1 J A". 1895 Zondag 11 en Maandag 12 Augustus. N°. 8851 Tweede Blad. Feu 11 e t o n. Op een dwaalweg. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G E Y E E ODÉ. BBUBA AT 7 jBuiteiilandsche Berichten, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOI Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eer.e Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F E U K E IJ E. De Raad van State heeft het hooger be roep van den pastoor van Roubaix tegen de beslissing van den maire dier stad, dat de laatste genademiddelen der kerk niet meer in plechtigen optocht door de straten gedragen mochten worden, ongegrond ver klaard. Een wet van 1892 geeft inderdaad den maires het recht tot zulk een verorde ning, in steden met een bevolking van ge- mengden godsdienst. Uit Montlucon meldt men het overlijden van Thivrier, den socialistischen afgevaar digde, bekend door zijn werkmanskiel waar- ■tnede hij in de Kamer verscheen. De arbeiders in de glasblazerijen te Car maux ongeveer 1200 man staakten weder het werk, wegens het ontslag van een hunner leiders, Baudot. Er werd druk ver gaderd en onderhandeld socialistische Ka merleden kwamen er voor naar Carmaux maar de patroons wilden niet toegeven. Ein delijk besloten nu de arbeiders te berusten in liet ontslag van Baudot en dezen te benoe men tot secretaris-generaal van den glasar beidersbond, op een salaris van 2800 francs. Maar nu zijn hot de patroons, die het werk staken. Zij maakten bekend, dat de fabriek voorioopig gesloten blijftdat zij niet kunnen bepalen wanneer het werk hervat zal worden en dat de arbeiders maar moeten trachten elders werk te vinden. Men vreest voor ongeregeldheden. De socialistische afgevaardigde Jaurès heeft een woedend telegram aan den minister president Ribot gezonden omdat de glas blazerijen te Carmaux gesloten zijn, ofschoon de werklieden, die den arbeid gestaakt had den, het werk willen hervatten. Het katholiek zendingsgenootschap te Lyon heeft van den pro-vicaris Pontvianne, hoofd der zending in West-Sechuan, China, een schrijven ontvangen aangaande de aanvallen op de zendingshuizen in Sechuan. De stoot tot de onlusten schijnt gegeven te zijn door het mislukken eener operatie, welke door een protestantsch zendeling was verricht. Het gepeupel viel het zendingshuis aan en vernielde dat lot den grond toe, maar daar mede niet tevreden begon men ook de fun damenten op te graven, in de hoop verborgen schatten te vinden. Op eens stuitte men op de kist met het stoffelijk overschot van den vermoorden bis schop Dufresse, welke werd opengebroken. Het geraamte werd daaruit geworpen en op de puinhoopen een papier geplakt met de vermelding dat de vreemde duivels zich met menschenvleesch voeden. Het eenige wat de overheid deed, was de muiters te waarschuwen geen brand te stichten uit vrees voor de naburige gebouwen. De pro- viearis wist zich in eene winkel te verschuilen, totdat hij 's nachts door een troep politie agenten naar de woning van den prefect werd gebracht, waar hij den bisschop en nog een aantal Engelschen aantrof in gezelschap van verscheidene gevangenen. De volgenden ochtend werden de Euro peanen onder gewapend geleide naar veiliger plaats gebracht. DUITSCIILAND. Uit het door de ITordd, AllgZtg. opge nomen program blijkt, dat ook prins Bismarck een uitnoodiging ontvangen heeft, om het leggen van den eersten steen voor het nationale gedenkteeken bij te wonen. Volgens dit program zaï hij de gebruikelijke hamer slagen doen, onmiddellijk na de vorstelijke personen en nog vóór prins Hohenlohe. Ook in de Duitsche pers vindt nu het plan afkeuring, ter gelegenheid van den 25n verjaardag van de veldslagen bij Metz, tochten naar de op Fransch gebied liggende slagvel den te maken. Er zouden zoo licht botsingen uit kunnen ontstaan, meent de Kolnische Ztg. Volgens de Koïonial Ztg. heeft dr. Peters den post ran gouverneur van het gebied van het Tanganyka-meer aanvaard. Hij zal echter nog enkele maanden tot herstel van gezond heid in Europa moeten vertoeven. Het naspel van het schandaal in het krank zinnigengesticht Mariaberg te Aken, is nog r:i°t afgeloopen. Nadat een paar leekebroeders wegens meineed zijn vervolgd, is nu ook tegen den rector Overbeck een strafvervolging inge steld. C E L G I E. De Kamer heeft Donderdag na weinig be- teekenende beraadslagingen, waai uit we alleen releveeren, dat in geval van ziekte van den onderwijzer de plaatsvervanger voor */4 door den staat en de gemeente te zamen en vcor i/5 door den zieke wordt betaald, het school- wetsontwerp bij eerste lezing is aangenomen. De tweede lezing van het wetsontwerp zal den 14n dezer plaats hebben. Het comité voor de betooging, die den 2Sn Juli te Brussel is gehouden, zal een audiëntie bij den koning aanvragen om hem te gaan uitleggen in welk opzicht het schoolwetsont- werp de grondwet schendt. Ook bij den Senaat zullen stappen in dien geest gedaan worden. De minister van financiën vraagt bij een buitengewonen begrootingspost de toestem ming der Kamer tot het verdiag, door den staat te sluiten met de maatschappij Brussel zeehaven. Van het maatschappelijk kapitaal, dat in het geheel 33'/s millioen bedraagt, zou de staat 10 millioen op zich nemen. DENEMARKEN. In den toestand van den koning is een aanmerkelijke verbetering gekomen. De koning lietit Donderdag gedurende het grootste gedeelte van den dag het bed mogen verlaten. RUSLAND. De minister van buitenlandsehe zaken Lobanoff, die voornemens was een badkuur te gaan doen te Contrexévïlle, beeft, naar men zegt, daarvan afgezien, wegens den ge spannen staatkundigen toestand, en zal te Petersburg blijven. Het Abessinisch gezantschap is Woensdag uit Petersburg vertrokken. Verscheiden hooge ambtenaren deden de gezanten en hun ge zelschap uitgeleide. Aan het station nam iemand uit het publiek het woord, herinnerde aan de geestelijke eenheid van het Russische en het Abessinïsche volk en gaf de hoop te kennen dat de banden tussclien de beide natiën, die verwant zijn door het geloof, metleitijd nog hechter zullen worden. Na ailoop van zijn speech bood hij prins Sam to brood en zout, een kruis en een evangelie boek aan. Luide hoera's en zegenwenschen weerklonken toen do trein zieh in beweging zette. De grensregeling in het Pamir-gebied moet nu zeer vlug in het werk gaan, en naar men verzekert, heerscht tussclien de Engelsche en Russische commissieleden de beste verstand houding. Het is mogelijk dat de zaak reeds eiude Augustus afgeloopen zal ziju. O O S T E N R 1J K-H O N G A R IJ E. De aanvoerders der Rumeensche, Servische en Slovakische groepen in Hongarije hebben te Pest eene voorloopige bijeenkomst ge houden tot vaststelling van het programma Roman van Lothar Bkenkendorf. 17. Met de armer, over de borst geslagen leunde Werner achterover in zijn zetel, wachtende dat rechter en gezworenen hunne plaatsen weder hadden ingenomen en de gerechtsdienaars den beschuldigde hadden voorgebracht. De president belde het werd doodstil in de ruime zaal. «De zitting wordt voortgezet en ik geef den officier van justitie hot woord." Aller oogen richtten zich in groote spanning op den heer Flemming. Hij had een moeilijke taak te vervullen. De beschuldigde had tot nog toe in zijne ontkenning volhard en de bewijzen .noch de uitspraak der getuigen schenen voldoende om liet schuldig uit te spreken, Ook een ander was met dezelfde misdaad beticht geweest, en het had Werner Flemming groote moeite gekost dezen op vrije voeten te doen steden en den tegenwoordigen beschuldigde te doen arresteoren. Het woonhuis van een gegoeden landbouwer was op een nacht afgebrand en onder de puin hoopen had men het verkoolde lijk van zijne vrouw, een gebiekkig, half verlamd persoon, gevonden. Waarschijnlijk was de brand ontstaan in de nabijheid van hare slaapkamer; niemand had haar geroep om hulp gehoord haar man was dien nacht afwezig. Toen er hulp opdaagde, was het te laat om de arme vrouw te redden. De beschuldigde, die eerst in den morgen uit de stad to huis gekomen was, had niet durven ontkennen dat uit verschillende gegevens afgeleid moest worden, dat er kwaadwilligheid bij in het spel was geweesthij wees een weggejaagden knecht als de vermoedelijke dader aan. Tever geefs betuigde deze zijne onschuld hij was den avond te voren in de nabijheid van het huis gezien en wist daarvan geene voldoende ophel dering te geven. Het zou er slecht genoeg voor hem uitgezien hebben, indien niet de officier van justitie op de gedachte gekomen was, langs een anderen weg tot de ontdekking van den waren schuldige te komen. Slechts noode had de rechter van instructie zich daaitoe laten overhalen. Tweeerlei omstandigheid had hst vormoeden bij den officier gewekt, dat de huisheer zelf wel de brandstichter kon zijnvooreerst de hooge ver- zekeringssom, die hij terstond had opgevraagd, en ten andere de omstandigheid dat zijne vrouw een vrij aanzienlijk eigen vermogen bezat en zij gedreigd had haar haidvochtigen man te onterven. Ook wist hij zijn alibi niet te bewijzen. Nog eenige andere omstandigheden, die tegen hem pleitten, hadden den heer Flemming grond gegeven voor het vermoeden dat hij zelf de schuldige, de knecht onschuldig was. De rechtszitting van heden had echter dit vermoeden niet voldoende bewaarheid en het scheen wel of de schaal ten gunste van den beschuldigde zou overslaan de jury bestond uit lieden uit den boerenstand, die meest allen in betrekking gestaan hadden met den rijken boer; een bekwaam advocaat stond hem ter zijde. Dit alles was aanleiding, dat men het pleidooi van den justitie-officier met zooveel spanning te gemoet zag. Bij den aanvang zag men zich teleurgesteld. De pleitrede van Werner was weinig pakkend doch hoe langer hij sprak, hoe klemmender zijne sluitredenen, hoe overtuigender zijne bewijs voeringen, hoe vuriger zijn taal werd. Weldra hingen allen aan zijne lippen, Op niemand echter scheen zijne rede en zijne bewijsvoering zoo grooten indruk te maken als op den beschuldigde zelf. Tot dusverre had deze een di leste koelbloedig heid en onverschilligheid aan den dag gelegd die houding veranderde zichtbaar. Met gebogen hoofd zat hij daar, de zware kin op de hand steunende, doch de oogen onafgewend op den spreker gericht. Een paar malen scheen hij den spreker in de rede te willen vallen, doch tel kens zonk hij weer ineen of haalde met bevende liand zijn zakdoek uit om de groote zweetdruppels,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5