Geemailieerde voor werpen. Toiletzeepen. Marseille-zeep), Tinverbindingen in geconserveerde levensmidde len. Bedrog met zoogenaamde Coniferen- ciaaretten. Protest tegen gekleurde koffie. Wetenschappelijke Berichten, (Onderzoek op glucose in honing). Hygiëne en Industrie. Parelziok vleesch en melk. Tuberculose, Over het boorzuurgohalte van eenige vruchten soorten. Kvvas, een Russische drank. Corssrveeringsmiddelen. Invloed van het voedsel der koeien op de melk. Verteerbaar heid van gesteriliseerde en niet gesteriliseerde melk. De Nijl in dienst van de industrie. Een waarschuwingssignaal ter voorkoming van aanvaringen. Een nieuwe grondstof voor papierfabiikatie. Looizure inkt. Pruimen en suiker. Kunstmatige Ideur en geur der bloemen. Theecultuur in den Caucasus. Caoutchouc cement ter reparatie van wielbanden van rijwielen. Viskosine, een middel om het schuimen van bier te bevorderen. Gemengde Berichten. Vraag bord. (Nikkelvoorwerpen voor de huishouding. Blaud'sche pillen. Kaal hoofdigheid). Feuilleton. (Een en anderover slapen. Eigenaardige ziekte der letterzetters. Reclame-middelen van kwakzalvers. Melk- verbruik te Napels. Bacteriën in badwatei). De weervoorspellingen van Falb voor deze maand luiden: 411 Aug. Onweders en stormen nemen toe en bereiken omstreeks den 5n hunne grootste kracht. De neerslag gaat in de Alpenlanden in sneeuwbuien over. De temperatuur blijft koel. 1216 Aug. Na korten stilstand neemt de neerslag opnieuw vrij sterk toemet name om streeks den 16n kunnen onweders het talrijkst voorkomen. De temperatuur blijft koel. Sneeuw in de Alpen. 17—23 Aug. Bijzonder heftige verstoring van het weer, zich uitende omstreeks den 20n (kri tieke dag van de le orde met zonsverduistering) door zware buien en stormen. Op sommige plaatsen bestaat gevaar voor hoog water. In dezen tijd kunnen ook herhaaldelijk aardbevingen voorkomen. 2431 Aug. De neerslag vermindert opmer kelijk; 't wordt warm, vooral omstreeks den 27n. Onweders komen slechts sporadisch voor en zijn droog van aard. Het Btirgerbrauhaus, te Pilsen, waar het ver maarde Pilsener gebrouwen werd, is voor een groot gedeelte door brand vernield. Een aibei- der werd bij het blusschingweik gedood, en twee brandweermannen werden gewond. De groote brouwerij, op een fraaie plek even buiten de stad Pilsen gelegen, is als een stad op zichzelve met hare vele gebouwen en straten 7000 a 8000 man verdienen er den kost. Het weik in de brouwerij ondervindt echter geen vertraging door den brand. De schade bedraagt f300,000. Maandag zou zekere miss Adelaide Bassett te Peteiborourgli (Engeland) met een parachute uit een luchtballon nedeidalen zij kwam met het hoofd op den grond terecht, en werd ver morzeld opgenomen. Do paiachute bleek bij het opstijgen van den ballon in aanraking met een telegiaaflijn gekomen en daardoor gescheurd te zijn. Generaal Booth heelt in eeri meeting, door 15,000 personen bijgewoond, afscheid gpnomen var. 't Londensch garnizoen van het Heilsleger, nu hij weldra naar Zuid-Afrika, Niiuvv-Zeeland, Austiaüe en Indm verltekt. In de eerste partijen op het schaakcongres te Hastings was Bardeleben overwinnaar van Buie Biackburne van JanowskiWailbiodt van Teich- mannMason van TanaschTsehigorin van Pitsbuiy; Bird van Marco; Mieses vanFintey; Schiffers van Gunsbeig, en Steinitz van Vergani. Batavia, 12 Juli. Aan het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeli en onderhooriglieden, loopende van 19 Juni j.l. tot en met 2 dezer, wordt in de Jav. Cl. het vol gende ontleend: Groot-Atjeh. Den 20n Juni j.l. trok zich het volk uit Lamkrak te zamen op de heuvels tegenover de drie door onze hulptroepen bezette versterkingen ten westen van Biloel. Een gra- naatkaitets uit ons geschut dier benting en het geweervuur onzer hulptroepen deed de kwaad- gezinden achter de heuvels terugtrekken. Ook eenige der tijdelijke posten werden nu en dan door geweervuur verontrust. Te Tjot Rang werd daaidoor buiten de benting een Europeescb fuselier vei wond, die den volgenden dag over leed. Met de sawahbe wei king wordt allerwegen een begin gemaakt. Door het in orde brengen van waterleidingen en het maken van nieuwe zullen dit plantjnar een grnoter aantal savvahs bebouwd worden dan het vorige. Ook het aanplanten van Liberia-koffie wordt door de hoofden aangemoedigd. De werkzaamheden aan het landhoofd en het kolen-etablissement te Sabang (Pooloe Web) vor deren naar wensch. Onder hoorig bede n. Oostkust, Van de Oostkust vielen geene bijzonderheden te ver meiden. Noordkust. In hot Pedirsche bleef het na de verkiezing van den nieuwen radja rustig. Westkust. De voornamelijk tegen Tongkoe Tjihiq van Melaboeh gerichte beweging staat onder leiding van Toekoe Bindi, die er in slaagde de gemeenschap met Roending af te snijden. Tot steun van eerstgenoemde, die blijkt geheel onmachtig te zijn om de kwaadgezinden te ver drijven, is eene kleine versterking van de be zetting naar Melaboeh gezonden. Boeboen is door de marine getuchtigd. In eenige staatjes is een begin gemaakt met het planten van Liberia-koffie. De krachtige westenwinden hielden aan. Er viel meer regen. De gezondheidstoestand was gedurende den verslagtijd evenals vorigen termijn minder gun stig. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20, en dat van de beriberi-lijders daalde van 6 in den vorigen verslagtijd tot 3i/s. Het sterftecijfer was echter weder hooger. De commissie voor het geschenk, aan te bie den deor het N.-Ind. leger aan pastoor H. C. Verbraak te Atjeh, bericht een som van f 2048.77 te hebben ontvangen. Van II. M. de Koningin-Weduwe Regentes mocht Z. E. de gouverneur-generaal het vol gende telegram ontvangen, gedagteekend Het Loo, 7 Juli vlieden, bij uitreiking eercteekens Indische dapperen, brengen Koningin en Ik hulde en dank aan geheel Indisch leger. EMMA." Z.E. heeft den wnd. legercommandant uitge- noodigd om dit telegram bij dagorder ter kennis van het leger te brengen. Te Nieuw-Beierland heerscht in hevige mate de besmettelijke vlekziekte onder de varkens. Meer dan de helft dezer dieren zijn aangetast, en reeds een dertigtal zijn daaraan gestorven. Het schijnt van 't jaar voor Zuid-Beveland het boonenjaar te zullen zijn, meldt de Vcldp. Zoo veelbelovend als paardenboonen en andere boon- soorten staan, is in drie achtereenvolgende jaren niet gebeurd. Wel waren ze toen ook goed ge groeid, doch de aanslag was min, en als de aanslag moedgevend was, kwam er een ver nietigend kwaad in den vorm van millioenen insekten, welke de planten in korten tijd deden ineenschrompelen en geheel wa.irdploosmaakten. Thans echter van dit alles niets. Geen insek ten, geen slechte aanslag. Integendeel de plan ten prijken met een veelheid van peulen, die goed ont'.vikkèli zijn. De erwten wachten om «gepikt" te woiden ook hiervan zal de oogst zeer ruim wezen. De aanhoudende regens noen geen goed ain de aardappe'en, Uit Fueslan i kwam reeds de klacht, dat hier en daar de ziekte zich ver toont en thans wordt ook bericht dat op liet Hoogeland (ötr.) lieele stukken aardappelen, vooral de Tm ken. zwart loof krijgen, zoodat men daarvoor het eigste vreest. Ook onder da jammen, die daar m hoofdzaak worden uitgepocit, en tot heden zoo uitstekend stonden, moet zich hier en daar liet verdachtmakend verschijnsel vertoonen. In geen jaren zijn de Gaasterlandsche land bouwers zoo tevreden over den rogge-oogst ais thans. Vooreerst zijn de aren alle flink gevuld (in sommige telde men niet minder dan 80 korrels!) en ten tweede komt er veel stroo. Dit laatste is dit jaar wegens het vele hooi goedkoop; men verwacht 4 a 5 cent per bos. Van groot belang is het, dat hij droog binnenkomt. De haver belooft eveneens best. De aardappels staan zeer goed men vreest echter bij aanhou denden regen voor ziekte. De Gaasterlandsche zandgronden kunnen intusschen wol een weinig regen hebben. Daar te Dongen (N.-Br.) de tienden bij pu blieke verpachtirg geen knopers gevonden heb ben, worden zij tm vanwege bet rijk gemd. Tot dat doel is thans de landmeter Boon met drie andere beambten van het kadaster te 's-Hertogenbosc'i naar Dongen gezonden. De burgemeester van Opsterland heeft aan Ged. Staten van Friesland kennisgegeven dat het besluit van 13. en W. waai bij de onderwijzer Dijkstra tot tijdelijk onderwijzer te Siegerswoude werd benoemd, door hein niet ten uitvoer is gebracht, omdat hij het stnjdig met at t. 27, letter b der wet op het lager onderwijs oordeelde te zijn. Gedep. Staten zijn nu volgens genoemde wetsbepaling verplicht van des burgemeesters gevoelen aan de Koningin-Regentes verslag te doen. Bij den burgemeester, voorzitter der commissio in zake het vergaan van den logger Rotterdam te Maassluis, is van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes pene gift ingekomen van f 200 ten behoeve van de hulpbehoevende nagelaten betrekkingen van de bemanning van het in den naclit van '16 op 17 Mei j.l. in de Noordzee verongelukte loggerschip Rotterdam. Bij de weesinrichting te Neerbosch is gisteren van N. N. uit Amsterdam eene gift ontvangen van f 3000. Gisteren zijn de drie personen te 's-IIage, verdacht van de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. in de Boekhorststraat aldaar op eene jongedochter gepleegde aanranding, bij den rechter van instiuctie in verhoor genomen. ^LAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 7 Augs. Aangebracht door 245 log gers en 46 bommen 66,679 ton haring Op dat tijdstip in 1S94 door 257 loggeis en 76 bommen 78,008 1893 door 325 loggers en 181 bommen 129,894 a 1892 door jagerij, 322 log gers en 215 bommen 136,263 t> Marktprijs 8 Augustus f 13.50,1894 f 10.75, 1893 f7.75 en 1892 f9.50. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 018 zalmetf, waaronder 185 St.-Jacobzalmen, die voor f 0.70 tot 1.per Va kilo werden verkocht.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3