'S N. A". 1895. Woensdag 28 Augustus. >862 Eerste Blad KENNISGEVING. Buitciilandsehe Berichten. egenenveertiffste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E V E R: J. ODÉ. van aan- b9 Oud- Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers DU BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen ■dat het kohier voor de belasting op het personeel So. 7 dezer gemeente, over het dienstjaar 1S95/90, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den Ihisten Augustus 1895 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is ovei gemaakt. Vooits wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van 'drii maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Augustus 4805. Da Burgemeester voornoemd VERSTEEG. DUITSCIILAND. De keizer is Zondag uit Paderborn te Wilhelshiihe teruggekeerd. De keizer heeft ook den Engeïschen gene raal Roberts uitgenoodigd tot bijwoning der keizcr-manoeuvres nabij Stettin. Te Metz heeft zich eene commissie ge vormd tot oprichting van een standbeeld voor prins Friedrich Karl van Pruisen. De keizer moet reeds zijn goedkeuring aan het plan gehecht hebben. Door de Duitsche rijkspartij wordt den 11 n September te Frankfort a d. Main een partij congres gehouden. Dat de viering van den 25sten verjaardag der overwinningen van 1870 en '71 tot moei lijkheden moest leiden, ondanks de grootste behoedzaamheid der regeering om den tegen stander van voorheen niet te krenken, was te voorzien. Van Fransche zijde is reeds meermalen aan episoden uit dien oorlog eene wending gegeven, welke voor het Duitsche leger beleedigend was. Nu weer heeft de Fransche generaal Munier in een brief aan Figaro de Duitsche troepen van '1870 uit gemaakt voor dievenbenden, »die hunne in struction kregen van het groote hoofdkwar tier", en een hooggeplaatst Duitseh officier beschuldigd op een kasteel in Lotharingen waschgoed en sieraden te hebben gestolen van een Fransch edelman, bij wien hij was ingekwartierd. Dergelijke] verhalen deden reeds meermalen de ronde, zender dat er hier te lande veel waarde aan werd gehecht; nu echter een Fransch generaal openlijk het Duitsche officierenkorps beleedigt, verlangt de Seri. Neueste Nachr. dat de regeering de zaak zal ter hand nemen en voldoening eischen voor de aangedane beleediging. De National Zeitg. beweert dat de regeering reeds de noodige stappen heeft gedaan, om te weten of generaal Munier nog in actieven dienst ie. Is dat het geval, dan zal aan de Fransche f 1.85. - 2.50. - O.lU. B5JREAU: BOT BKS'ïRAAÏ so. Advertentieprijs van 410 gewone regels mot inbegrip van eene Courantƒ4.40. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. regeering zeker voldoening worden gevraagd voor den aangedanen smaadheeft Munier daarentegen den dienst reeds verlaten, dan zou de regeering voor zijn geschrijf niet ver antwoordelijk gesteld kunnen worden, even min als voor elke andere particuliere uiting der pers. Op den gedenkdag van den slag hij St. Privat heeft de keizer een eigenhandig schrij ven aan den koning van Saksen doen aan bieden door generaal Van Loë, waarin hij her innert aan het heldhaftig gedrag van liet -4e legerkorps en de beste wensclien uitspreekt voor diens aanvoerder. In even hartelijke woorden heeft koning Albert zijn dank be tuigd voor dat schrijven en de ierzekering gegeven van zijne onwrikbare trouw. Het jaarlijksche congres der Duitsche katholieken is Zondagavond te München ge opend. Het getal bezoekers wordt op 3000 geschat, onder wie zeven bisschoppen of aartsbisschoppen. Op het program, dat zeer lang is, wordt van de agrarische kwestie geen meldiug gamaakt. li E X, a I E. Men weet dat de regeering thans bij de herstemmingen voor lid van den gemeente raad een soort proportioneel kiesstelsel wil toepassen. In de Kamer was de bewondering voor deze inrichting niet grootvrij wel algemeen was men het eens, dat het propor- lioneele kiesstelsel, op deze wijze toegepast, een paskwil werd. Het proportioneele stelsel werd principieel verdedigd door Berloz en Yandervelde en heftig bestreden door Woeste. Waarschijnlijk zal de zitting der Kamer morgen gesloten worden. Voor de interpel latie Colfs over den Kongo zou niet veel meer dan een uur tijd noodig zijn. De Independence verneemt uit Leuven, dat de Leuvensche clericalen tot opvolger van den senator Willems willen kiezen den mi nister-president De Burlet. Er zouden dan al drie ministers voor Leuven in het parlement zitting hebben. De bisschop van Gent heeft een brief tot zijn ondergeschikten gericht, waarin hij het gedrag van de volgelingen van den christelijk* democratischen abbé Daens heftig brand merkt. Een telegram van het agentschap Nerold meldt, dat te Brussel over Ka'iro berichten uit Afrika zijn ontvangen, die ten volle de eerste berichten van een ernstige nederlaag der troepen van den Kongostaat bevestigen. Deze telegrammen spreken niet van twee maar van dertien Belgische officieren en van vele Mahdistische soldaten, die gedood zouden zijn. Twee provinciën, waaronder Aroewimi, zou den in oproer zijn. De Temps blijft beweren, dat zijne mede- deelingen omtrent de nederlaag der colonne Nilis, niettegenstaande de tegenspraak in de Belgische bladen, juist zijn. De bladen in den Kongostaat weten, zegt het blad, geen enkel beslist bericht te geven, dat onze berichten tegenspreekt. I'et is niet uit leedvermaak, dat wij de feilen mededeelen, zegt het blad, maar omdat de voortgang der mahdisten onze posten in Oebiingi bedreigt. De toestand is bedenkelijk en vereischt alle aandacht. F 11 A N E R IJ E. De minister van oorlog ontving gisteren uit Majunga het volgende telegramGeneraal Du'-hesne heeft den 2ien dezer met de brigade Yeyron Andriba aangevallen. De ver sterking werd zonder gevecht genomen. De vijand is gedemoraliseerd, men verwacht, dat hij zich zal overgeven zes posten en ver scheidene versterkte legerplaatsen zijn door hem verlaten. Tot lid der Kamer is te Lille bij herstem ming gekozen kolonel Sever, republikein. Paul Reclus heeft den procureur-generaal van het departement der Seine geschreven, dai hij voornemens is zich in handen der jus'itie te stellen om de straf te ondergaan, waArtoe bij als medeplichtige van Ravachol veroordeeld was. De JEcho d'Oran publiceert een brief van kolonel Derrie», waarin deze officier verklaart, dat de door Djebari gegeven berichten om trent de overgeblevenen van de expeditie- Flatters juist zijn. Men herinnert zich dat deze Djebari ook beweert freule Tinne gezien te hebben. De czaar beeft 1000 fr. gezonden voorliet monument dat ter eere van maarschalk Can- robert in zijn geboorteplaats St. Cère zal worden opgericht. De gemeenteraad van Toulon is in plech tige openbare zitting vergaderd geweest tot het officieel in ontvangst nemen van het geschenk der officieren van liet Russische eskader der Middeliandsche zee, als bewijs van erkentelijkheid aangeboden voor de in October 1893 van de Franschen ondervonden sympathie. Er was groote geestdrift in Toulon. Aan den Russischen consul droeg de maire op om de dankbetuigingen der stad aan zijne landgenooteu over te brengen. Een nieuwe straat van Toulon zal naar Kronstadt worden genoemd. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis verklaarde Landsdowr.e, dat door de hervormingen in het ministerie van oorlog de verschillende departementen zullen ge plaatst worden onder een opperbevelhebber en vier hoofden van departementenelk van die officieren is voor zijn departement onmid dellijk verantwoordelijk aan den minister van oorlog. Het raadgevende element bjj het ministerie zal gevormd worden door dien raad, onder voorzitterschap van den opperbevelhebberof ook door een raad, bestaande uit den minister van oorlog, den onder-secretaris, den staats secretaris voor financiën, den opperbevel hebber, de hoofden der vier departementen en voorts zulke officieren, die bepaaldelijk daartoe uitgenoodigd zullen wordenvoor zitter zal dan zijn de minister van oorlog. Daar alleen de minister verantwoordelijk is aan het parlement, zal zijn beslissing defini tief zijn. Curzon deelde in het Lagerhuis mede dat de Britsche consul het gerucht, als zou het Chineesche escorte gewelddadigheden ge pleegd hebben in Kucheng, niet bevestigd heeft. Tengevolge van verloogen te Peking beeft de onderkoning bevel ontvangen, den consul in alles van dienst te zijn bij zijn on derzoek te Kucheng. De werkstaking der jutewevers te Dundee breidt zich nog steeds uit. Het aantal stakers s reeds gestegen tot 27,000. Twee werkge vers hebben een loonsverhooging van 5 pGt. toegestaan, doch het is niet waarschijnlijk, dat de andere fabrikanten dit voorbeeld zui- volgen. Er zijn thans 27 fabrieken gesloten. Het Britsch dledical Journal dl ingt bij de regeering ernstig aan op eene wet tegen de vervalsching van melk, welke tegenwoordig op zoo groote schaal plaats heeft. RUSLAND. Een rijke dame te Nisjni Novgorod, mevr. Stellen, heeft onlangs voor eigen iJtening tien openbare lagere scholen gesticht. Op verzoek van de orde der Broeders van St. George heeft de regeering haar uit liet be stuur dier scholen gezet en de door haar aangestelde onderwijzers vervangen door gees telijken, op grond dat de bedoelde scholen niet waren ingericht overeenkomstig den geest der orthodoxe kerk, dat bij de stichting de plaatselijke geestelijkheid niet werd ge raadpleegd, dat onder de leerboeken een werk van graaf Tolstoï voorkwam, en dat bij de benoeming van onderwijzers niet genoeg is gelet op hunne staatkundige en kerkelijke richting. S 1» A N J E. De regeering heeft beslist, dat in Septem ber 90,000 man onder de wapenen geroepen zullen worden. De republikeinen zijn ouderling verdeeld, maar een talrijke groep, met een bekend generaal aan het hoofd, moet sterk voor een kraehlig optreden op dit oogenblik zijn nu de opstand op Cuba zoo hachelijk is. Intusschen loopt ook het gerucht, dat er onlusten verwacht worden, die, aangestookt door uit Cuba gezondenen, ten doel zouden hebben, het zenden van versterkingen naar dat eiland te voorkomen. B U L G A R IJ E. Nu vorst Ferdinand bij zijn terugkeer te Sofia geen onaangename gevolgen heeft on dervonden van de gebeurtenissen der laatste

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1