I uitaeverT l od:é. R Vrijdag 16 Augustus. IN0. 8854. Feuilleton. Op een dwaalweg n, Js'. 1895. ur- die [er- ver fiuitenlandsche Berichten. >ts- i egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, oor liet len reg, ran ite- ÜG OL DENEMARKEN. re. i het ver- des 1GE- ente UIZE ed: G O U RI Abonnementsprijs, per kwar aal Jftnuo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke aommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BIRBAD: SOTBBdTBAAÏ ff O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. een cre- •wjj! 26 ure den 'um- ia g ire, oor- BELGIE. De koning, die incognito naar Londen was yertrokken, heeft er met den Belgischen gezant Wettnall, eerst Chamberlain, minister van koloniën, en later Salisbury bezocht. Chamber lain bracht later een bezoek aan den koning, en ook Balfour, eerste-lord van de schatkist, werd door dezen ontvangen. Waartoe al die besprekingen Volgens particuliere inlichtin- gen van den 'Petit Bleu staat de reis van den koning in verband met de Kongo-zaken. Hij zou bang zijn dat Engeland bezwaar kon maken tegen de aanwezigheid van ICongoleescne •troepen te Lado, aan den bovenloop van den Nijl. Het interparlementair congres voor den vrede besprak in zijn zitting van gisteren het ontwerp tot invoering van een blijvend inter nationaal hof voor scheidsrecbtelijke uitspraak. De Hongaarsche dichter en afgevaardigde 3okai twijfelt aan den goeden uitslag van het streven van het congres. De afschaffing van den oorlog is een hersenschim. Desniettemin is het de plicht van de parlementariërs van Europa, het nut van scheidsrechterlijke uit- spiaak te prediken. De Engelsche afgevaardigde Snape keurde het ontwerp in groote omtrekken goed, maar zou de regeeringen meer vrijheid willen laten in de keuze van de gevolmachtigden. De Spaansche senator Marcoartu brak het ontwerp af. Het is volgens hem niet voldoende doordacht. De staten het recht te laten om aan te wijzen, welke vraagstukken aan scheids rechterlijke uitspraak moeien worden onder worpen, beteekent de zaak te veroordeelen tot een volledig mislukken. Houzeau de Lehaie, gewezen Belgisch afge vaardigde, verdedigde het ontwerp, dat zeker voor verbetering vatbaar zal blijken, maar weldoordacht is en ingegeven door de debat ten op vorige congressen. DUITSCHLAND. Zondag zal de eerste steen gelegd worden van het nationaal gedenkteeken voor keizer Wilhelm I. Men verwacht bij deze plechtigheid niet vele leden van het parlement, omdat de groote meerderheid der afgevaardigden in dezen tijd van het jaar de reis naar Berlijn liever niet maakt. Bismarck heeft, zooals te verwachten was, gemeld dat hij verhinderd is de feestelijkheid bij te wonen, om den staat zijner gezondheid. Uit Berlijn wordt gemeld Naar aanleiding van de nationale gedenk dagen heeft Krupp aan de arbeiderspensioen kas zijner gietstaalfabriek een millioen mark geschonken. De kening is nu geheel hersteld, zoo luidt het bericht te Kopenhagen. Hij brengt bijna den geheelen dag in den kring zijner familie door. E U 8 L A S De kroning van het keizerljjk paar te Moskou is thans bepaald op de tweede helft van April 1896. De Italiaansche bladen ontvingen van de Agence Stefani een communiqué, waarin be weerd wordt, dat de Russische regeering zeer ontstemd is over de manier, waarop Fransche bladen zich met specifiek-Russische zaken inlaten. De Russische regeering zou noch tegen Italië noch tegen Duitschland ageeren. In welonderrichte kringen te Petersburg wordt beweerd, dat de Egyptische kwestie by de opening der Fransche Kamers in be handeling zal gebracht worden en dat een poging zal gedaan worden om tot een be slissing te komen in overeenstemming met Rusland en Turkije. Men hoopt in Rusland, dat de pogingen om de ontruiming van Egypte door Engeland te verkrijgen, ook door Duitsch land zullen gesteund worden, aangezien er geen gegronde reden bestaat, waarom dat land langer door Engeland zou bezet blijven. Te Odessa zijn een groot aantal socialisten gevangengenomen. Een herbergier, in wiens lokaal eene geheime bijeenkomst werd ont bonden, heeft zich opgehangen. 008TENRIJ K-H 0S6ABIJE. De overrompeling door de politie van een speelbank, waarvan in een bericht uit Wee- nen in ons vorig nummer werd melding ge maakt, had piaats te Marienbad. De naam dier badplaats was bij vergissing weggelaten. Het te Buda-Pest gehouden congres der niet- Magyaarsche nationaliteiten schijnt voor een groot deel in het water gevallen te zijn. Een aantal Rumeniërs, Serviërs en Slovaken,die tot het congres waren genoodigd en ook opge komen, werden niet toegelaten op grond hun ner politieke overtuiging, welke aan de natio nale partij vijandig is. Als antwoord op die weigering hebben zij Zaterdagavond in de nieuwsbladen eene proclamatie doen plaatsen, waarin zij de bevoegdheid van het congres, om uit naam van een der nationaliteiten eenig be sluit te nemen, betwisten en uit verschillende streken van Hongarije komen thans soortgelijke protesten in. Veel zal het congres dan ook niet naar buiten uitwerken, te minder nog, waar ds regeering blijkt net congres niet als zoo danig, maar slechts als openbare vergadering te hebben toegelaten, op grond dat het hou den van congressen alleen is toegestaan aan vereenigingen, wier statuten koninklijk goed gekeurd zijn. Om gelijke reden is het congres ook niet bevoegd tot benoeming cener per manente commissie. ZWITSERLAND. De commissie uit den Nationaien Raad heeft met algemeens stemmen op een na, voorgesteld het handelsverdrag met Frankrijk aan te nemen. ITALIË. Uit Milaan wordt bericht, dat in vier ver schillende provincies Maandag boeren-opstan- den uitgebroken zijnin Roanna (provincie Vicenza) waar de kimbrisch sprekende bevol king het gemeentehuis bezette; in Ravenna; in Scordia (prov. Catania) waar velen in hechtenis zijn genomen, en in Buclieri (prov. Palermo) waar een heerenhuis werd in brand gestoken. De rust was Woensdagavond nog niet hersteld. B 17 L Cr A R IJ E. In Buda-Pest weet men te vertellen, dat er een plan beraamd was om den trein, waarmede prins Ferdinand van Karlsbad naar Sofia zou reizen, te doen ontsporen. De politie was gewaarschuwd en kon hare voorzorgs maatregelen nemen. Te Steinbruck en op andere stations van die lijn was een sterke politiewacht opgesteld. Alles was met groote geheimzinnigheid voorbereid, en nog is er geen helderheid over de geschiedenis opgegaan. De Times verneemt uit Sofia dat bij de feestelijke ontvangst van prins Ferdinand de afwezigheid van aartsbisschop Clement opge merkt werd. Hijzelf verontschuldigde zich met ongesteldheid, maar anderen zagen in zijn afwezigheid een bevestiging van liet gerucht, dat Clement zich heeft aangesloten bij de anti-dynastieke partij. Uit officieele bron kan de Times-corres pondent te Sofia melden, dat het dorp Dospat, over de Turksche grenzen gelegen, Zaterdag door een bende Buigaren, door drie reserve- officieren aangevoerd, is in brand gestoken, en dat verscheidene honderden inwoners zijn gedood. Bij de Bulgaarsche regeering is een klacht ingediend. Roman van Lothar Brenkendorf. 18. De heer Flemming schrikte bijna, toen hij de band van Hertha herkende. ïVan haar vroeg hij verwonderd. »De eene verrassing volgt de andere op Werner antwoordde niet en de bankier begon te lezen. Maar al spoedig, toen bij het ïHergeef mij mijne vrijheid" gelezen had, slingerde hij den brief met een kwaadaardig gezicht over de tafel. ïWat zijn dat nu voor gekheden 1" riep hij. »Ik bid u, beste Werner, meng mij nu niet in uwe persoonlijke kribberijen. Ik wil daar niet van weten. Als gij Hertha aanleiding tot onte vredenheid gegeven hebt, zooals ik uit deze zonderlinge woorden moet opmaken, dan spreekt bet vanzelf, dat gij u zoo dra mogelijk met baar dient te verzoenen, en gij doet wei met dadelijk naar hier te komen. Jongelieden dienen zelf kunne geschillen uit te maken. Ik heb bet hoofd waarlijk te vol met andere dingen om nu ook nog als vrederechter te moeten optreden." sGij verkeert in dwaling, vader. Ik heb Hertha geene aanleiding lot misnoegen gegeven en heb mij dus met baar niet te verzoenen. Maar gij zult mij moeilijk begrijpen, ais gij niet eerst den geheelen brief gelezen hebt." In de sombere bedaardheid van den jongen rechtsgeleerde lag zooveel overredingskracht, dat Ernst Flemming half onwillig aan zijn verlangen gehoor gaf en zijne lectuur vervolgde. Aan het slot gekomen, wendde hij zich weder tot zijn zoon, maar het was hem aan te zien, dat hij moeite had bedaard te blijven. ïlk heb u verkeerd beoordeeld, Werner, toen ik Q de schuld gaf van dit ieelijk incident. Ik bespeur, dat ziekelijke overspanning bij uwe bruid de hand in het spel heeft en van die ziekte moet zij natuurlijk worden genezen. Onder deze omstandigheden ben ik gaarne bereid ais bemid delaar op te treden." nTJwe bemiddeling vraag ik niet. Daarvan kan evenmin sprake zijn als van eenig ander mid del om Hertha van besluit te doen vet anderen. Ik kwam u alleen spreken over hetgeen er gedaan moet worden om aan een besliste handeling een vorm te geven, die haar in het oog der wereld aannemelijk en voor Hertha minder pijnlijk moet maken." WatZijt gij zot?" riep de bankier, die niet ia staat was zich langer te bedwingen. iDenkt gij dan aan die dwaze luimen van het meisje toe te geven, nu het haar opeens in den zin komt bare adellijke voorouders er in te beroepen en zij u niet vergeven kan, dat gij u onder een belachelijk voorwendsel niet voor haar hebt laten doodschieten Neen, neen, mijn zoon, zoo ver behoeft gij niet te gaan. Hier is ook mijne eer mee gemoeid en die stel ik minstens even hoog ais die van eene generaalsdochter. Ik zal niet dulden, dat gij zonder noodzaak door de wuftheid van een zenuwachtig meisje gecom promitteerd wordt." «Het spijt mij, vader, dat ik u het recht moet ontzeggen u op deze wijze in mijne zaken te mengen. Zooals gij zelf reeds gezegd hebt, de zaak geldt enkel mij en Hertha. Zij kan met volkomen vrijheid over hare hand beschikken, en wanneer zij het verbreken van onze verloving niettemin van mijne toestemming afhankelijk gesteld heeft, dan is dit geschied, omdat zij vooruit kon weten hoe het antwoord van een man van eer moest uitvallen." Ernst Flemming kon uit den toon, waarop deze woorden gesproken werden, genoegzaam besluiten, dat de overtuiging van zijn zoon vast stond en dat hij met uitvallen ten koste van Hertha althans niet rou vorderen. Hij veranderde dan ook van batterij en sprak na eenig zwijgen: i> Al leen van eene bezitting, die in de oogen van den eigenaar alle waarde verloren heeft, wordt zoo bereidwillig afstand gedaan. Dat kortstondig verblijf te Neustadt schijnt uwe liefde tot op het vriespunt te hebben afgekoeld en gij zijt

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1