A°. 1895. Zaterdag 24 Augustus. N°. 8860 Feuilleton. Op een dwaalweg. N egenenveertïgste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G T\ ÏrT I GJjÉ. Bulleiilaiidsclie Berichten. GOURI ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OfBUIfBAAT 7 O. Advertentieprijs van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U I T S C II I 1 N D. Het reisplan des keizers naar Elzas-Lotha- ringen is thans voorloopig vastgesteld. Den 15n October wordt een bezoek gebracht aan het kroondomein Urville; den 47n October inwijding van de protestantsche kerk, voor particuliere rekening des keizers gebouwd te Kurzel18 October onthulling van liet ge- denkteeken van keizer Frederik te "Worth. Daarna begeeft de keizer zich naar Sl raats burg, waar bij zijn intrek neemt in het keizerlijk paleis. De herfstmanoeuvres der vloot zijn Woens dag aangevangen. Het eskader dat in Wil helmshaven vereenigd is onder commando van admiraal Knorr, bestaat uit 27 oorlogssche pen en 29 torpedobooten. Na een groote inspectie zal deze vloot drie dagen lang in de Noordzee manoeuvreeren en dan naar Kiel <man, waar ook aan boord het Sedan-feest "O gal worden herdacht. Het laatste gedeelte der oefeningen heeft tusschen 41 en 45 September plaats. Van de 30 officieren uit het leger, die als instructeurs naar Chili gaan, zijn reeds vier vertrokken. Zondag werden de officieren aan den keizer voorgesteld de nog overblijvende 26 vertrekken 24 Augustus uit Antwerpen. Zij blijven twee jaar in het Chileensche leger «n worden dan door andere officieren vervan gen. In geval van een oorlog mogen zij niet in Chileenschen dienst daaraan deelnemen. Te Mülheirn zijn gisteren meer dan 400 arbeiders in verscheidene fabrieken in hech tenis genomen wegens deelneming aan de jongste ongeregeldheden. De politie ontving weder versteiking, daar men voor nieuwe ■opstootjes vreesde. B E X G I £1 Aan liet bureau van den Kongo-Staat te Brussel wordt verzekerd, in strijd met de tijding] 'door de Parijsche Temps verspreid, dat er geen verontrustend bericht is ontvan gen over de kolonne Nilis, die tegen de mah disten optreedt. In enkele kringen houdt men daarentegen vol dat de kolonne een zware nederlaag heeft geleden, waarvan het bericht voor drie weken te Brussel is ingekomen. Van den anderen kant beweert men weer dat Nilis zijn marsch voortzet naar het noord westen, en geschreven heeft uit liet kamp van Djabbin dat hij een ontmoeting met de mahdisten verwachtte, en er bij heeft gevoegd dat hij wel wapenen maar geen munitie had. ENGELAND. In liet Lagerhuis heeft Balfour gisteren als zijne meening te kennen gegeven, dat eene internationale conferentie over het muntwezen thans niet leiden zou tot eene internationale regeling der zaak. Te Dundee zijn de jute-fabrieken Woens dag gesloten, daar onder de 7000 arbeideis een werkstaking is uitgebroken wegens ge schil over het loon. E U S L A N D. Naar gemeld woidt, heeft de keizer een besluit geteekend waarbij d.e aanleg wordt gelast van een spoorweg van Petersburg naar donets, aan den noordoostelijken oever van het Ladoga-meer. O O S T E N B IJ K-II ONGARIJE. De ministerieele crisis in Oostenrijk schijnt hare oplossing te naderen. Zooals men weet, werd bij het aftreden van het kabinet-Win- dischgriiz de gouverneur van Neder-Oostenrijk, graaf Kielmansegg, belast met de vorming van een overgangs-ministerie, uitsluitend be slaande uit ambtenaren, dat tot taak zou hebben de loopende zaken af te doen. Tal van hervormingsplannen, die reeds sedert gerui- inen tijd waren toegezegd, bleven echter rusten, wat aanleiding gaf tot voortdurende ontevredenheid. De nieuwe minister-president wenschte dan ook niets liever dan dat zoo spoedig mogelijk eene afdoende regeling werd getrofïen, en herhaaldelijk heeft hij dat reeds aan den keizer te kennen gegeven, daarbij verklarende, dat hij gaarne zijn vorig ambt als gouverneur der provincie Neder-Oostenrijk, dat nog steeds onvervuld is, weer zou aan vaarden. Eindelijk heeft de keizer aan dien drang toegegeven en den gouverneur van Galicië, graaf Badeni, die in hoog aanzien bij hem staat en algemeen als de toekomstige premier beschouwd werd, naar Ischl ontboden en hem de vorming van een nieuw kabinet opge dragen, wanneer hij ineent bij den tegen- woordigen stand van zaken eeue regeerings- rneerderheid te zullen vinden. Kan hij dat, dan zal hij zeker spoedig als hoofd van een nieuw kabinet optreden, welks eerste taak zal zijn de begiooting, de vernieuwing der handelsovereenkomst met Hongarije en de kiesrechthervorming tot stand te brengen. Vermoedelijk het laatstgenoemde punt is het, dat thans nog een onderwerp van be spreking tusschen den keizer en giaaf Ba deni uitmaakt. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, heeft de keizer de beslissing aangaande de vorming van het definitief Kabinet tot na de najaarsmauoeuvres uitgesteld. ZWITSEELAND. Het internationale congres tot bestrijding van het drankmisbruik is Dinsdag te Bazel geopend in tegenwoordigheid van meer dan 500 gemachtigden uit alle landen. Prof. Back- hart bekleedde den voorzitterszetel. De heer Heemskei k, minister van staat, bracht, nadat hem het presidium was overgedragen, het verslag uit. Namens den paus beval bisschop Egger de aansluiting aan van de geheelonthouders aan eén practisch program, dat geschikt is voor alle partijen en hen zou kunnen vereenigen in een krachtigen strijd. Aan den paus werd een telegram van dankbetuiging gezonden. ITALIË. Koning Humbert isnaarMonza vertrokken. Hij reist door naar Aquila, om de groole manoeuvres aldaar bij te wonen. De Italiaansche bladen melden, dat tijdens de parlementaire vacantie pogingen in het werk gesteld zullen worden, om een nieuwe conservatieve partij te vormen. De pogingen gaan uit van een afgevaardigde, die tot dus ver tot de regeeringsmeerderheid werd ge rekend. Deze zou aan markies Di Rudini voorstellen hebben gedaan in boveustaanden geest. Het antwoord van Crispi's tegenstan der is echter nog niet bekend. Volgens de Agenzia Stcfani is ras Man- gasjia ontmoedigd door het verraad van een aantal zijner onderbevelhebbers. Uit Soedan wordt gemeld dat Osman Digma tot bevel hebber der troepen te Omdunnan gekozen is. De reeds lang onder de zetters en druk kers te Milaan bestaande ontevredenheid is op een Maandagavond gehouden vergadering tot een uitbarsting gekomen. Besloten werd, dadelijk de werkstaking te doen aanvangen in de werkplaatsen vaD het blad Lomlaria, en gisteren bij de Secoio. SPANJE. Uit Havana komt het bericht dat de Palanka-colonne een bende opstandelingen Roman van Lothar Brenkendorf. 20. Toen die vraag onbeantwoord bleef, vervolgde Ernst Flemming »Ik had op uw huwelijk, nu dit aanstaande was, al mijne hoop gevestigd, want ik twijfelde niet of Hertha zou het beheer van baar kapilaal direct aan u toevertrouwd hebben en dan was ik van plan a den toestand bloot te leggen. Van mijn zoon had ik natuurlijk niets te vreezen. Waait gij eenmaal in 't ge heim, waarvan niemand buiten u iets afwist, dan was het gevaar, dat het ontdekt mocht wor- den, opgeheven en ik had tijd gewonnen om de geleende som aan te zuiveren zonder mij zelf te gronde te richten. Daar dreigde bet noodlot Het éen slag al mijne goede plannen in duigen te werpen. Ik ben dien eersten avond half zinneloos geweest, daar ik in mijne radeloosheid hulp ging zoeken, waar ik haar het allerminst kon vinden, namelijk bij uwe schoonzuster Alexandra. Ik stelde uw broeder, die in zijne onnoozelheid geen het minste onheil vermoed bad, op de hoogte van de zaken, tenminste in zoover, dat hij be greep, waarom ik een beroep deed op een deel van het aanzianlijk vermogen zijner vrouw. De ontvangst die mij gewerd, bracht mij weer tot bezinning. Hoe had ik ook hulp kunnen verwachten van de zelfzuchtige, hartelooze vrouw, die mij pas een uur te voren ronduit geweigerd had een enkelen nacht de bewaking van uwe doodzieke bruid over te nemen Van niemand dan van mij zelf kon ik hulp verwachten ik kon het om den wille mijner kinderen en om mijne arme vrouw niet van mij verkrijgen de gevolgen mijner handelwijze af .te wachten. In dat geval had ik eerlijk man kunnen blijven; doch om den schijn te bewaren dit te zijn, ging ik over tot een tweeden stap. Ik loste de effecten van Hertha in met gelden uit mijn deposito-kas, en van dit oogenblik af gleed ik langs een hellend vlak, In plaats van de verwachte winsten volgden verliezen en ik moest het eene gat stoppen door een nieuw te delven; als ik op dit oogenblik liet vermogen van uwe bruid moest opleveren, dan zou ik het nog minder kunnen doen dan in de dagen mijner vertwijfeling. Begrijpt gij nu, Werner, dat gij uwe bruid van de trouwbelofte niet rnoogt ontslaan, tenminste nu-nog met; dat gij uwe edelmoedig heid niet zoo ver moogt drijven, dat ons bestaan, onze goede naam, dat alles veiloren gaat?" De jonge rechtsgeleeide was zoo bleek als een lijk, maar hij was ook even koud, en toen Ernst Flemming hem bij die laatste woorden de hand op den schouder wilde leggen, week hij onwille keurig terug. nik begrijp alleen, vader, dat aan dezen ellendigen toestand van leugen en valschheid zoo spoedig mogelijk een einde moet komen. Ik heb genoeg kennis van uw bedrijf om u daarbij behulpzaam te kunnen zijn. Biuno dient natuurlijn, ook geraadpleegd en misschien is een enkele nacht werkens voldoende om een nauwkeurig overzicht te krijgen van den tegenwoordigen stand van zaken. sMisschien Doch ook al slaagden wij bij dezen arbeid, wat zal het geven, of wij zelf al een overzicht hebben 7" Wanneer mocht blijken, dat na teruggave van de deposito's geen geldon overblijven om al uwe schuldeischers te voldoen, dan moet faillis sement worden aangevraagd." »En dit kunt gij mij voorstellen Meent gij, dat ik u mijne zaken blootgelegd heb om dezen raad van u te ontvangen 1" Hadt gij een andeien verwacht? Brengt gij mij daarom op de hoogte van uw toestand, om een medeschuldige te hebben Dat kan ik on mogelijk aannemen, en wanneer ik mij uit eigen beweging daartoe leende, zoudt gij het mij zeker geen dank wijten. Neen vader, de ons aangewezen weg is zoo duidelijk afgebakend, dat dit allen twijfel en alle aarzeling buitensluit. Misschien ook staan de zaken niet zoo erg, als gij u dit in een vlaag van moedeloosheid hebt voorgesteld misschien kan uw eerlijke naam nog ongerept

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1