Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. gj'die valsche en vervalschte mandaten, ingevolge de wet, van hunne handteekening jgijten moeten voorzien. Evenmin is eene verklaring opgenomen van den secretaris, dis hoofd der gemeente-administratie, of- sdioon overigens van alle betrokken perso- ienj die gehoord zijn, processen-verbaal zijn j opgemaakt. Zeer zeker geeft dan ook de jjjomorie eenig licht in de treurige zaak, maar 1 w jjj ook maar eenigszins zou kunnen strek- b tot eene verantwoording van heeren 5 wethouders en secretaris, zooals zij verkla- 1 reu, is velen niet duidelijk. (N, B. Ct i De wereldtentoonstelling te Amsterdam i werd Zondag door 11,300 betalende personen bezocht. De Amsterdamsche politie schijnt al verba- j jend hardleerschThans heeft weereen onder- wjjzer van buiten, die Maandagavond 5 Aug. s te Amsterdam tegenwoordig was bij het op- j stootje op de St. Anthonie-Breestraat en den Zwaneaburgwal, zicii tot den burgemeester van Amsterdam gewend, om hem op de hoogte te stellen van het optreden der politie bij die gelegenheid. In een uitvoerig schrijven wijst hij er op hoe hjj er getuige van was, dat een man, die ■weerloos op den grond lag en zich volstrekt niet verzette, met de blanke sabel een aantal slagen werd toegediend door een inspecteur van politie, terwijl zulks later nog eens her haald werd. De werkstaking der sigarenmakers te Am sterdam duurt nog steeds voort. Voorziet u een einde vroeg een der ver- daggevers van het Hll. Zaterdag aan een der meest bekende fabrikanten te Amsterdam. "Vooreerst niet", luidde het antwoord jhet is onmogelijk voor ons om toe te geven. Men wil ons tot bondsfabrieken maken, wat zooveel beteekent dat men ons de wet stelt in onze zaken, tot knechts maakt van onze arbeiders. ïDe bondsfabrieken kunnen niet bestaan op den duur. Let maar op België, waar zij be staan en waar een bekend fabrikant reeds gedwongen werd zijn fabriek naar Neder land te verplaatsen." sHeeft deze staking invloed op de tabaks- markt ïThans nog niet buitengewoon, al wordt door mij en vele anderen tlians natuurlijk geen tabak gekocht. De Bremer-tabakshandel lijdt er misschien eerder onder, want Havana, fjjae Braziel- en andere tabakssoorten van die markt worden hier nu niet gekocht." ïls er op den duur gevaar dat de fabrieken hier zich zullen verplaatsen? sZekerlijkals de staking lang duurt, zullen vele fabrikanten ongetwijfeld hun fabrieken naar elders verplaatsen, ten nadeele der Am sterdamsche werklieden." ïls er nog genoeg voorraad sigaren?" »Dat wel» er is thans nog voorraad genoeg, alleen heeft men soms wat moeite met enkele merken om te voldoen aan builenlandsche orders, maar overigens is er vooreerst genoeg en kunnen wij die door buiten te laten wer ken nog wel aanvullen." ïWie lijden nog meer onder deze staking?" ïDe kistenmakers o. adie weldra in 't ge heel niets te doen hebben, en ook de mannen, die de kistjes beplakken met randen en eti ketten; daaraan werd thuis soms nog een aardige stuiver verdiend; dat alles staat ook itü. ïWat het einde moet wezen, is nog niet te voorzien, doch toegeven kunnen de fabri kanten in deze beginsehkwestie zeker niet." Zondagmiddag werd in het Paleis van Yolks- ïljjt een feestelijke bjjeenkomst gehouden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de werkstakende sigarenmakers te Amsterdam. In het Koegras (gemeente Helder) is Zater dag de boerenhofstede aan de Middelvliet, bewoond door den landbouwer Jb, Smit, tot den grond afgebrand, vermoedelijk tengevolge van hooibroei. Dit is de vierde maal, dat de zelfde hofstede in betrekkelijk korten tijd in asch werd gelegd. Een ruim 70-jarig weduwnaar te Rotte- valle zou huwen met zijne jeugdige huis houdster. Zijne te Groningen wonende zoons kwamen op een hondenkar aanrijden en zeiden tegen hun vader dat de geboden" wel waren aangegeven, maar dat het over gaan moest. Zij dreigden met groote messen, wierpen de huishoudster de deur uit de oude man vluchtte en na veel kabaal en wat huisraad stuk gemaakt te hebben, ver trokken ze, onder de veelbelovende toezeg ging binnenkort en beter terug te zullen komen. (P. D. O.) Tegen den onderwijzer Hoekstra te Rottum (Schoterland), die verdacht wordt van on zedelijke handelingen met minderjarigen, is rechtsingang verleend, met bevel tot inheehte- nishouding. Zondagnacht is, naar men wil door hooi broei, de boerderij van A. van Dalen te Oost- Ruinerwold met alles wat er in was, eene prooi der vlammen geworden. Met moeite konden de bewoners zich redden. De justitie uit Almelo heeft te Enschede een onderzoek ingesteld in verband met eene hevige vechtpartij, welke Zondagavond in de Krim plaats had. De 3i-jarige gehuwde fabrieksarbeider H. Grevelink werd bij die vechtpartij met een mes in de linkerzijde gestoken en is gisteren overleden. De 21- jarige J. van Voorst is als de vermoedelijke dader gearresteerd. Zaterdagochtend is te Ter-Apel (Ter Haar) de boerenbehuizing van den heer H. Maarsing eene prooi der vlammen geworden. Al het hooi en veel koren, dat reeds was ingehaald, is verbrand. Oorzaak hooibroei. Een en ander was verzekerd. Als eene merkwaardigheid deelt men uit Wamel aan de A. Ot. mede, dat voor eeni- gen tijd een koe door den bliksem getroffen werd, terwijl drie andere koeien, die in dezelfde weide liepen, plotseling daarop eveneens stierven, zonder getroffen te zijn. Twee aan de Kappellerlaan te Roermond gelegen huizen zijn ingestort. De bewoners, vijf huisgezinnen, konden zich, doorhet kraken der muren gewaarschuwd, nog bijtijds in veiligheid brengen. Aan gebouwen en huis raad is groote schade toegebracht. Naar men te Maastricht wil weten, zjjn de onderhandelingen over de levering der nieuwe geweren tusschen het voorloopig syn dicaat ter bevordering van het oprichten van een nationale wapenfabriek en den minister van oorlog afgesprongen op bezwaren, door den minister geopperd omtrent den tijd van levering. Terwijl de heer J. B., te Hulst, zijn gela den revolver poetste, ging deze plotseling af. De kogel ging door een zijner handen, waarvan hij waarschijnlijk het gebruik voor goed zal moeten missen. Zaterdagavond trok een verbazende zwerm vliegende mieren over Zuid-Beveland, die zich van Oost naar West bewoog. Alle strateu van Goes waren ten deele door die diertjes bedekt. Natuurlijk was men daar op dergelijk bezoek niet bijzonder gesteld, omdat mieren, als ze in huis komen, heel onaangenaam zijn. Bovendien vlogen ze den menschen in het gezicht. Sommige dames hadden een aantal in het haar. De persoon te Stekene, die Donderdag bjj een gevecht tusschen de commiezen door een kogel doodelijk getroffen werd, is aan dè gevolgen overleden. Onweder. Boven Halfweg en de onmiddellijke omstre ken, ontlastte zich Zaterdagavond een vreese- lijke onweersbui. Gedurende een uur viel hagel en regen als uit een wolkbreuk neer, de riolen konden de massa water niet verzwelgen, enkele straten, stonden blank en het water drong in de laag gelegen huizen. Te 9 uur, toen de bui verminderde, moesten velen aan het werk om de wegen begaanbaar te maken. Veel schade is aangericht op de bouwlanden in den Houtrakpolder, zoomede in de tuinen. In het zuiden van ons land heeft Zaterdag avond een buitengewoon zwaar onweer ge woed. Ruim 4 uur achtereen, van 7 tot 11 uren, waren bliksem en donder niet van de lucht. Bij volkomen windstilte viel de regen afwisselend bij stroomen neer. Toen de wind zich verhief, scheidde de bui zich en dreef noordelijk en oostelijk af. Te Bergen-op-Zoom is tegenover den St,- Antonis-molen een landbouwerswoning door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Eenig klein vee, waaronder een varken, is daarbij omgekomen. De bewoner Somers was laag verzekerd. Te Bergeik (N.-Br.) is eene boerderij getrof fen en afgebrand. Zaterdagavond werd het huis, bewoond door Hollkamp te Zinderen, door den bliksem ge troffen en verbrandde met den gebeden inboedel. Een hoogbejaarde ziekelijke vrouw werd met groote moeite gered. Alles was verzekerd. 's-Gravenhage. De groothertog van Saksen-Weimar en de hertogin van Mecklen burg begaven zich gisteren per staatsspoor- trein van '10 uur naar het Loo en keerden des avonds te 7'/s uur, na den dag bij Hare Majesteiten de Koningin te hebben doorge bracht, te Scheveningen terug. De heer Van der Sleyden, minister van waterstaat, is met een verlof van veertien dagen naar Zwitserland vertrokken. De minister Van Houten vertrok gisteren naar Brussel, ter bijwoning van de opening van het parlementair congres voor vrede en arbitrage, zooals er verleden jaar een hier werd gehouden. Ter gelegenheid van den verjaardag van Koningin Wilhelmina zal op 31 Aug. a.s. in het Malieveld een fraai vuurwerk worden afgestoken. Het slotdecoratiestuk zal bestaan uit twee groote cascaden, geflankeerd door Braziliaan- sche sterren, mozaiek vuurfonteinen, waaiers en schoone batterijen en voorts een eorbeille, opgedragen aan H. M. de Koningin. Maassluis. Vanwege het loodswezen zal op het westelijk havenhoofd alhier eene inrichting worden gemaakt voor stormsigna len. Langs telegraphischen weg zal doorhet meteorologisch instituut te Utrecht van op handen zijnde stormen worden melding ge maakt. Hoek-ran-Holland. Met zekerheid wordt medegedeeld, dat op geringen afstand dezer plaats spoedig wordt aangevangen met het maken van een visschershaven voor rekening van Vlaardingsche reeders. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, op Zaterdag ÏO Augustus 1S95. Afwezig de heeren Maas, Van Gent, Hon- nerlage Grete en Wittkampf. De heer J. J. G. Nolet, voorzitter, opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Behalve de gewone offieieele verslagen en berichten, de jaarverslagen van een groot aan tal Kamers van koophandel en fabrieken in Nederland, het Jahrcsbericht der Handels- hammer zu Hannover en het jaarlijksch (thans 54e) verslag van de s Adelaide Chamber of Commerce". Bovendien van het keizerl.-Duitsch consulaat: Program van de Beilijnsche tentoonstelling 1806 van den consul van Duitschland een pros pectus van een dictionnaire der ijzer- en me taalwaren-industrie in Westfalen van het handelsmuseum te Buda-Pest een lijst van nFabricants-Exportateurs''in vele vakken van han del en nijveiheid in het koninkrijk Hongarije; e. a., welke in de boekerij zullen geplaatst worden en ook aan den handel alhier ter inzage kunnen worden verstiekt. Van de Kamer van koophandel en fabrieken te Tiel eene circulaire, houdende medeJeelinsr, dat zij voornemens is een adres aan de regee ring te richten, waarin zal gewezen worden op vele gebreken in de dienst!egelmg der spoor wegen, en voi zoekende daaibij den steun en verdere aanwijzingen van feilen, in het ressoit van deze Kamer bestaande. Wordt na eemge discussie besloten met dit denkbeeld mede te gaan. De heer C. A. Beukers, zich aangemeld heb bende, verzoekt de Kamer stappen te doen, dat de regeering vrijheid geve op aanvrage het stil staan der branderijen ten allen tijde te doen plaats hebben, dus zonder tot den afloop van de declaratie te behoeven te wachten, en zoude dit, door het coupeeren van verkeerde praktijken, vooral in het belang van den gist- en spoeling- handel zijn. Tevens wenscht deze heer, dat de Kamer er ook op aandringe, dat het vveikvolk in de bran derijen, ook na afloop der werkzaamheden, niet meer door de letter der wet gedwongen worde, nog tot het wettelijke tijdstip van sluiting, in die fabrieken noodeloos te blijven wachten. Na eenige gedachtenwissehng verklaart de voorzitter zich bereid, in dien zin en persoonlijk bij den betrokken minister stappen, uit naam der Kamer, te doen, daar deze punten wel bij zonder de aandacht verdienen, en ook de Kamer die reeds meermalen in overweging had genomen. De voorzitter deelt nog mede, dat er vooruit zicht bestaat, dat het tanef der Belltelefoon van f60 tot op f40 per aansluiting zal verlaagd worden, en antwoordt op de vraag van een der leden, dat de inkomende rechten op gist in Belgie niet zullen ingaan, vóór de wet op de stokerijen aldaar zal zijn aangenomen. Een der leden brengt de vvenscheüjkheid ter sprake, het beursuor een half uur later te doen stellen, en da boete voor het telaatkomen to doen vervallen. De Kamer zal deze punten nog eens over wegen, alvorens daartoe eenige pogingen te doen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. Prof. dr. D. Bierens de Haan, oud-hoogleeraar in de wiskunde te Leiden, is Zondag te Santpooit overleden. De overledene, die den ouderdom van 73 jaar bereikte, was een der vermaardste Nedeilandsche beoefenaars der wiskunde. Eigen Haard geeft deze week een fraaie photogiafie van den minister van staat Heemskei k in zijn studeerkamer. De paus heeft, nadat hij de prachtige fresco's van Pinturicchio in de zalen van het Vaticaan, bekend onder den naam van appartementen van Borgia, heeft doen herstellen, besloten er ook de mozaiekversiering te doen aanbrengen naar de nog bestaande oude modellen. Dit werk is al vrij ver gevorderd, en de vertrekken, waar paus Alexander VI gewoond heeft, zullen binnenkoit tot de voornaamste bezienswaardigheden van het Vaticaan behooren. M I V— Uit geheel België komen berichten over water schade, die men Zaterdagavond tengevolge van het vreeselijke onweer geleden heeft. In Brussel waren verscheiden kelders ondergeloopen. Het openlijk aankondigen van geheimmidiielen is voortaan in Saksen verboden, op straffe van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3