voor het Zaterdag daar bijeenkomend congres Tan niet-Magyaarsche rassen. De volgende resolutie werd daar vastgesteld om aan het congres te worden voorgelegd»De Rume- niërs van Transsylvanië, die sedert een kwart eeuw zich buiten het parlementaire leven hebben gehouden, de Serviërs en de Slova- ken, onderworpen aan de kroon van den H. Stefanus, besluiten hunne lijdzame houding te laten varen en opnieuw deel te nemen aan het parlementaire leven, onder voorwaarde dat het tegenwoordige Parlement worde her vormd in een Parlement, samengesteld op nationalen en federatieven grondslag, waarin elke nationale groep zal zijn vertegenwoordigd door een aantal leden, evenredig aan het deel dat zij van de bevolking van Hongarije uit maakt." Voor het geval de regeering het congres mocht verbieden is besloten dat eene commissie, samengesteld uit de hoofdeu der verschillende gioepen, zich naar Brussel zal begeven, om aan het internationaal vredes congres de grieven der Rumeniërs, Serviërs en Slovaken in Hongarije voor te leggen. (De regeering is evenwel niet voornemens het congres te verbieden, zoolang liet zich binnen de wettige perken houdt.) De vorst-primaat van Hongarije, mgr. Yassary, heeft het ontwerp van een ge meenschappelijk schrijven der bisschoppen, ter zake der kerkeiijk-politieke wetten, rond gezonden. Plet stuk is in gematigden toon vervat, de geloovigen worden er in aange maand, zich niet tegen de uitvoering der ■wetten te verzetten. Volgens de Budapesii Hirlap heeft kardi naal Schlaueh verklaard, dat de meerderheid der kerkvorsten zich bewust was van den plicht, de kerkelijk-staatkundige wetten te erkennen. De bisschopsvergadering zou dat doen uitkomen. De prelaat zou gezegd hebben, dat de demagogie van de volkspartij den meesten bisschoppen tegenstaat. ITALIË. De koning en de koningin zijn Donderdag naar Monza vertrokken. Uit de Woensdag in den Senaat door de regeering gedane mededeeiingen blijkt, dat het tegenwoordige begroocingsjaar een over schot aanwijst van 9,500,000 lire, terwijl het vorige dienstjaar een tekort heeft opgeleverd van 137,000,000 lire. Aan de Times wordt uit Rome gemeld, dat de alarmeerende berichten, als zou gene raal Baratieri naar Italië zijn overgekomen om de krijgsoperatiën in Oost-Afrika uit te breiden of voor het zenden van versterkingen te pleiten, onwaar zijn. Wel vraagt Bara tieri eenige verhooging van de kredieten voor Afrika: acht millioen lire acht hij onvoldoende. SPANJE. Men verzekert te Madrid dat generaai Lopez zal optreden als gouverneur-generaal van Cuba, aan maarschalk Campos de mili taire leiding der zaken overlatend. E U M, E N I E. De koning laat langs officieusen 'weg be kendmaken, dat noch zijn bezoek aan keizer Frans Jozef te Ischl, noch zijne besprekingen te Weenen met den minister van buiten- landsche zaken, graaf Goluchowski en den Duitschen gezant aldaar, graaf Eulenburg, de staatkundige beteekenis hebben gehad, die men daaraan is gaan hechten. Rumenië zal op dit gebied voor en na de onzijdige houding blijven betrachten, waarbij het konink rijk altijd zoo wel is gevaren. Ditzelfde geldt ook aaugaande een voorge nomen najaarsbezoek aan de Oostenrijksche hoofdstad. B U L Gr A R IJ E, De Svoloda, het orgaan van wijlen den oud-minister-president StambouloiT, belooft eerstdaags belangrijke stukken uit de nalaten schap van dien staatsman te zullen openbaar maken, betrekking hebbende op diens bui- tenlandsche staatkunde. De regeering heeft een vervolging inge steld tegen Zankoff, wegens een dagblad artikel, waarin hij voorstelde prins George van Griekenland tot vorst te kiezendezelfde maatregel is genomen tegen Karaveloff, die een heftig artikel geschreven heeft met een beroep op de natie om vorst Ferdinand te verdrijven. De Standard verneemt uit BerlijD, dat de keizer van Rusland zijn minister van buiten- landsche zaken heeft gelast een mededeeling op te stellen, waarin de weigering van Rus land, om prins Ferdinand te erkennen als vorst van Bulgarije, is vervat. De Daily News heeft uit Weenen bevestiging van dit bericht ont vangen en meikt er bij op, dat de keizer aan zijne moeder heeft beloofd, tegenover den Bulgaarschen vorst dezelfde houding te blijven aannemen ais de overleden keizer. Hetzelfde blad beweert, dat vorst Ferdinand onlangs den sultan heeft medegedeeld, dat hij geen gewichtige besluiten zal nemen zonder diens raad te vragen. Uit goede bron wordt aan de Frankfurter Ztg. gemeld, dat de zaakgelastigde eenergroote mogendheid te Sofia aan de regeering aldaar verklaard heeft, dat het bekende communiqué niet van de Russische regeering afkomstig is, doch slechts de gevoelens van zekere kringen vertegenwoordigt. De Times verneemt uit Sofia dat de ver- eeniging van de partij van Zankoff met die van Karave] off is tot stand gekomen. Deze beide hoofden trachten nu den metropolitaan Clement over te halen, zich bij hen aan te sluiten. S E B V I E. In het blad M-Ue Nó wine (de kleine krant) komt een artikel voor getiteld »Geeft ons gewerenHet is een oproeping aan de regeeving om het Servische leger van nieuwe geweten te voorzien. Hevige stormen waaien over den Balkan, zegt het blad, en bedreigen ook de Serviërs, die zicli niet beschermen kunnen omdat ze geen bruikbare wapenen hebben. iDe afgedankte Berdan-geweren, waarmee de Russische broeders ons voor veel geld gelukkig hebben gemaakt, zijn tegen Mannlicher-geweren een belachelijk wapen. Moeten wij op geweren wachten totdat wij, als in den Bulgaarschen oorlog, een slag hebben verloren T D E I IJ E, De regeering heeft, op aandringen van den Britschen gezant, de vali's van Van en Mosoel, over wier optreden de Armeniërs zich her haaldelijk beklaagd hebben, afgezet. Uit Uskub wordt aan de Franf. Zeitg. geschreven De Bulgaarsche kampioenen voor de vrijheid hebbeu zich voor het grootste deel weer uit Macedonië teruggetrokken, nadat zij hunnen Macedonischen broeders niets dan nadeel hebben gebracht. Vreedzame oorden verkeeren thans in nood en ellende, want de arme bewoners hebben gedurende de weinige moeilijke weken van vriend en vijand gele den zij zijn van alles beroofd en ontberen zelfs het dagelijkseh brood. Het verkeer tus- schen de verschillende plaatsen is gestremd, want de Turksche officieren zijn wantrou wend geworden en dwingen de bewoners, te blijven waar zij zijn. De nog aanwezige ver strooide benden worden door de troepen van de eene schuilplaats naar de andere achter volgd. In de geheele streek, waar de opstand heeft geheerscht, liggen thans Turksche troe pen de grensstreek is bezet en sterke patrouilles trekken overal rond. Botsingen met de Bulgaarsche grenstroepen zijn zeer wel mogelijk, want de patrouilles worden niet altijd aangevoerd door lieden, die een nauw keurige kennis van de grens hebben. Om die reden is het dan ook, dat twee lichtingen der Bulgaarsche reserve onder de wapenen zijn geroepen. AMERIKA. Te Rio de Janeiro is, naar de Times ver neemt, de opgewondenheid over de bezetting van Trinidad door de Engelschen bijna geheel tot bedaren gekomen. De Tcmris erkent dat het eilandje voor Engeland van groot belang is, omdat de tele graafkabels naar Zuid-Amerika nu alle over Pernambuco loopen, en Engeland in dit op zicht van Brazilië afhankelijk maken, wat na een verlegging der kabels over Trinidad het geval niet meer zijn zal. Het is echter de vraag of Engeland recht heeft op het eilandje, maar de Temps hoopt dat deze kwestie weldra langs den weg der billijkheid opgelost zal worden. Uit Quito wordt geseind, dat de omwente ling in Ecuador veld wint. AFRIKA. Onlangs werd gemeld, dat door den Engelschman Sam Marks, ter herinnering aan de voltooiing van den Delagoa-baai-spoor- weg, een som van 10,000 p. st. is geschon ken aan de Zuidafrikaansche republiek, onder voorwaarde, dat daarvoor een standbeeld van president Kruger zou worden opgericht en de president zelf zou bepalen wat met het overblijvende geld zou worden gedaan. De heer Kruger heeft nu bepaald dat, na aftrek der kosten voor het monument, de rest der 10,000 p. st. zal worden aangewend tot het oprichten van een zoölogischen tuin van staatswege, die zal aangelegd worden op 50 erven langs Aapiesrivier, onlangs door de regeering aangekocht. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de Standard ge meld dat de consul der Vereenigde Staten te Foochow, die onmiddellijk na het bekend worden van den moord op Christenen te Kucheng derwaarts is vertrokken met een aantal vrijwilligers, reeds de namen is te weten gekomen van een 50-tal personen, die aan die moorden hebben deelgenomen, waar onder alle aanvoerders der bende. Ook moet hij het bewijs in handen hebben dat de Chineesche ambtenaren volkomen op de de hoogte waren van het beraamde moord plan. Bij de begrafenis der slachtoffers was geen enkel Chineeseh ambtenaar tegenwoordig. Te Shanghai heerscht groote verontwaar diging dat geen Engels.-he soldaten als ge leide van den consul naar Kucheng zijn mede- gegaan. De Chineesche soldaten toch zijn on betrouwbaar gebleken. De vreemde gezanten te Peking zien den ernst van het gevaar niet in. Aan de Times wordt uit Hongkong gemeld, dat liet oproer te Futchan, nabij Canton, niet zoo erg is geweest als eerst gemeld werd. Van de vernieling van hospitalen en andere uitspattingen is tot dusver noch bij een der ministeriën, noch bij het zendinggenootschap eenige officieele bevestiging ontvangen, zoodat men die berichten als ongegrond beschouwt, JAPAN. De regeering is voornemens een gedeelte van de Chineesche oorlogsschatting onmid dellijk te besteden voor den aankoop van acht snelvarende kruisers, vier gepantserde krui sers, twaalf torpedobooten en een aantal kononneerbooten. Verder bestaat er plan op den aanleg van nieuwe spoorwegen, de ver grooting der arsenalen, het bouwen vaneen droogdok te Kobe, groot genoeg om een schip van 15,000 ton op te nemen, en "en kabel van Kagoshima in Japan naar Formosa en de Pescadores over de Liu-Kiu-eilanden. Zelfs is er sprake van een ijzeren brug over de straat van Simonoseki. AUSTRALIË. Een wetsontwerp waardoor feitelijk hef algemeen stemrecht in Tasmania wordt in gevoerd, is door de commissie uit de wet- die hem op het vooi hoofd kwamen, af te drogen. De rede van den officier van justitie duurde ruim een uur. Ofschoon hij geen enkele aan- teekening gemaakt had en de voor hem liggende akten onaangeroerd liet, bleef geen enkel punt onbesproken en wist hij de reeks van bezwarende feiten zoo bedaard en handig tot een lange keten aaneen ie knoopen, dat er voor den beschuldigde geen ontkomen aan was. Eene enkele maal slechts had hij gestooten. 't Was toen zijn blik zich onwillekeurig richtte op Hertha's brief, die nevens de stukken nog op zijne tafel lag. Doch het volgend oogenblik had hij zijne ge dachten weer gedwongen zich uitsluitend te be palen tot de onderwerpelijke zaak en de korte storing deed geen afbreuk aan den machtigen indruk, die zijne pleitrede maakte. Toen Werner Flemming geëindigd had, was die indruk bij toehoorders en gezworenen zeer goed merkbaar. Do president moest een paar minuten wachten voor hij de noodige aandacht durfde inroepen voor de rede van den verdediger. Doch nog voor hij de bel gegrepen had, gebeurde iets onverwachts. De aangeklaagde richtte zich op en riep, het bleeke gezicht tot de rechters gewend sik wil het wel bekennen, mijne heeren ik heb het gedaan 1 Ik smeek u om een genadige behan deling 1" Die bekentenis verwekte natuurlijk een alge- meene sensatie. ZoJfs de voorzitter had moeite om geheel kalm te blijven. De beschuldigde ging voort in afgebroken woorden te verklaren, dat alles zich juist zoo toegedragen had als de laatste spreker het uiteengezet had. De scherpzinnige en krachtige voorstelling der feiten doorFieroming bad den man zoozeer geu'ejfen en ontwapend, dat hij nog alleen van een volledige bekentenis heil verwachtte. Zijn weinig ontwikkeld verstand gaf zich gevangen, zijn geweten bad behoefte aan ontlasting. Den verdediger maakte hij intussehen zijne taak vrij moeilijk. Deze kon weinig meer doen dan de daad van zijn cliënt in bet gunstigste licht stellen en verscboonende omstandigheden pleiten. Het werk dor gezworenen daarentegen was door de volledige bekentenis verlicht. Schuldig aan brandstichting en moord luidde hun uitspraak, en het was bijna eene noodelooze formaliteit, dat de heer Flemming nog eenmaal opstond om tegen den beschuldigde de doodstraf te eischen. In den korten tijd, na het eindigen zijner rede verloopen, had hem echter zijne veei kracht be geven. Had straks zijne stem haar volle kracht, thans was zij zwak en getuigde van lichamelijke afmatting. Zij drong zooeven door tot de uiterste einden der zaal, nu bereikte zij nauwelijks de bank der gezworenen. En nauwelijks had hij zijne taak vervuld, of hij pakte in zenuwachtige haast zijne stukken bijeen. Den brief borg hij in den binnenzak van zijn rok, wendde zich met een stomme buiging tot de rechters en verliet de zaal zoo snel zijne voeten hem wilden dragen. Niemand vermoedde hoe ontzettend zwaar hem thans de vervulling van zijn plicht gevallen was. ACHTSTE HOOFDSTUK. De trein voerde Werner nog in denzelfden avond naar zijne geboorteplaats. Het was bijna elf uur, toen hij aan de deur van zijn ouders huis- belde. Hij vroeg het dienstmeisje, dat hem open deed, allereerst naar den welstand der dames en vernam dat de jongejuffrouw weer geheel hersteld en mevrouw Flemming op reis was naar een zieke zuster. Toen begaf hij zich naar het vertrek zijns vaders en beantwoordde met vriendelijke» ernst diens vroolijken groet. iWat zal Hertba blijde zijn, als zij u morgen vroeg zoo onverwacht aan de ontbijttafel ziet riep de bankier. »Gij hebt u de laatste weken zoo zelden hier vertoond, dat wij deze over rompeling wal als eene gebeurtenis van belang mogen beschouwen." »Ik zou ook nu niet gekomen zijn, beste vaderT wanneer ik niet wat ernstigs met u te bespreken had gehad. Wees zoo goed dezen brief te lezen -T die zal u geheel op de hoogte stellen van het onderwerp." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6