baar zijn. De commissie meent, dat, wil men degelijk werk verwachten, twee premies moeten uitgeloofd worden. De heer H. Pierson, directeur der Heldring gestichten, vraagt nu de medewerking van velen om die som bijeen te brengen. Men deelt aan de N. B. Ct. mede: Eene belangrijke aantrekkelijkheid van de tentoonstelling, welke in Atlanta, Georgia, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ge houden zal worden, aanvangende 1 Septem ber en tot 31 December dezes jaars durende, zal het paviljoen der archieven zijn. In dit gebouw zal eiken provincialen staat eene afdeeling gegeven worden. Deze zullen hunne respectieve afdeeling meubileeren, en in elk geschiedkundige stukken, ooi konden en aankondigingen tentoonstellen, welke de vroegere geschiedenis en de ontwikkeling van die staten 111 het bijzonder zullen aantoonen. De Newvorksche afdeeling zal een groot aantal stukken en portretten bevatten, welke ook een bijzonder belang hebben voor de Hollanders, wier voorouders die stad gesticht hebben. Blijkens de aankondiging in de Oorlogs kreet zal de kampdag van het sLeger des Heils", die Woensdag a. s. te Goor op het landgoed van graaf Bentinck wordt gehou den, door kolonel Oiiphant worden geleid. Op dezen kampdag zullen 0. a. adjudante Cleverly en ensigne Clauzer in Indische kleederdracht vaarwel geven voor Java". Er zal op het terrein voor ververschiugen worden gezorgd. De heer Frans Deloni d'Aure, Poortstraat 38 te Botterdam, vertoonde ons het model van een werktuig door hem uitgedacht ter voorkoming van ongelukken bij stoomtrams. Voor de machine plaatst hij twee raderen op de rails, die een naar den weg gevormde gutta percha rol in tegengestelde beweging brengen, zoodat ieder voorwerp, dus ook iedere persoon, die er voorkomt, opgenomen en ge worpen wordt in een net dat gespannen wordt tusschen de beide stangen, die de raderen op de rails aan de machine verbinden. Wij twijfelen niet of zijne vinding zal in ernstige overweging worden genomen, wanneer men de tramlocomotieven van beschuttingsmid delen tegen ongelukken zal moeten voorzien. {B. BH.) Het ongeluk, dat Zondagmiddag op den Hillegersbergschen Plas plaats had en dat bet leven kostte aan Chr. Dijkman van den Schiedamschendijk te Rotterdam, zal hoogst waarschijnlijk voor de rechtbank nog een naspel hebben. De moeder van Dijkman heeft n.l. aan het lijk van haren zoon waar genomen, dat een der beenen bij den enkel gebroken en dat een der ooren beschadigd was, zoodat zij de beide personen, die met haren zoon uit roeien gingen, van moord verdenkt. Het zijn zekere Van Schaik en Nederveen, van wie de laatste vermoedelijk voortvluchtig is. Door de justitie is eenern- stig onderzoek in deze geheimzinnige zaak ingesteld. (B. Nbl.) De aanhouding van de inbrekers Steehouder en Wouters op het kantoor van de firma Van Ifossem op deNieuwehaven te Rotterdam heeft aan de politie den draad in handen gegeven om tot de ontdekking te komen van de ten huize van professor Gallée te Utrecht door middel van braak ontvreemde gouden en zilve ren voorwerpen. Uit eene salonkast, die groo- tendeels vernield werd, hadden de dieven zich deze voorwerpen toegeëigend, n$ zich in den wijnkelder te goed te hebben gedaan. Deze gestolen voorwerpen werden bij den goud- en zilverkashouder, den heer Verhejj in den Oppert te Rotterdam, te koop aangeboden en ver kocht door een man, die, voorgevende geld gebrek te hebben, op aandringen van zjjne vrouw dit goud en zilver, het overblijfsel uit betere dagen, verkocht om in de allernoodza kelijkste behoeften te voorzien. De heer Ver- hejj, die de politie van dezen koop kennis gaf, herkende Donderdag, toen hij zich aan het politiebureau in de Lange Torenstraat be vond, in den aangehoudene D, Wouters. De hoogleeraar Gallée, uit Utrecht overge komen, herkende, toen de in beslag genomen voorwerpen hem vertoond werden, deze onmiddellijk voor die, te zijnent tijdens zijne afwezigheid ontvreemd. Hoogstwaarschijnlijk heeft men dus in Wouters den dader van dezen en andere te Utrecht gepleegde diefstallen, of althans een der voornaamste medeplichtigen, gevonden. (B.B.Cl.) De te Rotterdam aangehouden recidivist D. Wouters is na opgemaakt proces-verbaal op vrije voeten gelaten. De toestand van mej. de wed. J. J. Koore mans te Rotterdam is nog altijd zorgelijk, haar kinderen gaan goed vooruit. De toestand van Anna Bol, die zich nog in het ziekenhuis te Rotterdam bevindt, ten gevolge van de verwonding, haar Zaterdag nacht door een glazeuwasscher met een mes toegebracht, is bevredigend. Betreffende Gustaaf Bingen, den bankroetier uit Genua, kan worden medegedeeld, dat hij thans wegens een nierziekte in het ziekenhuis te Rotterdam wordt verpleegdvan de poging, die hij aanwendde om zich te vergiftigen, is geen gevaar meer te duchten. De meubelmakerswerkplaats der firma Hendriks Sc Bouman, Zwartjanstraat no. 20 te Rotterdam, is Donderdagavond grooten- deels door brand vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Tot 9 uur ongeveer was men in de werkplaats geweest. Assurantie dekt de schade. Uit Rotterdam is een bende zigeuners, in 't bezit van drie met paarden bespannen voer tuigen, in de richting van Hillesluis verwijderd. Men meldt uit Den Haag aan de B. B. Ct.-. Gisteravond tijdens de solo-violist Olk en het orkest zeer goed Joachim's moeilijk viool concert ten uitvoer brachten, werd in de zaal opeens een groote beweging zichtbaar van de op het terras aanwezenden. Men dacht wegens een zich verspreidenden stank uit de hotel-keukens, dat er wellicht brand was en dientengevolge brak er een ware paniek uit onder het publiek in de zaal. Men vluchtte en verdrong zich aan de uitgan gen, stoelen, tafels en glazen omverwerpende. Het orkest hield plotseling op, aldus den angst van degenen, die in de zaal gebleven waren, vermeerderende. Toen het echter bleek dat er van brand geen sprake was, kwam men van den schrik bekomen in de zaal terug en vervolgde het orkest het programma, vooraf met groot applaus begroet. Gisternamiddag omstreeks 2 uur werden te Scheveningen eene dame en een knaapje met levensgevaar uit zee gered door den heer W. A. Kruller. Honderden menschen zagen het angstige schouwspel aan. Toen de heer Kröller met dame en kind belast het strand naderde, werd hij met gejuich begroet. Met veel moeite en zorgen werd de dame tot be wustzijn gebracht. Dit is de 6e maal, dat de heer W. A, Kröller een mensciienleven redde. De luchtballon op de tentoonstelling te Amsterdam is Donderdagavond om 7.35 op gestegen met kapitein Denys, drie zijner luitenants en den heer Henri Palmers (pseu doniem) als passagier. Het weder was voor treffelijk de grootste hoogte die de reizigers bereikten was 900 M. Dertien minuten na de opstijging daalde de ballon tusschen Am stelveen en Ouderkerk. De reizigers hadden hier eenige moeite met de boeren, die hun geld wilden afpersen. Kapitein Denys en zijn mannen hadden daarop echter gerekend en een revolver bij zich ge stoken, waarmede zij zich de lastige klanten van het lijf hielden. Naar de Amst. Ct. verneemt, worden er pogingen in het werk gesteld om na afloop van de Amsterdamsche tentoonstelling Oud- Holland nog gedurende een jaar te laten staan. Tevens bestaat het voornemen, om, wanneer de noodige gelden en vergunningen verkregen zijn, met de Amsterdamsche IJs club een overeenkomst aan te gaan voor den a.s. winter en van de Markt een kunstijsbaan te maken. Den volgenden zomer zou Oud-Holland weder op gelijke wijze als thans kunnen worden geëxploiteerd. Door de heeren D. H. Wiitjen Co., scheeps- reeders te Bremen, is aan den burgemees ter van Terschelling, tevens vice-consul van Duitschland, overgemaakt eene som van f 100, ten behoeve van de gemeente-armen van Terschelling en Ameland, als erkenning voor de goede zorgen bij het aanbrengen en be graven van lijken van de verongelukte equi page der in den iaatsten storm gezonken Duitsche bark Brittannia. Naar de Bieuwe Prov. Gr. Ct. verneemt, heeft de heer K. Dik, thans verblijf houdende in de gevangenis te "Winschoten, gevraagd om eervol ontslag als burgemeester der ge meente Nieuwe-Pekela. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft echter op dit verzoek geantwoord, dat de beslissing daaromtrent wordt aangehouden tot het vonnis over zijne beschuldiging gevallen zal zijn. Te Stobben, gem. "Vlachtwedde, is de dienst meid van den landbouwer Velema van een zolder gevallen. Zij was onmiddellijk een lijk. De vrouw van den daglooner Klooster te Beerta, had voor de kinderen, tijdens hare afwezigheid, een fiesch water om te drinken klaar gezet. Een der kleinen, meenende de goede fiesch te hebben, dronk met ferme teugen uitd 3 petroieumflesch, waardoor de kleine zoo ongesteld werd, dat spoedig d« hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen. In zake den moordaanslag op den 32-jarigen gehuwden fabrieksarbeider Grevelink te Enschede, meldt men, dat de vermoedelijke dader van den moordaanslag, J. van Voorst, na een langdurig verhoor naar Almelo is overgebracht. Grevelink is overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De nood lottige twist moet over een halve fiesch bier ontstaan zijn. Volgens een nader bericht heeft Van Voorst aan den rechtercommissaris bekend de dader te zijn. Te Deventer wordt hedenavond een volks- kotfiehuis van de ïChristen Nationaal Geheel Onthouders Vereeniging" ingewijd, waarbij een spreker van elders zal optreden. Generaal Vetter, vergezeld van zijne echt- genoote, bezocht Donderdag Bronsbeek. Zij waren gasten van den commandant-generaal v. d. Heyden, die hen met de officieren aan een dejeuner vereenigde. De inrichting werd met belangstelling door generaal Vetter bezichtigd, en hartelijk onder hield hij zich met de invaliden. Te Oosterhout (N.-Br.) is de bliksem ge slagen in den toren van de St.-Corneliuskerk en 'veroorzaakte aan het electrische uurwerk vrij wat schade, doch geen brand. Ook bij den landbouwer K., op den Hout aldaar, is de bliksem ingeslagen, waardoor een begin van brand ontstond, welke echter spoedig gebluscht werd. Bij het zware onweder, vergezeld van hevige regens, dat Woensdag boven Wal cheren losbrak, is onder Domburg de bliksem geslagen in een boerenbehuizing, gelukkig echter zonder brand te veroorzaken of de bewoners te deren. De straal ging tusschen hen door en zocht een uitweg door den schoorsteen, op zijn weg enkele kleinigheden vernielende. De Midd. Ct. meldt uit Zaamslag omtrent den moordaanslag op burgemeester De Bokx: Men heeft eenige personen in de richting van het Spui zien vluchten. Gistermiddag is de justitie van Middelburg naar Zaamslag vertrokken. Volgens later bericht is de toe stand van den verwonde niet erger. Er be staat kans op beterschap. Voor den goedkoopen trein van stations der lijn Vlissingen—Rozendaal naar Rotterdam op heden zijn ruim 900 kaarten uitgegeven. Vlaardingen. De lieer J. E. Simons, stationschef alhier, herdacht Donderdag den dag waarop hij voor 30 jaar als beambte bij de spoorwegen in dienst trad. Namens tal van kooplieden, industrieelen en particu lieren werd den geachten jubilaris te dezer gelegenheid, met een gepaste toespraak van den heer K. S. van der Brugge, een geschenk in goud vereerd, vergezeld van een album, bevattende de namen der gevers, waarvoor de heer Simons in gevoelvolle woorden zijn dank betuigde, 's Avonds werd den jubilaris door de Harmonie-vereeniging 1 Concordia" een serenade gebracht. Scheveningen. Donderdagavond verga derde alhier het uitvoerend comité voor het adres omtrent de haven aan H. M. de Ko ningin-Regentes, versterkt met de leden, door ieder der vertegenwoordigers van de beroeps- vereenigingen aangewezen. Van deondertee- kening van het adres werden uitgesloten z\j, die den leeftijd van 18 jaar niet hebben bereikt, en vrouwelijke ingezetenen, geen ge zinshoofden zijnde, met uitzondering echter der boetsters (nettenherstelsters). Het adres is van den volgenden inhoud Aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe- Begentes van het Koninkrijk, Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen wonende te Scheveningen, dat het strand te Scheveningen in den nacht van 22 op 23 December 1894 dooreen hevigen storm in groote mate is afgeslagen; het bestuur van den polder Delfland dien tengevolge genoodzaakt was hoofden in zee op dat strand te doen aanleggen en een muur aldaar te doen bouwen, welk laatste werk door de gemeente 's-Gravenhage over eene aanzienlijke lengte wordt voortgezet, alle» met beveiliging van de zeewering. Daardoor zal het voortaan voor de visschers- vioot onmogelijk zijn om, evenals tot voor dezen geschiedde, te Scheveningen te landen en zullen de reeders genoodzaakt zijn hunne schepen in andere havens te doen binnen- loopen zulks veroorzaakt niet alleen voor de reeders groote onkosten, maar sleept daaren boven voor alle middellijk of onmiddellijk bij den handel en de visscherij belangheb benden onberekenbaar nadeel na zich. Indien deze toestand zou worden besten digd, is het niet alleen te vreezen, maar kan als zekerheid worden aangenomen, dat de handel en de reederij zich verplaatsen en van de eenmaal zoo bloeiende visschersplaats Scheveningen niets zal overblijven dan de geschiedenis en de naam. Om dit onheil te voorkomen, is vergun ning aangevraagd om te Scheveningen een visschershaven te maken. Alleen zulk een haven kan den totalen ondergang van de bloeiende visscherij en het nijvere Scheveningen voorkomen. Redenen waarom de ondergeteekenden zich

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2