daar -wonende burgers der Unie te bescher men, en een onderzoek in te stellen naar de aanvallen, die op eene Amerikaansche zende- lingenschoo'. te Tarsis zijn gedaan. Een bericht uit Buenos-Ayres meldt, dat de Braziliaansche regeerïng vrede heeft gesloten met de opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul. A P K I E A. Het Spaansch eskader is Zondag te Tanger aangekomen. De Fransche gezant zal Donder dag van Fez alhier terugkeeren. Er zijn nu negen oorlogsschepen voor Tanger: de Engelsche kruiser Arethusa en de Fransche kruiser Chanzy zijn er ook ge arriveerd. Wat de Engelsche schepen daar moeten uit richten, is tot dusver nietduideiijkwaarschijn lijk vreest de regeering van lord Salisbury haren invloed in Marokko te verliezen en hoopt zij dat te voorkomen door machtsver toon en door de toelating van een Engelsch en Spaanscli consul te Fez, waar Frankrijk reeds een zoodanig vertegenwoordiger heeft. C II I ff A. De onderkoning van Fu-Kien heeft uit Peking bevel gekregen, onmiddellijk troepen te zenden naar Kucheng om te waken voor de veiligheid der zendelingen, die aan het bloedbad zijn ontkomen, een onderzoek in te stellen naar den oorsprong der onlusten, en de personen die er verantwoordelijk voor zijn, te straffen. Ingevolge deze bevelen zijn 4500 Chineesche soldaten met spoed naar het tooneel der gruwelen gezonden. De gezant der Vereenigde Staten te Peking heeft dringende instruction ontvangen om op alle maatregelen aan te dringen die kunnen strekken tot bescherming der Amerikaansche onderdanen in den omtrek van Foetsjou. Uit Hongkong wordt gemeld dat te Canton en Amov alles rustig is. De correspondent der Times te Tientsin beschouwt de moordenarijen, te Foochow ge pleegd, als een teeken van beginnende anarchie, een dat door meerdere en ernstigere zal worden gevolgd, indien de vreemde mogendheden niet krachtig in deze zaak tegen China optreden. Zulke uitbarstingen van haat zijn steeds voorspeld en het logisch gevolg van slapheid en verzuim. De Engelsche kruiser Eainhoic en de Amerikaansche kruiser Detroit zijn op weg naar Foochow. Binneiilaiidsciie Berichten. SCHIEDAM, 13 Augustus 1895. Gisteren heeft door den heer J. N. I. Wouterlood, alhier, de aanbesteding plaats gehad van het wederopbouwen van den stoom- molen ^Nederland". Er waren slechts een drietal inschrijvingsbiljetten ingeleverd, n.l. van de heeren J. Pinster voor f12,384.75, H. "Wienhoven voor f 13,220 en J. F. Rozen straten voor f 13,955. Aan den laagsten inschrijver werd het werk toegewezen. Tengevolge van het breken van de koppel stang, bij liet rangeeren der wagens van de stoomtram, hedenmiddag te een uur, ontstond een oponthoud van 20 minuten. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen. Bij de gisteren te Amsterdam door het departement van koloniën gehouden aanbe steding was het minst ingeschreven voor per ceel 82, 1700 KG stearine, f 638.86 en voor perceel 88,5780 KG stearinekaarsen, f 2504.47 door de stearinekaarsenfabriek >Apo!lo" alhier. De gewone audientiën van den minister van oorlog op Donderdag 15 en van den minister van marine op Vrijdag 16 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 10 dezer bij de betaalmeesters in kas ■was. f 1,692,585.76 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llïis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,160,233.77 Bij kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger van de regeering op hetlusscben 16 en 21 September a.s. te Bern te houden iaternationaa! veeartsenijkundig congres dr. A. W. H. Wirtz, directeur van s rijks vee artsenijschool te Utrecht. Mr. J. Heemskerk Az., minister van staat en lid van den Raad van State, en dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veteri naire politie, beiden te 's-Gravenhage, zijn bij kou. besluit benoemd tot vertegenwoordigers der regeering op het van 20 tot 22 Aug. a.s. te Bazel te houden vijfde internationaal congres tot wering van misbruik van sterken drank. De volgende secretarissen van legatie bij Nederlandscbe gezantschappen zullen ver plaatst of werkzaam gesteld wordenbaron Sweerts de Landas Wijborgh, van St. Peters burg naar Berlijn als gezantschapsraadjhr. De Marees van Swinderen van Weenen naar St. Petersburg; jhr. mr. John Loudon, bij het gezantschap te Rome; baron Van Ren- gers te Berlijn en jhr. mr. Van Citters, van Rome naar Weenen. De gezantschapsraad te Berlijn, jhr. mr. Van Eijs, wordt benoemd tot zaakgelastigde te Bucharest. In bijvoegsels van de Stct. no. 187 worden medegedeeld de opgaven, over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1894, be doeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1831, houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling der openbare dronkenschap. De heer J. W. Schmidt, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te Brunsbüttel, is in die hoedanigheid door de Buitsche regeering erkend. Bij adres zijn bij H. M. de Koningin- Regentes bezwaren ingebracht tegen het hef fen van sluisgelden op het kanaal van Voorne. Verzocht wordt, dat maatregelen mogen wor den genomen om die extra-belasting 25 cents per sluis en eens per keer af te schaffen, opdat het kanaal evenals alle beneden-rivieien kosteloos bevaren kunne worden. Het volgende is ontleend aan de bij de Staatscourant van heden behoorende statistiek der drankwet over het tijdvak yan 1 Jan. tot 31 Dec. 1894: Noord-Brabant 4120 ƒ101,428.85 Gelderland2857 116,020,50 Zuid-ïloliand 4182 213,185,98* Noord-Holland3744 202,150.21 Zeeland1187 29,597 96 Utrecht1128 44,927.87s Friesland1852 49,630.72 Overijsel1538 48,653.65 Groningen1897 51,-100.75 Drente791 j> 18,281,75 Limburg1525 31,810.— 24,821" ƒ906,788.25 Bij wijze van proefneming zijn thans 12 bezoldigde rijksveldwachters voorzien van een rjjwiel. Indien de proefneming voldoet, zullen waarschijnlijk allen daarvan worden voorzien. De Koninginnen naar Drente en Overijsel. Nadat de commissaris der Koningin in Drente te Enschede was geweest om een persoonlijk onderzoek in te stellen naar aan leiding van de ingediende aanvraag om eervol ontslag door de officieren der dienstdoende schutterij, tengevolge van de afwijzing door den gemeenteraad van het aangevraagde bui tengewone subsidie, is Vrijdag eene geheime raadszitting gehouden. In een Zaterdag ge houden openbare vergadering besloot de raad f1000 te verleenen, af te betalen in vier jaarlijksche termijnen, waarbij zich de heeren Meester en Van Heek persoonlijk aansprake lijk stellen voor terugbetaling. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft goedgevonden, dat bij het bezoek van Hare Majesteiten aan Overijsel en Drente volgend programma gevolgd wordt: Donderdag 5 SeptemberHare Majesteiten zullen om 11 uur des voormiddags aankomen aan het station Meppel en daar door den commissaris der Koningin (den beer Van Swinderen) en plaatselijke autoriteiten wor den opgewacht en ontvangen. Na een rijtoer door de stad, om 12 uur nam.Dejeuner in het gebouw der rijks hoogere burgerschool, aan Hare Majesteiten aangeboden door den raad der gemeente Meppel. 1 uur 40 min. Vertrek uit Meppel per rijtuig over De Wijk en Zuidwolde naar Hoogeveen. 4 uur 18 min. Vertrek van het station Hoogeveen per extra trein naar Assen. 4 uur 48 min.Aankomst aan het station Assen, waar Hare Majesteiten door Gedeputeerde Staten en plaatselijke auto riteiten zullen worden opgewacht en ontvan gen, waarna Hoogstdezelve zich begeyen naar bet gouvernementshotel. 7 uurDiner in het gouvernementshotel. 9 uur9 uur 45 min.Rijtoer door de stad, ter bezichtiging der illuminatie. Vrijdag 6 September, 9 uur 50 min. 11 uur 15 min. voormiddags Audiëntie door H. M. de Koningin-Regentes te verleenen aan inwoners der provincie Drente, in het gouvernementshotel. 12 uur 15 min. des na middags Dejeuner in 't gouvernementshotel. 1 uur 42 min.Vertrek per extra-trein van station Assen naar station de Punt. 2 uur: Aankomst aan de Puntbijwoning van de wedrennen te Vogelenzang. 4 uurVertrek per rijtuig over Zuidlaren en Anlo naar Assen. 7 uurDiner in de statenzaal te Assen aan Hare Majesteiten aangeboden door de staten der provincie Drente. 9 uur Militaire taptoe met fakkellicht voor het gouvernementshotel. Zaterdag 7 September, 9 uur 45 min. voormiddagsHulde aan Hare Majesteiten gebracht door leerlingen van verschillende scholen vóór het gouvernementshotel. 10 uur 15 min.: Rijtoer naar Rolde, bezoek aan de huunebedden aldaar en bijwoning eener voor stelling van de oud-Germaansche rechtsple ging. 12 uur 30 min. namiddagsDejeuner in het gouvernementshotel, 2 uur2 uur 45 min.Receptie van dames door H. M. de Koningin-Regentes in het gouvernementshotel. 3—4 uurBezoek aan het museum van oud heden in Drente en aan de Wiihelmïna- kazernerijtoer door het stadsbosch. 4 uur 4 uur 15 min.: Bezoek aan de matinee musicale in de buiten-sociëteit. G uurDiner in de Statenzaal, aangeboden aan Hare Majes teiten door deu gemeenteraad van Assen. 8 uur 55 min.Vertrek per extratrain van Assen naar het Loo. Alle uren zijn op het programma aange geven in Amsterdamschen tijd. Het Leger des Heils" zal op Woensdag 21 Augustus een kampdag houden te Goor op het landgoed sWeldam", voor die gelegen heid daartoe door graaf Bentinck van Mid- dachten afgestaan. De kampdag zal door kolo nel en mevrouw Oliphant geleid worden. De heer G. C, Bunk, hoofd eener school te Rotterdam, heeft het plan opgevat om den 31en Augustus op de plaats Doele met zijn dames- en kinderkoor eene uitvoering te geven. Door honderd meisjes zal o. a. de aar dige kindersymphonie van Romberg worden uitgevoerd. Ook de Wilhelmina-cantate van den heer C. M. Steffelaar zal, onder leiding van den componist, ten gehoore worden ge bracht. De weezen der verschillende gezindten zijn tot bijwoning van dit kinderfeest uitgenoodigd. Te Rotterdam ontstond Zaterdagavond in een hier- en danshuis in de Zandstraat twist tusschen een jonkman en een vrouw. De twist liep zoo hoog, dat de jongen een mes opnam en het meisje daarmede een steek in den buik toebracht. De gekwetste, Anna Bol, wonende in de Kikkersteeg, werd, na voor- loopig door de politie verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd en is Zondagavond overleden. Gisterochtend is een 16-jarige lood- en zink- werker, die werkzaam was op eene machine- loods op liet terrein der staatsspoor te Rotter dam, onder een rangeer'rein geraakt, met het gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Zondag tegen den avond heeft men boren Delft een prachtig lichtverschijnsel kunnen zien, even nadat de onweersbuien waren af gedreven. Er vertoonde zich aan den oostelij ken hemel een stuk regenboog van zeer diepe kleuren en op dubbele breedte, zoodat elke kleurenrij tweemaal terugkwam. De roode kleuren van een derden parallelregenboog waren nog duidelijk te zien, zoodat beide randen van den boog scherp rood gekleurd waren. Op een afstand was een flauwere boog zichtbaar van grooter spanning. {D. O.) De 's-Gravenbaagsche afdeefing van het »Nederlandsch Genootschap tot bevordering van de christelijke heiliging van den Zondag," gesteund door het hoofdbestuur, heeft aan den gemeenteraad aldaar verzocht bij het verlen gen van de concessie aan de Haagsehe tram wegmaatschappij te willen bevorderen, dat aan het dienstpersoneel een gedeelte van den Zondag worde vrijgegeven. Het bevel tot gevangenhouding van de drie mannen, verdacht een meisje in de Bock- horststraat te 's-Gravenhage te hebben aan gerand, is met zes dagen verlengd. Zaterdagavond kwam uit Amsterdam te 's-Hage aan een Fransch sprekend heer, die aangifte deed dat hem, naar hij vermoedde, in den trein of in het station aldaar zijn zak- portefeuïüe was gerold, inhoudende 2 bankbii- letten van 500 francs en f 400 aan Hollandsch geld. In zijn portefeuille bevond zich ook zijn paspoort, aan het bezit van welk stuk hij op reis groote waarde hechtte. De reiziger, die zich zoodoende zonder geld bevond, is de heer L., vice-consul in een der steden van Brazilië. De politie heeft een onderzoek ingesteld dat tot dusver niet het gewenschte gevolg had. De 14-jarige C. van Elderen te Zuid-Beier land had het ongeluk van een paard te vallen, met het treurig gevolg, dat hij, op het hoofd neerkomende, terstond is overleden. In de memorie van burgemeester en wet houders van Sliedrecht, die met de gemeente- rekening over 1894 aan den raad is ingediend, komen burgera. en weth. tot de conclusie, dat de werkelijke uitgaven in de door den ge meente-ontvanger overgelegde rekening be- hooren te worden verminderd op de verschil lende posten tot een gezamenlijk bedrag van f374.30, terwijl in de ontvangsten nog als te verhalen drie posten behooren te worden opgenomen, waarvan éen voor memorie. In de jongste zitting is een en ander in handen gesteld eener commissie uit den raad, bestaande uit de heeren H. BosAz., A. Vermaes Wz. en M. C. da Jong. Bevreemding verwekt het, dat noch onder de dertien processen-verbaal, noch in de me morie, die volgens den aanhef door B. en W, toch is ingediend »te hunner verantwoording" (art. 219), eenige verklaring voorkomt van de heeren wethouders zelve, die toch ook Aantal inrichtingen Totaal waar, krachtens der Provinciën vergunning, sterke vooralle drank in het klein vergunningen werd verkoLui betaalde op 31 Dec. 1894. prijzen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2