aangeworven met het doel het oude gezag op Hawaii te herstellen. Onder de aanhangers van de gewezen koningin bevinden zich vele zeer rijke Hawaiiers, die voortdurend reizen naar Amerika maken. De New- York Herald meldt, dat een rijk suikerplanter op Hawaii aan de regeering dier republiek heeft aangeboden een telegraaf kabel te leggen, welke de Sandsvichseilanden onderling en met het overige der wereld zou verbinden, De kosten daarvan worden op 4 rnillioen dollars geraamd. "Van do Hawaiische regeerïng wenscht hij gedurende 20 jaar eene subsidie te ontvangen van 50,000 dollars 'sjaars, waarvoor zij het recht zal verkrijgen kosteloos van den kabel gebruik te maken voor hare offïcieele telegrammen. CHINA. Uit Hongkong wordt aan de Times gemeld, dat de Chineesche soldaten de Europeanen plunderen en hun de schuld van alle kwalen en rampen toeschrijven. Te Canton z(jn op nieuw een aantal plakkaten aangeplakt, waarin de bevolking wordt aangezet, de wo ningen der Europeanen in brand te steken. JAPAN. De oppositie begint zich meer en meer te verzetten tegen de ontruiming van het schier eiland Liaotong in Koreazij verlangt dat de regeeiing leger en vloot zal versterken om de nationale belangen te beschermen. Bïinienlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 22 Augustus 1895. De burgemeester, die met zijn gezin drie weken in het buitenland vertoefde, is gister avond teruggekeerd. De verpleegden in het weeshuis der her vormden, daartoe door deregenten en regen tessen van dat gesticht in de gelegenheid gesteld, maakten gisteren onder leiding van den vader en moeder en verdere suppoosten in drie open rijtuigen een rijtoer over Vlaar- dingen en Maassluis door het Westland naar Den Haag en Scheveningen. Het was een recht prettige dag, een dag vol genot voor de weezeneen rijtoer door een fraaie streek als het Westland op een heerlijken zomerdag als gisteren is schier het aangenaamste, wat zich denken laat. Opgewekt en blijde keerden zij huiswaarts en in de nabijheid der stad gekomen, werden de rijtuigen a giorno verlicht en reed men nog eenigc straten door, alvorens aan het weeshuis af te stappen. De dankbaarheid der weezen moge voor de regenten en regentessen een streelende vol doening zijn, niet minder mogen de vaderen moeder er zich over verheugen, die alles hebben aangewend om dezen dag voor de weezen zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken. Hedenmorgen te lialfelf heeft de bi anders knecht R. Westerrnan, werkzaam in de bran derij van den heer J. L. Gouka, een kit met heet water over het linkerbeen gekregen, tengevolge waarvan hij brandwonden bekwam. De man kon zich nog te voet naar zijn woning begeven. Een spoeünghaler uit Overschie viel heden morgen nabij de spoelingbrug va» zijn schuit in de Schie; hij werd er uit gered door den schipper van het daar liggende schip Cosmo- poliet, met behulp van een haak. Heeft een interimair minister van buiten- landsche zaken recht op representatiegeld, zonder bijzondere koninklijke machtiging? De Alg. Rekenkamer meende van neen en verwierp deswege de betaling van het representatiegeld aan den vorigen minister van marine, die van 21 Maart tot 7 Mei 1S94 belast was geweest met het beheer van het dep. van buitenl. zaken, met een beroep op art. 1 van het K. B. van 5 November 1851 (Stbl. no. 141.) Naar wij vernemen is de majoor van den (Indischen) generalen staf, J. F. Breijcr, over haast naar Indië vertrokken tengevolge eener telegraphische oproeping: de majoor G, J. van Korten moest wegens ziekte naar Nederlaud vertrekken en door den heer Breijer vervangeu worden. (Hl/ld.) Voor rekening van het Roode Kruis wordt een kunstbeen verstrekt aan den gegageerden fuselier van het Indisch leger Albertus Kerk hof, wien op Lombok een been verbrijzeld werd. Ifet hoofdcomité van het Neder). Roode- kruis heeft aan den heer F. M. C. Koenaart, taudarls te Rotterdam, zijne hartelijken dank betuigd voor de doelmatige, door hem geheel belangeloos verleende hulp door het ver vaardigen van een kunstgebit voor den fuse lier van het Indisch leger J. Dinjes, vau wien op Lombok doo<" een schot een kaakbeen werd verbrijzeli. De jaarlijksche alg. verg. van den anti- dienstvervnngingsbond werd gisteren te 's-IIage gehouden, onder leiding van gene raal Norman Mac Leod. De voorzitter gaf zijn voornemen te ken nen, om met 1 Sept. als voorzitter van den bond af te treden, maar zal als hoofdbestuurder nog werkzaam blijven. Ook de secretaris, jhr. mr. Klerck, zal met 1 Sept. als zoo danig aftreden. De stand der kas i3 bevredigend. Het batig saldo over 1894 bedraagt ruim f273. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren P. A, van Rees, mr, J. Telting, mr. II. Vreede en J. W. D. Roel!, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van wijlen den heer H. W. Twiss werd gekozen prof. Van der "VVijck, uit Utrecht. Op voorstel van den heer Telting bracht de vergadering den aftredenden voorzitter hulde voor zijne werkzaamheid gedurende 12 jaren in het belang der vereening, ter wijl de vereeniging, de generaal, op voorstel van den heer H, T. "Wilkens (Rotterdam), tot eere-voorzitter henoemd werd. De heer Jas, uit Leeuwarden, betoogde de noodzakelijkheid om 't doel en het streven van den bond, die een zaak van rechtvaar digheid, \an heilig recht voorstaat, bij het volk nog meer ingang te doen vinden dan tot dusver, nu den bond tegenwoordig zoo weinig »mous*eert". Hg beval dit in de over weging en de belangstelling van het hoofd bestuur aan. De voorzitter verklaarde dat hij in de laat ste jaren veel van zijne illusion omtrent den bond verloren heeft. Stilgezeten is er niet. Dr. de Graaf uit Dordrecht, constateerde, dat het beginsel van den persoonlijken dienst plicht bij het Nederlandsche volk is door gedrongen, doch dat de partij-politiek in de Tweed». Kamer de verwezenlijking daarvan tot dusver heeft tegengehouden. Wij moe ten in dit opzicht betere tijden afwachten. De heer Telting deed opmeiken, dat het kiesrecht thans de overheerschende kwestie is, waarvan men de oplossing moet afwach ten, alvorens met 't beginsel van den per soonlijken dienstplicht weder publiek op te treden. Daarenboven zal de uitbreiding van het kiesrecht wellicht van grooten invloed zijn op de samenstelling der Tweede Kamer in de richting van den bond. Dp voorzitter vereepigde zich met die ziens wijze. De zaak kan inmiddels in de volks opinie ievendig gehouden werden, hetgeen zeer zeker het geval zal zijn. Fesiina lente is de leus van den bond. Het comité, dat met de Utreehtsche heeren samenwerkte, •was in den geest van den heer Jas werk zaam en zal in die richtiDg blijven voort- arbeiden. Kolonel Van Zuylen wees met genoegen op de lichtpunten in 't leven van den bond Leeuwarden, Utrecht, Nijmegen hebben nieuwe levensteekenen gegeven. Met dank baarheid wenschte hij daarop de aandacht te vestigen. De heer Jas gaf nog in overweging om een meer centraal punt in 't land voor de algemeene vergadering aan te wijzen, al zetelt het hoofdbestuur in Den Haag. Het denkbeeld zal in overweging worden genomen. De algemeene vergadering werd daarop gesloten. In de te Assen gehouden vergadering der broederschap van candidaat-notarissen, werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur der Broe derschap in ernstige overweging zal nemen, een ontwerp-regeling op een fonds tot uitkoop van voor hun ambt niet meer geschikte nota rissen. Het Financieel Weekblad van het Fieuws van der. Dag bwat een hoofdartikel over den Noord-Ooster Locaal-spoorweg met een aan tal bijzonderheden, ontleend aan het pros pectus van de inschrijving op het maatschap pelijk kapitaal van 2 rnillioen, en aan de brochures van den heer J. Willink, te Win terswijk. Uit alles blijkt, dat het tot stand komen van deze lijn een zegen voor de daarbij betrokken streken zou wezen. Begunstigd door prachtig weder had gis teren te Goor op het landgoed ïWeldam", van graaf Bentinck, de kampdag plaats van het Leger des Heils. De bijeenkomst, welke 's morgens 9 uur aanving, bijgestaan door den geheelen staf, alle veld- en plaatselijke officieren en soldaten, benevens een flink muziekkorps, werd geleid door kolonel en mevr. Oliphant, en alles liep in de beste orde af. De bijeenkomst werd door velen ook uit de omstreken bezocht. Het »Leger des Heils" heeft, naar gemeld wordt, een uitgestrekte bouwhoeve, 87 bunder groot, gelegen aan den straatweg nabij Barne- veld, aangekocht. Oppassende verpleegden in de shelters zullen daar in de gelegenheid gesteld worden nuttig werkzaam te zijn. In de volgende gemeenten des rijks zijn geen inrichtingen, waar, krachtens vergun ning, sterke drank wordt verkocht: Hemmen, Ittervoort, Rijekholt, Schiebroek, Katwoude en Overslag. De dame, die den ex-bankier Gustav Bingen Zondag in het ziekenhuis te Rotterdam be zocht is niet zijn vrouw, die in Zwitserland ziek ligt, maar zijn te Parijs wonende zuster, mevr. Adam, De beruchte D. Wouters, die onlangs, als betrokken in den diefstal met braak ten kan tore van de firma Van Rossem op deNieuwe- haven te Rotterdam en in den diefstal bij professor Gallée te Utrecht, is aangehouden doch bij gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten werd, is gisteravond opnieuw door de politie gearresteerd en naar het bureau in de Lange Torenstraat overgebracht. Zijn mededader, de gedetineerde B. Steehouwer, heeft uit de school geklapt. (N. F. Ci.) De zaak van den te Rotterdam gearres teerden scheepskapitein Schaap te Groningen, die zich aan bigamie schuldig maakte hij trouwde vroeger te Groningen en later te Londen is naar de openbare terechtzit ting verwezen. Als zijn advocaat zal optreden mr. F. v. d. Tuuk. {Tel.) Zaterdagmorgen vroeg werd door den te Maassluis gestationneerden rijksveldwachter Verhagen gerapporteerd, dat aan den berm van den Vlaardingschen dijk, bij den molen, eenige vrouwenkleederen lagen, met bloed bevlekt, een vrouwenboed, een stuk japon en een haarvlecht. Een en ander werd op hef politiebureau gedeponeerd, waar men de hoed herkende als toebehoorende aan C. v. B. wonende te Nootdorp, dienstbode bij den kastelein Z. te Maassluis. Bij een onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek bleek aldus meldt de Westl. Qt, dat bedoelde dienstbode in den voornacht het slachtoffer was geworden van een geweld dadige aanranding. Zij had met een visscher uit Huizen, Molenaar genaamd, dien avond den stoomdiaaimolen op de Burgemeester-de- Jonghkade bezocht en was na sluiting om elf uur den dijk met hem uitgewandeld. Bjj den molen voegden zich nog een 5-tal visschers, V. en K. uit Huizen, De B. en K. uit St. Anna- Parochie en L. uit Delft, bij hen, door welk G-tal zij op de laagste en gruwelijkste wijze werd mishandeld. Eerst tegen twee uur in den nacht gelukte het haar aan hun handen te ontkomen en hare woning te bereiken. Enkelen der onverlaten schijnen haar zelfs naar het leven gestaan te hebben door, na hare kleederen haar boven het hoofd te hebben saamgebonden, voorgesteld te hebben haar iD de sloot aan den voet van den dijk te werpen. Het gelukte den hoofdagent van politie v. L,, dank zij den spoed, waarmede het onderzoek werd ingesteld, onmiddellijk twee der aanran ders ten huize van Z. te arresteeren, waar na de opsporing der vier anderen weldra volgde. Twee behoorden tot het scheepsvolk van den logger M.A. 13G en vier voeren op M.A. 67. Het geneeskundig onderzoek, door dr. Den Houter ingesteld, bracht aan het licht, dat hier een misdadig feit van hoogst ernstigen aard heeft plaats gehad. Het 6-tal is dan ook des avonds met den trein van 6.7 uur geboeid en onder geleide van 2 rijksveldwachters en 2 agenten van politie naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Drie der onverlaten zijn gehuwd, n.l. M. en K. uit Huizen en K. uit St. Anna Parochie, terwijl twee van hen, Molenaar en Veer man uit Huizen, de beide belhamels zjjn, die de politie bij een vechtpartij van Woens dagavond heefd gearresteerd, en tegen wien toen voor dat feit ook proces-verbaal werd opgemaakt. De Ilaagsche politie is er thans eindelijk in geslaagd het individu te arresteeren, dat- in de laatste maand het Haagsche Bosch onveilig maakte door afpersing en diefstal ten nadeele van velen die, in vrouwelijk ge zelschap, des avonds op de rustbankjes van het heerlijke zomerweder profiteerden. Het gevaarlijke in zijne handelingen was, dat hij zich voordeed als politie-rechercheur e.» een soort penning vertoonde, waardoor menigeen geïntimideerd werd en maar al te gaarne offerde, teneinde niet in vermeende onaange name aanraking met de politie te komen. Dinsdagavond nu is een schoorsteenveger aangehouden op aanwijzing van een 'n oogen- blik te voren op de bovenomschreven wijze bemoeilijkt jongmensch. In zijn bezit werd niet alleen de bewuste sambtspenning" (een brandspuit-gast-insigne) gevonden, maar ook een horloge dat een maand geleden onder dezeifde verdachte omstandigheden was ge kaapt van een apothekersbediende. Hij gaf op te zijn genaamd K., schoorsteen veger te 's-Hage, en ontkent alle schuld, voor gevende het bewuste horloge onlangs van een onbekende te hebben gekocht. Hij was voorts in het bezit van een groot knipmes. Van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zullen met 1 Oct. a. s. 120 jongens geplaatst worden aan boord van de Admiraal van Wasseneer, te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam aan de F. F. 01.' In Volksvlijt werd gisteravond eene vrg druk bezochte vergadering gehouden, belegd door sigarenmakers- en enkele andere vak- vereenigingen ter bespreking van den toe» M

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2