A". 1895. Donderdag 29 Augustus, N,J. 8863. ©genenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever!" j. odé. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwaitaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2 50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B II a E A 5!B0TEB8TBAAT 9 O. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELGlE. In de Kamerzitting van gisteren interpel leerde de katholieke werkmans-afgevaardigde Colfs de legeering in zake den Kongostaat. Hij wenschte te weten of de mahdisten in den Kongostaat zijn doorgedrongen, ol Bel gische posten veibraud zijn en of daaibij door Ale mahdisten wapenen zijn meegenomen. Voorts vroeg hij of aangaande die gevech ten te Brussel reeds berichten waren ont vangen voor de jongste stemming over het krediet en wat het ware doel was van de -expeditie-Jacques. Hij verlangde de instelling van een ernstig onderzoek om de waarheid in dezen vast te stellen. Een parlementaire commissie zou daarbij de officieren, die in alen Kongo verblijf houden, op hun eed moeten ondervragen. De minister van buitenl. zaken, De Burlet, antwoordde, dat deze interpellatie tot niets kan leiden, aangezien België niet op het punt slaat den Kongostaat terug te nemen. De Belgische regeering is niet verantwoordelijk voor gevechten, welke daar wellicht hebben plaats gehad of voor hunnen uitslagzij zou dat alleen zijn, wanneer België tot annexatie van den Kongostaat had besloten. Wel be staat er eene persoonlijke unie met den Kongostaat, maar zoolang België geene souve- reine rechten over dien staat oefent, wor den de betiekkingen tusschen beide staten geregeld door de wet van 1890. Sedert de jongste stemming over de kredie ten is in den Kongo niets gebeurd; geen enkele ongeregeldheid is voorgekomenwel hebben onlusten plaats gehad in het gebied •der Aruwimi, maar daarin ligt niets buiten gewoons evenals elders zal ook in deze streek spoedig de rust hersteld zijn. Lorand verweet aan het bestuur van de Kongostaat de aangegane verbintenissen te schenden, de waarheid te verkrachten en België op een dwaalspoor te lokken. België wordt voortdurend bedrogen. Er gebeuren ■ernstige dingen in den Kongo. De Kongo staat heeft zich moeilijkheden met Engeland ■op den hals gehaald, door het summiere vonnis van den zendeling Stokes (die werd opgehangen, wegens het leveren van wapenen Aian slavenhandelaren). Het land van de Aruwimi is n opstand. Blanken zijn gedood. Negers komen in verzet tegen gepleegde wreedheden. Deze oorlog heeft, naar het schijnt, aan 70,000 menschen het leven gekost. België zal de kosten van dien oorlog tegen de mahdisten zoowel als ■de schadevergoeding aan de erfgenamen van Stokes te betalen hebben. De minister De Burlet verweet Lorand zijn onvaderlandlievende taal. Lorand hield vol dat het tekort van den Kongostaat zal toenemen. Hij verweet den Kongostaat belust te zijn op expedition. Het is de plicht der regeering den souverein van den Kongostaat te waarschuwen, dat hij uit zijne rol treedt. Colfs drong op een pailementair onderzoek aan. De Burlet herhaalde zijne weigering om de interpellatie aan te nemen. Men kan geen onderzoek verlangen naar politieke aange legenheden van een vreemden staat. De in lijving van den Kongostaat is niet aan de orde. Wat hei geval met Stokes betreft, in Engeland neemt men eene voorzichtige reserve in acht. Niets geeft Lorand het recht te zeggen, dat de Kongostaat een veroverings- tocht_onderneemt in de streek, die hem in leen afgestaan is. Ligt het geval er toe, dan zal België de noodige vertoogen aan den on af hankebjken Kongostaat weten te richten. Zoowel België als de Kongostaat verkeert met de vreemde mogendheden op den hesten voet. De voorzitter las nu de motie van orde van Colfs voor, waarin een parlemeutair onderzoek naar hetgeen in den Kongostaat gebeurt verlangd wordt. Woeste verklaarde nog eens de enquête onaannemelijk, aangezien de Kongostaat on afhankelijk is. Na eenige opmerkingen over en weer trok Colfs zijne motie van orde in. Daarmede was het incident zonder stemming gesloten. In den Senaat interpelleerde Janson de regeering over den Kongostaat in denzelfden geest als Colfs in de Kamer. Schollaert antwoordde in naam der regee ring gelijk De Burlet het deed. Na een kort debat nam de Senaat met 38 stemmen voor, 12 tegen en 0 onthoudingen eene motie van orde aan, waarin ten opzichte van den Kongostaat het volkomen vertrouwen van den Senaat in de regeering uitgesproken wordt. DUITSCIILASD. Begroet door een groote volksmenigte en door de dezer dafgen onvermijdelijke Krieger- vereine is de keizer Maandagmiddag te Cron- berg aangekomen en door zijne moeder op het kasteel Friedrichshof ontvangen. De prins van Wales en de groothertog van Mecklenburg-Strelitz ontvingen een uitnoodi- ging tot het diner dat Maandag op het kasteel gegeven werd. In hooge militaire kringen vat men de aanvallen, door generaal Munier in de Figaro gericht tegen Duitsche officieren, zeer ernstig op. Het bericht wordt bevestigd, dat de regeering te Parijs inlichtingen inwint of generaal Munier nog in actieven dienst is en onder militaire discipline staat. Blijkt dit het geval te zijn, dan zal de regeering verdere stappen doen en bewijzen eischen voor de lasterlijke beweringen. De Kóln. Zeitg. weet reeds mede te deelen dat generaal Munier niet meer in werkelijken dienst is, maar gelooft toch dat hij nog wel zocver onder de discipline der Fiansehe regee ring staat, dut deze hem kan noodzaken tot het geven van ophelderingen. In elk geval moet hij den naam van den Duit'-chen officier kennen, dien hij van diefstal beschuldigt, of de plaats noemen waar die gepleegd werd, of den naam van den bestolene, opdat een ondeizoek kunne worden ingesteld. Bevveeit Munier tot die gegevens niet in staat te zijn, dan noemt het blad zijn gansche artikel vuigen laster. Op den tweeden September den Sedan dag kiijgenalle werklieden in staatsdienst, die aan den veldtocht van 187071 deel genomen hebben, den geheelen dag vrij, de oveiige werklieden van 's namiddags 4 uur af; natuurlijk gaat het loon in beide gevallen door. De sociaal-demociaten zijn voornemens op den Sedan-dag in zes groote volksvergaderin gen, waar de leiders Bebel, Auer en Lieb- kneciit zullen spreken, eene hetooging te hop.igq tegen de Sedan-feesten. Te Freiburg is een achttienjarige Franseh- man. die de vestingwerken te Neubreisach photographeerde, onder verdenking van spion- nage gevangengenomen. Door den handel te Stettin zijn in een adres aan den minister van koophandel be zwaren ingebrachL tegen het tarief voor liet Keizer-Wilhelm-kanaal, dat ten minste tot op de helft teruggebracht zou moeten worden, wanneer men wil dat schepen van meer dan 400 tou er gebruik van zullen kunnen maken. In zijn openingsrede van het congres der Duifsche katholieken te München deed graaf Prey sing uitkomen, dat de onverschilligheid tegenwoordig de gevaarlijkste vijand is van het katholicisme, dat in de eerste plaats daar tegen moet strijden. Hoclis werden uitge bracht -op den paus, den prins-regent van Beieren en keizer Wilhelm, sden vredevorst". Met het oog op de aanwezigheid van een groot aantal vrouwen, die volgens de Beiersche wet geen politieke vergaderingen mogen bijwonen, werd de behandeling der agenda tot den volgenden dag uitgesteld. Maandag hield de voorzitter van het locaal comité Geiger eene rede, waarin hij wees op de ontzetting van den paus uit zijn wereldlijk gezag en op de nooden der katholieke kerk. Graal Preysing las een brief voor van den paus, waarbij deze aan het congres zijn zegen schenkt en liet verzocht zijne aandacht te wijden aan de opvoeding der jeugd, de ver- eenigingen van arbeiders, de dagbladpers en de letterkunde. O O S T E S R IJ K-U ONGARUE. De Kurjer Lwowski meldt, dat graaf Baden: zal trachten zich een parlementaire meerder heid te vormen. Indien dit niet mogelijk is, zal hij zonder vaste meerderheid trachten te regeeren of het Huis van afgevaardigden ont binden. Indien alle pogingen mislukken, zal de heer Budeni weder als stadhouder naar Gahcië terugkeeren, om welke reden ook slechts een voorloopig plaatsvervanger voor hem benoemd zal worden. I T A I I E. Een bericht uit Girgenti meldt liet optre den der politie tegen de Maffia eu andere geheime genootschappen, wier leden van moord en gewelddadige wraaknemingen een beroep maken. In den omtrek van het dorp Tavara zijn 48 verdachten in hechtenis ge nomen. PORTUGAL. Blijkens de officieele opgave der regeering over de eerste elf maanden van liet met 31 Juli j 1. afgesloten dienstjaar hebben de ge zamenlijke uitgaven bedragen 40,800,00 mil- reis, tegen 41,120,000 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar, en de ontvangsten 41,070 000 tegen 39,740,000 milreis. Over die elf maan den is er dus een oveischot van 807,000 mil reis, terwijl dezelfde periode van het dienstjaar 1893-94 een tekort opleverde van 1.476,000 milreis. milreis f2.60 Ned.) Dit gunstig resultaat is grootendeeis een gevolg van de vermindering der rente op de staatsschuld. B U L G A R IJ E. Vorst Ferdinand is te Euxinograd hij Varna aangekomen en zal daar geruimen tijd vei toeven. Omtrent den aanslag, die op vorst Ferdi nand hij zijn terugkeer naar Sofia gepleegd werd, verneemt men de volgende bijzonder heden. De trein was op een afstand van 32 kilometers van de hoofdstad, toen men een sterken schok voelde. De machinist stopte en liet den stoom ontsnappen, zoodat de trein spoedig stilhield. Men vond toen op de rails twee groote steenen en een halven kilometer verder, stevig met ijzerdraad op de rails be vestigd, een groote bom vol dynamiet en stukken ijzer, De trein zette de reis langzaam voort, terwijl eenige beambten vooruitliepen om den weg te onderzoeken. Op vier kilo meter van Sofia knalden uit een bootje langs den weg drie schoten, die een der ruiten van het vorstelijk salonrijtuig verbtijzelden en den secretaris van den vorst, den heer Fleischmanu, licht verwondden. De minister-president Stoïloft' heeft het ge meentebestuur van Sofia ten strengste ver boden eene huiszoeking te laten doen in de woning van Stambuloffs weduwe of haar op eenige andere wijze lastig te vallen. Uit Sofia wordt gemeld dat de Macedoniërs 2000 aandeelen van 100 francs hebben uit gegeven tot voortzetting der agitatie ten be hoeve der tenuitvoerlegging van art. 23 van het Berlij nscli tractaat en tot het schenken van zelfbestuur aan Macedonië. Na bereiking van het beoogde doel zullen de gelden wor den terugbetaald.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1