A". 1895 ondag 18 en Maandag 19 Augustus. N°. 8856. Timede Blad. e u 11 e t o n. Op een dwaalweg. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT G E V E E j od;é. Buitenl au <1 s cli e B e r i c h ten. Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50, - 0.10. BVRGAC: BOT EBSTRA AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ110, Iedere gewone regel meer- 0.1 C Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K K IJ K. Zooals men weet, heeft de Engelsche regea- ring geprotesteerd tegen den afstand door China van een gedeelte van Keng-hoeng aan Frankrijk. Het blijkt dat bij de Engelsch- Chineesche overeenkomst van 189-4 Engeland van zijne rechten op dien staat afstand heeft gedaan ten behoeve van China, onder voor waarde dat China geen deel daarvan aan eenige andere mogendheid zou overdragen. Vandaar het protest der Engelsche regeering. Men verwacht dat de kwestie besproken zal worden, zoodra de onderhandelingen tusschen Engeland en Fi ankrijk over de bufferstaat- kwestie aan de boven-Mekong zullen worden hervat. Een Fransch blad meldt, dat lord Salisbury met den Franschen gezant de Courcel reeds een onderhou^jjjèr de zaak heeft gehad, en het blad meent dat, zoolang zij niet is ge schikt, Frankrijk voor alle zekerheid maar een deel van het betwiste gebied moet bezetten, en Keng-hoeng behouden tot de schikking is getroffen. »Dat is goede politiek, door Enge land zelf met succes in practijk gebracht.'' Admiraal Kuorr, opperbevelhebber van de Duitsche vloot, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De commissie van juristen, die te Lyon vergaderd is geweest, heeft de congregatie aangeraden een lijdelijke houding te blijven aannemen tegenover de nieuwe belastingen (droit d'accroissemefit). Een telegram uit Home, tijdens de vergadering ontvangen, sprak den wensch uit, dat men rekening zou houden met de voorschriften van den H. Stoel. Het Fransche episcopaat is het, zooals men weet, niet eens over de kwestie van het ïdroit d'accroissement". De meeste bisschop pen adviseeren de congregaties tot niet-beta- Ien der belasting, terwijl anderen een meer verzoenende houding aannemen. In de kerk van Cauterets (Pyreneeën), beboerende tot het bisdom Beauvais, waar de bisschop tot de verzoenenden behoort, klom onder den dienst een Jezuïet op een stoel en hield een heftige redevoering tegen den bisschop, die niet opposiet wilde zijn. De bisschop ver langde, dat de geestelijkheid van Cauterets hem voldoening zou verschaffen, maar deze weigerde en verklaarde zich homogeen met den Jezuïet. De bisschop is voornemens, als deze aanvallen herhaald worden, persoonlijk in de kerk een rede tot motiveering van zijne vredelievende meening uit te spreken. HEieiE. Voordat de schoolwet in de Kamer in stemming gebracht werd, hield Woeste nog een ernstig betoog tot hare rechtvaardiging. De socialisten maakten evenwel een dusdanig tumult, dat de president zich genoodzaakt zag de vergadering te schorsen. Na heropening werd het ontwerp in zijn geheel in stemming gebracht en bij tweede lezing aangenomen met 81 tegen 52 stemmen en 2 onthoudingen. In hare gisteren gehouden vergadering heeft de interparlementaire conferentie voor den vrede en de arbitrage een voorstel aangeno men, waarin de conferentie als haar oordeel uitspreekt, dat, als een staat langs couslitu- tioneelen weg zich big vend neutraal verklaart, cKïze neutraliteit door de mogendheden ge ëerbiedigd moet worden. De leden van de conferentie zullen hun invloed gebruiken om dat beginsel te doen onderwerpen aan het oordeel van eene spoedig te houden conferen tie van diplomaten. Ook heeft de conferentie het voorstel van Cremer (Engeland) en Anspach (België) aan genomen, om den president op te dragen zich te vergewissen of hetzij de regeering hetzij een, twee of meer leden daarvan ge negen zouden zijn het initiatief te nemen tot het instellen van een kof om geschillen door vreedzame middelen uit den weg te ruimen. De conferentie heeft beslist, dat zij het vol gende jaar te Buda-Pest zal bijeenkomen. Op een telegram van de conferentie beeft de koning geantwoord, dat hij het welslagen barer pogingen hoopte. De conferentie is ge sloten. Meer en meer hoort men spreken van bondgenootschappen voor de verkiezingen tusschen radicalen en socialisten. De socialis ten te Namen hebben in beginsel tot zoo'n bondgenootschap besloten. De liberale associa tie heeft vroeger al haar bereidwilligheid verklaard om samen te gaan met de werk liedenpartij. DDITSCHLAND. De keizerin zal de eerste-steeulegging voor het gedenkteeken van keizer Wilhelm I op a.s. Zondag niet bijwonen, maar voorloopig op het slot Wilhelmshóhe, bij Cassel, blijven, waar ook de keizer in den loop der volgende week verwacht wordt. Ter bijwoning van deze feestelijkheid hebben zich 170 leden van den Rijksdag aangemeld. Volgens de laatste opgaven zullen aan de Sedan-parade der oud-strijders op het Tenipei- hoferveid te Eerlija ongeveer '10,000 per sonen deelnemen. Evenals in Saksen, schijnt nu ook in Prui sen de minister van justitie eene proef te willen nemen met de zoogenaamde voorwaar delijke veroordeeling. Natuurlijk kan dat, zoo lang de wet niet veranderd is, alleen langs een omweg geschieden. In Pruisen is, schijnt het, deze vorm gekozen, dat aan jeugdige veroordeelden, die gratie vragen, aanvankelijk alleen een langdurig uitstel der straf wordt verleend. Gedragen zij zich dien tijd goed, dan volgt later de kwijtschelding der straf door den koning. De sociaal-democratische kiesvereeniging te Waldheim, in Saksen, heeft besloten alle leden, die meedoen aan het Sedanfeest, te royeeren. IÜXEMBÜB6, Het regeeringsblad bevat eene wet, be palende dat van het loon van werklieden en bedienden, niet meer dan 6 francs daags of 1500 francs 'sjaars bedragende, niet meer dan Jji gekort en b,o verpand mag worden en van loonen die meer dan 6 francs daags bedragen het dubbele. Een andere wet ver biedt den werkgevers sterken drank te leve ren op rekening van hun loon, of die loonen in tapperijen uit te betalen. Voorts wordt daarbij bepaald, dat de loonen minstens twee maal 's maands moeten worden uitbetaald, met tusschenruimten van hoogstens 16 dagen. EUELAXI). In het Lagerhuis deelde Curzon gisteren mede dat er vertoogen gehouden worden en zoo noodig, zullen worden gehouden teneinde te beletten dat de verbintenis van China tegenover Engeland ter zake van het grond gebied, betrokken bij de nog niet gerati- lieerde Franscb-Chineesche conventie, door wien dan ook worde geringgeschat. Het Lagerhuis verwierp het amendement van Dillon op het amendement van Redmond betreffende de wetgeving voor Ierland met 257 tegen 128 en vervolgens dit laatste met 243 tegen 113 stemmen. Men zegt, dat de regeering in Ierland eene katholieke universiteit zal oprichten. De Duitsche keizer, die gedurende de laatste dagen van zijn verblijf in Engeland op het landgoed van lord Lonsdale heeft gejaagd, is Woensdag aan boord van de Uohenzollern via Brunsbüttel naar Berlijn teruggekeerd en gaat Maandag naar Wilhelmshöhe, waar de keizerin met de oudste prinsen is. Het bericht van de Kbln. Ztg., als zou Roman van Lothar Brenkendorf. 19. Hoe meer hij zich beijverde door een on verschilligen toon de zaak te bemantelen en haar als iets heel natuurlijks voor te stellen, hoe meer de onrustige beweging zijner handen en de zenuwachtige trek op zijn gelaat zijne inwendige onrust verrieden. Zelfs de onbeweeglijke gelaatstrekken van zijn zoon, die nog steeds verwondering en afkeuring uitdrukten, prikkelden hem en haastig vervolgde hij, toen geen antwoord volgde: nik meen mij van eene nadere uiteen zetting der zaak te mogen onthouden, te meer, omdat het niet gebruikelijk is, dat een zoon gericht houdt over de daden van zijn vader. En of gij ze nu van uw rechterlijk standpunt geheel correct vindt of niet, er is in eik geval niets meer aan te vei anderen. De zaak ligt er toe en daarmee uit." «Zeker vader de zaak ligt er toe. Als jurist zou ik het daarbij niet kunnen laten, als zoon echter matig ik mij liet recht niet aan, u van uwe handelwijze een verwijt te maken. Wat gij met liet geld van Iiertha ge daan hebt is niet zoozeer de vraag als wel of gij het haar bij het veriaten van ons huis kunt teruggeven." «Maar dat is het juist, wat ik niet kan 1" riep Flemming, die onmogelijk langer zijne voorgewende kalmte kon bewaren. «Zijt gij dan werkelijk zoo traag van begrip, dat gij mij nog maar half verstaat, of vindt gij dat mijne beken tenis niet volledig genoeg is Zeker, uwe bruid zal haar geld terug hebbon, doch niet op dit oogenblik. Met een jaar of wellicht na zes maanden, wanneer zekere ondernemingen, waarin ik aandeelen heb, eindelijk rente beginnen af te werpendan zal ik hot volie bedrag kunnen fourneeren." «Eerlijk gezegd, vader, ik geloof niet, dat gij in ernst spreekt. Gij wenscht dat mijn huwelijk met Hertha doorgaat en deze wensch verleidt u mij eene voorstelling van uwe zaken te geven, die niet met de waarheid strookt. Gij moest mij den last niet drukkender maken dan hij reeds voor mij is. De eer van onzen naam zou ik zoo gaarne uit deze schipbreuk redden." De bankier stond van zijn stohl op en bleef, nadat hij een paar maal door het vertrek geschre den was, vlak voor Werner staan. »En als ik u nogmaals verklaar, dat ik de waarheid en niets dan de waarheid gesproken beb sprak hij op veel gemoedelijker toon. «Als ik mij zoo diep voor u verootmoedigde, dat ik bekende een een zekere onbillijkheid begaan te hebben, zoudt gij mij ook dan nog uit louter edelmoedigheid jegens dat meisje te gronde willen richten «Vader Kreet Werner, door dien toon veel meer getroffen dan door de koelbloedige houding van den bankier, »'t is immers onmogelijk, wat gij mij daar vertelt Ik begrijp we), dat het u niet mogelijk is Hertha's kapitaal zoo op staanden voet aan uw bedrijf te onttrekken, maar trek dan toch het verschrikkelijke woord in, dat gij daartoe in het geheel niet in staat zijt. Want het is niet waar, vaderGij hebt u niet bezondigd aan Neen, neen, dat is immers ondenkbaar Ernst Flemming stond daar met stijf opeen- geperste iippen en naar adem hijgend. bGij maakt het mij waarachtig niet gemakkelijk, Werner, u eenig inzicht te doen krijgen in den stand mijner zaken," sprak hij met de oogen naar den grond geslagen ïwant als gij eenen maatregel, door mij aangewend tot redding van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5