Engeland niet meer roet Rusland en Frank-, rijk eenstemmig zijn in zake de eischen aan de Porte te stellen aangaande de hervormin gen in Armenië, wordt stellig tegengespro ken. De drie mogendheden willen hetzelfde. Trouwens ook lord Salisbury verzekerde in het Hoogerhuis dat er overeenstemming be staat. De minister-president, lord Salisbury, heeft in antwoord op een adres der Toynbee-ver- eeniging, beloofd zijne bijzondere zorg te zullen wijden aan het vraagstuk der werkloosheid. Men verwacht dat een der eerste ontwerpen, bij het Parlement in te dienen, zal strekkeu tot beperking der immigratie van vreemde werklieden, die de arbeidersmarkt gaandeweg overvoeren. De scheuring, die in de anti-Parnelüstische partij dreigde te ontstaan, is voorkomen. De heer Justin Mc. Carthy is met algemeene stemmen tot leider der partij verkozen. DENEMARKEN. Op het te Kopenhagen gehouden Noorsche vrede-congres is lang gediscussieerd over het conflict tusschen Zweden en Noorwegen, en daarna eenstemmig, op voorstel van den eere-voorzitter Frederik Bajer, het volgende besluit genomen»De regeeringen en wet gevende vergaderingen der drie Noorsche rijken worden uitgenoodigd om een scheids gerecht- en neutraliteitsbond te vormen, tot welken andere souvereine staten kunnen toe treden de verbonden staten verbinden zich te bewerken dat wederkeerige oneenigheden door een scheidsgerecht, in plaats van door een oorlog, worden beslecht, en zij beloven bij oorlogen tusschen staten die buiten den bond staan eene strenge onzijdigheid te be waren de verbonden staten zullen er naar streven dat alle beschaafde staten hunne onzijdigheid erkennenzg erkennen overi gens ieder hunne eigen souvereiniceit." ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche regeering is voornemens het Trollhötta en Gothakanaal, dat een verbin ding vormt tusschen Gothenburg aan de Noordzee en Stockholm aan de Bothniselie golf, aanzienlijk te verwijden en zoo diep te maken, dat ook de grootste Oceaanbooten er door kunnen varen, zoodat het eene geduchte mededinger zal worden voor het Keizer "Wilhelm-Kanaal. Te gelijker tijd is er sprake van een plan, de groote meren Wenern en F.jelmarn door een kanaal te verbinden, om het hout en het erts uit de provincie Nerike gemakkelijk naar het noorden te kunuen vervoeren. Volgens deskundigen zouden aan dit werk zeer bijzon dere bezwaren verbonden zijn. O O S T E N R IJ K-U O N G A R IJ E. De Weener bladen schrijven den ke:zer het voornemen toe om bij gelegenheid van zijn 50-jarig regeeringsjubileum den Prater, nu keizerlijk privaateigendom, aan de stad ten geschenke te geveD, onder voorwaarde naam en bezitting ook van u en uwen broeder, reeds bij voorbaat voor misdadig wilt uitkrijten, dan weet ik waarlijk niet, wat ik nog verder zeggen moet. Ik bad gehoopt dat ik n nooit de ware toedrailit der zaak had behoeven mede te deelen en bij de gedachte dat dit toch bet geval zou kunnen zijn steunde mij het vertrouwen op uwe kinderlijke dunkbaarheid en toegenegenheid. Heb ik, na al wat ik voor u gedaan heb, niet eenige aanspraak op wat toegevender oordeel dan de eerste de beste bedrieger, die voor u terecht staat 7" »Q vader, waarom eischt gij nog van mij antwoord op dergelijke vragen Waarom den -wensch bij mij te wekken dat ik liever gestorven ware dan dit te moeten beleven Ik heb een gevoel alsof de bodem, waarop ik sta, onder mij wegzinkt. Hoe hebt gij toch tot zoo iets kunnen komon »IIoe ik daartoe gekomen ben? Wel, ik zou denken, dat iemand als gij, die het leven niet dat de Prater zijn historische bestemming zal behouden. De ongesteldheid van den aartshertog Franz Ferdinand van OostenrijkEste is een long- katarrh, die geruimen tijd van genezing zal vorderenaartshertog Otto heeft het com mando van de 38e infanterie-brigade, waar van de zieke commandant is, overgenomen. Te Teschen zal een bijzonder Poolsch gym nasium worden opgericht. Het voornemen bestond, daarvoor eene staatssubsidie te vra gen, maar de gemeenteraad van Teschen heeft thans besloten daartegen bij het miuiste- rie te protesteeren, onder toezegging dat de gemeente 20 beurzen van 1000 florijnen zal verdeeien onder arme leerlingen uit Oost- Silezië, die in de eerste klasse van het Duit- sche gymnasium aldaar worden geplaatst. De Duitsch-vrijzinnige afgevaardigde van Teschen, dr. Klucki, heeft zijn mandaat als lid van den Rijksdag nedergelegd. ZWITSERLAND. De Standenraad heeft gisteren met 20 tegen 10 stemmen de Fransch-Zwitsersche overeen komst aangenomen, welke daardoor definitief is geworden. Men verwacht in den herfst een volks stemming over de hervorming van het leger. De Köln. Ztg. verneemt uit Bern, dat deze hervorming, die beoogt meer centralisatie in het leger te brengen, heftig zal bestreden worden. SPANJE. Te Madrid heerscht groote geestdrift bij het vertrek van de manschappen, die in Cadix naar Cuba zullen worden ingescheept. Duizen den waren er bij tegenwoordig. De troepen, welke de koningin-regentee te Vittoria inspecteerde, bestonden uit acht batal jons infanterie, vier batterijen berg-artillerie en drie eskadrons cavaleriedezen zullen den 20n te Sant....der ingescheept worden. Besloten is meer artillerie naar Cuba te zeden. Uit Havana is bericht gekomen dat gene raal Campos naar de provincie Santa Clara is vertrokken. Generaal Salcedo, laatstelijk commandant in Santiago, is naar Spanje vertrokken. Maar schalk Campos bad hem aanmerkingen gemaakt over de strengheid, waarmede hij de opstandelingen behandelde, en dit was voor den generaal een aanleiding om ont slag te nemen. B L G A E IJ E. Verst Ferdinand vierde Woensdag het acht jarig feest zijner troonsbestijging, en met feestelijkheid heeft men dien dag te Sofia her dacht. Eerst was er groote parade, waarbij ook de metropolitaan Clement aan het hoofd zijner geestelijkheid tegenwoordig was. Door den burgemeester van Sofia, den minister-presi dent Stbüüfï en door den bisschop van Rut- schuk werden redevoeringen gehouden, op welke waarvan vorst Ferdinand hartelijk ant woordde. enkel vun zijne beste zijde hebt leeren aanzien, gemakkelijk zelf bet antwoord op die vraag kunt geven. Zoolang mijne fiima bestaat, heb ik er mij op kunnen beroemen mij in geene andere dan solide ondernemingen te steken maar in tijden als wij beleven is ook het meest solide huis niet voor groote verliezen gewaarborgd. De val van verschillende huizen, van wier wankelen stand niemand bewust was, en de snelle daling van effecten, die ik legen hooge sommen beleend had, brachten mij slag op slag zware verliezen toe en daarbij kwam nog, dat ik een goed deel van mijn bedrijfskapitaal belegd had in onder nemingen, die uitteraard eerst na verloop van tijd eenige winst kunnen afwerpen. Zoo werd mijne positie van maand tot maand moeilijker en het ergste was, dat ik onder bevriende huizen een zeker wantrouwen meende te bespeuren, dat, als het toenam, mij noodlottig zou kunnen wor den. Onder die omstandigheden was het onmogelijk nog langer beroep te doen op het krediet. Ik Na afloop was do vorst de gast der offi cieren van het garde-infanterie-regiment, waarbij ook de ministers en hoofden der geeste lijkheid aanzaten en weer hevig getoost werd. Na afloop van het feest hieven de officieren vorst Ferdinand op hunne schouders en droe gen hem zoo naar het rijtuig. Ook de volksmenigte op straat was vol geestdrift. Door geen der buitenlandsche vertegen woordigers werd van het feest eenigerlei notitie genomen. Het onderzoek naar de moordenaars van Stambouloff schijnt wel te vorderen. Aan de Fraiikf. Ztg. wordt medegedeeld, dat al vrij zeker Haloe en Athanas als de hoofdschuldi gen kunnen worden aangewezen. Jammer maar, dat zij verdwenen zijn, en de hoop van ze te vinden gering is. Bij de begrafenis van Kinantsjeff, welke Donderdag te Sofia plaats had, moeten onge regeldheden zijn voorgevallen. Een der rede naars aan het graf had gezegd dat de over ledene was gestorven aan de gevolgen van de behandeling die hij in de gevangenis had ondergaan. Het volk door deze toespelling op Stambouloff in verbitterde stemming ge raakt, heeft aan Stambonlofl's graf eenige schenderijen gepleegd. De politie scheen het niet te kunnen verhinderen. S E R V I E. De 19e verjaardag van koning Alexander is Woensdag met groote feestelijkheid te Belgrado gevierd. Met zijne moeder, de ex-koningin Nathalie, reed hij des morgens naar de kathedraal, om daar een dienst bij te wonen. Bij bet terugrijden werd de ex-koningin in haar rijtuig aangevallen door eene vrouw uit het volk, die haar een paar slagen toebracht. H. M. liet stilhouden, stapte uit, pakte de vrouw beet en leverde haar aan de toeschie tende agenten over. Het bleek, dat zij de vrouw was van een onderofficier, die tever geefs herstel van grieven had trachten te verkrijgen, en dat zij waanzinnig was. Het geval veroorzaakte groote opschudding onder de dichte volksmenigte. De koning, die een honderdtal schreden vooruit reed, vernam het gebeurde eerst bij zijn terugkeer in het paleis. Het incident bracht overigens geen stoornis in de feestelijkheden. Na het »Te Deum" was er receptie ten hove, waarop het geheeie corps diplomatique verscheen, en des avonds bal. De koning ontving uit het binnen- en buitenland een menigte telegram men van gelukwensching, en hield de ge bruikelijke uitdeeling van lintjes. De koning, die gisteren met zijoe moeder naar Biarritz is vertrokken, gaat van Mün- chen uit eerst eenige dagen doorbrengen bij zijn vader in Luzern. GRIEKENLAND. Te Athene heeft de bekende volksredenaar A. Gemadios eene redevoering gehouden, die door een groote menigte Macedouiërs, Epïroten deed dus, wat in dergelijk geval verreweg de meesten doen en wat ik, zoo ik mij zeiven trachtte diets te maken, tot nu toe enkel uit al te groote angstvalligheid had nagelaten. Ik ver beeldde mij dat het uwe bruid geheel onverschillig moest zijn of haar kapitaal in vaste maar weinig rente afwerpende staatspapieren in mijne brand kast lag dan of ik het, door het in circulatie te brengen in ons beider belang meer vruchtdragend ging maken. Ik was er zeker van, dat ik, indien ik baar er naar gevraagd had, hare toestemming erlangd zou hebben, doch een iicht verklaarbare afkeer van mijne toekomstige schoondochter bekend te moeten maken mot mijne niet benijdbare positie hield mij daarvan terug." »0, hadt gij toch »Wees zoo goed mij niet in de rede te vallen. Aanvankelijk had ik de vaste overtuiging, dat ik bij eene Beriijnsche bank beleende effecten spoedig weer zou kunnen inlossen en zoodoende Hertha's fondsen weer op de vroegere wijze en Kretensers werd aangehoord en zeer toe. gejuicht. Hg spoorde daarin aan tot snel handelen in het Macedonische vraagstuk ea deelde mede, dat behalve een nieuw geheim verbond, zich eene commissie had gevormd om geld in te zamelen. Aan het hoofd dezer commissie zou admiraal Kanaris staan. De grootste vijanden van het Hellenisme, be weerde de spreker, zijn Engeland en Rusland* zelfs Gladstone is een tegenstander. Een telegram werd aan den koning gezonden waarin dezen werd verweten, dat hij, dg natuurlijke aanvoerder, afwezig was nu het Hellenisme in gevaar verkeerde. Dit telegram werd door de beambten niet aangenomen. T R K IJ E. Voor zoover bekend, hebben de mogend heden nog niet geantwoord op de laatste nota der Porte in zake de in Armenië in te voeren hervormingen. Naar het heet, zijnde mogendheden liet niet eens over den te volgen weg, wanneer Turkije nog langer bljjft aarzelen de gestelde eischen in te williges, want al achten zij zich zedelijk verplicht een- eind te maken aan de in Armenië telkens voorkomende gruwelen, nog iets anders is het, over te gaan tot middelen van geweld, waarbij niets te winnen is en waaruit zelfs- veel ernstiger moeilijkheden zouden kunnen voortvloeien. Alleen Engeland schijnt voor het oogenblik geneigd door machtsvertoon pressie te oefenen op de Porte. Een sterk eskader wordt zachtaan uit Egypte naar het Oosten voortgeschoven en ligt thans onder stoom te Bodum, eene dagreis ten zuiden van- Smyrna. Inmiddels duren de strooptochten der Kurden in Armenië voort. Een bende, aan gevoerd door een kolonel hunner ruiterjj, heeft, blijkens te Tiflis ontvangen berichten, het dorp Posqkan vernield, terwijl een andere bende het dorp Sajaikan in brand stak. EGYPTE. Een onderofficier van het Engelsche schip Dryad is te Alexandrië aangevallen en mis handeld. Men vond hem bewusteloos liggen. Een onderzoek is ingesteld. A M E K I K A. Te Washington heeft op het oogenblik eene conferentie plaats van afgevaardigden uit 22 staten van het zuiden en het westen, teneinde de houding der democratische partij in zake het zilvervraagstuk vast te stellen. De kwestie over de grenslijn tusschen Chili en Argentinië zal waarschijnlijk aan een scheidsrechter ter beslissing worden onder worpen. De regee ringen van Brazilië en van Uruguay hebben hare goede diensten aangeboden. AFRIKA. In den Transvaalschen Volksraad heerscht veel oppositie tegen het verleenen van stem recht aan de uitianders. Er is o. a. een adres ingekomen, voorzien van 35,000 hand- teekeningen. deponeeren, want ik was voor de eerste maal van mijn leven beginnen te speculeeren. Maar de speculatie, die mij er bij welslagen bovenop zou geholpen hebben, mislukte en mijne schulden namen toe. En op hetzelfde oogenblik, waarop mij deze slag trof, werd Hertha ziek, zoo ziek, dat de dokter mij geen hoop op haar herstel durfde geven. Toen werd mijn toestand geheel hopeloos. Als Hertha stierf, dan had het vermogen, dat zij mij ter bewaring had toevertrouwd, natuurlijk onmiddellijk tot op den laatsten penning bij de rechtbank moeten zijn uitbetaald. Ik had echter onmogelijk aan dien eisch kunnen vol doen zonder te gelijk mijne betalingen te staken en mijn oud gerenommeerd huis bankroet te zien gaan. Daarom ook was die ziekte voor mij eene ramp, die mij bijna tot wanhoop voerde. Begrijpt gij dat, Werner?" {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6