mm A". 1895. Zondag 11 en Maandag 12 Augustus. 8851. Eerste Blad. i I egenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlaiidsclie Berichten. UIT G EVER: T OpKÉ. 3 $- F* te S* Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B11REAV: BDTËRSÏBAAÏ 7 O. ^Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 10 Augustus 1895. Als dezer dageu in een of andere residen tiestad de vertegenwoordigers van verschil lende mogendheden elkander ontmoeten, moet een gesprek, dat lusschen hen gevoerd wordt, wel zeer gedwongen wezen. Immers, een Engelschman in het gezelschap zal opstaan ea gewagen van de vreeseüjke tooneelan, waarvan China getuige is geweest. Niet in een afgelegen deel, onder half verwilderden, maar schier onder den rook van de belang rijke koopstad Canton, heeft men zendelingen, zoo mannen als vrouwen, op de afschuwe lijkste wijze vermoord, en veischeidene zoo Britsche als Amerikaansche zendingsstations rijn door het gepeupel vernield. En als de Britsche gezant dan daarvan ophaalt, zal hij den Rus, den franschman en den Duitscher veelbeteekenend aanzien, en dezen misschien toevoegen>>En dat ras hebt gij beschermd tegenover den zege vlei ouden Japanner, en gij hebt dat ras aan geld geholpen een wer kelijk goed beloonde politiek!" Daartegen valt dan zeker zeer weinig in te brengen. Wat men in het laatste jaar van China heeft leeren kennen, getuigt van diep bederf, van totale afwezigheid eener ernstige regeering. Als nu de oogen nog niet opengaan, en door de groote mogendheden, met name Enge land en Amerika, aan de Chineezen niet een les wordt gegeven, zooals ze er nog nimmer een ontvingen, dan bekennen ze hun onver mogen, en zullen Rusland en Frankrijk van 'hun verkregen rechten in het zoogenoemde Hemelsche Rijk slechts wrange vruchten plukken. Dan zullen de spoorwegen, door Franschen in China aan te leggen, steeds kostbaar menscbenbloed kosten, en Rusland zal alles zelf moeten opvatten, waarin het de Japanners heeft verhinderd. In meer dan een blad is de opmerking ge maakt, dat de vermoorde zendelingen eigen lijk hun lot aan zich zelf te danken hebben. Wat deden ze ook in China, en wat bemoei den ze zich ook met de Chineezen? 't Is een vraag, die reeds gedurende meer dan twee eeuwen omtrent zendelingen is kunnen ge daan worden. Moordtooneelen staan schier op iedere bladzijde van de geschiedenis der zending opgeteekend. Dit alles heeft echter niet verhinderd, dat na eiken nieuwen moord, mannen en vrouwen vol toewijding zijn op gestaan om de plaats der gevallenen in te nemen. Maanden geleden schreef een der vermoorde zendelingen, de heer Stewart, aan zijn genootschap, dat er onheil dreigdemaar dat heeft deze menschen niet verhinderd op hun post te blijven. Bovendien, het is niet alleen tegen de zendelingen, het is tegen alle vreemdelingen gericht, wat thans in China voorvaltzen deling of ingenieur of koopman't is alles hetzelfde, en als het gele ras niet een krach tige tuchtiging ondergaat, doet de vreemde ling best, er vandaan te blijven. Het nieuw- opgetreden Engelsche ministerie zi.zich al aanstonds voor de oplossing van -an hoogst belangrijk vraagstuk geplaatst. Voor Duitschland breken de gedenkdagen aan; vóór vijfentwintig jaren vocht men op de hoogten bij Spicheren, bij Wörth't was de aanvang van een reeks glorierijke herinneringenzij, die toen ais jongelingen ten strijde togen en nu nog in het land der levenden verkeeren, zijn thans mannen ge worden, maar mannen met een schat van herinneringengeen wonder, dat er met opgewektheid feest wordt gevierd. Natuurlijk blijft ook keizer Wilhelm niet achteraan boord van het oorlogsschip Worth, behoorende tot het eskader waar mede hij zich naar Engeland begaf, om een bezoek aan zijn grootmoeder, de koningin van Engeland, te brengen, heeft hij een echt vaderlandsche toespraak gehouden, en zie, dat heeft het ongenoegen opgewekt van eenige Engelsche bladen. 'Ze verwijten den keizer, dat hij, zoo handelende, eigenlijk een zeer ongepaste daad heeft verricht. In de Britsche wateren, dus op Britsch grondge bied, is de keizer niet onzijdig geweest, doch heeft hij dingen gezegd, die voor de Fran schen niet aangenaam zijn om te hooren. De zaak zou in gewone gevallen niet veelte beteekenen hebben, doch thans blijkt eruit, dat de sympathie tusschen Duitschland en Engeland wederkeerig niet groot isde Duitsche pers toch laat zich ook niet onbe tuigd,en brengt de Engelschen de eigenlijk armzalige houding onder de aandacht, door de regeering, die tijdens den oorlog van '70 aan het bewind was, aangenomen. Te Chester is in de afgeloopen week een groote meeting gehouden, die een der aan zienlijkste mannen uit Engeland tot voor zitter had, en waarop door niemand minder het woord werd gevoerd dan door den ouden staatsman Gladstone. Zijn groote plannen mogen schipbreuk hebben ge leden, zijn rol als staatsman zijn afgespeeld, toch oefent zijn optreden nog altijd een buitengewone bekoring op de Engelschen, en ook nu waren ze in grooten getale opgekomen om den gevierden redenaar te hooren. Zijn onderwerp was: de Arme nische kwestie. Dat Gladstone's Turkenhaat nog niet bekoeld was, bleek reeds in den aanvang zijner rede, toen hij de regeering van den Grooten Heer te Konstantinopel de slechtste op de geheele wereld noemde. Plundering, roof, moord, marteling, in deze woorden is de behandeling van de Armeniërs door de Turken beschreven, en daarvan draagt de Turksche regeering de schuld. Doch over deze zaak met die regeering onder handelingen aan te knoopen, is een totaal nutteloos werk. Immers, zegt de heer Glad stone, de beloften dier regeering zijn niet te vertrouwen, ze zijn even waardeloos als de liandteekening van een fiauduleus ban kroetier. Een staaltjeEenige maanden geleden beloofden de Turksche pacha's, dat de Koerden dat zijn de lieden, van wie de Armeniéis het meest te lijden hebben zouden ontwapend worden. Welnu, men ont nam werkelijk de wapenen aan die Koerden, welke aan de geweldenarijen tegen de Arme niërs niet genoeg hadden deelgenomen, om ze te geven aan andere, aan veel grooter schelmen. Daarom, zoo zeide de heer Gladstone, moest men niet bevreesd zijn het woord ïgevveld" te bezigen. Dit is een woord, dat men te Ivom stantinopel uitstekend verstaat, en het eenige argument, waarom men iets geeft. De door den ouden spreker voorgestelde - motie werd natuurlijk aangenomen. Ze be helst dat de EngeKche regeering den harle- lijksten steun zou hebben van de natie, zonder onderscheid van partij, in alle maatregelen, die genomen zouden worden om den Arme niërs een vvaarboig te vei zekeren voor de vei ligheid van leven, eer, godsdienst en eigen dom, en ze eindigt met de verzekering, dat geen hervormingen van nut kunnen zijn, die niet geplaatst worden onder de voortdurende controle van de groote mogendheden, Is dit de laatste politieke daad van den heer Gladstone geweest, dan heeft hij zijn lange loopbaan krachtig besloten. Turkije heeft hij nimmer kunnen uitstaan, en zoodegansche Turksche huishouding naar Azië verhuisde, 'tzou den ouden man nog een heerlijken dag bezorgen, als hij 't beleefde. Doch de dag, waarop dit zal gebeuren, is misschien nog verre. Dat er op het Balkan schiereiland zooveel ongerechtigheid geduld wordt, 'tis de naijver der groote mogend heden, en wie vermag dien te vernietigen? SCHIEDAM, 10 Augustus 1895. Het verhoogen van den Frankenlandschen dijk, alsmede het maken van een haven met bijkomende werken, waarvan de aanbesteding gisteren door burg. en weth. alhier heeft plaats gehad, is toegewezen aan den minsten inschrijver, den lieer Adr. Lodder te Oud- Beierland, Het appartement op het raadhuis, dat vroeger diende tot kantoor voor den ge meente-ontvanger, is thans ingericht als kamer voor den burgemeester, welke met haar eenvoudig doch net ameublement een aangenaam aanzien heeft verkregen. Het Dinsdag in de Buitenhaven alhier ge zonken ijzeren aakschip Susanna Cornelia is heden gelicht. Het vaartuig is dicht ge bleven en de lading behouden. De Koninginnen vertrekken Dinsdag v.m. omstreeks 10 uur per extra-trein naar Arolsen, om tegenwoordig te zijn bij den intocht van den regeerenden vorst en de vorstin van Waldeck en Pyrmont. Hare Majesteiten keeren 16 Augustus op het Loo terug. Het gevolg bestaat uitbaronesse Van Har- denbroek van 's Heeraartsberg en Beigambacht, grootmeesteres; jonkvr. Van de Poll, surin- tenrlante baronesse VanIttersum,le hofdame; jhr. De Ranitz, kamerheer en part. secretaris. De directeur van het Kabinet, jhr. mr. Gevers Deijnoot zal HH» MM. vergezellen. Te Warburg zal de luit.-generaal graaf Dumonceau, komende van Naehod, zich bij het gevolg van HH. MM. voegen. De heer F. Ortona, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Bir- letta, is in die hoedanigheid door de Itali- aamclie regeering erkend. De Staatscourant no. 18 i bevat de ko ninklijk goedgekeurde statuten der »Maat- schappij de Eikenhoutbandel" te Sloten (Noord-Holland) met een kapitaal van f 50,000, in aandeelen van f 1000, alle ge nomen, als door de heeren C. M. Vcrsteegli te Amsteidarn. 2, W. de Wit te Utrecht 8, S. A. Maas te Schiedam 3, J. Boot te Amster dam 3, J, MeesMzn. te Rotterdam 14, de naamlooze vennootschap stoomzngei ij »Da Onrust" te Ouder-Amstel 20. Deze laatste brengt irs de vennootschap den eigendom van twee perceelen water aan en bij de Keulscbe Vaart te Ouder-Amstel, en een stuk gronds met woning, loods enz. aan da Ivostveiloren Vaart bij deTolbrug. Benoemd zijn tot directeur de heer M. de Wit, hout- kooper te Utrechttot commissarissen de heeren C. M. Versteegh, houtkooper, J. Boot, id., W. de Wit, zonder beroep, alien te Amsterdam J. Mees Mzn., scheepsbouwmees ter te RotterdamS. A. Maas, distillateur te Schiedam. Het donkere Neerlosclt. Toestanden en feiten in de weesinrichting van den heer Joh. van 't Lindenhoul na de geruchtmakende onthullingen, of: De beloofde verbeteringen in de praktijk. Open brief van W, J. Ruyter (oud-boekhandelaar) aan me vrouw de baronesse Van Aylva van Pallandt, kasteel Vanenburg te Pntten (Veluwe) naar aanleiding van een verblijf gedurende negen maanden van twee zijner kinderen in de vveesinriebting Neerbosch. Zoo luidt de titel van een geschriftje van twaalf bladzijden twaalf bladzijden, die een kolossale aanklacht tegen de genoemde in richting vormen. De schrijver richt zijn »Open brief' aan mevrouw Van Pallandt, omdat zijn kinderen op raad dezer dame naar Neerbosch zijn ge zonden, waarbij hem de verzekering was ge geven, dat de toestanden er beter waren geworden. De open brief schetst iutegendeel de treurigste tooneelen, die zeker nog treurig zouden zijn, al waren ze overdreven voorge steld. Hopen we, dat de waaiheid aan het licht zal komen, en dat die gunstig voor de inrichting zal blijken te zijn, Kiesvechtbeweging. Te Utrecht heeft het plaatselijk comité voor kiesrechluitbreiding vergaderd met afge vaardigden van een aantal vak- en werküeden- ■r, j:

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1