Binnenlandsche Berichten. Iï M E N I E, "Volgens de Peiti Naplo heeft de koning tijdens zijn verblijf te Ischl aan een Hon- gaarsch magnaat zijne afkeuring uitgesproken over de houding der Rumeniërs in Trans- sylvanië, wier samengaan met de Slaven slechts aan hun natuurlijken tegenstander kan ten goede komen. De Rumeniërs, zeide hij, zijn de natuurlijke bondgenooten van Hon garije en schaden hunne eigen belangen, wanneer zjj den Hongaarschen staat trachten te maken tot een Slavischen bondsstaat, en ook het denkbeeld tot vorming van een groot Rumeensch rijk. Want al is het mogelijk, dat wij in een oorlog Bessarabië herwinnen, Rusland zal nooit toestemmen in de annexatie van Transsylvanië, tenzij Rumenië geheel eene Russische provincie werd. Uit Bucharest verneemt da Times dat door de politieke besprekingen te Ischl, in verband met het bezoek van den koning en de koningin aan Frans Jozef aldaar, de geruchten zijn herleefd over een persoonlyke unie tussehen Bulgarije en Rumenië onder koning Karei. De correspondent herinnert er aan dat de Bul- gaarsche kroon den koning ai eens is aange boden, en dat deze ze destijds zou hebben aangenomen, als Bismarck het niet verhinderd had. Maar het staat vast dat koning Karei ze thans stellig zou afwijzen, want inmiddels is tussehen Bulgarije en Rumenië een hevige verkoeling ontstaan, wegens de toenadering van het eerstgenoemde rijk tot Rusland en den moord op Stambouloff, terwijl het vertoog van Rumenië en zyn maatregelen tegen de Macedonische beweging te Sofia slecht zijn opgenomen. Rumenië is ernstig beducht voor de Russificatie van Bulgarije, aangezien Ru- meniê's onafhankelijkheid daardoor gevaar kan loopen. T D R K IJ E. DeFransche, Engelsche en Russische gezan ten te Konstaritinopel hielden Zondag eene conferentie om over het jongste antwoord van de Porto op de voorstellen betreffende Armenië te beraadslagen. Er werd overwogen, welke maatregelen moeten genomen worden om den sultan te dwingen, de voorstellen der mogend heden aan ie nemen. Men kan spoedig een beslissenden stap verwachten. De Engelsche bladen van 7 dezer, waarin de verslagen voorkwamen van Gladstone's redevoering te Chester, zijn door de Turksche regeering in beslag genomen. E G Y P T B. Yolgens het te Ka'iro verschijnende Arabi sche blad El Moajai iieeft de bekende Zobehr pacha den mahdi zijn diensten als tusschen- persoon aangeboden, met toestemming van de Engelschen om de betrekkingen tussehen Egypte en Soedan weer aan te knoopen. Maar de mahdi moet eigenhandig terugge schreven hebben dat hij enkel bereid is daar toe over te gaan, als de Egyptische regeering misschien nog blij toe op zoo ongezochte wijze van het meisje af te komen". Een vluchtig rood kleurdo Werners wangen, nik verzoek u dringend, vader, mijne eigone gevoelens buiten bespreking te iaten. Gij zult mij zeker gaarne de smart besparen, die dergelijke woorden bij mij moeten wekken. Ik zou Hertha's verlangen moeten inwilligen, ock al had ik de overtuiging, dat dit mij het leven zou kosten. Waartoe van die opmerkingen, die toch mijn besluit om te doen wat recht en billijk is geen oogenbhk aan het wankelen kunnen brengen V' Verscheidene minuten bleven beiden zwijgen tot eindelijk de bankier hervatte »En wat zijt gij nu van zins te doen sKen volledig antwoord op die vraag kan ik u natuurlijk eerst dan geven, ais ik Hertba ge sproken heb. Intusscben Een flauwe hoop verlevendigde het donker gelaat van den bankier. iGij zijt dus zoo verstandig nog eerst met haar te wilien spreken. Welnu, dan zuilen wij best doen, ons ondeihoud tot zoolang uit te stellen. alle ongeloovigen wegjaagt of uitroeit om geheel mohammedaansch te worden. AMERIKA. De minister van financiën der Vereenigde Staten Carlisle zoowel als het Senaatslid Sher man hebben beslist verklaard dat het presi dentschap der Vereenigde Staten, ofschoon het de hoogste eerepost is, niet de minste bekoorlijkheid voor hen heeft. Het presidents ambt eischt zoo groote inspanning en eene zoo ïjzersterke lichaamskracht, dat alleen een man in de volle kracht zijns levens daarte gen opgewassen is. Zelfs al zou hij met alge- meene stemmen verkozen worden, zeide de 72-jarige Sherman, dan zou hij die benoeming niet aanvaarden. Als uitstekende republikein- sche candidaten noemde bij Thomas Reed, Mac Kinley en senator Allison. De democraat Carlisle meendo dat president Cleveland wel niets zal doen ten gunste zijner herbenoeming. In zake het muntvraagstuk heeft hij zich z»o goed doen kennen, dat de algemeene stem ming, vooral in de oostelijke en midden- staten, beslist te zijnen gunste is. In Illinois dreigen weder Italiaansche on lusten uit te breken. De neger-mijnwerkers in Spring Valley, die door de Italianen van het werk verdreven waren, zijn niet terug gekeerd en kunnen niet zonder escorte terug- keeren. De Italianen gaven de verzekering dat de negers met rust gelaten zullen worden, mits zy niet het werk hervatten. De maat schappij werd genoodzaakt, de machinerieën te doen. stilstaan. De overheid heeft troepenbe scherming aangeboden, maar deze is geweigerd. De Ecuadorsche bladen maken melding van eene curieuss episode uit den op het oogen- blik daar te lande gevoerd wordenden burger oorlog tussehen clericalen en liberalen. Een troep revolutionnairen viel Portoviejo, de hoofdstad der provincie Manabi, aan, en wilde den bisschop Schumacher gevangennemen. Deze verdedigde zich evenwel aan het hoofd van 200 liniesoldaten en eenige priesters zoo dapper, dat hij de aanvallers terugwierp, wier aanvoerder zwaar gewond werd. Twee pries ters sneuvelden en de bisschop zelf ontving eene ernstige kwetsuur. AFRIKA. Aangezien het geschil met Marokko is uit den weg geruimd, is het laatste Duitsche oorlogsschip van Tanger huiswaarts gekeerd. Ook het Engelsche eskader is weer va., daar vei trokken; twee kruisers in westelijke, de overige schepen in oostelijke richting. Volgens gerucht wordt nu weer een Franseh eskader te Tanger verwacht. Volgens berichten uit Aden, heeft Menelik van Abessinië een proclamatie aan zijn veld- heeren uitgevaardigd, waarin hij hun beveelt zich te onthouden van eiken aanval op de Italianen, wijl hij den vrede wenscht en elk voorwendsel van een offensief optreden aan generaal Baratierie wil ontnemen. Ik twijfel uiet of dit zal het beste middel zijn om alles weer terecht te brengen. Als men onder vier oogen de zaken bespreekt, dan is het resultaat somtijds geheel anders, dan wan neer het geduldige papier te baat genomen wordt om uit te drukken wat men niet durft zeggen." ilk zal geene poging doen om haar hare woorden te doen herroepen, vader, noch ook eene nadere verklaring van haar trachten uit te lokken. Op het oogenblik dat ik haar tegentreed, is er slechts nog sprake van een voldongen feit en kan ons onderhoud slechts loopen over eenige minder beteekenende formaliteiten." lEn aan dit dwaze besluit is niets meer te veranderen! Op zoo kiesche wijze wilt gij Hertha behandelen, die zich straks aan de zijde van dien mijnheer Van Hersdorff misschien vroolijk maken zal over nu, laat ik maar zeggen over uwe edelmoedigheid?" »Ik zal zoo handelen, wat er ook van kome, vader, want bet is niet enkel kieschheid tegenover Hertha, die mij deze behandeling voorschrijft, Het bezoek van het Abessinisch gezant schap aan Petersburg schijnt van groote be- teekenis te zijn op kerkelijk-staatkundig ge bied. Zooals men weet, wenscht de negus toenadering tot Rusland en zou als middel daartoe strekken de invoering der Grieksch- orthodoxe leer in zijn rijk, maar juist dezer dagen heeft de paus een schrijven aan de Kopten gericht, waarvan de Abessyniërs een voornaam deel uitmaken, hen uitnoodigende zich bij de Roomsch-katholieke kerk aan te sluiten. De naijver tussehen de beide takken der katholieke kerk zal zeker zijn invloed doen gelden op de pas tot stand gekomen toenadering tussehen den czaar en den Hei ligen Stoel, President Reitz van den Oranje-Vrijstaat, die Europa heeft bezocht om geneesheeren te raadplegen over zijn leverkwaal, is Zaterdag weer naar Zuid-Afrika vertrokken. Blijkens eene officieuse nota heeft het ver schenen van een Britsch eskader in de wate ren van Marokko geen andere bedoeling gehad dan een vertoonen der vlag. Met de vestiging van consulaten te Fez had de zen ding van het eskader niets te maken. C SIS A. Uit Shanghai wordt gemeld Mansfield, Engelsch consul, en Ilixson, Amerikaansch consul te Foochow, Allen, Engelsch vice-consul van Pagode-eiland, twee geestelijken en een luitenant van het Ame- rikaansche oorlogsschip Detroit vertrokken Dinsdag van Foochow naar Eucheng. Zij heb; ben een geleide van honderd Chineesche soldaten. Een geleide van vreemdelingen wilde de onderkoning niet toestaan. De Times verneemt uit Tienstin dat er verwarring heerscht onder de leden der regee ring. Zij voelt zich niet in staat om beslissende maatregelen te nemen of haar gezag met kracht te doen gelden. Deze omstandigheid zal waarschijnlijk ernstige gevolgen hebben, tenzij de mogendheden voorzorgsmaatregelen nemen. J A P A Graaf Ito is in de hoofdstad teruggekeerd en heeft den titel van markies, hem door den Mikado toegekend tot belooning van zijne in den oorlog bewezen diensten, aangenomen. SCHIEDAM, 15 Angustus 1895. De gewone audiëntie van den minister van buiienlandsche zaken zal Vrijdag 16 dezer niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit is mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directe belastingen enz. bij het departement van financiën, benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering op het van 26 tot 30 Augustus 1895 te Bern te houden congres van het internationaal statistisch instituut. 8tct maar ook en nog veel meer het kiesch gevoel van eer en plicht." Nu viel de hand van den bankier zwaar op den lessenaar en zag hij zijn zoon recht aan, terwijl hij uitriep ïWelnu, als dan uwe eer niet toelaat een enkelen stap te doen om deze treurige zaak op eene verstandige wijze tot een goed einde te brengen, laat ik u dan zeggen, Werner, dat de omstandigheden u niet gedoogen den grootmoedige en den heldhaftigen martelaar te spelen." De omstandigheden En welke omstandig heden mogen dat dan we! zijn vroeg Werner met verwondering. »Het is, dat ik niet in staat ben om het kapitaal terug te geven, dat Hertha bij hare meerder jarigheid in mijne banden gelaten heeft. Het is mijn bedrijfskapitaal. Als ik het moet missen, ben ik een verloren man." Geen enkele trek in zijn gelaat verried Werners aandoening bij deze zoo verpletterende mede- deeling. sik begrijp u niet goed, vader," sprak hij zoo Bij kon. besluit is aan de gemeente Oud- Valkenburg, prov. Limburg, het voigend- wapen verleend. Gedeeld: 1, in rood een goud kruis,2 in- blauw Johannes de Dooper, loopende den rechterarm opgeheven, den wijsvinger uitge strekt in den linkerarm houdt hij een gouden latijnsch kruiseen bruine dierenhuid omgeeft zijn naakte leden, terwijl een gouden nimbus zijn hoofd omstraaltaan zijn rechterbeen staat een omgewend lammetje van natuuriijke- kleur. Dit wapen is in kleuren op het diploma geschilderd door J. M. Lion, heraldicus in Den Haag. De heer mr. J. Sibenius Trip, president der beide hooge gerechtshoven in Ned. Indië, is, op zijn verzoek, eervol uil 's lands dienst ont slagen, met dankbetuiging voor de langdurige door hem aan den lande bewezen diensten. De heer John Knight, consul van Turkije, is benoemd tot consul van België te Rotter dam. Men meldt uit 's-Gravenhage De aanbieding aan het departement van oorlog gedaan voor de vervaardiging van ge weren in het binnenland is ingetrokken, r.adat gebleken was dat de door het syndicaat ont worpen op te richten fabriek geen voldoend productievermogen had, om te voldoen aan de door den minister, in de vergadering der Tweede Kamer op 14 Maart 1.1. gedane con cessie. Eene poging, in het belang van de nationale nijverheid aangewend, om daarna de onder handelingen voort te zetten, teneinde, des noods den grondslag van een lapgeren leve ringstermijn, tot overeenstemming te geraken, heeft niet tot eene gunstige uitkomst geleid. Het bestuur van den nBond van klerken bij "s Rijks belastingen" heeft aan den minister van financiën een adres aangeboden, waarin verzocht wordt de aanstelling tot rijks klerk, vastgesteld bij kon. besluit van 20 April 1893, voor 30-jarigen leeftijd en op kantoren der 5e klasse of hooger, te willen bepalen op 23 of 25 jaar en uit te strekken tot kantoren van de 6e en zoo noodig 7e of 8e klasse. Voorts wordt verzocht om verdeeling in klassen of categoriën met eene belooning van f500 tot f 1500. De heeren Waldorp, Dekker en Van Steen, allen Nederlanders, bevinden zich reeds sedert eenigen tijd te Montevideo voor het maken van plannen en bestekken voor een nieuwe haven aldaar, voor welke werkzaamheden door de regeering van Uruguay lVs millioen francs bij een Europeesche bankinstelling zijn gedeponeerd. Door den inspecteur P. N. Roorda van Eysinga, van de rivier-poütie te Rotterdam, is gisternacht gearresteerd Gustav Bingen, oud 29 jaar, een der betrokkenen bij het bedaard als ooit. zEen vermogen, dat onder uw beheer gesteld is, kan toch niet als bedrijfskapitaal worden aangewend." De bankier schoot in een gemaakten lach. ïMoet ik u eene uiteenzetting geven van de usances in mijn vak Het moge waar zijn, dat de letter der wet zoo iets verbiedt, maar in tijden van algemeenen geldnood als wij die beleven is men nolens volens gedwongen zijne toevlucht tot redmiddelen te nemen, waarvan men in gewone tijden geen gebruik zou hebben gemaakt. Gij behoeft er waarachtig niet zoo'n taai gezicht om te zetten, beste Werner. Als ik het geld, mij door mejuffrouw Van Dónningshaus in bewaring gegeven, in mijn belang rentegevend gemaakt heb, dan deed ik eenvoudig wat iedere bankier doet, en ik had daartoe dubbel recht, omdat het niet het geld van een wildvreemde, was, waarvan ik tijdelijk gebruik maakte." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2