Blijkens een telegram van den gouverneur- j generaal van Nederlandse!» Indië van 23 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 338,200 pikols. Stct De lieer Cl», de Liagre, bij koninklijk be sluit van 8 Juli *1895 no. 17 benoemd tot consul te Leipzig, is in die hoedanigheid door de Saksische regeering erkend. üe Staatscourant no. 197 bevat een konink lijk besluit van 9 Aug. j.l. tot vaststelling van een reglement voor den bakendienst op eenige openbare wateren, onder intrekking van verschillende vroegere koninklijke be sluiten. De Haagsche correspondent van de Asser Ct. zegt zeker te weten, dat de minister van oorlog de uiterste toeschietelijkheid heeft be toond aan het syndicaat voor een Nederland- sche gewerenfabriek. Eerst had Z.Exc, de voorwaarde gesteld, 1 in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de leveringstijd zes maanden later zou beginnen, indien Nederlandsche aanbiedingen inkwamen, teneinde de Nederlanders in staat te stellen zich behoorlijk in te richten. Maar het bleek, dat zelfs met het aanzienlijk kapitaal, dat beschikbaar was gesteld, de nieuwe fabriek gean voldoenden omvang zou kunnen krij -en om bet vereischte getal geweren binnen de gestelde termynen te leveren. Toen dus feite lijk de zaak was afgesprongen, heeft de mi nister nogmaals een termijnsverlenging over wogen, doch toen ook deze niet door bet syndicaat kon worden geaccepteerd, verviel do geheele zaak, en het buitenland zal nu gaan stry ken met de winsten. Het volgende internationaal congres van drankbestrijders zal, ingevolge een besluit van het congres te Bazel, in 1897 te Brussel worden gehouden. De Rotterdnmsche diergaarde biedt lmron bezoekers weder een aantrekkelijkheid temeer aan. Op bet onlangs aangelegde gedeelte van het nieuwe terrein in een houten gebouw met 3 afdeelingen en groote renpetken ver vaardigd, welke dezer dagen bevolkt zijn met een paar witstaart gnoe's of zooge naamde wilde beesten of paardenantilopen van Zuid-Afiiktt, en een niet minder zeldzaam paar waterbokken of waterantilopen van West-Af»ika (Kobus sing-sing), benevens een drietal runderen uit Lapland. Deze ruime j open perken, geplaatst in een fraaieu aauleg, 1 maken met hunne vlugge bewoners een hoogst gunstigen indruk eti zullen voorzeker in groote j mate de aandacht 'ot zich trekken. i In de Victoria regia-serre bloeien sedert I eenigen tijd 2 exemplaren van de Victoria regia, een uit Engeland onvangen en een in i de diergaarde zelve uit zaad gekweekt: de j laatste beeft de grootste bladeren gemaakt, de diameter daarvan bedraagt M. 2.21 en de omstaande rami is 10 a 12 cM welke grootte tot heden niet werd bereikt. Van de ingekomen geschenken zijn ver- meldenswaasd1 paar Russische wolven I van den beer Ilendr. Veder Jzn. te Rotter dam 2 russaherten van Java, van den heer Willem Ruys Jr. te Rotterdam 1 russahort, 1 2 knntsjils en 1 tijgerkat, van den heer A. N. A. i Iloobroekx te Rotterdam1 griel, van den heer M. H. Pender te Rotterdam3 ijsduiven, van den heer A. de Jager Jr. te Rotterdam; 1 j hamster van den heer F. P. H. van der Schrieck i teSittard; 3pijlstaaitvinken en 1 appelvink j van Java, van den heer W. Geerkens te Rot- I terdam 3 Nagasaki hoenders van mejuffrouw M. C. van Ede van der Pais te Rotterdam '1 j roode eekhoorn van den heer G. F. Teyssen te Rotterdam1 Afrikaansche python en 1 j gonetkat, van den heer L. S. Anema te Rot- j terdam. i Door ruil werden verkregen 2 Indische j zwartbek-ooievnars (Nenorbanchus Australis), 2 grijs gevederde ibissen, (Ibis melanocephala), Het museum van land en- volkenkunde werd verrijkt met: 1 sieraad in den vorm van een kris, geheel vervaardigd van Oost- Indische munten, geschenk van den heerHugo Luijten te Rotterdam 15 lansen van Lombok, geschenk van den heer C. van Tol te Rotter dam 1 ivoren stamper voor Mandioe, 1 ivoren signaalhoorn en 1 ivoren kruit hoorn met maatje, afkomstig van Quissame, '1 boog en 5 pijlen van Dan de, 3 lansen en 1 assegaai van Bengoeella, 2 knodsen van Quanza-rivier, 2 gesneden lepels en '1 slalepel en vork (negerindustrie) van Cabinda, 1 houten etenspot van den Boven-Congo, 3 snuifdozen en 2 muziekinstrumenten (Ma rimba) van den Beneden-Congo, geschenk van den lieer M. C. Jelier te Rotterdam. (ZV. B. Ct.) In de Rijnhaven te Rotterdam is heden aangekomen het stoomschip Strathgylc van Pascagoula, diepgaande 21 voet 9 duim En- gel-ch. Dit stoomschip heeft aan boord de grootste houtlading (ongeveer 8000 ton), die ooit to Rotterdam is aangebracht. N.B.Ct In den laatsten tijd werden personen, die door Den Haag trokken of zich aan het IIoll. spoorstation aldaar of aan het station der stoomtram van den S.spw. te Scheveriingen bevonden, de dupe van een geheimzinnigen zakkenroller, met grijzen baard. Donderdag slaagde de politie er in dezen man aan te houden, op bet oogenblik dat bij op bet Plein een dame haar beurs ontrolde. Het bleek een Engelschman te zijn en volgens verklaring van getuigen kwam by zeer druk aan het station der H. IJ. S. M. Er werd niets bij hem gevonden dan geld de beurs bad bij j al weggemoffeld. De aangehoudene ontkent j alles. j Een winkelier in kruidenierswaren te 's-Gravenhage, die voor een vrij aanzienlijk bedrag waren had geleverd aan een nieuwen klant, kreeg Donderdag, toen hij om betaling kwam, in plaats van geld een geducht pak slaag. De man had met flesscheutrekkers te doen. Bij de politie is aangifte gedaan. Tusschen Monster en 's-Gravenzande is Donderdagmiddag een trein \an de West- landsche stoomtram ontspoord, waarbij (Ie locomotief terechtkwam in een slootje naast den weg. Een passagier op liet balkon, die zeer verschrikt van den waggon wilde springen, verwondde zich daarbij aan het been, doch overigens bekwam niemand eenig letsel. Ongeveer op dezelfde plaats hadden reeds meermalen ontspoiingen plaats. De gemeenten Dordrecht en Papendrecht zullen nu voorgoed verlost worden van den veelbesproken muskusreuk. De scheepsbouw meester te Papendrecht, leverancier van de bedoelde muskusfabiiek-woonai k, heeft deze van den fabrikant J. Wagner ten geschenke ontvangenen heeft nu de fabt iek niet alleen uit elkaar genomen, maar baar zoo danig gezuiverd en met eene flinke laag teer bedekt, dat men op zijne werf moet zijn om nog eenige muskusluebt in den neus te krijgen. Eenige bewoners van Waddinxveen ont vingen brieven, waarin zij bedreigd worden met bet afbranden hunner woningen. Volgens deze brieven zal een gedeelte van het dorp nabij de brug geheel worden afge- stookt. Vóór den 3isten Augustus moeten de plannen ten uitvoer gebracht zijn. De politie doet onderzoek. De beurtschipper L. Steketee, van Sint Maartensdijk (Z.) op Rotterdam, is Donder- dag j.l. op de terugreis door een ander schip aangevaren, zoodat het beurtschip gezonken is. De bemanning is gered noch het schip, noch het grootste deel der lading was ver zekerd. Men meldt aan de Tel. In Zandvoort zat elk Donderdagavond in rustige rust te genieten van de kalme wijde zeevlakte, die in parelgrauwen tint de licht effecten weerspiegelde, die de ondergaande zonneschijf in de wolken tooverde, toen plot seling op het terrein aan dezeezijde an het oude badhuis drie scherpe knallen werden gehooid, drie nijdige vlamstrepen gezien en opeensuit was aller rustig; genieten zenuwachtig spoedde men zich naar de plaats des onheils en vond daar een werkman bloe dende in bet gras liggen. Met een zesloops- revolver had de ongelukkige, die reeds 's middags om zijn rustelooze en sombere houding de aandacht had getrokken, zich van kant willen maken. Dr. Poolman, die spoedig op het terrein verscheen, evenals de politiebeambte, brach ten den man naar een buis in het dorp, waarin ook de apotheek gevestigd is (ver moedelijk dr. P's woningf en daar bleek dat de delinquent twee kogels in het hoofd had, die echter niet in de schedelholte waren doorgedrongen en vermoedelijk gemakkelijk te verwijderen zullen zijn. Het hoofd van den man werd spoedig verbonden, doch toen men daarop trachtte iets uit hem te krijgen, zei hij geen woord, doch wenkte alleen by enkele vragen. Waar schijnlijk is hij uit Amsterdam afkomstig. Op 't eerste gezicht ontdekte de politie niets bij hem, waardoor zijn identiteit kon vast gesteld worden. Suf en met bebloede handen en kleederen, een verband om het hoofd, zat hij in een armstoel voor zich uit te staren, terwijl door de goede zorgen van de dokters vrouw een bed voor hem werd gereedge maakt. Men is verlangend naar opheldering in deze geheimzinnige zaak. De beer L. Serrurier wethouder voor de publieke werken te Amsterdam heeft ontslag genomen als wethouder en tevens ambtenaar van den burgerlijken stand. Te Amsterdam is in eerie byeenkomst door 32 sigarenfabrikanten besloten de reglementen van den »Internationalen Siga renmakers- en Tabaksverwerkersbond" voor de bondsfabrieken opgemaakt, niet tc onder- teekenen, maar eene vereeniging op te rich ten onder den titel: »Sigaienfabrikanten- vereeniging 1895", welke vereeniging zooveel mogelijk zal samenwerken met de reeds bestaande vereeniging van sigarenfabrikanten te Amsterdam. Te Amsterdam zijn gearresteerd een koop man en diens huisvrouw, uit Zaandam, als verdacht van diefstal van twee vette ossen ten nndeele vat» S. v. B., uit een weiland onder Sloten. Zij werden in het bezit der twee ossen aangehouden door een veldwach ter van Sloten. Woensdagavond brak, tengevolge van liooi- broei, plotseling een felle brand uit in de boerenplaats van Abr. Nottelman, te Petten. In weinige oogenblikken stond het geheele gebouw in lichte laaie, en 't brandde nog voor de brandweer hulp kon bieden tot den grond af. Van den inboedel, die, evenals het ge bouw, verzekerd was, is niets gered. De boerderij, bewoond door Steven Nydam, te Ilaskerdijkentoebehoorende aan jhr. Vege 1 in van Claerbergen, te Joure, is door hooibroei r.fgebrand met een aanzienlijke hoeveelheid hooi. Te Winschoten zijn deze week tweelingen geboren, waarvan de een eerst drie dagen na den ander het levenslicht aanschouwd heeft. Moeder, zoon en dochter zijn welvarend! Op het programma der feestelijkheden op 5 September, tijdens het bezoek der Koninginnen te Zuidwolde, komt een eigen aardig nummer voor. Een Drentsche ïsche- per" (schaapherder) met zijn ssiep" (hond)' en zijn wollige onderdanen, zal in vol ornaat zich op eene geschikte plaats bevin den, om HH. MM. eene aanschouwelijke voorstelling te geven, hoe de voor den Drentschen landbouwer zoonoodige schapen hun voedsel zoeken. Te Rolde (Dr.) is dezer dagen de vrouw van R. Alsing, uit Ballo, terwijl zij door het land harer ouders naar huis ging, door eene koe aangevallen en, voordat zij kon vluchten, driemaal in de hoogte geslingerd, zoodat hare kleeren erg gescheurd werden en de vrouw zelve eene vriy ernstige wonde aan het onder lijf kreeg. Gelukkig blijkt haar leven niet in gevaar te zijn, iels wat men in het eerste oogenblik niet had durven hopen. Donderdagochtend te 8 uur werd uit een kolk in de nabijheid der Lonneker steen fabriek te Enschede opgehaald het lijk van den 32-jarigen landbouwer W. Schepers, reeds in verren staat van ontbinding ver- keerende. Hij was de kostwinner zijner ruiro 70-jarige moeder en was voor ruim 8 dagen uitgegaan om werk te zoeken. Men denkt, dat bij door een noodlottig toeval in de kolk is geloopen. Door de timmerlieden van Stad- en Ambt- Almelo zal den patroons verzocht worden om bet loon met ingang van 1 Januari 1896 van 14 op 16 cent per uur te brengen. Een commissie is benoemd om in dezen met de bazen in overleg te treden. Te Utrecht is door Burgemeester en Wet houders bekendgemaakt, dat de verjaardag der Koningin van gemeentewege zal gevierd worden met twee volksconcerten en eon schitterend vuurwerk. In verschillende bladen wordt melding ge maakt van een merkwaardige operatie door prof. Von Eiselsbei'g, te Utrecht in bet zieken huis verricht op een onderofficier van het N.-I. leger, die elf kogels in zijn lichaam zou hebben gehad. In het ziekenhuis aldaar is zulk een operatie niet geschied en de genoemde hoogleeraar is reeds langer dan een maand buitenslands. Utr. Dhl.) Te Kinschoten zou een boerinnetje eene pruim in den mond steken, doch bemerkte nog bijtijds, dat er een wesp op zat. Het diertje werd natuurlijk verwijderd en de pruim opgegeten. Op hetzelfde oogenblik voelde zij ondraaglijke pijn en zwollen lmar mond en keel zóo hevig op, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat de angel der wesp in de pruim was blijven zitten en de pijn en de zwelling had veroorzaakt. Naby het station De Bilt, op den weg tusschen Zeist en Maa-tensdijk, is dezer dagen een negentienjarig meisje, dat van de bloe mententoonstelling des avonds naar huis0ing, door drie mannen aangerand. Een van dezen ontnam haar hare portemonnaie, parapluie, enz., waarna zij door de beide anderen op onzedelijke wijze werd mishandeld. Het onge lukkige meisje kwam doodeüjk ontsteld bij hare ouders te Zeist terug. Er werd onmid dellijk aangifte gedaan bij de politie. Op last van den officier van justitie te Utrecht wordt een gestreng onderzoek ingesteld. Hondentrouw en een hondenneus bij een varken. Te Loosdrecht is een jong varken, dat door den veehouder v. E. wa» •verkocht aan boer F., nadat het in een dicht gebonden zak naar zijn eigenaar was overge bracht, op een onbekende wijze aan zijn hok ontsnapt. Het dier werd later teruggevonden bij zijn vroegeren baas. Te Tiïcht (nabij Gelderraalsen) geraakte Donderdag een stoker bij de Hollandsche ijzeren-spoorwegmaatschappij onder -ha' zwemmen bij den boog der Lingebrug vast. Dr. Van den Bergh, arts aldaar, de positie

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2