P O L I T I E. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. vereenigïngen. Besloten werd tot bet houden ■van een groote meeting, waar het woord zou ■worden gevoerd door sprekers van verschillende richting, en wel in de eerste plaats de heeren dr. Kuyper, dr. Schaepman, Gerritsen en Gerhard, van Amsterdam. Mochten van dezen bedanken, dan zullen worden uitgenoodigd de heeren Z. van den Bergh, Heldt, Staalman en Tak, terwijl nog genoemd werden de heeren Zelvelder, Trossée, Mol, Nolting en De Rot. Door het prov. Groninger comité voor kiesreclituitbieiding is een algemeene ver gadering belegd op morgen te Groningen, van de verschillende afgevaardigden der bij liet comité aangesloten democratis„ne ter- eenigingen, teneinde, naar de mededeeiingen door den voorzitter, liet kiesrechtontwerp-Yan Houten te bespreken. In alle bestekken van rijksweiken zal voort aan worden opgenomen de verplichting van den. aannemer om den opzichthebbenden amb tenaar alle hem noodige inlichtingen te ver strekken, waardoor deze in staat wordt gesteld om bij het einde van elke maand aan het daarbij betrokken departement opgave te doen van '1 o. de namen der werklieden, aan het werk gebezigd2o. bet vak, waarin zij werk zaam waren3o. of de arbeiders belioo- ren tot de: a. volwassen, bekwame arbeiders; h. volwassen, minder bekwame arbeidersc. jongens en jeugdige personen; 4o. het loon per uur of per week5o. het aantal wprkuren, na aftrek van den schafttijd; Co. de byzondere omstandigheden, die op liet loonbedrag of den werktijd van invloed zijn geweest. Op deze wijze hoopt men eene statistiek samen te stellen, welke vertrouwbare gege vens aan de hand doet tot eene eventueele vaststelling van een maximum-arbeidsdag en een minirnum-loon. Bovendien wordt de aannemer verplicht zijne weiklieden in tegenwoordigheid van den opziehihebbenden ambtenaar het verschul digde loon uit te betalen. Door dezen maatregel maakt de regeering een einde aan den tot heden bestaande» toe stand, waarbij de werkgever, als niet verplicht de bedoelde opgaven te verstrekken, somtijds gegne of onjuiste cijfers en inlichtingen gaf. Volgens een telegram uit Batavia in het jV. v, d. D. heeft de heer 11. van Alphen J.Rz., ontslag gevraagd als lid van de Algemeene Rekenkamer in Indië. Naar men ons meldt, heeft de raderbran card, uitgevonden door den gepens. kolonel van het Ned. Oostindisch leger De Mooij, welke zoodanig is samengesteld, dat hij ook tevens als patroon-aanvoeider gebruikt kan worden, aan de gestelde eischen voldaan en zal zij daarom bij het leger worden ingevoerd. Iedere compagnie van de veld-bataijons zal van zulk een wagentje worden voorzien. (V.) De commissie der Fransche Kamerleden heeft een bezoek gebracht aan Yeenhmzen met groote belangstelling namen zij kennis van inlichting en beheer der rijkswerkin richtingen. Bij een industrieel te Rotterdam bestaat het voornemen om uit de kom van het dorp Ridderkerk naar de stoombootveren te Slik kerveer een paardentramweg te doen aan leggen. Te Werkendam is in een schuurtje brand ontstaan, welke zich aan drie hooibergen mededeelde, tengevolge waarvan 70,000 pond hooi een prooi der vlammen werden. Niets was verzekerd. Te Lisse werd Woensdagavond een rijtuig door de stoomtram aangereden; het paard werd terstond gedood. De wagen werd be schadigd de daarin aanwezigen kwamen met den schrik vrij. Een jonge dame, die den 3n Augustus van Alkmaar naar Amsterdam reisde, liet bij het overstappen te Uitgeest een spoormandje staan. Dit mandje bevatte een spaarbankboekje van de spaarbank van het Ned. onderwijzers genootschap, waarop ingeschreven was circa f4000; 2 Russische ellecten 1880; 3 obli- gatiën Zuiditaliaansche spoorwegen; 2 obli- gatiën Warschau-Weenen 4 stuks Rusland 4894, 6e emissie. Wie met zulk eene geldswaarde reist, moest toch wat meer zorg voor zijne bagage dragen. Of wist de juffrouw zelve niet, dat er zooveel in het mandje zat? Dan handelde de verzen der' onverantwoordelijk. Donderdagavond heeft men, vermoedelijk met een valsclien sleutel, ïich toegang ver schaft tot de woning van den heer Spren- gers, aan den Gasthuissingel te Haarlem, en door middel van braak ontvreemd ongeveer f300 aan bankpapier, twee portemonnaies met geld, een gouden dames-cylinderhorloge, een zilveren chatelaine, eene zilveren broche en eenige gouden ringen. In een vlugschrift van de tappersvereeni- ging «Vergunning" werd niet slechts beweerd dat er te Amsterdam 800 plaatsen waren, waar getapt werd zonder vergunning, maar ■zelfs toeu de burgemeester dit in twijfel trok, 036 adressen overgelegd vau huizen, waar dit geschiedde. Daaronder waren niet be grepen een paar honderd slecht befaamde kroegen waarde commissie, die de zaak onder zocht, zich geschaamd had binnen te treden. De politie erkende de juistheid van deze cijfers. Blijkens deze cijfers zouden er dus een 5- a 000 tapperijen meer zijn dan bij de in voering der drankwet. Amsterdam zal wel de eenige stad niet wezen waar deze clandestine jenever-huizen bestaan. Dit in aanmerking nemende, kan men dus geen groot vertrouwen stellen in de officieele opgaren, betreffende de werking der drankwet. In bet begin der volgende maand wil men op het terrein der Amsterdamsche tentoon stelling een spiegelgevecht geven en daar mede een onbloedige voorstelling vau het wapenfeit bij Sasari, het laatste van den geheelen Lombokkrijg, 's daags nadat de radja van Lombok zich had overgegeven. Het gevecht zal worden geleverd op liet terrein, waar gewoonlijk het vuurwerk wordt afgestoken. Een benting wordt gebouwd in den linkerhoek, waar een breede sloot het terrein begrenst, met geboomte op den ach tergrond. De Nederlandsche troepen zijn opgesteld in de buurt van de tribune. Nadat een sluippatrouille van enkele cavele- risten onder levensgevaar en versterking heeft verkend, wordt de sommatie van den bevel hebber door eenige gevangen Baliërs overge- biacht. De vijand weigert, waarna de aanval begint; de troep rukt voorwaarts, de artille rie opent het vuur, en daarna wordt de benting bestormd. Te midden van de bestor ming vliegt een kruithuis in de lucht, maar de soldaten laten zich niet meer verdrijven en een huntier plant de Nederlandsche drie kleur op e wal. Dit is in hoofdtrekken de bedoeling. Het terrein wordt met hellingen voorzien, hier eh* daar worden palmen eri laag hout aange bracht en de benting wordt zoo goed mogelijk nagebootst. Een danshuishouder in de Nes te Amster dam en zijn bediende zijn door de politie gearresteerd, als verdacht van het ontvoeren van twee minderjarige meisjes uit Arnhem. Op de landbouwtentoonstelling te Edam is »Hollandia" te Vlaardingen bekroond met den 2n prijs voor roomboter in potten en met een gouden medaille voor gecondenseerde melk, In de Friesche gemeente Gaasterland zijn nu het hooien is afgeloopen wederom zeer vele aibeiders zonder werk, hetgeen voor de meesten tot November zal moeten voortduren, want eerder beginnen de groote grondeigenaren in den regel niet te werken. Alleen jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen, te Rijs, heelt het gelieele jaar een groot getal werklieden in dienst. Te Groningen is gearresteerd een arbeider in dienst vao den heer A. M. Prins, ver dacht van brandstichting in diens stroopak- huis, waardoor dit pakhuis en 13 woningen vernield werden. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Donder dagmorgen te Roden (Gr.) plaats gehad. Te ongeveer 9 u. is in de boterfabriek aldaar de centrifuge gesprongen met het noodlottig gevolg dat de heer F. Meesters, vanTer- wispel, die kortelings als volontair bij de fabriek in dienst was, gedood en de arbeider Jan Holman zeer ernstig gewond werd. Holman is gehuwd en 35 jaar oud.- Ook aan het fabrieksgebouw werd veel schade toe gebracht. De gepensionneerde Oostindische cavale rist Julius Frotzmnnn, wonende in degerneente Boine, had in 1885 bij de opheffing van de posten van DjerirLepongarra een vijande lijken kogel schuins onder het rechterschou derblad gekregen. Men kon er destijds niet in slagen dien te verwijderen. In die tien jaren is de kogel omstreeks meter gezakt, en thans is hij door een ge neesheer uit de rechterzijde te voorschijn gehaald. De patient gevoelt zich nu zeer verlicht. De justitie uit 's-IIertogenbosch heeft te Os een ouderzoek ingesteld naar het gebeurde op Zondag j.L, toen, zooals wij reeds vermeld hebben, een jong meisje door de stoomtram is overreden en aan de gevolgen is bezweken. Te Stekene is in den nacht van "Woensdag op Donderdag bij het smokkelen van vee in België een zoon van den landbouwer H. de B. te Sint-Jansteen (heikant) door een kogel van de kommiezen doodelijk getroffen. Zijn toestand is hopeloos. Het zal misschien niet lang meer duren of wij dragen kleederen van hout. Men maakt althans reeds in den laatsten tijd een soort katoenen stof uit de houtvezels, voornamelijk sparre- en dennehout. Die stof moc-t zeer goedkoop en sterk zijn. Vaak wordt in ons vaderland, wanneer er van de vrouwen-kwestie sprake is, de hoop uitgesproken, dat onze Koningin zich metter tijd voor deze goed zaak zal interesseeren. Zij zou niet de eerste vorstin zijn, die daarin belang stelde althans als wij een bericht uit de Débais mogen gelooven. Daarin heet het, dat de tegenwoordige keizerin van Rusland, die, zooals men weet, in Engeland haar opvoeding gehad heeft, veel belangstelling voor deze kwestie heeft. Zij heeft nu bevolen, dat de verslagen van alle congressen en vergaderingen, waarin deze belangrijke zaak behandeld wordt, haar zullen worden toegezonden. Nicolaas II zelf heeft zijne gemalin bovendien beloofd, dat hij naar elke vrouwen-meeting in Petersburg een zijner adjudanten zou zenden met den last om een nauwkeurig verslag der vergadering te maken. Maassluis. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot wethouder de heer J. Leverstein, en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Joh. van der Spek. 's-Gravenhage. De marmeren tiap, lei dende van de vestibule naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer, is thans geplaatst. De balustrade is van geornamenteerd smeed werk in heraldieken stijl. Meppel. Nu er genoeg geld bijeen is, heeft de feestcommissie voor 5 September haar programma definitief vastgesteld. Te 11 uur worden de Koninginnen door de vijf hier bestaande zangvereenigingen met bet Wilhelmus begroet. Te 4 uur begint de optochtdaaraan nemen deel eenige vereenigingeu, reclame wagens en een zegewagen. Tijdens het avond-concert zullen de zang verenigingen op de \Yheem eenige liederen ten gehoore brengen. Te 10 uur wordt het vuurwerk ontstoken op een stuk land aan den Stationsweg. Ten slotte zij nog gemeld, dat er een aparte commissie is benoemd, die de taak op zich genomen heeft voor een ruime feest- bedeeling te zorgen. Enschede. Tot versiering der stad bij de komst der Koninginnen hebben zich alhier reeds 28 commission met 236 leden gevormd. In elke straat' en op eiken weg is eane com missie met volledig bestuur druk bezig, boven dien zijn in verschillende straten nog dames met gelijk doel werkzaam. Een algemeene commissie is niet opgetre den, zoodat eenige twijfel aan samenwerking in versieringskunst alleszins gewettigd is. Volgens de Loc. zal de kunstschilder H. Koekkoek naar Lombok gaan om een doek te schilderen voor het panorama-gebouw te Am sterdam. Een telegram uit Milaan bericht, dat de be roemde tooneelspeelster, Eleonora Duse, lijdende js aan acute melancholie. Haar toestand baart zorg. Vrijdag en Zaterdag zijn achtereenvolgens uit het kanaal van Wildebroek bij Brussel, de lijken opgehaald van een 12-jarig meisje, een vijfjarigen knaap en een ongeveer achtendertigjarige vrouw. Deze vondst heeft veel ontroering teweeggebracht, en men staat voor de vraag, of hier weder aan een geheimzinnige misdaad is te denken. On middellijk zijn 6000 signalementen verspreid- geworden, en na sen streng onderzoek door de gewaarschuwde Engelsclie politie is Ge bleken dat de vermoorde dame is mevrouw de wed. Bockel met haar kinderen. Haar overleden echtgenoot was eigenaar van een badinrichting te Anspach na zijn dood trok zij naar hasr geboorte plaats Kings Lynn, welke stad zij verleden Maan dag veiliat om een bezoek te brengen aan haar Brusselsche familie. Het oordeel van den eigenaar van het hotel waar zij logeerde is, dat zij ver dwaald, door zwerveis aangevallen geplunderd en in het kanaal geworpen is. De hypnotiseur Gerling heeft in een séance te Berlijn groote opschudding veroorzaakt door zijne verklaring, dat er 26 gevallen bekend zijn van personen uit de beste famiiiën, die in een krankzinnigengesticht geplaatst zijn omdat zij lastig waren voor de familie. Het Duitsche gouvernement heeft besloten ook vrouwen als apothekers toe te laten. Bij een vuurwerk te Brighton is een bom van 50 kilogram ontploft. De inhoud vloog naar alle kanten. Zestien personen werden er door gewond; een jongen zóo erg, dat hij aan de gevolgen is gestorven. Bij ministerieel besluit is het gebruik van rijwielen voor telegraafboden in Frankrijk toege staan. De boden moeten zelf hun toestel aanschaf fen en onderhouden, maar ontvangen daarvoor eene toeiage van 45 frs. in de maand. De invoe ring zal geleidelijk over drie jaren geschieden. Het Russische stadje Birrioutch in het gou vernement Woronesj, grootendeeis uit huizen van hout bestaande, is bijna gehee! uitgebrand 142 woningen, een kerk en twee apotheken zijn een prooi der vlammen geworden. Er was gebrek aan water voor een tijdige biussching van den brand en er ontstond een paniek onder de be volking, waarbij vijf personen zwaar werden verwondéen hunner is reeds aan de gevolgen overleden. In een hol op de zuidwestkust van Groen land zijn de geraamten van 18 personen gevon den. Vermoe lelijk zijn het de beenderen van de leden van een verongelukten walvischvaarder. Een Deensch oorlogsschip is vertrokken om een onderzoek in te stellen. Het Engelsche stoomschip Capac is Donder dag te Philadelphia aangekomen met zeventien man van de equipage van het Engelsche schip Prince Oscar, dat gezonken is tengevolge van eene aanvaring met een onbekend vaartuig. Dit is met alle man verloren gegaan. Van de Prince Oscar waren zes man verdronken de overigen hadden drie dagen lang in een sloep zonder levensmiddelen rondgezwalkt, voor zij gered werden. Omtrent de pest in Canton schrijft de Britsche consul aldaar, de heer Brenan, in zijn laatste officieel verslag Het is onmogelijk het aantal slachtoffers dat de bubonenpest gemaakt heeft, eenigszins nauw keurig op te geven. In China worden geen registers gehouden van de geboorten, sterfge vallen en huwelijken. Ook bestaat er geen medische politie. Een epidemie moet reeds een tamelijken omvang hebben verkregen, voordat de autoriteiten er notitie van nemen. Naar mijna schatting zijn in Canton en de voorsteden 50,000 tot 100,000 menschen aan de pest gestorven. Het eenige middel cm het cijfer bij benadering te weten te komen, is te informeeren bij doodkisten makers, bij de weldadigheidsinstellingen die de behoeftigen gratis begraven, in de pest-hospitalen en in do inrichting die het geheele jaar door stervenden opneemt. De stedelijke autoriteiten van Canton hebben absoluut niets gedaan om de verbreiding der ziekte tegen te gaan. Ten slotte is de pest even geheimzinnig verdwenen- als zij gekomen is. Om een wederoptreden te verhinderen, wordt natuurlijk ook niets gedaan. Reuter seint uit Brussel: De Monilcur bevat een koninklijk besluit, be palende dat het van Maandag, den 12n dezer, af geoorloofd is, schapen bestemd om te Ant werpen te vrorden geslacht en later van die haven weer te worden uitgevoerd, over den spoorweg in te voeren. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politieeen kinderzak met porteinonnaie, het onderstuk van een blauw oorbelletje, een broche met glazen steentjes, een gouden oorknopje met rood steentje, een pen- en potloodhouder en een sleutel.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2