van een ministerie RadoslavofF en schorsing van de grondwet gedurende tien jaar bepleit. T R K IJ E. Te Konstantinopel is bericht ontvangen, dat den 8n Augustus eene gewapende bende van omstreeks 100 man, komende uit Bulgarije, de grens is overgetrokken en het dorp Yanakia, in het Macedonische district Luscas, heeft vernield, waarbij alle Turksche inwoners werden vermoord. De Porte heeft dit feit ter kennis gebracht van de mogendheden. AMERIKA.. De Amerikaansche gezant in China, de heer Denby, heeft bericht dat hij Zaterdag, onmiddellijk na indiening van de klachten 2ijner lastgevers, van de Chineesche regeering de belofte heeft gekregen van bescherming der Amerikaansche onderdanen en zoo goed mogelijk herstel der gepleegde misdrijven. De uitslag der verkiezingen in Peru is, dat Pierola weer tot president der republiek is verkozen Billinghurst wordt le, Augusto Seniinnrio 2e vice-president. J A P A H. Tusschen Japan en China wordt op het oogenblik onderhandeld over een handelsver drag, waarbij aan Japan behandeling op den voet van meest begunstigde natie wordt toe gezegd en machtiging wordt verleend om in China consulaire rechtbanken te stichten. Volgens een telegram gisteren bij het New- Yorksche blad de Wold uit Tokio ontvangen, is daar eene ministerieele crisis uitgebroken. De graven Ito en Yamagata weigeren den titel van markies aan te nemen, als belooning voor hunne in den oorlog bewezen diensten, op grond dat andere ambtgenooten geener lei onderscheiding hebben gekregen. Binnenlaiidselie Berichten. SCHIEDAM, 14 Augustus 1895. De Nederlandsche Bell-Telephoon-Maat- schappij heeft tot heden in deze gemeente nog geen redenen om zicli over de belang stelling in Schiedam te verheugen. Ze wenscht daarom door verlaging van het abonnement het aantal deelnemers te ver meerderen, en zal daarom met ingang van 4 Januari 1896 het jaarlijkse!) abonnements bedrag voor alle geabonneerden van zestig op veertig gulden terugbrengen, indien namelijk, liet aantal van deze, dat thans 58 bedraagt, voor 4 October a.s. tot 400 zal zijn gestegen. We vestigen de aandacht onzer lezers op deze milde bepaling, die, naar we vertrouwen, velen tot aansluiting zal overhalen. De aanleg der nieuwe aansluitingen vangt na 1 October a.s. aan, hoewel het abonnement eerst met 4 Januari 1896 ingaat. Bij kon. besluit is benoemd tot commis saris van politie te Maassluis en tot commis saris van rijkspolitie op het Scheur en over den Nieuwen Waterweg door den Hoek-van- Holland van het Scheur tot in zee J. D. Bloemen, thans hoofdinspecteur van politie te Arnhem. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een militairen pensioenraad, voor zee macht, landmacht, marine-reserve, loods- dienst op zeeschepen, mindere geëmploieer- den, op daggeld werkzaam bij inrichtingen van zee- en landmacht, en voor hunne we duwen en weezen. De raad zal bestaan uit 7 leden. De voor zitter en secretaris van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren zijn dit tevens van den militairen pensioenraad. Blijkens een bij het departement van bui- tenlandsche zaken uit Tanger ingekomen telegraphisch bericht, is van de schadevergoe ding, welke door de Nederlandsche regeering naar aanleiding van den overval van het NeJetlandsche schip Anna door Rifleensche zeeroovers van Marokko geëischt was, aan vankelijk een bedrag van 95 pCt aan den tijdelijken consul-generaal der Nederlanden te Tanger uitbetaald geworden. Stet Menigeen, die de Koningin op Haar reizen door het land volgde, heeft wel eens bij zich de vrees voelen opkomen, dat zulk een tocht, om de groote daaraan verbonden vermoeienis sen, voor Haar weinig bekoorlijks hebben moet. Mag men den Haagschen correspondent der N. Qr. Ct. gelooven,daniser voor die vrees niet de minste reden. Zoo schrijft hij o. a. Onze jonge Koningin geniet op het Loo met volle teugen van haar vacantie, die met de reis naar Overijsel en Drente zal worden be sloten. Naar ik hoor, ziet de jeugdige Vorstin deze wel drukke, doch voor Haar steeds zeer aantrekkelijke triomfdagen met groot verlan gen te gemoeten toen dan ook dezer dagen een der dames van de hofhouding Haar vroeg, of Zij niet tegen die drukke woelige reis opzag, antwoordde de Koningin Volstrekt niet, het spijt me integendeel, dat 't met deze reis met den tocht door het land voorloopig gedaan is. Als het van mij afhing, zou ik wel dadelijk weer van voren af willen beginnen." Mr. Trent» en het nieuwe personeel. Mr. Treub heeft in Be Amsterdammer de opmerkingen beantwoord, die van verschil lende zijden gemaakt waren op zijn critiek over het loetsvoorstel op het personeel. In de eerste plaats komt hij op tegen de meening, dat men het ontwerp met rust be hoorde te laten, wanneer men de kiesrecht regeling niet in gevaar wenscht te brengen. iDraagt de strijd door mij tegen het voorge stelde belasting-ontwerp, uit overtuiging van het op fmancieele gronden verwerpelijke daarvan aangebonden, er toe bij, dat de tot standkoming der kiesrechtregeling opnieuw vertraging ondervindt, dan doet mij dit leed schrijft de heer Treub maar dan komt de schuld van die vertraging niet voor mijn rekening, maar voor rekening van de regee ring. Immers, niemand kan in gemoede ver langen of verwachten, dat men een belasting wet, welke men verderfelijk acht, ongemoeid zou laten, ter wille van de verkrijging van een kiesrechtregeling, welke er te kwader ure aan werd vastgeknoopt en die bovendien nie mand bevredigt, maar op zijn best, bij gebrek aan beter, met een zucht wordt aanvaard." Vervolgens bespreekt mr. Treub de bezwa ren, ingebracht door het ütrechtsch Dbl. Hij noemt de conclusie, die dit blad uit zijn cijfers trekt, n.l. dat alle belastingschuldigen te Am sterdam aan rijk en gemeente te zamen 80 pCt. meer te betalen zouden krijgen, foutief. De slotsom van het beioog was juist, dat, om evenveel voor de gemeente te verkrijgen ah thans, de 80 (667») opcenten vnn thans zou den moeten stijgen tot 143 (120) op de nieuwe belasting. Neemt men degeheelegemeenteer» bloc, dan zijn de 143 opcenten nieuw niet 80 pCt. meer, maar gelijk aan de 80 opcenten oud. De kwestie ligt echter niet in hetgeen de geheele gemeente en lloc zou moeten betalen. De wijziging in het i personeel" zal te Am sterdam c. q. wel niet ten gevolge hebben, dat er meer aan gemeentelasten zal moeten wor den opgebracht, maar wel, dat een bedrag van ongeveer 5i/a a 6 ton op andere wijze zal moeten worden verdeeld. En om de gemeen ten onder de moeilijke omstandigheden, waar in zij tegenwoordig verkeeren, te dwingen tot het noodzakelijke gevolg van deze gewijzigde verdeeling: een buitengewone verhooging van de eene helft der belastingschuldigen ten bate der anderen, is volgens mr. Treub een roekeloos bedrijf. De heer Treub is verder van oordeel, dat het personeel als Bijkslelasting niet goed is te maken. Een in belastingzaken zoo door kneed financier als Sprenger van Eyk zelfs kon van de herziening van het personeel als rijksbelasting niets beters terechtbrengen dan het ingediende ontwerp. Daarna bespreekt bij de bezwaren, die tegen zijn becijferingen zelf zijn opgeworpen, en voor den huurprijs behandelt hij een voor éen de zeven fouten, die 3>van een zijde die het weten kan" in het Haagsche Dagblad geplaatst wer den. Een dier fouten, de zevende: de onjuist heid der bedragen der tegenwoordige kohie ren voor de grondslagen huurwaarde, deuren en vensters en haardsteden, wordt door den heer Treub erkend, maar hij wijst er op, dat deze onjuistheid slechts f 9000 beloopt. Hij voegt er ten slotte zelf nog een achtste fout aan toe, n.l. dat hij over het hoofd heeft gezien, dat, al wordt de belasting volgens het ontwerp naar den huurprijs geheven, toch evengoed als bijv. bij het successie recht, waar geheven woi-dt over de werkelijke verkoopwaarde moet gerekend worden op eeu verschil van gemiddeld ten minste 5 a 40 pCt. tusschen den werkelijken huurprijs en den huurprijs, die als grondslag voor de belasting zal dienen. Door deze fout is een te lage raming van het verlies ontstaan van Va a 4 ton. »Ik hoop dat verder", schrijft de heer Treub, ïïvan zijden die het kunnen weten", geen nieuwe pogingen zullen worden gedaan, om door geflatteerde voorstellingen en vliegen- vangerij op ondergeschikte punten het publiek in slaap te sussen. »ZooIang tegen mijn becijferingen geen op betere gegevens berustende becijferingen zijn overgesteld, moet ik de conclusie, waartoe ik kwam, onverkort handhaven." Naar de Tilb. Ct. verneemt, is het plan in ernstige overweging genomen, om de snel treinen der Hollandsche spoor van Keulen naar Hoek-van-Holland vice-versa, die thans over Kleef loopen, van 1 October a.s. af over Yenlo te dirigeeren. De commissie uit de Fransche Kamer van afgevaardigden, bestaande uit de boeren Berry, Chassaing en Modeste Leroy, die in Nederland een onderzoek heeft ingesteld naar de inrich tingen tot beteugeling van bedelarij en land- looperij, heeft aan onzen minister van justitie een schrijven gericht waarin zij hare erkente lijkheid betuigt voor de wijze waarop zij in Nederland is ontvangen. Zij verzoekt den minister, haren dank ook over te brengen aan de bestuurders der door haar bezochte instel lingen van liefdadigheid, gevangenissen, enz. en in het bijzonder aan den advocaat-generaal, den heer Jolles, voor diens inlichtingen over de hier geldende wettelijke bepalingen, op het onderwerp betrekking hebbende. In de Vaandelwacht spreekt de heer Nuyens nog eens over de kwestie van het al of niet onthouden van het kiesrecht aan de oud- zouaven. De heer N. zegt, dat in vele plaatsen de oud-zouaven geen stembriefjes ontvangen, wijl de liberale of niet-katliolieke burgemees ter hen beschouwt als hebbende het Neder landerschap verloren, terwijl in andere plaat sen oud-zouaven wel stembriefjes ontvangen en wel tot openbare betrekkingen worden toegelaten gelijk de heer N. met bewijzen staaft. De schrijver wijst op al. 2 van art. 65 van de grondwet van 1848, dat bij latere wij ziging wel niet veranderd zal zijn»In geen geval mogen de onderdanen des Konings vreemde ordeteekenen, titels, rang of waar digheid aannemen, zonder zijn bijzonder verlof." Nu hebben honderden en honderden zouaven, vooral in de laatste vier jaar, zich tot den Koning of de Koningin gewend met verzoek om de hun door den Paus, sof andere Vorsten", geschonken onderscheidingen te mogen aannemen, en bij de aanvrage om het Kruis van Mentana of de medaille BeneMe- renti te mogen dragen, was telkens hun kwaliteit van zouaaf vermeld, en op al die aanvragen werd door den Koning of de Ko ningin gunstig beschikt, waaruit dus volgt, dat de Koning of Koningin de zouaven als- onderdanen erkenden. En ook de zouaven hebben zich altijd als Nederlanders beschouwd, wat blijkt uit het feit, dat velen onder hen, na hun terugkeer uit Rome, in het Nederlandsche en Indische leger dienst hebben genomen. Nog is een oud-zouaaf officier bij het Indische legeren op de borst van menig oud-zouaaf prijkt, zegt de heer Nuyens, de Atjeh-medaille en velen van hen hebben ook daar getoond goede sol daten te zijn. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft weder een lijst gepubliceerd der sprekers .en onderwerpen, voor het a.s. winterseizoen beschikbaar. De algemeene vergadering stond voor dit doel f 2250 toe, terwijl van de afdeelingen, welke sprekers wenschen, zal gevorderd worden een bedrag van 25 cents voor elk lid, tot een maximum van f40. Het dagelijksch bestuur van den sAIge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond" zal zich tot den minister van binnenlandsche zaken en tot de beide Kamers wenden, met een be zwaarschrift tegen de rijwielbelasting in de provincie Noord-Brabant. De bond van klerken, werkzaam bjj de registratie en domeinen in Nederland, zal zijn eerste algemeene vergadering houden te Utrecht op Zondag 48 Augustus. Zooals indertijd gemeld is, heeft het hoofd bestuur van den ïAlgemeenen Nederlandschen Timmerliedenbond" een »landdag" uitge schreven, welke op Zondag 48 dezer in Tivoli te Utrecht zal plaats hebben. Alsdan zal de vraag ^Wettelijke regeling en bescherming van den arbeid, of de noodzakelijkheid daar van", door.den heer A. H. Gerhard van Am sterdam worden ingeleid. Als tweede punt komt op de agenda voor: »De beteekenis van het internationaal congres te Londen voor de vakbonden". Inleider de heer Ciir. Cornelissen. Als derde2De weerstandskas en de verzekering tegen werkstakingen door de vakbonden onderling". Inleider de heer W. van der Vliet. Nader blijkt aan de N. B. Ct., dat Anna Bol, de vrouw die bij een twist in de Zand straat te Rotterdam een messteek in den buik kreeg, niet overleden is. Zelfs is haar toestand van dien aard, dat er veel hoop op herstel bestaat. De glazenwasscher, die haar, zijn vroeger meisje, aldus verwondde, is naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. Een droevig ongeluk heeft Zondagnamiddag om haifvier te Hiilegersberg plaats gehad. Drie heeren onder wie de heer Chr. Dijk man, 32 jaar oud, wonende Schiedamsche dijk, no. 206, waren op den Hillegersbergschen plas aan het varen. Hij het verwisselen van zitplaatsen sloeg plotseling het vaartuigje om en geraakten alle drie te water. Een hunner wist zwemmend den wal te bereiken, een tweede werd gered door Bertus Werkhoven, die zich in een roeiboot begaf, doch de heer Dijkman zwemkunst niet machtig zonk in ae diepte weg en kwam jammerlijk om het leven. Om halfnegen werd zijn lijk met behulp eener dreg door de rijkspolitie ge- vischt en naar het drenkelingenhuisje te Hiilegersberg overgebracht. Dijkman was gehuwd, doch Iaat geen kinderen na. Een jaar of drie geleden kwam zijn vader tijdens den brand in de jKosmopoliet" aan den Schiedamschendijk eveneens op noodlottige wijze om bet leven. (B, Nil) Bij den heer B. te Hiilegersberg aan den Hoofdweg, kwam dezer dagen de hond van den landbouwer Den U. op zijn landgoed, waar een 23-tal schapen stond te weiden. De hond, verwoed, sprong over slooten en tochten, en joeg de schapen op de vlucht, tot hij eindelijk het eerste in den nek greep,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2