Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Onder av ij s. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. dat thans geen plaatsje meer te verkrijgen is, noch in hotels, noch bij particulieren. Terscheiden vreemdelingen zijn reeds ver plicht geweest te Midde'burg een hotel op te zoeken. Apeldoorn. In de gemeenteraadszitting van gisteren werd op voorstel van den heer M. van Delden besloten, aan de feestcommis sie voor 31 dezer eene som van f200 toe te staan. Vorige jaren bedroeg dit subsidie slechts f 100. Men .meldt aan de iY. H. Cl. Ingevolge opdracht van den minister van bin- nenlandsche zaken wordt door den rijksarchivat is in de gemeente-archieven der provincie Zuid- Holland een onderzoek ingesteld naar de daarin aanwezige oude rechterlijke stukken, dagteeke- nende van vóór de Fiansche wetgeving; vvelka stukken naar het rijksai chief moeten worden overgebracht, in verband met liet bepaalde bij brt koninklijk besluit van 9 October 18t-3, no. 141. Kaar wij vernemen zal te Schoonhoven, het centrum van de goud- en ziiiersmidsindustrie, eeo teekensihool worden opgei icht ter opleiding van jongeheden in dit kunstambacht. Door de regeenng is aan deze instelling die den weder opbloei van een belangrijken tak van kunst nijverheid beoogt, rijkssubsidie toegezegd. (Dbt, v. Z.-II.) Uit Borkelo schrijft men, dat in het ge meente-archief aldaar gevonden is een 15e- eeuwsch afschrift van het oude wetboek «De Saksenspiegel", welk afschrift door prof. De Geer van Jutpbaas niet genoemd wordt onder de bronnen, waaruit hij zijne uitgaaf van den Saksenspiege! heoft geput. Bij den uitgever J. Wattman Jr., te Delft, is het eerste gedeelte verschenen van een «Album van de Polytechnische school," met 27 portretten en 15 afbeeldingen van gebouwen en college kamers. Het album heeft een afmeting van 30 bij 20 cM.de platen in lichtdruk zijn met veel zorg uitgevoerd en de portretten zeer goed geslaagd. Aan het hoofd prijken die van wijlen Dr. L. Cohen Stuart, der. eersten directeur van 1864 tot 1878, van *ijn opvolger Dr J. Bosscha, die in 1885 naar Teyler's Genootschap ging, en van wijlen Dr. A. C. Oudemans Jr., den denten directeur, die onlangs is overleden. Met een tweede serie van gelijken omvang zal het geheele album compleet zijn. Indien daarbij nog de portretten van enkele vroegere boogleeraren en leeraren worden opgenomen, zal het als herinneringsalbum nog hoogero waarde verkrijgen voor de oudere voedsterzonen van de Delftsche «Alma Mater." Van C. van Nievelt's Vertellingen worden er eenige door den lieer Vóctar Kunes in het Boheemse!) vertaald. Professor Maragliano, de uitvinder van het nieuwe geneesmiddel tegen tering, beklaagt zich er over, dat de Figaro de door hem over zijn Hitvinding verzochte geheimhouding niet in acht genomen heeft. De geleerde zal aan de weten schappelijke wereld de gewenschte inlichtingen omtrent de nieuwe geneeswijze in een speciaal werk geven, dat hij binnen twee maanden hoopt gereed te hebben. De oud-minister Emile Olivier heeft een roman geschreven, een sproke van minne 1 Het tweede deel van zijn «Herinneringen van het Keizerrijk" is gezet en zal spoedig verschijnen. De andere deelen zijn geschreven «ik zal over den oorlog de gansche waarheid zeggen, tot nu kende men er alleen legenden over", ver klaarde hij. Florian, de welbekende Fransche fabeldichter, zal te Alais een standbeeld krijgen. Er is een commissie tot dat doel gevormd, waarvan Guston Boissier, secretaris der «Académie", voorzitter is, en die alle kans van slagen heeft. De Naald van Cleopatra op de Theeinskade te Bonden zal geverfd worden. Dat klinkt als een vandalismemaar het is zoo erg niet. Om het merkwaardig gedenkteeken der Egyptische oudheid te beschermen tegen den vernielenden invloed van weer en wind, zal men het met een laag vernis overdekken. Maar het zal een kleurloos vernis zijn, zoodat het aanzien van de Naald met hare geheimzinnige hiëroglyphen er niet door veranderd wordt. Op het «Campo Santo" (kerkhof) te Parma heeft men onlangs, hij eenig restauratiewerk, het stoffelijk overschot van Paganini opgegraven. De Romeinsche berichtgever van het Berliner Tageblatt verzekert, dat het hoofd zoo goed bewaard gebleven is, dat men het terstond her kennen kon. Te rekenen van 30 Augustus zal, behalve des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags, langs den weg van Southampton per Duitsche pakket boot, ook nog des Vrijdags, langs den weg van Queenstown, per Duitsche pakketboot, eene ver zending van brieven en andere stukken naar Noord-Amerika plaats vinden. {Stel.) Tussehen Zweden en Rusland-Frnland is een postverdrag gesloten, waarbij ook andere landen belang hebben. Terwijl tot nog toe geldverzen- ding naar en uit Finland slechts in baar geld of wissels kon plaats hebben, kan die verzending, mot ingang van 1 November 1805, tussehen Zweden en Finland ook geschieden door gewone internationale postwissels, tot een maximum-be drag van 360 kronen. De Zweedsche postadministratie heeft zich daarbij tevens bereid veiklaard, als bemiddelaar ster te dienen tussehen Finland en alle andere tot de wereldpostvereeniging behoorende landen, zoodat van 1 November af alle staten waar mede Zweden een overeenkomst betreffende geldverzendingen gesloten heeft, ook met Finland via Zweden, in geldverkeer kunnen treden. Paramaribo, 2 Augustus. Volgens nader gedane aangifte aan den dis- tricts-commissaris van M.irow ijne is alsnog aldaar gevonden gedurende het 2e kwartaal 1895 8177 gr. goud, terwijl volgens opgave aan den districtscommissaris van Boven-Commewijne op twee placers aan de Marowijno gedurende gemeld tijdvak werd gevonden 1524G gr. liet totaal van de in Marowijne gedurende gemeld tijdvak gevonden hoeveelheid goud be draagt alzoo 51806 gr. Vermeldenswaardig is de hoeveelheid van 1119000 gr., gevonden gedurende gemeld tijdvak op places vHermina". Shakespeare's Hamlet zal eerlang in bet Chineesch worden opgevoerd te Peking, in den keizerlijken schouwburg. De vertaling is van den directeur der aca demie van wetenschappen te Peking. Met het oog op de nadeelen, welke de vee houders thans ondervinden van de tot lieden op de veemaikten gevolgde wijze van verkoop van vee, is gisteren te Purmerend de volgende annonce aangeplakt «De veehouders in Noord-IIolIand bij onder ling contract verbonden, verkoopen hun vee, na den In Sept. a.s. niet anders dan voet stoot s." Het comité in de provincie N.-Holland (vol gen 11 handteekeningen). In de gemeente Bleskensgraaf heerscht de vlek ziekte onder de varkens zoo hevig, dat de meeste aangetaste dieren sterven. De kleine boer en vele werklieden lijden hier door gevoelige schade. In de Friesche dorpen Qudega, Nije,;- Mi Ela- huizen heerscht de vlekziekte onder de varkens in erge mate. Ruim 200 stuks zijn reeds dood. Eiken dag komen er nieuwe gevallen. De laatste dagen worden in do Over-Betuwe een aantal vette ossen bij de veehouders opge kocht door buitenlandsche handelaren, die ze verzenden tot nabij de Belgische grenzen, waar ze worden geslacht. Men besteedt voor le kwaliteit ossen van fO.60 tot f0.66 per KG. Verwachtingen omtrent den oogst over 1S95 In de provincie Zuld-llolland. Tarwe. Terwijl, behalve in het Westland, nergens meer dan oen middelmatig beschot van dit gewas wordt te gemoet gezien, zijn de ver wachtingen omtrent de qualiteit overal hoog gespannen. In Voorne en Putten stsat vooral de vroeg gezaaide tarwe goed te velde. llogge. In do Iloeksclie Waard, de Vijfheeren- landen en het Westland belooft dit gewas een goeden oogstop Fiakkee en Voorne en Putten zijn de verwachtingen slechts middelmatig overal, waar dit gewas wordt verbouwd, wordt over kort stroo geklaagd. Gerist. De opbrengst van zomer- en winter- gerst zal middelmatig zijn ook dit gewas heeft kort stroo. Op Goeree en Overffakkeo bleek de reeds gedorschte zomergerst van uitstekende qualiteit. Haver. Behalve in de Vijfhcerenlanden, waar de haver, zoowel wat qualiteit als wat opbrengst betreft, middelmatig zal zijn, belooft dit gewas overal, waar het in dit gewest wordt verbouwd, era zeer goeden oogst. Boekweit wordt in deze provincie niet ver bouwd. Meekrap, die slechts op Goeree en Overflakkee woidt veibouwd en ook daar wegens de iage prijzen weinig uitgeplant werd, staat, voor zoo ver zulks nu reeds kan worden beoordeeld, redelijk. Van erwten wordt alom eene goede opbrengst vei wacht. Op Goeree en Oveillakkee is het stioo van deze planten echter slechts middel matig. Bonnen. Dit gewas zal eveneens naar alle waarschijnlijkheid een goed beschot geven, hoe wel de planten hier en daar, te weten in het Westland en op Fiakkee, met luis zijn bezet en vooral in hst Westland den laaisten tijd van den wind te lijden hebben. Vlas. Dit jaar minder uitgezaaid staat dit gewas wel op de meeste plaatsen goed, doch is overal kort. tengevolge van het scherpe weer in Met en Juni, Koolzaad. Teiwijl dit gewas in de Vijfheeren- Janden en op Fiakkee en in het Westland, voor zoover het daar veibouwd wordt, redelijk i-, wat en de verwachtingen daarwnti ent in de Hoi k- scbe Waard en op Voorne eri Putten niet groot. Hennep. Dit gewas, slechts in de Alblasservv aai d en in geringe mate in de Vijfheerenlanden ver bouwd, is tengevolge van het schrale weer in het voorjaar slechts dun opgekomen. De qualiteit is evenwel niet slecht en de opbrengst zal middel matig zijn. Aardappelen. Gaven do vroege aardappelen, behalve m de Vijfheerenlanden, geringe redenen van tevredenheid, de late soorten staan overal zeer goed en beloven eene groote opbrengst, indien zij van de ziekie verschoond blijvendeze vertoont zich vooralsnog slechts in geringe mate op eenige landerijen in het Westland. Wortelgewassen. Do suikei bieten staan op Fiakkee, waar zo bet meest uitgezaaid zijn, niet tegenstaande het ongunstige vooijaar, goed elders wordt hiervan een middelmatige oogst ver wacht. Mangelworlcls, gewoonlijk slechts tweede ge was, geven reden tot tevredenheid. IVei- en hooilanden. Na een uitstekenden hooioogst, die slechts op de hooge gronden op Voorne en Putten minder gunstig was, staan ook thans de weilanden over het algemeen zeer goed, in de Hoekscha Waard bevredigend. Boomvruchten. Hieromtrent kan worden mede gedeeld, dat de verwachtingen aangaande de opbrengst in de Alblassenvanrd, waar intusschen in hoofdzaak alle vruchten voor eigen gebruik dienen, zeer hoog zijn. In het Westland en elders wosdt eene opbrengst verwacht, dte be neden dia van middelmatige jaren blijft. Zullen de pereboomen overal slechts een gering beschot goven, de appelen zullen daarentegen lalt ijk en van goede qualiteit zijn. De toestand der warrnocserijen in het West land geeft, tengevolge van den langen winter en de stormen in voorjaar en zomer, weinig reden tot tevredenheid de aspergebedden lijden nog onder den hagelslag in Augustus 1894. De bloembollencultuur gaf goede resultaten. De toestand van den veestapel en van de paarden is in het geheide gewest zeer gunstig enkele gevallen van vlekziekte onder de varkens doen zich voor. De prijzen van liet vee, die in den aanvang redelijk waren, gingen door het openstellen van de grenzen voor slachtvee weder terug. Hot bovenstaande te zameu vattende, mag daaruit worden opgemaakt, dat de oogstver- wachtingen zeer gunstig zijn en da toestand van landbouw en veestape! bevredigend kunnen genoemd worden. Door den raad der gemeente Overschie werd bepaald, dat aan de onderwijzers eervol ontslag zal worden verleend 6 weken nadat dit door hen is aangevraagd. Wanneer zij echter binnen dien termijn hun betrekking nederleggen, dan wordt het ontslag niet eervol gegeven. Als in strijd met art. 29 der wet op het lager onder wijs onthielden Gedeputeerde Staten aan deze bepaling hun goedkeuring, waarop die door den raad weder werd ingetrokken. Naar verhouding het grootste aantal vrouwen studeert aan de universiteit van Heteingfors. Et- zijn daar 108 dames ingeschreven44 voor experiinenteele philosophic50 voor bespiegelende wijsbegeerte en geschiedenis, 7 voor rechten, 0 voor medicijnen en 1 voor theologie. In de laatste dagen werden nabij bet strand te Scheveningen mot sleepnetten buitengewoon groote hoeveelheden garnalen gevangen. Volgens de visschers volgde op een dag met zulk een overvloedige vangst altijd stormachtig weder, maar tot heden is het weder mooi en de vangst buitengewoon gebleven. De prijs der garnalen is gedaald tot 50 en 35 cent de mand. K'ed.-IIerv. Kerk. Beroepen: ta Rossum ds. Sanders, to Numansdoro te Akkerwoude (toez ds. J. A. Schouten, te Geervliet; te Ti icht ds. tl. W. A. Voorhoeve, te Rekken: teOldeboom c. a. ds. P. Kuijbnan. te Bunnik. Bedankt: voor Oudenhoorn door ds. D. van Krevelen, te Hoogvliet vonr Biadel (toez.) door d TV. C. van Sendee, te Made. liet tweede provinciale zendingsfeest in Nooid Holland werd Woensdag te Deemster gevierd op het weiland achter »het Huis dei- gemeente". Niet minder dan dertien sprekers, voor wie twee spreekgestoelten waren opge richt. stelden hunne hoorders, wiet nritai op ongeveer 2000 mag geschat w-oiden, in de gelegenheid kennis te maken met alles wat tot de uit- en inwendige zending behoort. SCHIEDAM, 24 Augustus. Zeilklaarter haringvisscherij voor de derde reis de logger De Vlieg S. D. M. II, schipper J. Groeneveld. KRALINGSCHE VEER. -— Gisterochtend wer den aart de markt alhier aangevoerd 114 zalmen, waaronder 20 St.-Jacobzalmen, die voor f 0.75 tot 1,25 per Vs 1"'° werden verkocht. Te VVolvega is eene apostolische gemeente (Irvingianen) opgelicht. De tabernakel van ds. L. Schouten Hz. te Dl recht, die sedert April j.l. niet te bezichtigen was, werd gisternamiddag voor het eerst weder voor het publiek toegankelijk gesteld. Thans is daarvoor een atzonderlijk gebouw ingelicht, dat nieuwopgetrokken is in den tuin der tegen- wootdige woning van ds. Schouten, Lange Nieuw- straat no. 52, met apai ten ingang aan de straat zijde. Het lokaal, waar piaats is voor omstreeks 90 personen, is eenvoudig, maar doelmatig en zeer net ingerichthet is hoog van verdieping en J uitmuntend geventileerd. De merkwaardige verzameling die door ds. Schouten is bijeengebracht, is in haar itietnv verblijf nog eene aantrekkelijkheid rijker gewor den in den nieuwen catalogus komt voor het eerst yooi* een afgietsel, te Pjrijs vervaardigd, van het opschrift op den steen van Mesa, koning van Moab, waatop zijn strijd met Israël ver meld staat. {U. U.) Schiedam 24 Augustus. Kogge: per 2100 kilo Helena fllG Gt. «erst: per 1950 kilo Donau f 108 0/w. Maïsper 2000 kilo Mixed fllO Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 7!/i, s der Makelaars - Sl/4, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 0.90 per ketel. Maassluis, 23 Augustus. Kaas. Aangevoerd 40 stapels, wegende 12,162 kilo; prijs 16 a 23 ct. per kilo. Handel vlug. Het TT ESTLAND, 22 Augustus. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed stoofperen f 0.90 a 1.60, stoofappelen, zoete fl,20 a 1.30, zure f1.20 a 1.60 per kin; uien 75 a 80 ct. per baal blauwe druiven f0.85 a 1.10 per kil- meloenen 20 a 00 ct., perziken 4 a 15 ct. per stuk. Naaldwijk, 22 Augustus. Heden waren de marktprijzenaardappelen f0.85 a 1.15, appelen f 1.05 a 1.CO, peren f 1. a 1.85, uien f0.45 a 0.55 per kin; meloenen fö.20 a 0.45, perziken 5 a 18 ct. per stuk; druiven f 0.90 a 1.20 per KG. Op de veilingen: appelen kerswickon fl.a 1.20, kandijen fl.10 a 1.25, fijnere fl.40 a 2.10, trosperen f 1.10 a 1.25, fijnere fl.30 a 1.90, pruimen fl.per kin; uien f0.75 a 0.80 per baal; snijboonen f0.75 a 1.25 suikerboonen f 0.20 a 0.27t/s per 1000 perziken f3.a 10. komkommei s f 1.50 a 4.roode kool f2.50 a 3.50 per 100; meioenen f 0.15 a 0.65 per stuk blauwe druiven f 0.90 a 1.15, witte fO.Sj'a- 0.7Ü per KG, Leiden, 23 Augustus. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren ais volgt46 stieren f 42 a 241, 112 vette ossen en koeien f124 a 250, ot 54 a 08 c. per kilo, 82 vare dito f83 a 186, 12 graska)veren f 15 a 38, 43 vette dito f27 a 80, of 60 a 80 c. per kilo, 6 nuchtere dito f S.a 22, 688 vette schapen f16.a 30.—, of 25 a 30 c. per kilo, 654 weide dito f 11.a 25.242 lammeren f 7.a 17.174 magere varkens f 13 a 22, 104 biggen f2.75 a 12.veulens!'a paarden fa 156 kalf-en melkkoeien f 110 a 231. A

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7